کد خبر:۲۵۵۹
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۸۸ - ۱۳:۰۴
تعداد بازدید: 3071
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
سرکوب شديد مسلمانان و ناراضيان در استان سين کيانگ چين
در حالي که بعضي از کشورهاي مسلمان تاکنون نسبت به حوادث اخير در غرب چين واکنش مهمي نشان نداده اند حتي برخي همچنان به همکاري هاي روزمره خود با دولت کمونيستي چين ادامه مي دهند
در حالي که بعضي از کشورهاي مسلمان تاکنون نسبت به حوادث اخير در غرب چين واکنش مهمي نشان نداده اند و حتي برخي همچنان به همکاري هاي روزمره خود با دولت کمونيستي چين ادامه مي دهند.
 
سرکوب شديد مسلمانان و ناراضيان در استان سين کيانگ واکنش محافل بين المللي را در پي داشته است. از جمله دولت پاريس که مناسباتش با پکن در پي ديدار سال گذشته نيکلا سارکوزي با دالايي لاما رهبر تبعيدي تبت تيره شده بود از بروز ناآرامي در استان سين کيانگ ابراز نگراني کرد. به گزارش شبکه تلويزيوني فرانسه سخنگوي وزارت امور خارجه فرانسه روز سه شنبه از وضع استان مسلمان نشين سين کيانگ چين که صحنه آشوب هاي خونين و کشته و زخمي شدن صدها تن شده بود، ابراز نگراني کرد.

چینی های "هان" اکثریت جمعیت چین را تشکیل می دهند و مخالفان حکومت چین در سین کیانگ، دولتی مرکزی را متهم کرده اند که به منظور تغییر در ترکیب قومی این استان و محو فرهنگ بومی آن، "هان" ها را مهاجرت به این بخش از چین تشویق کرده اند.

مسلمانان ساکن استان سین کیانگ دولت چین را به تلاش برای نابودی خصوصیات فرهنگی خود متهم کرده اند و برخی سازمان های تندرو این بخش از چین خواستار جدایی سین کیانگ و ایجاد کشور مستقل ترکستان در این منطقه شده اند.

سازمان کنفرانس اسلامی با صدور بیانیه ای خواستار محاکمه عاملان قتل حدود 200 مسلمان شد و ترکیه با فراخواندن سفیر چین در این کشور به وی هشدار داد. ساير كشورهاي مسلمان هنوز واكنش قابل توجهي نشان نداده اند

ايان کلي سخنگوي وزارت خارجه آمريکا در ارتباط با اوضاع ايالت سين کيانگ چين گفت ما همچنان عميقا نگران اوضاع مي باشيم و از شدت خشونت هايي که ديده مي شود بسيار نگرانيم و از مقام هاي چيني مي خواهيم اوضاع را به نحوي عادي کنند.

يک حزب تايواني نيز اقدام دولت چين را در استفاده از زور براي برخورد با معترضان در منطقه مسلمان نشين سين کيانگ در شمال غرب اين کشور محکوم کرد و گفت پکن بايد به دموکراسي، آزادي و حقوق بشر احترام بگذارد و دولت تايوان نيز نبايد به دليل ارتباطات اقتصادي با چين چشمان خود را روي سرکوب حقوق بشر از سوي پکن ببندد.

گرچه دولت چين همچنان نارضايتي هاي مردم را به خاطر تحريکات عوامل خارجي توصيف مي کند اما رهبران گروه هاي ناراضي با رد اين اتهامات مي گويند به زودي حقايق براي جهانيان آشکار خواهد شد.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: