کد خبر:۲۵۴۴
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۳۸۸ - ۱۷:۱۶
تعداد بازدید: 2827
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
ايجاد احساس بدتر با تكرار تلقين مثبت در افراد ضعيف
نتيجه تحقيقات يک گروه از محققان کانادايي نشان مي‌دهد افرادي که اعتماد به نفس پايين‌تري دارند، در صورت تکرار تلقين‌هاي مثبت درباره خودشان، احساس بدتري نسبت به خود پيدا مي‌کنند.
نتيجه تحقيقات يک گروه از محققان کانادايي نشان مي‌دهد افرادي که اعتماد به نفس پايين‌تري دارند، در صورت تکرار تلقين‌هاي مثبت درباره خودشان، احساس بدتري نسبت به خود پيدا مي‌کنند.

به گزارش ايسنا، به گفته اين محققان جملاتي از قبيل «من فردي دوست داشتني هستم» تنها مي‌تواند به کساني که اعتماد به نفس بيشتري دارند، کمک کند.

يک روان‌شناس انگليسي مي‌گويد: احساس انسان‌ها نسبت به خودشان بر پايه آن چه که واقعا در زندگي‌شان انجام مي‌دهند شکل مي‌گيرد.

اين توصيه که افراد براي داشتن احساس بهتر بايد به خودشان کمک كرده يا به عبارتي به خود تلقين کنند، اولين بار به صورت جدي توسط ساموئل اسمايل، نويسنده اسکاتلندي، مطرح شد.

کتاب او با نام «خودياري» حدود 250 هزار نسخه فروش داشت و اين شيوه، يعني کمک به خود از لحاظ رواني، اکنون به تجارتي ميلياردي در تمام دنيا تبديل شده است.

در يک آزمايش محققان دانشگاه‌هاي واترلو و نيو برنزويك از افراد مختلف با ميزان اعتماد به نفس متفاوت خواسته‌اند که جمله «من فردي دوست داشتني هستم!» را تکرار کنند. پس ازگفتن و تکرار اين جمله حالت اين افراد و احساس آن‌ها نسبت به خودشان را بررسي کرده‌اند.

در گروه افراد با اعتماد به نفس پايين کساني که اين جمله را تکرار کرده‌اند نسبت به بقيه اعضاي گروه احساس بدتري درباره خودشان داشته‌اند اما کساني که اعتماد به نفس بيشتري داشتند پس از تکرار اين جمله مثبت احساس بهتري داشتند؛ هرچند بسيار اندک.

در مرحله بعدي روان‌شناس‌ها از افراد مورد آزمايش خواسته‌اند که تفکرات مثبت و منفي درباره خودشان را فهرست کنند. نتيجه اين آزمايش نشان داده کساني که اعتماد به نفس پايين‌تري دارند وقتي اجازه بروز تفکرات منفي را پيدا مي‌کنند احساس بهتري نسبت به زماني دارند که مثبت درباره خود مي‌انديشند.

به گفته اين محققان کاناديي، اگر افراد به طور کامل بر افکار مثبت تمرکز کنند آن گاه افکار منفي بيشتر موجب آزار آن‌ها خواهد شد.


----------------------

تلافي کردن کارهاي بد ديگران براي سلامتي زيان بار است

نتايج تازه ترين تحقيقات دانشمندان الماني و بلژيکي نشان مي دهد حس انتقامجويي ممکن است شيرين باشد ولي براي سلامتي فرد ضرر دارد و موجب لطمات روحي مي شود

پژوهشگران دانشگاههاي بن و ماستريخت اعلام کردند نتايج مطالعه بر روي حدود بيست هزار داوطلب نشان مي دهد افرادي که به دنبال تلافي و انتقامجويي هستند به سلامت خود لطمه مي زنند و در مقايسه با ديگران ، ادمهايي بدبخت تر و غمگين تر هستند .
به گزارش خبرگزاري المان اين تحقيقات همچنين نشان مي دهد افرادي که بشدت دوست دارند کارهاي بد ديگران را در حق خود، تلافي کنند دوستان کمتري دارند و در مقايسه با ديگران از زندگاني خود کمتر لذت مي برند و چندان ادمهاي راضي نيستند .

در اين مطالعه از افراد داوطلب پرسيده شد تا چه اندازه دوست دارند به مهرباني ديگران يا بالعکس توهين و اهانت ديگران پاسخ دهند و اقدام طرف مقابل را تلافي کنند . به گفته پژوهشگران در جمع بندي نتايج معلوم شد هر دو نوع تلافي مثبت و منفي در ميان مردم المان رواج دارد.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: