کد خبر:۲۶۰۲
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۳۸۸ - ۱۰:۲۸
تعداد بازدید: 2855
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
تصميمات غيرمنتظره احمدي نژاد
با نخستين انتصاب ها احمدي نژاد نه تنها آب پاکي را روي دست توصيه کنندگان ريخت بلکه نخستين انتصاب را به حاشيه سازترين چهره اختصاص داد تا موضع خود در مقابل منتقدان در دولت جديد را روشن کند.
رحيم مشايي معاون اول، ثمره دستيار ارشد زريبافان رئيس بنياد شهيد،بذرپاش رئيس سازمان ملي جوانان

به گزارش اعتماد، محمود احمدي نژاد، اسفنديار رحيم مشايي را به عنوان معاون اول خود در دولت جديد منصوب کرد تا مشايي در اولين گام تشکيل کابينه دهم با ارتقايي «معنادار» در دولت احمدي نژاد ابقا شود. احمدي نژاد اواخر هفته گذشته به مشهد رفت تا فارغ از اعتراض هايي که به نتيجه انتخابات مطرح شد و هنوز هم ادامه دارد پيش از تنفيذ حکم رياست جمهوري و آغاز رسمي کار، نخست جايگاه سه تن از دوستان و نزديکانش در کابينه بعدي را اعلام کند. بر اين اساس بود که «مسعود زريبافان» و «مجتبي ثمره هاشمي» دبير و مشاور مستعفي دولت به کابينه احمدي نژاد بازگشتند تا اولي به عنوان معاون رئيس جمهور و رئيس بنياد شهيد و مستضعفان جاي «دهقان» بنشيند و ديگري پس از چند ماه پر کار در قامت رئيس ستادهاي انتخاباتي احمدي نژاد در مقام جديدالتاسيس «دستيار ارشد»، احمدي نژاد را در دولت جديد همراهي کند. اما انتصابي که بيش از همه توجه محافل سياسي و رسانه يي را به خود جلب کرد حکم معاون اولي براي چهره جنجالي دولت نهم يعني اسفنديار رحيم مشايي معاون احمدي نژاد و رئيس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري بود؛ چهره يي که بعد از رئيس دولت با گفته ها و تصميماتش با حاشيه هاي فراواني همراه بود تا جايي که دو غائله وي با نامه مسوولان ارشد نظام فيصله داده شد.

اگرچه موضوعاتي از قبيل حضور در مراسم اجراي رقص در ترکيه، وعده ساخت هتل هاي پنج ستاره «به اندازه يي که نتوان آنها را شمرد»، مصاحبه با يک روزنامه خارجي و آزاد دانستن حجاب در ايران، حمل قرآن با حرکات موزون محلي در يکي از همايش هاي سازمان ميراث فرهنگي براي دولت احمدي نژاد دردسرساز شد اما ابراز دوستي او به مردم اسرائيل و الحاق سازمان حج و زيارت به مجموعه تحت مديريتش از جمله مواضع و تصميم گيري هايي بود که از سويي به خاطر بالا گرفتن حواشي و اعتراض ها به دخالت مستقيم مسوولان ارشد نظام انجاميد و از سوي ديگر جبهه بزرگي از منتقدان که عمدتاً از جناح راست بودند را مقابل وي بسيج کرد که البته در راس آن روحانيون مجلس، علماي بلندپايه و مراجع عظام تقليد بودند. در پس اين تصميم ها و موضع گيري ها بود که درخواست ها از احمدي نژاد براي عزل يا استعفاي وي بالا گرفت که البته هر کدام پس از ديگري از سوي رئيس دولت نهم رد مي شد. اگرچه برخي همسويان دولت معتقد بودند احمدي نژاد در کابينه جديد بايد عذر چهره هاي جنجال برانگيز را بخواهد يا در تصميم گيري به گونه يي عمل کند تا وعده «تغيير»ي که در نخستين نطق تلويزيوني اش بعد از انتخابات داده بود حداقل در چيدن کابينه نمودار شود اما چنين نشد و با نخستين انتصاب ها احمدي نژاد نه تنها آب پاکي را روي دست توصيه کنندگان ريخت بلکه نخستين انتصاب را به حاشيه سازترين چهره اختصاص داد تا موضع خود در مقابل منتقدان در دولت جديد را روشن کند.

اسفنديار رحيم مشايي نه تنها معاون و رئيس سازمان ميراث فرهنگي است بلکه در دولت نهم عهده دار رياست مرکز مطالعات جهاني شدن، جانشين رئيس جمهور در شوراي عالي ايرانيان خارج از کشور، عضو شوراي نظارت بر صدا و سيما، عضو شوراي فرهنگي دولت و عضو کميسيون هاي اقتصادي و فرهنگي دولت بود. اگرچه سابقه آشنايي محمود احمدي نژاد با مشايي به 30 سال گذشته بازمي گردد اما نزديکي اين دو در دوره چهارساله رياست جمهوري احمدي نژاد به اوج رسيد تا آنجا که علاوه بر احکام پي درپي رئيس دولت و حمايت هاي علني و غيرعلني اش از وي در سال 86، احمدي نژاد به منزل مشايي رفت تا با خواستگاري دختر او براي پسر بزرگش پيوندهاي کاري را با پيوندهاي خانوادگي استحکام بخشد؛ پيوندي که آنچنان محکم است که ظاهراً احمدي نژاد را بر آن داشته است تا نخستين تصميم گيري اش به عنوان «رئيس دولت دهم» را به او مقيد کند و با ارتقاي جايگاه وي در تصميمي که پيش از آغاز رسمي دوره جديد رياست جمهوري اش اتخاذ شده براي منتقدان اين پيام را ارسال کند که گوشش بدهکار اعتراضي نخواهد بود. حال اين اعتراض چه درباره انتخابات باشد و چه در اعتراض به تصميم گيري ها و انتصاب ها. اما اين تنها تصميم احمدي نژاد در روز پنجشنبه نبود. اگرچه انتصاب دوباره مجتبي ثمره هاشمي مشاور ارشد احمدي نژاد که براي سر و سامان دادن به کارهاي انتخاباتي وي استعفا داده بود چندان دور از ذهن به نظر نمي رسيد اما کمتر کسي فکر مي کرد انتصاب او با تعريف يک مسووليت جديد همراه شود. بنا بر تصميم احمدي نژاد «دستيار ارشد رئيس جمهور» عنواني است که قرار است چهار سال در پس نام مجتبي ثمره هاشمي تکرار شود؛ «مشاوري که به رئيس جمهور در سايه دولت نهم تعبير مي شد و بسياري معتقد بودند کارگرداني بسياري از تصميم هاي دولت نهم که بر زبان احمدي نژاد جاري مي شود از سوي وي هدايت مي شود.

دوستي ثمره هاشمي با احمدي نژاد نيز قدمتي مشابه دوستي احمدي نژاد با مشايي دارد. اين سه از حدود 30 سال پيش دست همديگر را به نشانه دوستي و همکاري فشردند. سال 1360 زماني که احمدي نژاد به فرمانداري ماکو رسيد مجتبي ثمره هاشمي معاونت استانداري آذربايجان را عهده دار شد و اندکي بعد اسفنديار رحيم مشايي به آنان پيوست و به عنوان يکي از اعضاي شوراي تامين استان در کنار صادق محصولي حلقه يي را تشکيل دادند که بعدها به حلقه اروميه يي ها موسوم شد.» اين حلقه در سال 65 به غرب کشور مهاجرت کرد. در اين سال محمود احمدي نژاد به سمت معاون استانداري کردستان منصوب شد. اين در حالي بود که پرويز فتاح وزير فعلي نيرو، ديگر يار اروميه يي وي، مسووليتي در يکي از يگان هاي ويژه برون مرزي را برعهده گرفت. يگان فوق به سرپرستي صادق محصولي وزير فعلي کشور زير نظر قرارگاه رمضان به فرماندهي «سردار ذوالقدر» مشغول به کار بود.

در همان زمان اسفنديار رحيم مشايي به عنوان «مسوول تدوين استراتژي نظام جمهوري اسلامي در خصوص اکراد ايراني» به فعاليت پرداخت تا زنجيره دوستي هاي اين حلقه گسسته نشود. اگرچه اين گروه کوشيد انسجام خود را در تمام سال ها حفظ کند اما رابطه محمود احمدي نژاد، مجتبي ثمره هاشمي و صادق محصولي که سابقه آشنايي شان به دوره دانشجويي در دانشگاه علم و صنعت بازمي گشت، قوام و قصه يي ديگر يافت و به عنوان هسته مرکزي اين گروه ارتباط خود را هر روز مستحکم تر از گذشته ساخت. با پايان يافتن جنگ، «صادق محصولي» تجارت پيشه کرد، احمدي نژاد استاندار اردبيل شد و فتاح مديريت امور قراردادي پروژه هاي عمراني قرارگاه سازندگي خاتم الانبيا را بر عهده گرفت. در اين اثنا بود که مجتبي ثمره هاشمي به سفارش «صادق محصولي» باجناق «علي اکبر ولايتي» وزير امور خارجه وقت به اين وزارتخانه راه يافت و بعد از مدت کوتاهي به سمت مديرکلي اداره گزينش اين وزارتخانه منصوب شد. اگرچه اين حلقه فراز و فرود بسياري را تجربه کرد و دوستان صميمي گاه گرد هم آمدند و گاه به حکم پيشه از هم جدا ماندند اما دست تقدير «دوستان 30 ساله» را دوباره به سوي هم هدايت کرد و آن وقتي بود که محمود احمدي نژاد توانست در کسوت شهردار تهران کليد پايتخت را به دست بگيرد و همان موقع بود که «حلقه اروميه» در خيابان بهشت مستقر شد. با فتح پاستور نوبت به اداي دين احمدي نژاد رسيد. وي که حالا رداي رياست جمهوري ايران را بر دوش خود مي ديد، ياران قديم را نزد خود فراخواند. فتاح وزير نيرو شد، اسفنديار رحيم مشايي به معاونت احمدي نژاد و رياست بر سازمان ميراث فرهنگي منصوب و صادق محصولي براي تصاحب کرسي وزارت نفت به مجلس معرفي شد.

در اين حيص و بيص بود که ثمره هاشمي تنها سمت عالي ترين مشاور احمدي نژاد را پذيرفت و تصميم گرفت پشت پرده برخي تصميم هاي دولت را هدايت کند. شرايط اما به ميل مجتبي ثمره هاشمي پيش نرفت و وي ناچار شد براي تصدي پستي اجرايي اتاق کار احمدي نژاد را به مقصد برج وزارت کشور ترک کند و تازه در اين هنگام بود که از مرد شماره دو کابينه رونمايي شد؛ حضوري که مستدام نماند. شهريور سال 86 در حالي که هنوز حضور ثمره در وزارت کشور به يک سال نرسيده بود، به دستور مستقيم احمدي نژاد، عليرضا افشار به مصطفي پورمحمدي وزير وقت کشور معرفي شد تا در اتاق ثمره هاشمي مستقر شود. به اين ترتيب ثمره هاشمي به اتاق کارش در پاستور بازگشت تا پشت درهاي بسته همراه صادق محصولي که از تصدي وزارت نفت بازمانده بود، زوج ارشد مشاوران رئيس دولت نهم را تشکيل دهند. با استيضاح «علي کردان» دومين وزير کشور دولت نهم، احمدي نژاد صادق محصولي گزينه يي که يک بار با «نه» مجلس هفتم پشت در بسته وزارت نفت مانده بود را تحت عنوان وزير پيشنهادي کشور روانه مجلس هشتم کرد تا مجلسي که تمام رمقش را براي استيضاح کردان گذاشته بود، محصولي را با رايي شکننده «وزير» وزارتخانه يي کند که انتخابات رياست جمهوري دهم که احمدي نژاد يکي از کانديداهاي اصلي آن است را برگزار کند.

چند ماهي از انتصاب محصولي نگذشته بود که مجتبي ثمره هاشمي استعفاي خود را تقديم رئيس جمهور کرد تا حلقه اروميه يي ها تمام قواي خود را براي تمديد رياست جمهوري احمدي نژاد و حفظ سنگر پاستور بسيج کند؛ کوششي که ظاهراً به ثمر رسيد و حالا نوبت به اداي دين دوباره احمدي نژاد رسيد تا وي از اين حلقه نخست ثمره هاشمي و رحيم مشايي را به دستيار ارشدي و معاون اولي منصوب کند تا فعاليت آنان در جايگاهي مصون از راي اعتماد و استيضاح ادامه يابد. در همين راستا بود که پرويز داودي معاون اول احمدي نژاد که حال کرسي خود را به مشايي پيشکش شده مي بيند به عنوان مشاور رئيس جمهور برگزيده شد. و حميد بقايي جانشين مشايي در سازمان ميراث فرهنگي خواهد شد.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: