کد خبر:۲۵۹۹
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۸۸ - ۱۷:۴۱
تعداد بازدید: 3227
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
پیشنهادات مهم رفسنجانی برای خروج از وضعیت کنونی
باید با سعه‌صدر با رسانه‌ها برخورد کرد و آنها را محدود نکنیم. باید آنها نیز در چارچوب قانون حرکت کنند و نظام هم به گونه‌ای رفتار نکند که حق قانونی آنها نادیده گرفته شود.
آیت الله "علی اکبر هاشمی رفسنجانی" رییس مجلس خبرگان رهبری در سخنان مهمی در نماز جمعه تهران با بیان اینکه وضعیت به وجود آمده بعد از انتخابات را می‌توان به عنوان بحران تلقی کرد برای برون‌رفت از آنچه که وی بحران نامید، چندین پیشنهاد از جمله آزادی زندانیان سیاسی و دلجویی از آسیب‌دیدگان، آزاد گذاشتن رسانه‌ها طبق قانون، حرکت صداوسیما برای مطرح شدن مباحث هر دو طرف و دلجویی از مراجع و علمایی که در این جریانات دلگیر شده‌اند، را ارائه کرد.

آيت الله هاشمي رفسنجاني در اجتماع ميليونها تن از مردم گفت:نماز جمعه امروز بي شباهت به نماز جمعه اول انقلاب كه آيت الله طالقاني وبا حضور همه سليقه ها اقامه مي كردند نيست.
 
هاشمي با اشاره به كشتار مسلمانان چين گفت:از دولت چين انتظار داريم كه به وضع اسفبار مسلمانان رسيدگي كند و به نفع دولت چين نيست كه با يك ميليارد وششصد ميليون مقابله كند .
 
در اين زمان تعدادي از نماز گزاران شعار مرگ برچين را دادند كه هاشمي با اشاره به وضعيت خيابانهاي اطراف گفت كه از شعار دادن خودداري كنند كه اين صحبت با تشويق مردم حاضر در خيابانها مواجه شد.
 
يکی از محورهای کليدی صحبت های آقای هاشمی، نقش مردم در مشروعيت بخشيدن به يک نظام سياسی بود و اينکه همه نهادهای جمهوری اسلامی را منبعث از رأی مردم دانست و با نقل يک روايت از پيامبر، حتی اسلامی بودن حکومت کشور را نيز مشروط به جمهوری بودن و مردمی بودن آن دانست.
 
هاشمی در باره انتخابات با ذكر روایتی كه امام خمینی بنیانگزار جمهوری اسلامی ایران از كتاب منتسب به "سیدبن‌طاووس" در خصوص رای و نظر مردم در حكومت نقل كرد، اشاره كرد و گفت: در آن كتاب از قول علی‌بن‌ابی‌طالب داریم كه این ولایت متعلق به مردم است و تاكید شده است كه اگر مردم شما را قبول كردند كه متولی امر شوید آن زمان مسؤولیت را بپذیرید و به ولایت خود ادامه دهید.

وی ادامه داد: ای کاش همان شرایط ادامه پیدا می‌کرد و می‌توانستیم سربلندترین شرایط را در دنیا داشته باشیم ولی متاسفانه آنگونه که می‌خواستیم نشد.

وی در آسیب‌شناسی حوادث بعداز انتخابات و در علت چرایی مسائل به وجود آمده، گفت: برخی از این مسائل به اواخر دوران تبلیغات برمی‌گردد که فضای تردید بوجود آمد و افرادی پیدا شدند که تردید پیدا کردند من معتقدم بذر این تردید در برخی مواقع با اعمال نادرست صداوسیما به وجود آمد. (این سخنان نیز شعار مردم را به همراه داشت که آیت‌الله هاشمی بار دیگر نمازگزاران را به آرامش و شعار ندادن دعوت کرد. بعد از حملات آقای احمدی نژاد به آقای هاشمی رفسنجانی در جریان مناظره ها، او خواستار فرصتی از تلویزیون برای دفاع از خود شده بود که مدیران تلویزیون اعلام کردند چنین فرصتی قبل از انتخابات امکان پذیر نیست).

رییس مجمع تشخیص‌مصلحت‌نظام با یادآوری فرصتی که از سوی رهبر انقلاب به شورای نگهبان برای بررسی شکایت کاندیداهای معترض داده شده بود، گفت: متاسفانه از فرصتی که به شورای نگهبان داده شد که عقلا جمع شوند و در جهت اعتماد مردم حرکت کند، استفاده خوبی نشد.

هاشمی‌رفسنجانی یکی دیگر از پیشنهادات خود را منوط به آزادی زندانیان سیاسی دانست و گفت: لازم است در این شرایط افرادی که در زندان هستند آزاد شوند و نزد خانواده‌های خود بیایند و نگذاریم به خاطر زندانی شدن افراد دشمنان به ما بخندند و برای ما نقشه بکشند. ما باید همدیگر را تحمل کنیم.

رییس‌مجمع‌تشخیص‌مصلحت‌نظام پیشنهاد بعدی خود را به دلجویی از آسیب‌دیدگان اخیر مرتبط دانست و گفت: باید از آسیب‌دیدگان حوادث اخیر دلجویی کنیم و سراغ آنها رفت و با آنها ابراز همدری کرد.

وی در ادامه با اشاره به محدودیت‌هایی که برای رسانه‌های مستقل به وجود آمده، گفت: باید با سعه‌صدر با رسانه‌ها برخورد کرد و آنها را محدود نکنیم. باید آنها نیز در چارچوب قانون حرکت کنند و نظام هم به گونه‌ای رفتار نکند که حق قانونی آنها نادیده گرفته شود. باید در این خصوص فضای آزاد برای آنها به وجود آورد.

هاشمی‌رفسنجانی با بیان اینکه چرا باید بگذاریم از راه‌های دور برای ما نسخه بپیچند به تجربه 30 ساله انقلاب اشاره کرد و گفت: علمای ما همیشه پشتیبان مردم و نظام بودند چرا باید آنها اکنون برنجند و ما باید در مقطع فعلی متکی بر آنها باشیم.
 
همان طور که انتظار می رفت، آقای هاشمی در نماز جمعه اين هفته تهران موضع تقريبا ميانه ای در مورد حوادث يک ماه اخير ايران اتخاذ کرد.

خبرگزاری آلمان به نقل از شاهدان عینی از حضور صدها هزار نفر از مردم در نماز جمعه‌ی ۲۶ تیرماه در دانشگاه تهران خبر داد. به گفته‌ی این خبرگزاری، جمعیت تا سه کیلومتری اطراف دانشگاه را پر کرده است.

به گزارش ايلنا، نيروي انتظامي با شكل‌گيري تجمع مخالفت مي‌كرد و تلاش داشت با مدارا مردم را راهنمايي كند كه در اين ميان، برخوردهاي غيرحرفه‌اي و جهت‌دار برخي نيروها با هويت نامعلوم كه عمدتا نوجوان و يا جوان بودند، گاه تلاش‌هاي نيروي انتظامي را ناكام مي‌گذاشت.
 
حضور برخي چهره‌هاي برجسته سياسي مانند ميرحسين موسوي، محسن رضایی و مهدي كروبي، تركيب جمعيتي بسيار متنوع، حضور گسترده جوانان و البته حضور پر رنگ نيروهاي انتظامي براي برقراري مطلوب امنيت مراسم از ديگر ويژگي‌هاي نماز جمعه امروز تهران است.
 
تقوي رييس شوراي سياستگذاري نماز جمعه كه بجاي وزير اقتصاد سخنران پيش از خطبه ها بود در اقدامي بي سابقه به طولاني كردن سخنراني خود پرداخت و در حاليكه حداكثر تا 15 دقيقه قبل از اذان خطبه ها آغاز مي شد امروز تا هنگام اذان هم سخنران پيش از خطبه ها ادامه داشت.
 
همزمان با شروع نماز جمعه تلفن‌هاي همراه منطقه منتهي به ميدان انقلاب ، وليعصر، بلوار كشاورز، خيابان انقلاب، خيابان جمهوري ، ميدان فردوسي قطع شد.
 
پرتاب دو گاز اشک آور در خيابان 16 تير و خيابان قدس در شرايطي صورت گرفت که در بين نمازگزاران، زنان و کودکاني ديده مي شدند که در بين جمعيتي که براي فرار از اين گازها مي دويدند، صدمه ديدند. برخي از نمازگزاران نيز با پناهنده شدن در پارک هاي اطراف به صورت فرادا نماز خود را اقامه کردند.
 
 
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: