کد خبر:۲۶۴۶
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۸۸ - ۰۷:۴۵
تعداد بازدید: 3180
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
هفته برزخي احمدي نژاد
آيا حاميان احمدي نژاد نمي دانستند وي چه ارادت ويژه يي به مشايي دارد و آيا نمي شود بر اساس شناختي که از رئيس جمهور وجود دارد نام برخي وزيران و معاونان او را از هم اکنون حدس زد؟ پس حاميان وي از چه روي رنجيده اند و چرا به تصميمي اعتراض کرده اند که از قبل مشخص بود؟
پديده احمدي نژاد هر روز در حال خلق يک اتفاق تازه است. به راستي چه کسي تصور مي کرد او حاضر باشد به خاطر حمايت از مديرش حتي در برابر دستور مقام رهبري به مدت يک هفته مقاومت کند؟

به راستي اگر پيام رهبري به طور علني منتشر نمي شد، مشايي و احمدي نژاد چه تصميمي در ذهن داشتند و حال با چه اعتماد به نفسي به عنوان رئيس دفتر احمدي نژاد منصوب شده است؟

تا پيش از اين هرگاه بحث خودمحوري و تصميمات فردگرايانه احمدي نژاد مطرح مي شد تصور مي شد وي لااقل يک خط قرمز دارد و يکجا تصميمات فردي اش را کناري مي گذارد. احمدي نژاد اما ثابت کرد در اجراي آنچه صحيح مي پندارد نهايت اصرار و پافشاري را دارد و به راحتي کوتاه نمي آيد.ماجراي مشايي و احمدي نژاد اما پايان ماجرا نيست به نظر مي رسد اتفاقي که قبل از تشکيل دولت دهم به وقوع پيوست آغاز مسيري تازه در حيات جمهوري اسلامي و عمر سياسي احمدي نژاد باشد.

احمدي نژاد که تا چند هفته ديگر بايد 21 وزير به مجلس معرفي کرده و چند معاون و رئيس هم انتخاب کند، حالا با چالش بزرگي روبه رو است. وي در چهار سال گذشته آنقدر از حمايت هاي آشکار و پنهان برخوردار بوده که هيچ گاه به صراحت شکست را نپذيرفته و ناکامي هاي دولتش را نيز به انواع و اقسام پوشانده يا در قالب بازي با کلمات از کنار آن به سادگي عبور کرده است. ماجراي اخير يکي از معدود مواردي است که احمدي نژاد ناچار شده خودش به شکست اعتراف کند و لحن تلخ نامه هايش نشان مي دهد چقدر از اين ناکامي در انتصاب فرد مورد علاقه اش ناراضي است.

اين اتفاق اما مقدمه يي براي ماجراهاي بعدي است. او حالا در انتخاب وزيرانش دو راه پيش رو دارد؛ يا اينکه از اين به بعد دست بالا گرفته و با اين استدلال که در مورد مشايي کوتاه آمده اما در ديگر موارد راه خود را طي مي کند با منتقدان خود رو به رو شود يا اينکه ناچار شود در ادامه راهي که به کناره گيري مشايي منجر شد در مورد وزيران پيشنهادي خود هم انعطاف به خرج داده و نظر همفکران اصولگرايش را ملاک قرار دهد. روحيه احمدي نژاد البته با روش دوم چندان سازگاري ندارد و بعيد است پس از مورد مشايي حاضر شود در انتخاب ديگر همکارانش، با احزاب و شخصيت هاي اصولگرا مشورتي انجام دهد. وي که خوب مي داند مقام رهبري از احکام و توصيه هايش در موارد ويژه و مخصوصي استفاده مي کند، احتمالاً تصميم بگيرد در انتخاب وزيرانش تمام مصلحت ها را کنار گذاشته و آن گونه که تشخيص مي دهد، عمل کند.چنين رويه يي قطعاً بي پاسخ نمانده و واکنش مجلس شوراي اسلامي را برمي انگيزد و اين به دور تازه يي از چالش ميان او و ديگر اصولگرايان منجر مي شود؛ چالشي که نمونه اش در همين جريانات اخير ديده و به اعتراضات حاميان احمدي نژاد منجر شد.

اعتراض حاميان احمدي نژاد اما در نوع خود بسيار جالب است. مي توان گفت تقريباً تمام آنهايي که تا همين چند هفته پيش و به ويژه در زمان انتخابات، حمايت قاطعي از احمدي نژاد به عمل آوردند در دو هفته گذشته و پس از انتصاب مشايي و حتي قبل از آنکه نامه رسمي مقام معظم رهبري هم منتشر شود به مخالفت با تصميم احمدي نژاد برخاسته و با او مخالفت کردند.اين اعتراضات از جانب حاميان احمدي نژاد در حالي صورت مي گيرد که او رفتار غيرعادي و انتصاب عجيبي که تعجب آور باشد، انجام نداده بود.

احمدي نژاد به عنوان رئيس دولت دهم حق داشت نزديک ترين و امين ترين يارانش را از ميان چهره هاي سياسي نزديک به خود انتخاب کند و طبيعي است در جمع چهره هاي سياسي نزديک به رئيس جمهور افرادي همچون زريبافان، رحيم مشايي و علي آبادي ديده مي شوند و افرادي که پيشتر از وي حمايت کرده و به او راي داده اند بايد اين انتظار را مي داشتند که احمدي نژاد هنگام معرفي معاونان و وزيرانش از همين نزديکانش استفاده کند.آيا معترضان نمي دانستند احمدي نژاد چه ارادت ويژه يي به مشايي دارد و آيا نمي شود بر اساس شناختي که از رئيس جمهور وجود دارد نام برخي وزيران و معاونان او را از هم اکنون حدس زد؟ پس حاميان وي از چه روي رنجيده اند و چرا به تصميمي اعتراض کرده اند که از قبل مشخص بود؟

نکته قابل تامل اينجا است که احمدي نژاد در چهار سال گذشته مقابل شديدترين فشارها از جانب حوزه علميه و مراجع تقليد ايستادگي کرد و حاضر نشد مشايي را تغيير دهد و به صورت جانانه در هر حالتي از او دفاع کرد. پس طبيعي بود در پي حمايت گسترده در روز 22 خرداد باز هم از مشايي در کابينه استفاده کرده و از او دفاع کند.احمدي نژاد البته همچنان هيچ تغييري نسبت به قبل نکرده است. او با علم به همه حساسيت ها که در مورد مشايي وجود داشت حکم به معاون اولي وي داد و البته طبيعي است مانند گذشته در برابر آنچه صحيح مي پندارد جانانه مقاومت و دفاع خواهد کرد.

از اين زاويه احمدي نژاد همان کاري را مي کند که قبلاً انجام داده و همان حساسيت هايي را ايجاد کرد که چهار سال پيش هم پديد آورد اما همه اينها براي کساني که احمدي نژاد را مي شناسند موضوع عجيبي نيست. تعجب آور رفتار افرادي است که اين خصوصيات احمدي نژاد را مي شناختند و از او دفاع کردند و حالا بار ديگر حين مشاهده همان خصوصيات ويژه لب به اعتراض گشوده اند. سوال جدي اين است که آيا به راستي حامياني که در انتخابات از احمدي نژاد حمايت مي کردند نزديکان و افراد احتمالي دولت او را نمي شناختند و نمي دانستند که احمدي نژاد اصرار زيادي بر استفاده از يکسري نيروهاي خاص دارد؟ آيا نمي دانستند احمدي نژاد وقتي تصميمي را مي گيرد جانانه از آن دفاع کرده و بنا به فشارها و اعتراضات حاضر به تغيير تصميمش نمي شود؟

سخت ترين روزهاي کاري

احمدي نژاد روزهاي سختي را مي گذراند. او 40 روز است که از گوشه و کنار با اعتراض مواجه است. وي در تمام 40 روز گذشته دلش را به حمايت حاميانش خوش کرده بود. با اين حال اعتراضات منتقدان هنوز فروکش نکرده، شاهد اعتراض حاميان خود است. به نظر مي رسد احمدي نژاد در تمام چهار سال گذشته هيچ گاه چنين وضعي را تجربه نکرده است. هيچ گاه نبوده که تمام رسانه ها، شخصيت ها و احزاب سياسي کشور به صورت همزمان ولو در موضوعاتي متفاوت به وي اعتراض کنند.او اما يک هفته برزخي را پشت سر گذاشت. اصلي ترين مدافعانش به وي اخم کردند و جدي ترين رسانه هاي حامي اش رو به تهديد آوردند. کار به جايي رسيد که نمايندگان اصولگراي مجلس مشروعيت احمدي نژاد را با ابهام مواجه کردند و دانشجويان عدالتخواه حامي وي اعلام کردند راي شان را پس خواهند گرفت.مشکلات احمدي نژاد اما هنوز به پايان نرسيده است. او در اول راه است و البته سالي که نکوست از بهارش پيداست... نويسنده:سجاد سالک
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۸:۲۷ - ۱۳۸۸/۰۵/۰۶
0
0
اگر در زمان انتابات از احمدي نژاد حمايت كرديم به دليل ولايت پذيري وي بود و اگر اكنون حمايت ما از او كم شده به خاطر ولايت نپذيري او است. ما كور نيستم
كوركورانه هم تصميم نمي گيريم
اگر احمدي نژاد هم بخواهد پا را فراتر از خط قرمز بگذارد پايش را قطع مي كنيم
همان هايي پايش را قطع مي كنند كه روزي به او راي دادند
مثل برخي حاميان موسوي نيستيم كه شيفته جمال او شده باشيم
مطمئن باشيد از طرفداران موسوي داناتريم
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۴۳ - ۱۳۸۸/۰۵/۱۲
0
0
هرکس که با جناب دکتر احمدی نزاد مخالف است دزد وبی کس کار است و دزد است و از اسلام و دین ان خوداری میکند
ناشناس
|
-
|
۲۱:۱۴ - ۱۳۸۸/۰۵/۱۵
0
0
چرا نظرات مارو نمیذارین .هرکی که طرفداره این اقا باشه رو میذارین؟؟؟ واقعا که پس اینقد بمونین تا یه کاسه لیس پیدا شه
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: