کد خبر:۲۶۵۲
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۸۸ - ۰۹:۲۶
تعداد بازدید: 13069
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
گفت گويي با حميد پناهي معلم موسيقي و آخرين شاهد مرگ ندا آقاسلطان
حميد پناهي مدرس موسيقي ندا آقا سلطان تنها کسي است که از دقايقي پيش از حادثه تا زمان مرگ وي در کنار او بوده است.پناهي در گفت و گو
حميد پناهي مدرس موسيقي ندا آقا سلطان تنها کسي است که از دقايقي پيش از حادثه تا زمان مرگ وي در کنار او بوده است.پناهي در گفت و گو با روزنامه اعتماد ضمن بازگويي آخرين دقايق مرگ ندا نکات تازه يي از آنچه در اين چهل روز گذشته است را روايت مي کند.اين گفت و گو پيش از ديدار مهدي کروبي با خانواده آقا سلطان انجام شده است.

---

-برايم جالب است بدانم ندا آقاسلطان از نگاه شما که بود. آيا اساساً دختري به اين نام وجود داشت ؟ چون برخي وجود خارجي او را انکار کردند. برخي او را يک هنرپيشه توصيف مي کردند. ندا آقاسلطان از نگاه شما که بود؟

درباره اينکه برخي وجود او را انکار کردند، آنها را ارجاع مي دهم به نامه آقاي احمدي نژاد. اگر ندا وجود خارجي نداشت، آقاي احمدي نژاد دستور پيگيري پرونده او را صادر نمي کردند. مضافاً ندا آقاسلطان، فرزند علي صادره از شهرري، شماره شناسنامه 1207، متولد 23 شهريورماه يک هزار و سيصد و شصت و يک، متوفي در سي ام خرداد يک هزار و سيصد و هشتاد و هشت، قطعه 257 بهشت زهراي تهران، رديف 41. ندا دختري باهوش، بااستعداد و منظم بود. او چندين سال بود که شاگرد من بود. ندا نه شهرت طلب بود نه به دنبال ديده شدن بود. پاسخ به نيازهاي روحي او را به سمت هنر موسيقي کشاند.

-مي خواهم دوباره روز حادثه را برايم تعريف کنيد. آن روز شما آنجا چه مي کرديد؟

چند روزي بود به خاطر تجمعات در خيابان کارگر کلاس هاي ما تشکيل نمي شد. آن روز هم کلاس امکان تشکيل نيافت و ما براي ديدن تظاهرات به خيابان رفتيم.

-داخل تجمع شعار هم مي داديد؟

ما شعار نداديم. ندا و ما همه خود را تابع قوانين جمهوري اسلامي ايران مي دانيم. فکر نمي کنم ندا از طرف راهنمايي و رانندگي هم يک بار جريمه شده باشد.

-به وضع پيش آمده اعتراض داشت؟

بله، او هم مانند ديگر شهروندان ايراني از وقايع پيش آمده ناراحت بود.

-راي هم داده بود؟

چند بار تلاش کرده بود، اما نتوانسته بود راي بدهد.

-چرا؟

روز راي گيري به سه شعبه اخذ راي مراجعه مي کند اما در هيچ کدام از اين سه نمايندگان آقاي موسوي حضور ندارند و او هم راي نمي دهد.

-ندا فردي سياسي بود؟

به دليل جواني اشرافي بر مسائل سياسي نداشت اما بسيار کنجکاو بود. مي خواست بداند، بيشتر بداند. البته به سرنوشت خودش و جامعه اش هم مي انديشيد. در اين باره هم دغدغه هايي داشت و همين عوامل او را به حضور در تجمع تشويق مي کرد.

-چه مدت در تجمع حضور داشتيد؟

کمتر از 50 دقيقه. ما در خيابان کارگر شمالي کنار پمپ بنزين روبه روي مسجد امير(ع) بوديم بعد هم رفتيم داخل خيابان خسروي که اصلاً تظاهراتي نبود. 10 يا 15 نفر بودند که مثل ما در حال بازگشت از تجمع بودند.

-در آن منطقه تيراندازي هم شد؟

فقط صداي شليک يک تير آمد.

-کسي را هم دستگير کردند؟

من وقتي ندا تير خورد درگير انتقال او به بيمارستان شدم و در صحنه حضور نداشتم ولي بعد شنيدم يک نفر را دستگير کرده اند.

-آقاي پناهي، شما نزديک ترين فرد به ندا در روز حادثه بوديد. فيلمي از اين حادثه منتشر شد. درباره فيلم هم حرف هاي زيادي شنيده شد. برخي اين فيلم را ساختگي مي دانستند، گروهي بحث نقشه از پيش تعيين شده را مطرح کردند. ماجرا چه بود؟

من تمام فيلم ها را ديده ام و تمام فيلم ها واقعي است.

-غير از اين فيلم منتشرشده فيلم هاي ديگري هم وجود دارد؟

بله، فيلم هاي ديگري هم وجود دارد.

-شما اين فيلم ها را کجا ديده ايد؟

دوستان به ما نشان دادند.

-اين فيلم ها از زواياي ديگري است؟

يکسري از فيلم ها، فيلم هاي معمولي بود؛ فيلم هايي که آدم هاي معمولي که در صحنه بودند گرفته بودند يا فيلم هايي که از طريق دوربين هاي بانک و دوربين هاي راهنمايي و رانندگي گرفته بودند.

-شما در همه اين فيلم ها حضور داريد؟

خير ما در همه فيلم ها نيستيم. فقط در يکي از فيلم ها يک بزرگ نمايي نسبت به من و خانم آقاسلطان وجود دارد.

-چرا بزرگ نما؟

شايد به خاطر فاصله سني مان.

-چند فيلم وجود دارد؟

فيلم هاي زيادي هست و علت اين همه فيلم هم برايم قابل تامل است. يک فيلم کامل از صحنه حادثه وجود دارد که با موبايل گرفته اند و نمي دانم چه کسي فيلمبرداري کرده است. يک فيلم هم از بالا برداشته شده که در اختيار ماموران قرار داده شده است.

-در اين فيلم ها هيچ تصويري از ضارب نيست؟

من در اين فيلم ها فرد خاصي را نديدم که اسلحه به دست باشد يا کمين کرده باشد. به همين دليل ابهام زيادي درباره قتل وجود دارد.

-وقتي ندا تير خورد چقدر از او فاصله داشتيد؟

شانه به شانه هم راه مي رفتيم. من فکر مي کردم تير از جلو شليک شده اما افرادي که تحقيق مي کردند، گفتند تير از پشت سر شليک شده است.

-شما گفتيد ابهام زيادي در قتل ندا وجود دارد، از آن طرف هم مي گويند قتل ابهام دارد و صحنه سازي است.

آنهايي که مي گويند قتل از پيش برنامه ريزي شده است بايد به اين ابهامات هم پاسخ بدهند که در وهله اول ندا بايد يک فعال سياسي سرشناس يا يک معترض شناخته شده مي بود در حالي که هيچ کدام از اين موضوعات درباره ندا صدق نمي کند. ندا نه نويسنده بود، نه خطيب بود بنابراين انگيزه سياسي براي قتل ندا وجود نداشت. يا اينکه بايد خصومت شخصي با کسي داشته باشد که به گواه تمام آشنايان و دوستانش او نه تنها با هيچ احدي مشکل نداشت بلکه بسيار مورد توجه دوستانش بود. من علاوه بر اينکه معلم موسيقي ندا بودم از دوستان خانوادگي آنها هستم و در جريان همه مسائل خانوادگي او بودم. اگر مساله يي وجود داشت من هم در جريان بودم.

-پس به نظر شما چرا از بين جمعيت ندا مورد سوءقصد قرار مي گيرد؟

اين سوال براي خود من هم مطرح است و چرايي اين ماجرا براي من هم وجود دارد. فکر مي کنم کسي که دست به اين اقدام زده، فرد عاقلي نبوده است. هر قتلي بايد براي ضارب و قاتل منافعي داشته باشد. مرگ ندا چه منفعتي مي تواند به قاتل و ضارب برساند.

-اطراف خيابان کارگر شلوغ بود؟

خيابان کارگر شلوغ بود اما خيابان خسروي شلوغ نبود. گفتم 10 ، 15 نفر بيشتر در خيابان خسروي حضور نداشتند. کسي هم شعار نمي داد. هيچ بسيجي يا ماموري از ماموران نيروي انتظامي وجود نداشت. بعد از اين آقاي دکتر حجازي در مصاحبه هايشان با رسانه هاي خارجي گفتند مردم يک نفر را دستگير کرده اند. من نديده ام و نمي توانم کسي را محکوم کنم.

-آيا خانواده ندا شکايتي مطرح کرده اند؟

اخيراً اين کار را انجام داده اند. حدود 10 روز مي شود.

-چرا دير شکايت کردند؟

چون اطلاعي از نحوه پيگيري و شکايت نداشتند اما اکنون مصمم هستند خون ندا پايمال نشود.

-تا حالا مظنون يا مظنونيني را دستگير کرده اند؟

هنوز چيزي به ما اعلام نکرده اند. عکس هايي به من نشان داده اند اما نه مي شناختم شان و نه قبلاً آنها را ديده بودم.

-تصاويري از برخي افراد در اينترنت منتشر شده است. شما صحت يا عدم صحت اين تصاوير را تاييد مي کنيد؟

ببينيد وقتي ندا تير خورد، من نگران او بودم، سرم پايين بود و کسي را نديدم بنابراين نه مي توانم رد کنم و نه مي توانم تاييد کنم.

-نحوه ورود دکتر حجازي به ماجرا چگونه بود؟

ايشان آمد و گفت من پزشک هستم. بعد گفت دستت را بگذار روي محل اصابت تير و دهانش را باز بگذار. آن موقع نمي دانستم ايشان کيست. بعد ايشان را در فيلم هايي که از او منتشر شد شناختم.

-فيلمي در صدا و سيما پخش شد که شما در حال توضيح دادن ماجرا هستيد. در آن فيلم گوينده مي گويد ندا از 45 دقيقه قبل زير نظر بوده است.

من هم چنين چيزي شنيده ام. فاصله زماني فيلمي که ما در خيابان کارگر هستيم تا زمان قتل 45 دقيقه است ولي تمام 45 دقيقه فيلمبرداري نشده است.

-پس از مدت ها پيش زيرنظر نبوده است؟

فکر نمي کنم.

-ماجراي آن فيلم چه بود؟

من به درخواست مسوولان حاضر شدم صحنه را بازسازي کنم و بايد بگويم پخش اين فيلم براي من تا حدودي دردسر درست کرد چون فکر مي کردند من تحت فشار اين مصاحبه را انجام داده ام. ولي در تمام مدتي که از من تحقيقات به عمل آمد هيچ فشار فيزيکي يا روحي بر من وارد نشد. برخوردها بسيار محترمانه بود.

-تمام فيلم پخش شد؟

30 درصد آن پخش نشد.

-چرا مراسمي براي ندا برگزار نکرديد؟

به ما اعلام کردند اگر مراسمي گرفته نشود بهتر است چون ممکن است سوءاستفاده سياسي شود.

-به نظر شما قاتل ندا دستگير مي شود؟

من با جديتي که در نيروها ديده ام و با قدرتي که وزارت اطلاعات دارد خيلي اميدوارم ضارب پيدا شود.

-نظر خانواده ندا نسبت به بازتاب هاي قتل ندا چه بوده است؟

آنها خوشحالند که مردم نسبت به قتل مظلومانه ندا بي توجه نيستند و من از طرف اين خانواده مي گويم اين خانواده هيچ مشکلي با نظام ندارند.

-علت سکوت خانواده ندا در روزهاي پس از حادثه چه بود؟

روزهاي اول ترسيدند اما وقتي من با آنها صحبت کردم تغيير نظر دادند. از يک هفته پيش وکيل هم گرفته اند و در حال پيگيري هستند.

-پنجشنبه چهلم نداست آيا خانواده قصد برگزاري مراسمي را دارند؟

اميدواريم اجازه برگزاري مراسم را بدهند.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۳
رها
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۹ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۱
1
4
واقعا كه
حمید پناهی زاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۱ - ۱۳۹۰/۰۹/۰۴
1
0
این نظر رها واقعا که به متن جمله دلالت میکرد یا چیزه دیگه ای
شایان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۹
0
0
واقعا متاسفم
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: