کد خبر:۲۷۰۷
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۸۸ - ۰۹:۲۳
تعداد بازدید: 3086
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
تحليل رسانه ها از روابط ايران و آمريکا
مذاکره، تنها گزينه اوباما در قبال ايران
اوباما گزينه هاي معدودي در اختيار دارد که اکثر آنها گزينه هاي مطلوبي نيستند. رويترز برخي سناريوهاي احتمالي که ممکن است در صورت بي اعتنايي ايران به ضرب الاجل شهريور اتفاق بيفتد را ذکر کرده است.
روزنامه آمريکايي بوستون گلوب با چاپ گزارشي از وقايع متعاقب انتخابات دهمين دوره رياست جمهوري در ايران و برگزاري داد گاه محاکمه شخصيت هاي سياسي اصلاح طلب نوشت که دولت اوباما بايد اميدوار باشد که افزايش شکاف درون حاکميتي در ايران منجر به امتيازدهي حکومت ايران به آمريکا خواهد شد.

اين روزنامه مي نويسد: "انتخابات دهمين دوره رياست جمهوري در ايران مي تواند فرصت تازه اي براي دولت اوباما باشد تا بتواند مشت بسته حکومت ايران را باز کرده و در دست بگيرد".

در اين گزارش آمده است: "بهترين گزينه و شانس براي اوباما براي اينکه به دو گزينه خطر ناک پذيرش واقعيت ايران اتمي يا افزايش تنش ها در روابط دو جانبه، تن ندهد، تجديد درخواست مذاکره ديپلماتيک با دولت ايران در عين تاکيد بر اين است که اين مذاکره با تمام ايران و ايرانيان است و هدف آن صرفا معامله يا مذاکره با گروه و جناح خاصي در ايران نيست".

اين موضوع در خبرگزاري رويترز نيز مورد توجه قرارگرفته و اين خبرگزاري پس از بررسي گزينه هاي اوباما درقبال ايران، مذاکره را تنها گزينه اوباما در قبال ايران اعلام کرده است. در اين گزارش آمده:

باراک اوباما رئيس جمهور آمريکا، اواخر سپتامبر (شهريور) همزمان با برگزاري اجلاس گروه 20 را به عنوان مهلت ايران براي پاسخ به پيشنهاد او جهت ورود به مذاکرات تعيين کرده است اما به احتمال فراوان جمهوري اسلامي که با بزرگترين ناآرامي در طول چند دهه گذشته مواجه شده اين ضرب الاجل را ناديده خواهد گرفت.

رويترز با بيان اين مطلب مي نويسد: "سوال بزرگ اينجاست که اوباما در مرحله بعدي و پس از پايان اين مهلت دست به چه کاري خواهد زد؟

تحليل گران مي گويند: اوباما گزينه هاي معدودي در اختيار دارد که اکثر آنها گزينه هاي مطلوبي نيستند. رويترز برخي سناريوهاي احتمالي که ممکن است در صورت بي اعتنايي ايران به ضرب الاجل شهريور اتفاق بيفتد را ذکر کرده است.

تحريم ها

محمود احمدي نژاد که هفته گذشته براي دومين دوره مراسم تحليف خود را به جا آورد در حال حاضر سرگرم تحکيم مشروعيت خود است، مشروعيتي که به واسطه ناآرامي هاي پس از انتخابات تضعيف شده است.

به گفته تحليل گران، احتمالا پاسخ به پيشنهاد اوباما براي مذاکره در حال حاضر جزو اولويتهاي اصلي احمدي نژاد محسوب نمي شود و واشنگتن بايد اين موضوع را در تصميم گيري خود لحاظ کند.
اوباما گفته است در جريان اجلاس گروه 20 با حضور کشورهاي غني و در حال توسعه جهان در اواخر سپتامبر (شهريور) اقدام به بازنگري سياست خود نسبت به ايران خواهد کرد. هيلاري کلينتون وزير خارجه او نيز از آنچه اعمال «تحريمهاي فلج کننده» عليه ايران خوانده، صحبت به ميان آورده است.

سناي آمريکا، قانوني را به تصويب رسانده که به موجب آن شرکت هاي فروشنده بنزين و ساير فرآورده هاي نفتي به ايران را از بستن قرارداد با وزارت انرژي آمريکا منع مي کند.

مجلس نمايندگان نيز لايحه اي تصويب کرده که بانک صادرات واردات آمريکا را از ارائه ضمانت نامه هاي اعتباري، بيمه يا تضمين هاي بازپرداخت وام به شرکت هاي خارجي تامين کننده سوخت به ايران يا شرکتهايي در توسعه ظرفيت پالايشي اين کشور دخالت مي کنند بازمي دارد.اين لايحه ها هنوز نهايي نشده است.

کارشناسان و ديپلمات ها مي گويند: اوباما که سياست خارجي او متمرکز بر همکاري با متحدانش است به احتمال فراوان از به کارگيري اقدامات تنبيهي يک جانبه خودداري خواهد کرد اما رسيدن به يک توافق جامع در مورد تحريم هاي جديد در حال حاضر مشکل به نظر مي رسد.

علاوه بر اقدامات آمريکا، سازمان ملل تاکنون سه دور قطعنامه تحريم ها عليه ايران به تصويب رسانده اما ظاهرا اشتياق کمي در بين کشورها براي دور چهارم تحريمها وجود دارد.
چين و روسيه، دو شريک کليدي ايران، شفاف گفته اند که در حال حاضر زير بار تحريم هاي جديد نمي روند. در عين حال اختلاف نظرهايي بين کشورهاي اتحاديه اروپا در مورد هدف گرفتن صنعت انرژي ايران ديده مي شود.

«سوزان مالوني» يک عضو ارشد موسسه پژوهشي بروکينگز پيشتر گفته بود: "تجربه تاريجي دولتهاي پيشين آمريکا نشان مي دهد که اراده بين المللي براي بکارگيري تحريم هاي شديد، اساسا محدود است."

به علاوه اين بحث مطرح است که آيا تحريمها اثرات مطلوب را به جا خواهد گذاشت يا خير. يکي از ايده هاي رايج، هدف گرفتن وابستگي ايران به واردات بنزين است. برخي تحليل گران مي گويند اين مساله منجر به افزايش قيمت در پمپ بنزين ها و اعمال فشار به احمدي نژاد مي شود و در مقابل برخي نيز معتقدند اين حرکت مي تواند نتايجي عکس به همراه داشته باشد و به احمدي نژاد امکان دهد تا گرفتاري هاي فزاينده اقتصادي کشورش را توجيه کند.
اما به هر صورت، مرزهاي رخنه پذير ايران به نحوي است که اعمال تحريم هاي نفت و بنزين را مشکل مي سازد.

اقدام نظامي

گزينه اي که گفته مي شود با حداقل حمايت اوباما روبروست. گرچه اوباما گفته است گزينه اقدام نظامي همواره بر روي ميز قرار دارد اما حتي ژنرال هاي ارتش او نيز اذعان مي کنند که اين اقدام پيامدهاي فاجعه باري به همراه خواهد داشت.

درياسالار مايکل مولن، رئيس ستاد مشترک ارتش آمريکا روز هفتم جولاي گفت: "حمله نظامي به ايران براي خاورميانه بسيار مخرب خواهد بود و تاثيرات غيرقابل پيش بيني بر متحدان آمريکا و منافع منطقه اي خواهد گذاشت."

ناظران امور ايران مي گويند: اين کشور احتمالا هرگونه حمله نظامي را با حمله به کشتيها در تنگه هرمز پاسخ خواهد داد. به علاوه ايران مي تواند از متحدان خود نظير حزب الله لبنان و حماس براي حمله به اسرائيل کمک بخواهد و گروههاي شبه نظامي عراق را نيز براي حمله به نيروهاي آمريکايي تحريک کند.

علاوه بر اين، حمله آمريکا به ايران تلاشهاي اوباما براي نزديکي به جهان اسلام را تضعيف خواهد کرد و دورنماي صلح اسرائيل و فلسطين را بيش از پيش دست نيافتني مي سازد.با اين حال اين نگراني فزاينده وجود دارد که هرگونه حمله نظامي نه از جانب آمريکا بلکه از طرف اسرائيل صورت گيرد. اسرائيل با بي ميلي از تلاشهاي آشتي جويانه اوباما حمايت کرده اما قويا اعلام کرده که صبر و حوصله آن رو به پايان است.

ديپلماسي

اگر احتمال اعمال تحريمهاي شديدتر عليه ايران در آينده نزديک، دور از ذهن باشد و اقدام نظامي نيز غيرمحتمل، در اين صورت چه گزينه اي باقي مي ماند؟
يک کارشناس ايراني مقيم لس آنجلس مي گويد: "هيچ گزينه ديگري باقي نمي ماند به جز پيگيري مذاکرات."

مقامات دولتي اذعان مي کنند که مذاکره با ايران به نفع امنيت ملي آمريکاست و اوباما خاطرنشان کرده که تلاشهاي گذشته براي منزوي کردن ايران با شکست مواجه شده است.
ايران تاکنون به پيشنهاد مذاکره با واشنگتن «نه» نگفته و ممکن است همچنان براي خريد زمان تلاش کند کمااينکه اين کار را قبلا با موفقيت در مذاکرات با غرب برسر برنامه اتمي خود صورت داده است.

تحليل گران مي گويند: اگر اوباما خواهان جلب حمايت براي تحريمهاي آتي است ابتدا بايد شرکاي بين المللي خود را متقاعد کند که درباره مذاکره با ايران و اصلاح سياست قديمي آمريکا در خصوص منزوي کردن جمهوري اسلامي، جدي است. صرفنظر کردن اوباما از پيشنهاد آشتي در حال حاضر مي تواند ترديدهايي را درباره تعهد واشنگتن به رويگرداني از مواضع گذشته ايجاد کند.

اين يک دوراهي است که اوباما در آستانه سپتامبر (شهريور) با آن روبرو خواهد بود. اگر او هيچ اقدامي انجام ندهد، خود را ضعيف جلوه خواهد داد و در اين صورت اسرائيل ممکن است وسوسه شود تا مسائل را خود به دست بگيرد.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: