کد خبر:۲۵۹۶
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۸۸ - ۱۹:۴۰
تعداد بازدید: 2659
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
صدور حجاب از فرانسه به كشورهاى خليج فارس
تعجب آور آن است كه از يك سو فرانسه پوشیدن حجاب را در اين كشور ممنوع اعلام کرده است، چنانكه چندى پيش ساركوزى نيز علنا به آن اشاره كرد، و از سوى ديگر حجاب را كه توسط مشهور ترين طراح لباس در فرانسه دزاین شده، به خارج صادر مى كند،
برغم آنكه نيكولا ساركوزى، رئيس جمهور فرانسه پوشيدن حجاب را در كشورش ممنوع اعلام كرده است، ولى در عين حال خود ضمن تولید حجاب آن را به كشورهاى خليج فارس صادر مى كند. طى هفته ى موسوم به "هفته مد" كه پاريس اخيرا شاهد جشنواره آن بود، حجاب هاى گوناگون با رنگ سياه كه توسط آدم جونز طراح بين المللى لباس، طراحی و به نمايش گذاشته شد. البته بازارهاى كشورهاى خليج فارس، ومخصوصا بازارهاى پادشاهى سعودى هدف اصلى اين گونه لباس ها وحجابها است.

به گزارش خبرگزاری رويترز، تعجب آور آن است كه از يك سو فرانسه پوشیدن حجاب را در اين كشور ممنوع اعلام کرده است، چنانكه چندى پيش ساركوزى نيز علنا به آن اشاره كرد، و از سوى ديگر حجاب را كه توسط مشهور ترين طراح لباس در فرانسه دزاین شده، به خارج صادر مى كند، البته اين دو این برخورد متناقض از نمونه ای از كشمكش هایی است که ميان سكولارها ومذهبى ها در اين كشور جریان دارد. و بسیاری از مسلمانان اروپا در اين كشور اقامت دارند.

در همين حال، اكثريت زنان با حجاب در فرانسه نسبت به رفتارهاى توهين آميز شكايت دارند. برخى تندروهای فرانسوى، زنان باحجاب را تروریست خطاب مى كنند.

ستيوان رولان، طراح ديگر لباس، كه برقع هاى زيادى را توليد وبه خاورميانه صادر کرده است، گفت: "اگر كسى از من درخواست طرح برقع كند، من قطعا اين كار را انجام خواهم داد، زيرا من به ساختن آن افتخار مى كنم، زیرا آن هم نوعى لباس می باشد".

شمارى از كارشناسان مى گويند، حادثه ى كشته شدن خانم مروه الشربينى بانوی شهروند مصری، كه در ژوئيه ماه جارى توسط یک آلمانی تندرو در داخل يكى از دادگاههاى آلمان به علت حجابش با 18 ضربه چاقو به قتل رسيد، يكى از بازتاب هاى حملات تبليغاتى گسترده ای است كه در كشور هاى اورپايى عليه اين نوع لباس انجام می گیرد. و در واقع اين اقدام شهروند تندروی آلمانى، به گونه ای بازتابی از اظهارات اخير ساركوزى در مورد حجاب قلمداد مى شود.

از سوى ديگر برخى از فعالان حقوق زن بر اين باورند كه حجاب نمايانگر گرایشی است كه رو به افزايش است، و هدف آن پوشاندن زنان از يك سو، واز بين بردن نتايج مبارزات در راه حقوق زنان، از سوى ديگر است.

شهرداران شهرهاى مختلف فرانسه مى گويند كه تعداد زيادى از زنان نقاب پوش به آموزشگاه جهت تحويل گرفتن كودكان شان مى روند، ولیكن چون چهره هاى خود را به كسى نشان نمى دهند، شناسائى آنان به سختی صورت می گیرد. به گفته ى اين مقامات، على رغم آنكه آمار رسمى زنان مسلمان نقاب پوش، در دست نيست، ولى دلايل شفاهى در اين مورد كافى بود تا پارلمان فرانسه را وادار كند، تحقیقاتی درباره را به مدت 6 ماه درباره گسترش پديده ى حجاب در اين كشور انجام دهد.

در اين راستا، ژان فرانسو كوبيه، عضو برجسته حزب حاكم روز دوشنبه طى گفتگو با روزنامه ى "لوپاريزيان" گفت: "در اين شكى نيست كه مسئله ى حجاب يك مسئله مذهبى ودينى نبوده، بلكه به عنوان يك جدال سياسى توسط افراط گرايان از آن استفاده می شود، آنها مى خواهند، نظام جمهورى فرانسه را بار ديگر در معرض آزمون قرار دهند".
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: