کد خبر:۲۴۷۳
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۳۸۸ - ۱۲:۴۸
تعداد بازدید: 6018
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
مشاوره ازدواج عاملي براي ‌خروج ‌از ‌بحران ‌طلاق
اين روزها مردم بيشتر تمايل دارند براي مشاوره تحصيلي، پزشكي و حقوقي پول بدهند تا رفع مشكلات خانواده يا حتي مشاوره قبل از ازدواج. در ساير نقاط كشور، 5 سال اول ازدواج، بيشترين آمار جدايي‌ها را به خود اختصاص مي‌دهد
«به من گفتند بشين سر خونه زندگيت! آدم سفره دلش رو پيش هر كس باز نمي‌كنه. همين حرف‌ها باعث شد تا اختلاف بين من و شوهرم، هر روز بيشتر بشه و با اين نگاه كه نبايد با كسي درددل كنم، زندگي‌ام از هم پاشيد.»

مرجان 34 ساله، يك بار در ازدواج شكست خورده و حالا براي ازدواج دوم، اصرار دارد كه حتما با مشاوره خانواده مشورت كند؛ در حالي كه همسر انتخابي او هيچ تمايلي به حضور در مطب روانشناس و مشاور ندارد. چرا برخي افراد مايل به رفتن نزد مشاور نيستند؟

قدرت‌الله هدايت كارشناس ارشد مشاوره بخصوص در حوزه خانواده است و بيش از آن كه به فعاليت مشاوره بپردازد، به پژوهش در اين حوزه مشغول است كه مي‌گويد: «هنوز بسياري از مردم به مشاوران اعتماد ندارند و هرچه فضاي جامعه بازتر مي‌شود و افراد كمتر همديگر را مي‌شناسند، اشتياق افراد براي عقده‌گشايي و مشاوره گرفتن از متخصصان بيشتر مي‌شود.»

يك ساعت مشاوره 20 تا 40 هزار تومان

دورتادور سالن انتظار كلينيك مشاوره روانشناسي، بيماران نشسته‌اند. سكوت سنگيني حاكم است. متاسفانه وقتي خانم منشي مي‌فهمد كه قصد صحبت با بيماران را دارم، اخم مي‌كند و از من مي‌خواهد مطب را ترك كنم. مجبورم مقابل در ورودي مطب منتظر خارج شدن بيماران باشم؛ هرچند هيچ‌كدام، دل و دماغ پاسخ ندارند؛ اما بيشتر آنان از مبلغ ويزيت مشاوران، روانشناسان و روانپزشكان گله‌مندند.

در حال حاضر براساس اين كه كلينيك روانشناسي و مشاوره يا روانپزشكي در كدام نقطه شهر واقع شده، تعرفه‌ها متفاوت است. بنابراين به نظر نمي‌رسد نظارت دقيقي برتعرفه‌ها باشد؛ هرچند كه مرجع تعيين تعرفه‌ها، سازمان نظام مشاوره روانشناسي است؛ اما اختلاف بيش از 20 هزار توماني تعرفه‌ها در نقاط مختلف شهر، نشان مي‌دهد كه شوراهاي اين سازمان كه در 10 منطقه كشور مسووليت نظارت را دارند، به وظيفه خود عمل نمي‌كنند.

از سوي ديگر و در حالي كه تنها روانشناسان و مشاوران با مدرك دكتري مي‌توانند بالاترين حق‌الزحمه را دريافت كنند؛ اما در برخي موارد تفاوتي بين تعرفه مشاوران كارشناسي ارشد و دكتري ديده نمي‌شود.

بنابراين گزارش، رعايت نشدن تعرفه‌هاي مصوب و دريافت وجوه اضافي از مراجعه‌كنندگان، يكي از عوامل پرهيز افراد براي مشورت با متخصصان است. تعرفه اين مشاوره چه در خصوص خانواده،‌ ازدواج و مشكلات روحي - رواني تابع قوانيني است كه وسع مالي خانواده‌ها، توان تامين آن را ندارد.

مردان گريزان از مشاوره

دهقان، مدرس دانشگاه در گفتگو با ايونا، بر اهميت مشاوره در زندگي خانوادگي و اجتماعي تاكيد مي‌كند و مي‌گويد: اين موضوع در بين مردان ناشناخته‌تر است، پس بايد فرهنگ‌سازي بيشتري صورت گيرد.

شواهد موجود هم اين امر را تاييد مي‌كند. هدايت به عنوان پژوهشگر امور مشاوره مي‌گويد: «بررسي پرونده‌هاي موجود در كلينيك‌هاي روانشناسي و مشاوره نشان داده است كه در مسائل مربوط به ازدواج يا اختلافات خانوادگي، زنان پيشقدم هستند. وقتي مشاور يا روانشناس از زنان مي‌خواهد جلسه آينده با همسرشان بيايند، با امتناع ورزيدن مرد، روند مشاوره متوقف مي‌‌ماند.»

در ميان مشاوران حقوقي، تحصيلي، مذهبي، پزشكي، خانواده و ازدواج، دو مورد آخر بيش از بقيه با بي‌مهري روبه‌رو هستند. «اين روزها مردم بيشتر تمايل دارند براي مشاوره تحصيلي، پزشكي و حقوقي پول بدهند تا رفع مشكلات خانواده يا حتي مشاوره قبل از ازدواج.» به اين نكته هدايت اشاره مي‌كند و ادامه مي‌دهد: «من به پرونده‌هايي برخورده‌ام كه وقتي زن به مشاوره ازدواج يا خانواده مراجعه مي‌كند، اختلافات خانوادگي شدت مي‌يابد و نه تنها مرد كه ساير اعضاي خانواده هم زن را مورد سرزنش قرار مي‌دهند. پس در خيلي موارد زنان به صورت پنهاني به مشاور يا روانشناس خانواده مراجعه مي‌كنند.»

اما اين كه چرا هنوز اعتماد به نقش مشاوره در ازدواج يا ارتباط درون اعضاي خانواده نيازمند فرهنگسازي بيشتر است، امري است كه پاسخ آن را بايد از مقالات و پژوهش‌هاي موجود يافت. نگاه به روانشناس درست نيست؛ بسياري از افراد تصور مي‌كنند كه با مراجعه به روانشناس ناچارند دارو مصرف كنند كه نشان مي‌دهد آنان به تفاوت روانشناس و مشاوره با روانپزشك آگاه نيستند.

از سوي ديگر، هدايت عقيده دارد: در مشاوره پيش از ازدواج بعضي از جوانان، حرف‌هاي مشاوران را آرماني و دست‌نيافتني و حتي تكراري مي‌دانند و نمي‌خواهند دوران نامزدي خود را به خاطر قضاوت‌هاي به گفته آنان نادرست مشاور خراب كنند؛ چون در بسياري موارد مشاوران به جوانان هشدار مي‌دهند با وجود علاقه زياد بين دختر و پسر، ازدواجشان به صلاح نيست.

ضرورت مشاوره

در كشور ما خانواده‌ها هنوز از نقش مشاور به عنوان حضور يك بي‌طرف در تنظيم روابط خانوادگي آگاه نيستند. چه بسا مراحل مختلف مشاوره ازدواج، مشاوره پيش از ازدواج، حين ازدواج و بعد از آن بتواند از بروز اختلافات خانوادگي حاد جلوگيري كند، بويژه شرايط خاص كشور ما نشان مي‌دهد كه تنها در تهران 31 درصد طلاق‌ها در سال اول ازدواج رخ مي‌دهد.

در ساير نقاط كشور هم 5 سال اول ازدواج، بيشترين آمار جدايي‌ها را به خود اختصاص مي‌دهد كه نشان مي‌دهد، انتخاب همسر و نحوه حل مشكلات خانوادگي در جوانان، با ضعف‌هايي روبه‌روست.

به هر حال به نظر مي‌رسد، بازار مشاوره تحصيلي، حقوقي، پزشكي در حالي گرم است كه هنوز قدر مشاوره ازدواج و خانواده بدرستي درك نمي‌شود. در حالي كه آمار طلاق هر سال نسبت به ميزان ازدواج‌ها افزايش مي‌يابد، استفاده از اهرم‌هاي تشويقي براي مراجعه به مشاوره پيش از جدايي مي‌تواند از روند صعودي طلاق اندكي بكاهد.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۲
سهراب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۶ - ۱۳۸۹/۰۵/۲۷
0
0
عزیزان سلام
بنده 1.5 سال پیش ازدواج کردم موقع خواستگاریم خانمم خیلی پوشیده بود وبعد از عقد که بدون پوشش ایشون را دیدم مثل اینکه یه آب سردی روم ریخته باشند. چون رنگ پوستشون تیره بود و کک و مک هم زیاد داره.و همین باعث شده من روز بروز از زندگی سردتر بشم. حتی دچار ناراحتی جسمی(معده درد شدید) و ناراحتی روحی شدم. ضمنا با وجود اینکه خانم مذهبی و محجبه هی هست ولی نق نق هم زیاد می کنه. سرگردون و حیرونم نمی دونم چکار کنم. هم راهنماییم کنید و هم دعا کنید خدا صبر بهم بده.متشکرم
اسد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۶ - ۱۳۸۹/۰۶/۰۸
1
1
به نظر من شما خیلی اشتباه کرده اید آدم وقتی به خواستگاری دختر محجبه میرود حتما حجاب برایش ملاک بوده و باید خودش هم معتقد باشد که همچین دختری انتخاب کرده است شما باید قبل از مراسم خواستگاری خواهر یا مادر خود را برای دیدن دختر می فرستادید یا اینکه در اسلام مانعی نیست اگر واقعا قصد ازداج داشته اید بدن او را ازپشت پرده ببینید ولی به نظر من او را خیلی خیرخواهانه به دکتر پوست ببرید وتمام تلاش خود را جهت زیبا کردن او به کار ببرید علم پزشکی هم پیشرفت کرده است با دوست داشتن خیلی ازمشکلات حل می شود از خداوند مدد بجویید تا مشکلتان را حل نماید و مطمئن باشید اگر او را واقعا دوست داشته باشیدو دائم به او بگویید تو برای من زیباترینی او تمام سعی خود را برای به دست آوردن دل شما میکند و همان میشود که شما میخواهید
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: