کد خبر:۲۴۴۸
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۸۸ - ۰۸:۴۵
تعداد بازدید: 4027
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
افزايش بي سر و صداي قيمت داروهاي ايراني
بديهي است گراني دارو باري مضاعف را به دوش خانواده هايي مي گذارد اما حقيقت اين است که بين آنچه که مردم و به طور کلي بيماران با آن دست و پنجه نرم مي کنند با آنچه که مسؤولان مي گويند تفاوت معناداري وجود دارد.
بديهي است گراني دارو باري مضاعف را به دوش خانواده هايي مي گذارد که حداقل يک بيمار در منزل داشته باشند. اما متاسفانه مسؤولان سلامت کشور هر از گاهي از تريبون رسمي کشور ادعا مي کنند که دارو گران نشده است و نمي شود و گاهي نيز خبر از پوشش بيمه اي داروها مي دهند اما حقيقت اين است که بين آنچه که مردم و به طور کلي بيماران با آن دست و پنجه نرم مي کنند با آنچه که مسؤولان مي گويند تفاوت معناداري وجود دارد.

گفته هاي مردم

يک بيمار سرطاني در حوالي بيمارستان امام خميني(ره) تهران مي گويد: داروهاي بيماران سرطاني به دليل توليد نشدن در داخل کشور گران است و اين بيماران در موارد حاد مجبور هستند تمام درآمد ماهانه خود را صرف خريد دارو کنند.
وي مي افزايد: اين در حالي است که يک بيمار در شرايط حاد توانايي کار هم ندارد و اگر خانواده و اطرافيان او را حمايت نکنند معلوم نيست چه بلايي بر سر بيمار مي آيد.
آقاي ديگري که برادرش «سرطان پانکراس» دارد و به نظر وضع اقتصادي مناسبي هم دارد، مي گويد: هر بار که مي خواهيم براي برادرم دارو تهيه کنيم 600 تا 800 هزار تومان هزينه دارد و بيمه ها اين داروهاي گران را پوشش نمي دهند.

خانم ديگري که او نيز در مرکز کانسر بيمارستان امام خميني(ره) بيمار دارد نسخه اي را به خبرنگار ما نشان مي دهد که در آن نام دارويي نوشته شده است.
وي مي افزايد: براي تهيه اين دارو به تمام داروخانه هاي بزرگ شهر تهران سر زده ام اما نتوانستم آن را پيدا کنم. مجبور هستم از بازارسياه آن را تهيه کنم و گفته مي شود قيمت دارو در بازار سياه بسيار گران است و گاهي اين دارو تاريخ مصرف گذشته است.وي از مسؤولان بهداشت و سلامت کشور مي خواهد بيشتر به فکر بيماران خاص باشند زيرا بيماران خاص در وضعيتي هستند که هميشه بايد دارو مصرف کنند وهميشه با اين مسأله مواجه هستند.

داروهاي ايراني گران شده است

يک پزشک داروساز در داروخانه خودش در خصوص گراني دارو در ماههاي اخير مي گويد: تمام اقلام دارو گران نشده و فقط حدود 100 قلم دارو گران شده است.
وي مي افزايد: گراني دارو فقط مربوط به داروهاي ايراني است و داروهاي خارجي گران نشده است. حتي در داروهاي ايراني نيز تمام شرکتهاي دارويي گران نکرده اند فقط برخي از آنها گران شده است.
اين پزشک داروساز خاطر نشان مي سازد: مثلاً يک شرکت در گذشته قطره استامينوفن را با قيمت 300 تومان و شرکتي ديگر همين قطره را با قيمت 500 تومان توليد مي کرد. اين در حالي بود که مواد و کيفيت هر دو يکسان بود، فقط نمي دانم چرا برخي شرکتهاي داروهايشان را گرانتر مي فروشند.
در داروخانه ديگري يک پزشک داروساز تأکيد مي کند: فقط داروهاي ايراني و بخصوض گياهي ها گران شده است.
او نيز مي افزايد: به طور کلي نمي توانم بگويم قيمت دارو چند درصد افزايش قيمت داشته است زيرا محصولاتي مانند کيميدارو يک قيمت و همان محصول در شرکت سبحان قيمت ديگري دارد و در کل نمي شود نظر داد که قيمت دارو چند درصد گران شده است.

يک مشکل جديد

«بازي با جان بيمار» تنها چيزي است که مي شود در اين خصوص گفت: در خصوص مشکل جديدي که همزمان با گران شدن دارو پيش آمده است. اين مشکل که تاکنون دو بار فقط براي خبرنگار ما پيش آمده است و چندين مورد هم شنيده شده، اين است که برخي از اقلام دارويي را پس از اينکه خريداري مي کني به منزل مي بري براي مصرف داخل آن يا خالي است و يا اينکه کمتر از حد مورد نياز در آن دارو وجود دارد مثلاً قطره هايي که بيماراني که مشکل شبکيه چشم دارند مصرف مي کنند بسيار گران است و حدوداً 20 تا 25 هزار تومان هر قطره قيمت دارد و زمان مصرف آن از روز شروع و باز شدن قطره فقط 20 روز است اما اکنون تاکنون مشاهده شده است که پس از اينکه قطره از داروخانه خريداري شده و به شکل پلمب به منزل آورده شده، زمان مصرف ندارد.

همچنين گاهي قرصها در دوز بالا مثلاً 100 عدد داخل قوطي هاي پلاستيکي قرار دارد که روي آن پنبه است. وقتي اين قرصها را از داروخانه تهيه مي کني پول 100 عدد قرص را مي پردازي، اما بعداً متوجه مي شوي که مثلاً 60 عدد قرص داخل آن بوده است نه 100 عدد.به واقع اسم اين کار را چه مي توان گذاشت جز کم فروشي و بازي با جان مردم. آيا واقعاً مردم که به داروخانه ها اعتماد مي کنند و قرصها را در داروخانه ها نمي شمرند بايد از اعتماد آنها اين گونه سؤ استفاده کرد؟

صد البته چنين واقعيتي را نه مسؤولان بهداشتي درماني کشور و نه داروخانه ها و نه حتي شرکتهاي داروساز مي پذيرند و از زير بار آن شانه خالي مي کنند. اين گزارش فقط درد دل مردم است نه گزافه گويي مسؤولان. منبع:روزنامه قدس
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: