کد خبر:۲۶۳۰
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۳۸۸ - ۰۹:۴۲
تعداد بازدید: 1415
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
تعطیلی شنبه به جای پنجشنبه در الجزاير
کارشناسان اقتصادی انتظار دارند که این تصمیم به رشد بیشتری برای اقتصاد الجزایر بیانجامد، زیرا به باور آنها، کار در روز پنجشنبه این اقتصاد را با اقتصاد جهان غرب هماهنگ‌تر می‌کند.
تصمیم جدید از روز ۲۳ مرداد به اجرا درمی‌آید. کارشناسان اقتصادی انتظار دارند که این تصمیم به رشد بیشتری برای اقتصاد الجزایر بیانجامد، زیرا به باور آنها، کار در روز پنجشنبه این اقتصاد را با اقتصاد جهان غرب هماهنگ‌تر می‌کند.

به گزارش دويچه وله، تا سال ۱۹۷۶ روزهای تعطیل هفتگی در الجزایر بسان کشورهای غربی، شنبه و یکشنبه بودند. این مقررات به دوره‌ی تسلط فرانسه بر الجزایر برمی‌گشت و پس از انقلاب سال ۱۹۶۲ نیز تغییر نکرد. اما در سال ۱۹۷۶ در ا قدامی که نوعی امتیازدهی به اسلام‌گرایان تلقی می‌شد، دولت پنجشنبه و جمعه را روزهای تعطیل هفتگی اعلام کرد. به گفته‌ی کارشناسان اقتصادی الجزایر، این تصمیم باعث شده که عملاَ اقتصاد کشور سه روز در هفته در هماهنگی با فعالیت‌های اقتصادی غرب باشد، امری که به ضرر و زیان‌های هنگفتی منجر شده است. تصمیم جدید شمار این روزها را به ۴ روز افزایش می‌دهد.

بر پایه برآوردهای بانک جهانی تعطیل پنجشنبه و جمعه سبب شده که اقتصاد الجزایر سالانه با زیانی معادل ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلیون دلار مواجه باشد. کارشناسان بانک یادشده پیش‌بینی می‌کنند که مقررات جدید ۲ / ۱ درصد به رشد اقتصاد الجزایر کمک خواهد کرد.

به رغم آن که در بسیاری از کشورهای عربی و مسلمان خاورمیانه، پنجشنبه و جمعه روزهای تعطیل هفتگی هستند، در ممالک همجوار با الجزایر، مانند تونس و مراکش، همچون جهان غرب شنبه و یکشنبه روزهای تعطیل هفتگی به شمار می‌روند.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: