کد خبر:۲۶۲۴
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۸۸ - ۲۱:۱۸
تعداد بازدید: 6856
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
اسم‌هاي محبوب ايراني‌ها
خيلي‌ها فكر مي‌كنند كه مردم ديگر كمتر به گذاشتن اسم‌هايي كه پيوند ما با مذهب و دين خود را نـشـان مـي‌دهـد عـلاقـه نشان مي‌دهند در حالي كه اصلاً اين‌طور نيست. كافي است نگاهي به فراواني اسـم‌گـذاري‌هـا بيندازيم
خيلي‌ها فكر مي‌كنند كه مردم ديگر كمتر به گذاشتن اسم‌هايي كه پيوند ما با مذهب و دين خود را نـشـان مـي‌دهـد عـلاقـه نشان مي‌دهند در حالي كه اصلاً اين‌طور نيست. كافي است نگاهي به فراواني اسـم‌گـذاري‌هـا بيندازيم. اسم فاطمه در سال‌هاي گذشته براساس آمارهاي سازمان ثبت احوال كشور ركورددار بوده است. بيشتر كساني كه دختردار شده‌اند اين نام را روي نوزاد خود گذاشته‌اند و اين نشان مي‌دهد اين اسم زيبا محبوب‌ترين اسم براي دختر در ايران است. در سالي كه تعداد ولادت 527 هزار و 761 بوده،‌ 32 هزار و 923 خانواده اسم فرزند خود را فاطمه گذاشته‌اند و بعد از آن بيشترين علاقه به ترتيب به اسم‌هاي زهرا، مريم، زينب و معصومه بوده است.

در ميان اسم‌هاي غيرمذهبي و غيرعربي سارا از همه محبوب‌تر بوده و در سال 1380، 3 هزار و 212 خانواده اسم دختر خود را سارا گذاشته‌اند. در سال 1381 هم به ترتيب اسم‌هاي فاطمه، زهرا،‌ مريم، زينب و معصومه محبوب‌ بوده‌اند، اما اسم آيدا از سارا پيشي گرفته و 7 هزار و 2 خانواده در سال 1381 اسم آيدا را روي دخترهاي تازه متولدشان گذاشته‌اند و اسم بعدي هم مهساست. تا سال 1384 وضع بـه همين صورت است تا اين‌كه در اين سال اسم مبينا بر مريم پيشي گرفته و رتبه سوم را به خود اختصاص مي‌دهد! مبينا تا سال 1385 همچنان سوم است و در اين سال از 585 هزار و 9 نفر تعداد ولادت دخـتـران، 60 هـزار و843 نفر فاطمه، 41 هزار و 576 نفر زهرا و 15 هزار و 962 نوزاد مبينا نامگذاري شده‌اند.

و اما پسران. در سال 1380 بيشترين اسم متعلق به علي است. در اين سال 16 هزار و 286 نوزاد پسر علي نامگذاري شده‌اند. محمد و اميرحسين با 14 هزار و 452 نفر و 12 هزار و 701 نفر در رتبه‌هاي بعدي قرار دارند. در سال 1381 هم 33 هزار و 599 خانواده اسم علي را براي پسران خود برگزيده‌اند و اين نام در سال 1381 اول است. در سال 1382 علي جاي خود را به اميرحسين داده و رتبه دوم رفته و بعد از آن مهدي و محمد از همه محبوب‌تر بوده‌اند.

در سال 1383 اميرحسين،‌ مهدي و علي به ترتيب 31 هزار و 961 نفر، 29 هزار و 455 نفر و 28 هـزار و 850 نـفـر فـراوانـي داشـتـه‌انـد. در سـال 1384 عـلي جاي خود را به ابوالفضل داده است و ابـوالـفـضـل بـا 30 هـزار و 35 نـفـر در رتـبـه سـوم قـرار گـرفـته است. در سال 1385 هم ابوالفضل، اميرحسين و مهدي به ترتيب اول،‌دوم و سوم بوده‌اند و در اين سال در بين اسم‌هاي غيرعربي نيما از همه محبوب‌تر بوده است.

قديم‌ها شب ششم تولد نوزاد شب نامگذاري او بود. جشن و شب‌نشيني بر پا بود و همه اقوام بـخـصـوص پـدر بزرگ‌ها و مادر بزرگ‌ها و بزرگان خانواده گرد مي‌آمدند و با تبادل نظر نامي را برگزيده و در حاشيه قرآن، ديوان حافظ و يا هر كتاب ارزشمند ديگري همراه با سال، ماه، روز و ساعت تولد نوزاد ثبت مي‌كردند. در بعضي خانواده‌ها انتخاب نام فرزند تازه وارد بر عهده بزرگ فاميل (پدربزرگ، مادربزرگ، عمو، دايي، عمه، خاله) گذاشته مي‌شد و بعضي‌وقت‌ها نامگذاري با استفاده از قرآن يا با تفال از ديوان حافظ صورت مي‌گرفت، گرچه هنوز بعضي از خانواده‌ها به اين رسـوم پـايـبـنـدنـد، امـا حالا خيلي‌ها دنبال اسم متفاوتي هستند. دنبال اسمي كه تا حالا كسي روي بچه‌اش نگذاشته است!

خانواده‌ها ترجيح مي‌دهند كه ميان نام و نام‌خانوادگي كودكشان هماهنگي وجود داشته باشد. اين ارتباط ممكن است به صورت صفتي متناسب با اسم، جزئي از كل، كلمات هم ريشه و هم خانواده يا آهنگ مشابه باشد.

در بعضي خانواده‌ها نام طفل با اقتباس از نام مادر، پدر يا هر دو انتخاب مي‌شود. برخي هم تمايل دارند كه فرزندانشان اسامي هم‌آوا يا هم‌معنا داشته باشند و يا اين‌كه ابتداي نام تمامي فرزندان يك حرف مشخص بوده يا به يك حرف واحد ختم شود.

بـعـضـي‌وقت‌ها به مناسبت‌هاي خاص يا بنا به درخواست يا وصيت بزرگان خانواده نامي براي نوزاد در نظر گرفته مي‌شود، اما او را به اسم ديگري مي‌خوانند كه شهرت نام دارد و در شناسنامه ثبت نمي‌شود.

اسم‌هاي عجيب و غريب

با مراجعه به سايت اينترنتي ثبت احوال كشور شرايط كامل و لازم براي تغيير اسم را مي‌توانيد ببينيد. در اين صفحه ريز به ريز اسم‌هايي را كه امكان عوض كردنشان وجود دارد مشخص كرده و مداركي هم كه براي اين كار لازم داريد را به‌شما گفته است.

مثلاً سازمان ثبت احوال گفته اگر اين نام‌ها را داريد مي‌توانيد عوضشان كنيد اگرچه بعيد است چون خيلي عجيب و غريب هستند.

اسم‌هايي كه موجب هتك حيثيت مقدسات اسلامي مي‌شود مثل عبدالات، عبدالعزي (لات و عزي نام دو بت در مكه معظمه دوران قبل از اسلام است. ) اسم‌هاي مركب ناموزون مثل: سعيد بهزاد، شهره فاطمه و حسين معروف به كامبيز. عناوين اعم از عناوين لشكري يا كشوري يا تركيبي از اسم و عنوان.مثل سروان، سرتيپ، دكتر، شهردار يا سروان محمد و شهردار علي.اگر اسمتان لقب خاصي هم هست مي‌توانيد عوضش كنيد.: ملك الدوله، خان يا شوكت الملك، حاجيه سلطان و سلطانعلي. اسم‌هاي زننده و مستهجني كه بر حسب زمان و مكان بدلايل و جهات زير براي دارنده آن زننده و مستهجن باشد و مراتب به تأييد برسد. بهتر است مثال نزنيم. اسم‌هايي كه معرف صفات مذموم و مغاير با ارزش‌هاي والاي انساني است. مثل: گرگ و قوچي. اسم‌هايي كه با عرف و فرهنگ غالب و مقدسات مذهبي مردم مغاير باشد.مثل لات، خونريز. اسم‌هايي كه باعث اشاعه و ترويج فرهنگ بيگانه شود مثل وانوشكا، ژاكاردو. اسم‌هايي كه باعث تحقير اشخاص مي‌شود يا معناي لغوي آن در جامعه قابل پذيرش نيست.مثل صد توماني، كنيز و گدا. اسم‌هاي نامتناسب با جنس.مثل ماشاءاله براي زن‌ها يا انتخاب نام اشرف و اكرم براي مردان. هم نام بودن فرزند با پدر و يا مادر در يك خانواده. هم نام بودن برادران و يا خواهران در يك خانواده،تغيير اسم كساني كه نام آنها اسامي ايام هفته جمعه، شنبه و ... باشد. تهيه كننده:سيما دهقان
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: