کد خبر:۲۶۷۵
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۸۸ - ۱۹:۴۹
تعداد بازدید: 9354
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
انتشار كتاب تاريخ بي‌خردي
نويسنده در مقدمه خود نوشته است سیاستمداران افرادی هستند که مدام اشتباه می‌کنند و سیاست‌هایی را که مخالف منافع ملی آن است در پیش می‌گیرند به رغم آن که در گذشته بارها و بارها آن موارد تجربه شده است.
كتاب تاريخ بي‌خردي، نوشته بابارا تاكمن با ترجمه حسن كامشاد از سوي انتشارات كارنامه عرضه شد

به گزارش همشهري‌ نويسنده در اين كتاب با دستمايه قرار دادن برخي رخدادهاي معروف تاريخ جهان از عهد باستان تا امروز سعي كرده است،‌به نقد رفتار حاكمان در مواجهه با اين رخدادها بپردازد.

وي در مقدمه خود نوشته است آدمي، اگر در همه زمینه ها پیشرفت کرده در سیاست به مانند سابق مانده است. سیاستمداران افرادی عقب مانده هستند که مدام اشتباه می‌کنند و سیاست‌هایی را که مخالف منافع ملی آن است در پیش می‌گیرند به رغم آن که در گذشته بارها و بارها آن موارد تجربه شده است.

تاكمن سوء‌ تدبير در حكومت را در نتيجه چهار عامل ، استبداد یا ظلم و فشار، جاه‌طلبی بیش از حد، بی‌کفایتی یا انحطاط، بی‌خردی یا اصرار در کژاندیشی مي‌داند و در كتاب خود به برخي مواجهات اهل سياست از منظر چهارم كه همان بي‌خردي است پرداخته است.

تاكمن ابتدا مبانی بی‌خردی را برشمرده و اقدامی را که می‌توان عنوان بی‌خردی به آن داد را تعريف كرده است و نشان مي‌دهد كه اين نوع بي‌خردي زمان و مكان نمي‌شناسد و در هر زمان و مكاني و توسط هر حاكمي مي‌تواند رخ دهد و اسباب رخدادهاي فاجعه باري شود.

نكته قابل اعتنا در نگاه نويسنده ذاتي بودن بي‌خردي در اهل سياست است كه كمتر كسي به آن توجه كرده است. به اين معنا كه اين گونه بي‌خردي‌ها نتيجه نوعي اخلاق است كه تنها در قدرت شكل مي‌گيرد و وی بی خردی را بخشی از فطرت بشری می‌داند و بسیاری از کارهای بی‌خردانه سیاسی را ناشی از نوعی بی‌توجهی ذاتی می داند. برخی حدس‌ها زده نمی‌شود در حالی که اتفاق می‌افتد و همه چیز را خراب می‌کند.

مقدمه کتاب خواندنی و براي فهم محتواي اصلي كتاب مهم است و مؤلف در صدد آن است تا با بسط مقدمه و شمردن مباني تحليلي فضاي ذهني خواننده و مخاطب را براي اصل روايت‌ها و تحليل‌ها آماده كند. وی شرح این مبانی را با زدن مثال‌های مختلف نشان می‌دهد و به خواننده نكته‌دان مي‌رساند كه با مورخي معمولي و باري‌به هرجهت طرف نيست.

عنوان کتاب از تروا تا ویتنام است و به نظر وی نخستین بی خردی شگفت سیاست مداران تروا این است که در کمال بی عقلی، اسب چوبین را داخل شهر خود بردند و حقه یونانیان را درنیافتند و شد آنچه شد.
كتاب در 5 فصل با عناوين زير تدوين شده است:

فصل اول: پیگیری سیاست های مغایر با منافع خویش.
فصل دوم: نمونه های آغازین: اسب تروا
فصل سوم: پاپ های رنسانس و جدا شدن پروتستان ها
فصل چهارم: بریتانیا امریکا را از دست می دهد
فصل پنجم: امریکا در ویتنام به خود خیانت می کند.
اين كتاب همانند ديگر آثار انتشارات كارنامه از هيئت و تركيبي پاكيزه برخوردار است و ناشر چه در طرح جلد( طرحي از چارلي چاپلين در فيلم ديكتاتور بزرگ) و چه در پانوشت‌ها و تصاوير رنگي و كتاب‌آرايي سنگ تمام گذاشته است.

كتاب تاريخ بي‌خردي اوايل دهه هفتاد با عنوان«سير نابخردي از تروا تا ويتنام» از سوي انتشارات فرزان روز به بازار كتاب عرضه شده بود اما در چاپ تازه ناشر و مترجم ضمن بازنگري كامل در برگردان فارسي برخي ويژگي‌هاي مثبت را به كتاب اضافه كرده‌اند.

تاريخ بي‌خردي: باربارا تاكمن؛‌ مترجم:حسن كامشاد/ ناشر: نشر كارنامه؛ چاپ اول 1388 / قطع وزيري گالينگور با روكش/ قيمت:19500تومان،710 صفحه
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
رضا رادمنش
|
GERMANY
|
۱۳:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۱
0
0
باسلام ، ببخشید خرید اینترنتی هم داره؟
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: