کد خبر:۲۶۴۰
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۳۸۸ - ۰۷:۵۲
تعداد بازدید: 5330
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
سونامي عزل وزيران توسط احمدي نژاد
هنوز گرد و غبار ناشي از انتصاب غيرمنتظره اسفنديار رحيم مشايي به معاون اولي احمدي نژاد در چهار سال آينده فرو ننشسته و شکاف عميق تر شده اصولگرايان ...
هشت روز مانده به جلسه تحليف محمود احمدي نژاد، سونامي برکناري وزرايي که روزگاري در حمايت از رئيس خود از يکديگر پيشي مي گرفتند بار ديگر ساحل ناآرام کابينه نهم را درنورديد تا وزراي اطلاعات و ارشاد نيز به جمع اسلاف خود بپيوندند.اگر به قول دکتر احمد پورنجاتي، دولت نهم دولت «بازي از اول» و «ترين ها» نام مي گيرد اما بي ترديد هيچ گاه محسني اژه يي و صفارهرندي اين گمان را در ذهن خود نداشتند که در واپسين روزهاي اين دولت از قطار کابينه پياده شوند.

حتي اگر گمانه زني هايي پيرامون نبود آنها در جمع افرادي که قرار است در چهار سال آينده دستگاه اجرايي را اداره کنند شنيده مي شد. هنوز گرد و غبار ناشي از انتصاب غيرمنتظره اسفنديار رحيم مشايي به معاون اولي احمدي نژاد در چهار سال آينده فرو ننشسته و شکاف عميق تر شده اصولگرايان در پي بي توجهي احمدي نژاد به دستور رهبر انقلاب براي عزل مشايي بار ديگر از سوي رسانه هاي پر تعداد آنها پوشانده نشده بود که خبر عجيب برکناري يا استفاء دو وزير ديگر از کابينه روي خروجي خبرگزاري ها قرار گرفته است.

شنيده شده اين برکناري ها به شکلي بوده که حراست نهاد رياست جمهوري از حضور صفارهرندي در محوطه پاستور ممانعت به عمل آورده و معاون پيشين مدير مسوول کيهان را که با پافشاري بر دکترين رئيس دولت در چهار سال گذشته، انتقادات پرشمار اهالي فرهنگ، هنر و رسانه را برانگيخته بود ناگزير از بازگشت به ساختمان وزارتخانه براي جمع آوري وسايل خود ساخته است.

برکناري محسني اژه يي نيز در شرايطي به عنوان عالي ترين مسوول امنيتي کشور در روزهايي که عملکرد برخي سبب اعتراضات گسترده مردمي و کانديداهاي اصلاح طلب در کشور شده است نيز در نوع خود سوال برانگيز است. هر چند اصلاح طلبان از سخنان وزير اطلاعات احمدي نژاد و شيوه برخورد وي با منتقدان سياسي همواره گله مند بودند اما مشخص نيست وي به عنوان فردي که تلاش زيادي در تامين نظرات رئيس دولت داشته با چه هدفي کنار گذاشته شده است.

اما اينکه چرا رئيس دولت در چنين روزهايي دست به اين اقدام زده امري است که اصولگرايان مجلس هر کدام از زاويه ديد خود به اين موضع پرداخته اند. اصلاح طلبان اما در اين باره همانند روزهاي اخير واکنش خاصي را بيان نکرده اند چرا که آنها موضوع دولت را پايان يافته دانسته و موج اختلافات روزهاي اخير را از نخستين پيامد هاي انتخابات رياست جمهوري دهم ارزيابي مي کنند.

اصولگرايان منتقد دولت اما با مثلث باهنر، مطهري و توکلي به اين اقدام احمدي نژاد تاخته اند و تعابير قابل تاملي را در خصوص چرايي اين اقدام به کار گرفته اند. علي مطهري با تاکيد بر اينکه احمدي نژاد بايد بر اعصاب خود مسلط باشد، گفت؛ اينکه انجام چنين حرکتي از سوي آقاي احمدي نژاد چه ضرورتي داشته براي من قابل درک نيست و گويي ايشان در وارد کردن کشور به التهاب تعمداتي دارند.

اما اصلي ترين فراز گفت وگوي مطهري در اينجاست ؛«اينکه انجام چنين حرکتي از سوي آقاي احمدي نژاد چه ضرورتي داشته براي من قابل درک نيست. گويي ايشان در وارد کردن کشور به التهاب تعمداتي دارند.»وي در عين حال از يکي ديگر از دلايل عزل اين وزرا که در دسته «شنيده ها» طبقه بندي مي شود نيز سخن به ميان آورده؛ اينکه گفته مي شود اين وزرا به انتصاب مشايي اعتراض کرده و تاوان اعتراض خود را مي پردازند.

مطهري نيز با اشاره به انتشار برخي اخبار مبني بر احتمال عزل وزراي معترض به رويکرد احمدي نژاد در خصوص ماجراي انتصاب اسفنديار رحيم مشايي به سمت معاون اول رئيس جمهور گفت؛ قطعاً اگر برکناري وزراي مذکور به اين دليل بوده باشد قبح اين حرکت دوچندان خواهد بود چرا که موضوع در اين صورت ابعاد شخصي پيدا کرده و ديگر ارتباطي با مصالح کشور نخواهد داشت.

احمد توکلي نيز با اشاره به اينکه اقدامات آقاي احمدي نژاد درباره عزل وزرا هيچ توجيه عقلاني ندارد و کشور را در شرايط سختي قرار مي دهد، گفت؛ اين نحوه رفتار بدترين پاسخ به اعتماد بيست و چهار و نيم ميليون راي دهنده به ايشان است.

رئيس مرکز پژوهش هاي مجلس شوراي اسلامي در گفت وگو با فارس افزود؛ وزرايي که اخبار عزل آنها منتشر شده است از جمله پنج شش وزيري بودند که نسبت به معاون اولي آقاي مشايي معترض بودند و براي اين کار اقدام به نامه نگاري هم کرده بودند. البته تعداد مخالفان و معترضان به آقاي مشايي در دولت بيش از اين افراد بود.

وي تاکيد کرد؛ من نمي دانم چه مصلحت سياسي به نظر رئيس جمهور رسيد که در آستانه تنفيذ دوره آينده و تحليف مجلس، خود را در شرايطي قرار داد که مجبور است در روزهاي آينده براي دولت تقاضاي راي اعتماد کند. بنابراين طبيعي است با اين مقدمات، مجلس بر اساس آنچه رئيس جمهور دوست دارد، واکنش نشان نخواهد داد.

نکته جالب توجه اما گزارش «رجانيوز» سايت اصلي حاميان دولت است که با تيتر «برکناري هاي غيرمنتظره در فاصله هشت روز تا پايان دولت نهم» آن را به خبر اول خود بدل کرده است. در اين گزارش آمده است؛ محمود احمدي نژاد در فاصله کمتر از هشت روز تا پايان دولت نهم، دست به برکناري هاي غيرمنتظره در کابينه زد.

محسني اژه يي پيش از اين نيز قرار بود با رياست لاريجاني بر قوه قضائيه به عنوان يکي از مسوولان ارشد دستگاه قضايي منصوب شود.با اين عزل ها، محمدعلي خواجه پيري مدير مرکز فعاليت هاي قرآني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به عنوان سرپرست اين وزارتخانه انتخاب شده است.علوي از معاونان وزارت اطلاعات نيز به عنوان سرپرست اين وزارتخانه منصوب شده است.

مطهري مي خواست اژه يي را استيضاح کند

«محسني اژه يي بسيار ضعيف عمل کرد، استيضاحش مي کنيم.»اگرچه اژه يي چند ساعت پس از گفتن اين جملات علي مطهري برکنار شد، اما ظهر يکشنبه طراحان استيضاح مي گفتند دلايل زيادي دارند که اژه يي و محصولي دو وزير کشور و اطلاعات بايد استيضاح شوند.

البته کابينه نهم تنها 8 روز از پايان عمرش باقي است و بعيد است ديگر عمر استيضاحي به عمر اين دولت گره بخورد اما علي مطهري برايش روزشمار پايان عمر کابينه مهم نيست چون مصر است وقتي محسني اژه يي و محصولي نمي توانند بر حوادث اخير کنترل داشته باشند و اتفاقاتي مانند فوت پسر روح الاميني اتفاق مي افتد، بايد حتي اگر شده تا دقيقه 90 هم به پاي استيضاح بمانند. وي مي گويد: خب ما هم به اينها انتقاد مي گيريم؛ اين چه وزير اطلاعاتي است که مي گويد کار از دست من خارج شده و در اين اتفاقات نقشي ندارد و فلاني همه امور را در دست گرفته. مجلس بايد چنين وزيري را استيضاح کند. اما به هر حال اين حوادث اتفاق افتاده است و اگر هر فردي در هر مقامي مقصر باشد بايد مجازات شود. فعلاً ما خواستار استيضاح وزراي اطلاعات و کشور هستيم تا پاسخگوي ضعف شان در عملکرد باشند.منبع:روزنامه اعتماد
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: