کد خبر:۲۶۹۷
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۸۸ - ۱۶:۰۸
تعداد بازدید: 8062
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
هوش سگها در اندازه هوش يك كودك 2 ساله
تشخيص احساس تبعيض ميان سگ‌ها نيز از مشخصه‌هاي ديگر است به طوري‌كه اگر به يك سگ ديگر غذا داده و به ديگري نه، سگي كه غذايي را دريافت نكرده از شوخي كردن و نگاه مستقيم به چشم مربي خود خودداري مي‌كند
تست‌هاي هوش انجام شده بر روي سگ‌ها نشان مي‌دهد كه ميانگين هوش اين حيوانات برابر با يك كودك دو ساله است.

اين آزمايشها مبتني بر افزايش مهارت و توانايي‌هاي يادگيري زبان انجام شده كه بر اساس آن سگ‌هايي با هوش ميانگين توانايي يادگيري 165 كلمه (مشابه يك كودك 2 ساله) شامل اشارات و علامت‌ها را دارند و سگ‌هايي كه جزء 20 درصد بالايي سگ‌هاي باهوش هستند توانايي يادگيري تا 250 كلمه را دارند.

محققان دانشگاه بريتيش كلمبيا با انتشار يافته‌هاي خود سگ گله اسكاتلندي، سگ‌هاي پودل و سگ شپرد آلماني را جزء باهوشترين سگ‌ها دسته بندي كرده‌اند كه هوش آنها برابر با كودكي 5/2 است.

در حالي‌كه توانايي يادگيري زبان اين سگ‌ها برابر با كودكان 2 ساله است اما توانايي انجام محاسبات رياضي در آنها برابر با كودكي 3 تا 4 ساله است.

استنلي كورن از انجام دهندگان اين تحقيق مي‌گويد: زندگي اجتماعي سگ‌ها بسيار پيچيده است و درست مانند انسان در مرحله نوجواني است كه برايش مهم است چه كسي در حال پيشرفت است و با چه كسي مي‌گردد.

بر روي سگ‌ها براي ارزيابي توانايي محاسبات رياضي آنها آزمايش‌هاي مشابه كودكان 3 يا 4 ساله بر روي آنها انجام شد و نشان داد كه سگ‌ها توانايي شمردن تا 4 يا 5 را دارا هستند.
به نوشته نشريه لايو ساينس سگ‌ها همچنين درست مانند انسان‌ها در خردسالي و اوان كودكي احساساتي مانند خوشحالي، ناراحتي و تنفر را دارند اما احساسات پيشرفته ديگري مانند احساس گناه در آنها وجود ندارد.

تشخيص احساس تبعيض ميان سگ‌ها نيز از مشخصه‌هاي ديگر است به طوري‌كه اگر به يك سگ ديگر غذا داده و به ديگري نه، سگي كه غذايي را دريافت نكرده از شوخي كردن و نگاه مستقيم به چشم مربي خود خودداري مي‌كند.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۸:۵۸ - ۱۳۸۸/۰۶/۲۱
0
0
خوب بود ولی کامل نبود
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۲:۵۱ - ۱۳۸۸/۰۸/۲۲
0
0
مطلب نسبت به مطالب دیگه عالی بود . مرسی
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: