کد خبر:۲۵۰
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۸۷ - ۲۱:۰۷
تعداد بازدید: 2860
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
با نقدي بر سياست دولت اصلاحات توسط صفار هرندي
دفاع دوباره وزير ارشاد از سياست هاي فرهنگي كشور
وي سياست هاي فرهنگي دولت خاتمي در حوزه هاي سينما، مطبوعات، موسيقي، هنرهاي تجسمي و نمايش را به شدت نقد كرد و در مواردي آنها را مخالف اسلام و نظام جمهوري اسلامي دانست.
در حالي كه حدود سه سال از روي كار آمدن دولت نهم مي گذرد، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي بار ديگر سياست هاي دولت اصلاحات را در حوزه فرهنگ و هنر به طور جدي مورد نقد قرار داد. وي در سخناني كه در دانشگاه امام صادق(ع) انجام داد، سياست هاي فرهنگي دولت خاتمي در حوزه هاي سينما، مطبوعات، موسيقي، هنرهاي تجسمي و نمايش را به شدت نقد كرد و در مواردي آنها را مخالف اسلام و نظام جمهوري اسلامي دانست.

وي در بخش هايي از اين مراسم، صدا و سيما را نيز به طور ضمني مورد نقد قرار داد. وي به برخي از موسيقي هاي غيرمجاز اشاره كرد كه از صدا و سيما پخش مي شوند و با تاكيد بر اينكه وزارت ارشاد تنها مكان قانوني مسوول ارائه مجوز موسيقي است، گفت سازمان صدا و سيما هم براي پخش موسيقي بايد از معاونت هنري وزارتخانه مجوز بگيرد. وي افزود: «با پيگيري موسيقي هايي كه شنيده مي شود دريافتم برخي از اين موسيقي ها يا در دولت قبل مجوز گرفته اند يا مجوز تقلبي دارند كه با آنها برخورد شده است.»

وزير ارشاد در نقدي كه به طور جدي در مورد مطبوعات در دولت قبل طرح كرد از كفر گويي ايشان در آن دوره سخن گفت. وي همچنين به موضوع لغو امتياز 8 نشريه در روزهاي آخر سال گذشته پرداخت و با بيان اينكه اين نشريات به سخيف نگاري مي پرداختند بازگشت آنها را ناممكن دانست و نتيجه برخورد با اين نشريات را سپاسگزاري تعداد زيادي از افراد متدين جامعه دانست و گفت: «بعضي هم دست به جمع كردن امضا زدند و همه جامعه هنري را پاي اين كار آوردند و چه با تقاضا و چه عتاب گفتند كه چرا تعطيل كرديد و هيات نظارت هم پاسخش اين بود كه طبق قانون عمل كرده است.»

وي افزود: «در آخر سال گذشته 8 نشريه را هيات نظارت كه ما هم عضوش هستيم لغو مجوز كرد كه اين قاطع ترين نوع برخورد است كه قابل برگشت هم نيست، چرا كه در طول دو سال گذشته 20 بار تذكر داده شده بود كه استفاده از عكس زنان روي جلد و در صفحه ممنوع است.» صفارهرندي با اشاره به اينكه چرا آنها نمي گويند كه چرا روان جوانان ما با اين جور وقاحت نگاري ها آلوده مي شود، گفت: «ما سهميه كاغذ بيش از 70 نشريه را اوايل سال 86 قطع كرديم و از امكان خودمان در وزارتخانه استفاده كرديم.»

صفارهرندي در بخشي ديگر از سخنانش پيكان انتقادش را به سمت سياست هاي وزارت فرهنگ و ارشاد دولت اصلاحات در عرصه سينما متوجه كرد. وي در اين مورد گفت: «در دولت قبل موج فيلم هاي دختر و پسري راه افتاده و مضامين خانوادگي و اخلاقي از اين هنر دور شده بود كه بخشي از آن سلبي بود و بايد جلوي آن گرفته مي شد.»

وي با بيان اينكه دولت نهم وارث فيلم هايي بود كه در جريان ساخت آن نبوده گفت كه اين دولت كوشيده با كنترل روي مجوزهاي ساخت و اكران به تدريج روي اين مساله مسلط شود. وي در ادامه گفت: «در جشنواره فيلم سال گذشته هيات داوران فيلم هاي مساله دار را به جشنواره راه نداد و فيلم هايي خوب و سالم چون «آواز گنجشك ها»، «فرزند خاك»، «به همين سادگي» و از اين دست به نمايش درآمد.»
 
وي از جشنواره تئاتر اهواز به عنوان مصداقي براي حرف هايش در زمينه انحراف سياست هاي فرهنگي دولت قبل ياد كرد و گفت: «در جشنواره تئاتر در دوره قبل، هنرپيشه هاي خارجي مرد، چيزي نزديك به لخت و عريان بودند. يا در تئاتر اهواز زن ها با لباس بدن نما رقصيدند و از ديد مسوولان، آن حركت، حركتي آوانگارد و پيشرو عنوان شد. اما اگر در اين دوره كسي بخواهد به آن عرصه نزديك هم شود به تعبير حضرات با سانسور و مميزي روبه رو خواهد شد، چرا كه ما آن را خلاف قانون مي دانيم.»
 
به گفته وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، در آن سينما انقلاب و ارزش ها مسخره شدند و حتي عقايد ديني را به تمسخر گرفتند اما هم اكنون موردي نيست مگر اينكه كساني كه مي بينند به خاطر چند لايه بودن مفاهيم متوجه نشده باشند كه البته وقتي فهميدند جلوي مجوز صادر شده را گرفتند و شما هم نمونه اش را ديديد. صفارهرندي افزود: «امروز كار به جايي رسيده كه اگر يك كتاب از زير دست بررسي در رفته است، سريع توي بازار مي رويم و هرچه از آن كتاب باشد جمع مي كنيم و خسارت نيز به مولف و ناشر پرداخت مي شود اما نمي گذاريم جامعه از قبل يك كتاب در معرض آسيب فرهنگي قرار بگيرد.»

وي ادامه داد: «من ادعايي مي كنم و مي گويم اگر تدابير، اجرايي شود وضعيت فرهنگ رشد مطلق خواهد داشت. در آثار تجسمي در دوره يي نگاه مي كرديم و مي ديديم اثري خيلي وقيح است و تبديل به كتاب هم شده و چاپ شده است، اما وقتي جريان سالم سازي در دستور كارمان باشد ديگر چنين آثاري بيرون نمي آيد و وقاحت نگاري جاي خودش را به سلامت نگاري مي دهد.» صفار هرندي در بخشي ديگر از سخنانش با استناد به يك نظرسنجي كه با سوالاتي مشابه در دوره گذشته و حال انجام شده، نتيجه نظرسنجي را در دوره گذشته فاجعه بار توصيف كرد و در مقابل از پيشرفت مسائل فرهنگي در سال 86 گفت.منبع : اعتماد
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: