کد خبر:۲۷۵۵
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۸۸ - ۱۷:۳۲
تعداد بازدید: 2771
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
امام جمعه تهران
اجراي عدالت بايد از گردن‌كلفت‌ها شروع شود
اين كه گفتم اين‌ها به بعضي جاها وصل هستند به آن محل اتصال هم بايد گفت بگذاريد اين را محاكمه كنند، آبروي تو هم حفظ مي‌شود. تو دفاع نكن از كسي كه به تو وصل است
تهران

آيت‌الله جنتي با اشاره به توديع و معارفه رييس قوه قضاييه گفت: من به برادر عزيزمان حضرت آيت‌الله لاريجاني تبريك مي‌گويم كه اين سمت را قبول كردند، ان‌شاءالله بر مردم مبارك باشد و جاي ايشان را هم در شوراي نگهبان خالي مي بينيم، البته مقام معظم رهبري حضرت آيت‌الله شاهرودي را به عضويت شوراي نگهبان به جاي ايشان منصوب كردند، ولي هر گلي بوي خود را دارد و ما جاي ايشان را خالي مي‌بينيم.

وي در ادامه با اشاره به مسائل مطرح‌شده در مراسم توديع و معارفه رئيسان قبلي و جديد قوه قضاييه افزود: مشكل اساسي بشريت در همه تاريخ، زمان‌ها و مكان‌ها مساله عدالت است. اگر عدالت اجرا شود مشكلات كما بيش حل مي‌شود. از رييس جديد قوه قضاييه هم اين انتظار وجود دارد كه با توجه به صحبت‌هاي خود در مراسم معارفه براي اجراي عدالت كمر ببندند و پاي عدالت بايستند و عواقب آن را تحمل كنند. اين طور نيست كه اجراي عدالت ارزان تمام شود؛ مخصوصا وقتي قرار است گلوي كساني گرفته شود كه گردن‌كلفت هستند. آن گلوها را گرفتن آسان نيست، ولي اول بايد همان‌ها را گرفت و از آنجا بايد شروع شود.

دبير شوراي نگهبان هم‌چنين گفت: فرد آفتابه دزد را هر كسي مي‌تواند بر سرش بكوبد و جلويش را بگيرد تا آفتابه را ندزدد؛ ولي آنهايي كه گنج‌ها را غارت مي‌كنند، به آنها بايد رسيد؛ چرا كه اگر آنها سركوب شدند بقيه ديگر جرات نمي‌كنند گناه و ظلم كنند. علت اين كه اين‌ها به خود اجازه ظلم مي‌دهند اين است كه مي‌بينند خيلي‌ها ظلم مي‌كنند و هيچ طور هم نمي‌شود و راست راست در خيابان راه مي‌روند و كسي هم احوالشان را نمي‌پرسد؛ پس معلوم مي‌شود قدرت دفاعي در برابر ظلم وجود ندارد.

جنتي در ادامه با اشاره به حكم امام خميني(ره) به خود براي تصدي مسووليت سازمان تبليغات اسلامي تصريح كرد: امام (ره) در اين حكم مي‌فرمايند " اين مساله كه نظام در اهداف خود جدي است و با هيچ كس شوخي ندارد و در صورت به خطر افتادن ارزشهاي اسلامي با هر كس در هر موقعيت قاطعانه برخورد مي‌كند، بايد اين جمله به عنوان يك اصل خدشه‌ناپذير براي تمام دست‌اندركاران و مردم تبليغ گردد."

امام جمعه موقت تهران هم‌چنين يادآور شد: اكنون مساله رايج روز ما مساله آشوب‌ها و اغتشاشات است؛ اين ديگر ظلم به فرد نيست ، ظلم به يك ملت؛ يعني به 70 ميليون جمعيت است؛ يعني اين‌ها هدف‌گيري شده بودند و نظامي را كه خون بچه‌هاي اين‌ها پايش ريخته شده بود مي‌خواستند دگرگون كنند. مي‌خواست به همه ظلم شود. ظلم به اسلام، انقلاب ، شهدا، آزادگان ، بچه‌هاي حزب‌اللهي و بسيجي كه جان مي‌كنند و زحمت مي‌كشند تا اين نظام سرپا بماند؛ اين بالاترين ظلم بود؛ ظلم براندازي.

وي اضافه كرد: اين‌ها اين شورش را برپا كردند ، عده‌اي دستگير شدند و عده‌اي هم دستگير نشدند ، عرض من اول اين است كه چرا عده‌اي دستگير نشدند؟ چرا سران دستگير نشدند؟ چرا آنهايي كه همه مي‌دانند ريشه فتنه و ام‌الفساد بودند دستگير نشدند؟ اما اين‌ها به يك جايي وصل هستند، چرا اين‌ها آزاد باشند؟ ديديد كه آن جوان در دادگاه مي‌گفت ما فريب خورده‌ايم. چرا فريب دهندگان ما را دستگير نمي‌كنند و آنها محاكمه و به دادگاه كشيده نمي‌شوند؟ اين اولين كاري است كه بايد كرد.

جنتي تاكيد كرد: اين كه گفتم اين‌ها به بعضي جاها وصل هستند به آن محل اتصال هم بايد گفت بگذاريد اين را محاكمه كنند، آبروي تو هم حفظ مي‌شود. تو دفاع نكن از كسي كه به تو وصل است، تنها به دليل اتصال، من دست آن عزيز را مي‌بوسم كه وقتي ديد فرزندش منحرف است و نصيحت در او فايده ندارد و قابل هدايت نيست رسما نامه نوشت و اعلام كرد كه اين بچه منحرف است و خود را تبرئه كرد. واقعا اگر كسي خودش پاك است نبايد كس ديگري بيايد و او را آلوده بكند. كسي كه پاك است بايد پاكي خودش را حفظ كند، خودش ناپاكي نكند و نگذارد ناپاكي ديگري هم به او سرايت كند.

وي هم‌چنين گفت: خدا مي‌داند من خيال مي‌كنم دروغ نمي‌گويم، آن هم در محل نماز جمعه‌اي كه مي‌خواهم امر به تقوا كنم. ما عدالت مي‌خواهيم و جز آن چيز ديگري نمي‌خواهيم. نه با كسي غرض شخصي داريم و نه با كسي دوستي و رفاقت شخصي داريم. مساله ، مساله عدالت است. ما عدالت مي‌خواهيم. حتي همين جا تاكيد مي‌كنم در همين جريان‌ها بعضي از اين بچه‌هاي كوي دانشگاه كه آنها را گرفتند و بردند كهريزك و با آنها بدرفتاري كردند ، من همين جا مي‌گويم بايد با همين خاطيان به عدالت رفتار كرد. قانون بايد حاكم باشد و بايد آن‌ها را مجازات كرد.

دبير شوراي نگهبان در همين راستا با اشاره به دستور مقام معظم رهبري براي تعطيلي بازداشتگاه كهريزك اضافه كرد: خداوند عمر مقام معظم رهبري را زياد كند كه فرمودند در كهريزك بسته باشد و زندانيان به جاي ديگري منتقل شوند و بعد هم رسيدگي شود ببينند آنها در اين قضايا تلف شدند يا آسيب ديدند و يا آزاري به آنها رسيده، به آنها برسند و خاطيان را مجازات كنند. ما عدالت مي‌خواهيم. نمي‌گوييم حتما افراد عادي اگر ظلم كردند مجازات شوند. ماموران دولت، مسوولان از بالا و پايين هر كسي ظلم كرد بايد با او برخورد و مجازات شود؛ اين خواست ماست و غير از اين خواستي نداريم.

وي هم‌چنين گفت: من باز هم تاكيد مي‌كنم كه اجراي عدالت غرامت‌هايي دارد كه بايد آن را هم پرداخت. عده‌اي زور، پول و رابطه دارند و سعي مي‌كنند با تلفن، توصيه و نامه كارشان را راه بيندازند و پشت سر هم فشار مي‌آورند. نبايد تسليم فشار شد، اكنون هم به من گفتند بعضي قضاتي را كه آشوبگران را محاكمه مي‌كنند تحت فشار گذاشته‌اند. اي قاضي! از خدا بترس، از تهديد نترس، جانت دست خداست. اگر خدا بخواهد ولو در بحبوحه ميدان جنگ باشيد و از چهار طرف گلوله‌باران بشويد، حفظت مي‌كند و اگر خدا نخواهد حفظت كند در رختخواب خانه‌ات هم جانت را مي‌گيرد.

جنتي در ادامه گفت: وقتي اين جور است بايد تهديدها را تحمل كرد. ممكن است براي اين قاضي پرونده بسازند و جوري بازي سر او در بياورند كه دادگاه انتظامي قضات با او برخورد كند . خيلي از اين كارها مي‌شود، ولي انسان بايد خدا را در نظر بگيرد و اين‌ها را تحمل كند. علاوه بر اين قاضي كه اجراي عدالت نكند از نظر شرعي معزول است. قاضي بايد عادل باشد، اگر عدالت را اجرا نكرد خدا و پيغمبر اين قاضي را قبول ندارند و عندالله معزول است.

امام جمعه موقت تهران در ادامه سخنانش در خطبه‌هاي دوم نماز جمعه خطاب به رييس جديد قوه قضاييه گفت: آيت‌الله لاريجاني! شما خودتان مي‌دانيد كه در اجراي عدالت جذب و دفع‌ها و پالايش‌هايي لازم است؛ جذب نيروهاي مخلص ، پاك، وظيفه‌شناس، قانون‌شناس و قانوني و دفع كساني كه عملا به اين ضوابط ملتزم نيستند، اين از كارهايي است كه مي‌دانم خود شما در جريانش هستيد و روي آن كار مي‌كنيد كه ان‌شاءالله خدا كمك‌تان كند.

دبير شوراي نگهبان هم‌چنين با اشاره به سالروز كودتاي 28 مرداد گفت: همان كاري را كه آن روز شد مي‌خواستند حالا انجام دهند، اما آن روز به صورتي و امروز به صورتي ديگر. مردم ما فراموش نمي‌كنند آن روز واقعا اين روشنگري آلان نشده بود و مردم آگاهي‌هاي امروزي را نداشتند؛ لذا به خيابان‌ها نريختند تا مقابل توپ‌ها و تانك‌ها مقاومت كنند، كشته بدهند و اين همه شهيد را تقديم كنند. اين كار را نكردند و 25 سال ظلم دوباره بر آنها مسلط شد و ادامه پيدا كرد، اما امروز ديگر آن روز نيست. امروز مردم آگاهند؛ رهبري و گويندگان و نويسندگان روشن ، مخلص و پاك دارند. مردم ما امروز رشد فكري و بلوغ سياسي پيدا كرده‌اند؛ امروز با آن روز فرق مي‌كند.

امام جمعه موقت تهران يادآور شد: كساني كه نقشه براندازي را كشيده بودند و به خيال خود انقلاب مخملي يا به عبارت صحيح تر كودتاي مخملي را مي‌خواستند به وجود بياورند، خيال مي‌كردند الان هم آن روز است و همان‌طور كه آن روز كارهايي شد ، امروز هم مي‌شود كارهايي كرد، با اين كه در قضيه 18 تير تجربه كرده و فهميده بودند اشتباه كرده‌اند و اين مملكت جاي اين كارها نيست، اما باز هم حماقت‌هايشان اجازه نداد اين تجربه را به كار ببندند و به فكر باشند كه ديگر از اين كارها نكنند.

جنتي تاكيد كرد: مردم و نظام درس فراموش‌ناشدني به دشمن مي‌دهند و ان‌شاءالله اميدواريم اين دشمن‌ها هر چه زودتر به خواست خدا براي هميشه سركوب شوند.

وي در ادامه با اشاره به معرفي كابينه از سوي رييس‌جمهور به مجلس گفت: توصيه من به مجلس اين است كه اين كابينه به هر صورت و با همه ويژگي‌هايي كه دارد كه ممكن است مسائلي هم داشته باشد معرفي شده است، اما وظيفه مجلس اين است كه فقط مصلحت مردم را در نظر بگيرد. آيا اين آقا براي اين پست به صلاح مردم هست يا نيست؟ هيچ چيز ديگر اعم از اغراض سياسي، روابط و حب و بغض‌ها نبايد دخالت كند. اين مساله در ماه مبارك رمضان مطرح مي‌شود و نمايندگان مواظب باشند گناه نكنند، آن هم گناهان اين‌چنيني كه گناه كبيره است. هر چه را رضاي خدا و مصلحت مردم در آن است تاييد كنند، اگر جايي هم ديدند كسي به درد مردم نمي‌خورد و مصلحت مردم در اين نيست آنجا وظيفه دارند طبق وظيفه خود عمل كنند.

قم

آيت‌الله اميني با اشاره برخي اتفاقات اخير با بيان اين كه « چقدر دشمنان بايد از اين اختلاف سود ببرند» اظهاركرد: شما دشمن يكديگر نيستند. شما نظام، اسلام و ولايت فقيه را مي‌خواهيد، چرا به جاي دشمني با يكديگر به گفت‌وگو و صحبت نمي‌پردازيد و راه ‌حلي براي مشكل تفرقه پيدا نمي‌كنيد.

وي با بيان اين كه « به اين جناح و آن جناح كاري ندارم، بلكه خطابم همه هستند» گفت: شما نخبگان بنشينيد و با هم صحبت كنيد، اگر واقعا ظلمي به كسي شده و اگر آسيبي به كسي رسيده، آن را برطرف كنيد و اگر بي‌گناهي زنداني شده وي را آزاد كنيد و اگر آبرويي برده شد، عذرخواهي كنيد و با كساني كه مجرم واقعي هستند هم همان گونه كه شايسته است برخورد كنيد.

خطيب موقت جمعه‌ قم با اشاره به اين كه «با اين وضعيت دشمنان شاد مي‌شوند»، اظهار كرد: بس كنيد اين لجبازي، خيره‌سري و جريمه كردن‌ها را، كه نظام را با اين چيزها نمي‌شود نگه داشت؛ نظام را بايد با رافت، عدالت و انس نگهداري كرد.

وي با بيان اين كه « من به چه زباني بگويم تفرقه را كنار بگذاريد كه موثر باشد» گفت: ما دشمن نيستيم و وحدت ما شدني است و با گفت‌وگو و صحبت اين مشكل را برطرف كنيد و سوژه دست دشمن ندهيد.

آيت‌الله اميني ادامه داد: بعضي‌ با ديدن اطلاعيه و بيانيه در اينترنت با عنوان دلسوزي در خانه‌ي اين و آن راه مي‌افتند، نكنيد اين كار را و به اختلافات دامن نزنيد.

وي هم‌چنين با بيان اين كه « اختلافات را به حوزه نكشيد كه خيانت به حوزه و نظام است» تصريح كرد: اگر شما به عنوان دلسوزي مي‌خواهيد كاري انجام دهيد سعي كنيد اختلافات برطرف شود نه اينكه گسترش يابد.

اميني در ادامه سخنانش با اشاره به آمارها درباره ميزان برپايي نماز جماعت در مساجد كشور گفت: عيب و مشكل ما چيست كه به نماز جماعت بي‌تفاوت هستيم و آيا زيبنده جمهوري اسلامي است كه مردم ما به نماز بي‌توجه باشند؟

اين استا حوزه با بيان اينكه در كشورهاي اسلامي استقبال مردم از نماز جماعت زياد است، افزود: هنگامي كه به مكه مي‌روم خجالت مي‌كشم كه مسلمانان به سمت مساجد و براي اقامه نماز جماعت مي‌روند اما برخي شيعيان از مسجد خارج مي‌شوند و پشت در مغازه‌ها مي‌ايستند تا بتوانند جنس خريداري كنند.

وي گفت: اين امر يا از ضعف ايمان است، يا عدم تبليغ صحيح و يا جايگزين شدن ارزش‌هاي ديگر كه بايد علت اصلي بررسي شود تا بتوان مردم را به نماز جماعت علاقه‌مند كرد.

آيت الله اميني در جمع نمازگزاران قم با تبريک فرا رسيدن ماه ميهماني خدا افزود: در اين اوضاع گراني و مشکلات ، وظيفه توانمندان است که به مستمندان و يتيمان کمک کنند.

مشهد

امام جمعه مشهد گفت: حضور 3 زن در كابينه و شادي جريان‌هاي فمنيستي داخل و خارج، مصداق آن حرف امام خميني(ره) است كه فرمودند "اگر كاري كرديم كه جريان‌هاي غربي را خشنود کرد، بايد در كارهايمان تامل و تشكيك كنيم."

امام جمعه مشهد افزود: ما مبلغ آپارتايد جنسيتي نيستيم اما معتقديم ساختار زن و مرد به گونه‌اي است كه اسلام مسووليت‌ها و وظايف را چه در خانواده و چه در اجتماع تقسيم كرده است.

وي با اشاره به شخصيت برجسته‌ي حضرت زهرا(س) افزود: در دوران هجرت پيامبر گاهي پيش مي‌آمد كه علي(ع) و پيامبر(ص) در شهر نبودند و با اين كه هيچ مردي به لحاظ شخصيت و مديريت همپاي حضرت فاطمه(س) نبود، اما پيامبر هيچ گاه به جاي خودشان براي مديريت شهري، دختر بزرگوارشان را قرار ندادند.

امام جمعه مشهد ادامه داد: اين به خاطر عدم توانمندي زن نيست و به اين معنا هم نمي‌باشد كه جنسيت باعث شود از توانايي‌هاي زن استفاده نشود بلكه همان طور كه اشاره شد به دليل تقسيم مسووليت‌ها در اسلام است.

اراك

امام جمعه اراك با اشاره به اينكه اگر افراد به برخي از مسايل در جامعه انتقاد دارند و يا اطلاعي در مورد مسايل خاص دارند مي‌توانند اين موارد و انتقادها را به دفتر رهبري اعلام و يا با مقام معظم رهبري طرح كنند، گفت: دفتر ولي فقيه به روي افراد باز بوده و همواره انتقادها و گزارش اين افراد به ايشان اعلام و مورد رسيدگي قرار گرفته است ولي معلوم نيست چرا اين افراد با انتشار نامه نظام را فداي مطامع حزبي خود مي‌كنند.

خطيب موقت جمعه اراك با اشاره به فرارسيدن هفته دولت و گراميداشت ياد و خاطره شهيدان رجايي و باهنر اظهار داشت: با وجود گذشت مدت‌ها از برگزاري انتخابات در ايران همچنان برخي افراد و گروه‌ها با ايجاد چالش جديد در كشور تلاش مي‌كنند دولت را با مشكلات و مسايلي روبه‌رو كنند كه اين موضوع قطعا با ورود به هفته دولت ابعاد جديدي به خود خواهد گرفت.

سمنان

امام جمعه سمنان گفت: گراني در دو هفته اخير به شكلي عجيب بروز كرده است كه شامل نيازمندي‌هاي مردم از نان تا گوشت ومرغ مي‌شود. افراد ضعيف در قشر كم‌درآمد هر چقدر كه افزايش قيمت‌ها ناچيز هم باشد، در فشار بيشتري قرار مي‌گيرند.

بجنورد

امام جمعه بجنورد گفت: استکبار جهاني در اين رويداد اخير تلاش کرد، با بي اعتبار کردن انتخابات و شخصيتهاي سياسي ايران، زمينه آشوب و ورود خود به کشورمان را فراهم کند. آيت الله مهمان نوازتنها راه رهايي از اين بحران را فصل الخطاب قرار دادن مقام معظم رهبري دانست
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۴۲ - ۱۳۸۸/۰۵/۳۱
0
0
علی ابن ابیطالب : حق بگویید تا به حق معروف شوید،حق را به کار ببندید تا از اهل حق باشید
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۷:۴۷ - ۱۳۸۸/۰۶/۰۱
0
0
بلي حتما حكم صادر شده در مورد مشايي و شريعتمداري در كيهان و وزير صنايع را از ياد ببريد. و فقط به گله گنده ها بپردازيد يعني انها كه گناهشان فقط عدم تسليم است
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: