کد خبر:۲۴۲۶
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۸۸ - ۰۸:۲۱
تعداد بازدید: 1912
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
گزارش «كره تايمز» از بازي‌هاي جام‌جهاني
درخواست كره‌شمالي ازكره‌جنوبي براي پيروزي مقابل ايران
كره‌اي‌ها خيلي دوست دارند در بازي آخرشان و جلوي تماشاگران خودي ايران را شكست دهند. رييس اتحاديه فوتبال كره‌جنوبي مي‌گويد: «كره‌شمالي از ما خواسته بود كه هر طور شده عربستان و ايران را شكست دهيم.»
در شرايطي كه كره‌جنوبي از يك هفته قبل صعود خود به مرحله نهايي جام‌جهاني 2010 را مسجل كرد، تيم‌هاي كره‌شمالي، عربستان سعودي و ايران براي تصاحب جايگاه دوم گروه B تلاش‌هاي خود را شروع كرده‌اند. هركدام از اين سه تيم تنها يك بازي ديگر دارند و در حال حاضر كره‌شمالي با 11 امتياز و به دليل تفاضل گل بهتر نسبت به عربستان در جايگاه دوم قرار دارد. عربستان، سوم است و ايران با 10 امتياز اين دو تيم را تعقيب مي‌كند. اگر كره‌شمالي بتواند عربستان را در رياض شكست دهد آن وقت اين تيم براي اولين بار طي 44 سال گذشته به جام‌جهاني صعود خواهد كرد. آخرين حضور كره‌شمالي در جام‌جهاني به سال 1966 و تورنمنتي كه در انگليس برگزار شد، برمي‌گردد. همچنين در صورت صعود كره‌شمالي به جام‌جهاني اين براي اولين‌بار است كه دو كره با هم در بزرگترين تورنمنت فوتبال جهان شركت خواهند كرد. كره‌شمالي تا به حال نتوانسته در خاك عربستان مقابل اين تيم به پيروزي برسد و آمار حاكي از برتري عربستان در بازي‌هاي گذشته دو تيم است.

عربستان هفته قبل در سئول برابر كره‌جنوبي به نتيجه تساوي رسيد. خوزه پيرو، سرمربي پرتغالي عربستان مي‌گويد: «من از نتيجه به دست آمده در كره راضي هستم چرا كه بازي سختي بود. ما با پيروزي مقابل كره‌شمالي در بازي خانگي به جام‌جهاني صعود خواهيم كرد.» كره‌جنوبي مي‌تواند با بردن يا توقف ايران در بازي روز چهارشنبه لطف بزرگي در حق همسايه‌اش بكند چرا كه در اين صورت كره‌شمالي تنها به يك تساوي براي صعود مستقيم احتياج دارد البته اگر ايران كره‌جنوبي را شكست دهد، كره‌شمالي بايد حتما برابر عربستان پيروز شود. كره‌جنوبي تا به حال هشت‌بار ايران را شكست داده هرچند كه هشت‌بار هم جلوي اين تيم شكست خورده. كره‌اي‌ها خيلي دوست دارند در بازي آخرشان و جلوي تماشاگران خودي ايران را شكست دهند. چوچانگ‌يون رييس اتحاديه فوتبال كره‌جنوبي مي‌گويد: «كره‌شمالي از ما خواسته بود كه هر طور شده عربستان و ايران را شكست دهيم.» گويا اين درخواست در حاشيه اجلاس فيفا در باهاماس صورت گرفته. لي‌يونگ پيو، مدافع تيم‌ملي كره مي‌گويد: «ما با پيروزي مقابل ايران ثابت مي‌كنيم كه از اين تيم قوي‌تر هستيم.» ايران براي دومين صعود متوالي به جام‌جهاني و چهارمين حضورش در اين تورنمنت مبارزه مي‌كند. افشين قطبي سرمربي تيم‌ملي ايران به خبرنگاران كره‌اي مي‌گويد: «من اميدوارم كه بتوانيم به همراه كره‌جنوبي در جام‌جهاني حاضر باشيم.» قطبي چهره شناخته شده‌اي براي هواداران فوتبال در كره است. اين مربي ايراني - آمريكايي از دسامبر 2000 تا جولاي 2002 به عنوان آناليزور در كادر‌فني تيم‌ملي كره‌جنوبي و در كنار كاس هيدينگ كار مي‌كرده است. او از سال 2002 تا 2004 به عنوان مربي در تيم سوون بلو وينگز فعال بوده و بعد از آن دوباره به تيم‌ملي كره‌جنوبي برگشت و تا سال 2007 در اين تيم بوده اما تيمي كه در اين گروه سوم شود به احتمال زياد در پلي‌آف بايد به مصاف بحرين برود و برنده اين بازي به مصاف نيوزيلند خواهد رفت.نويسنده : رامين طبرسي


--------------------------


برخلاف اعتقاد هوجونگ‌مو

حساسيت كره‌اي‌ها خيلي هم بالا نيست

وقتي تكليف كره‌جنوبي براي راهيابي به جام‌جهاني 2010 مشخص شد، هوجونگ‌مو، سرمربي اين تيم ضمن ابراز خوشحالي از صعود تيمش، از آرزوي خود براي حضور هر دو كره در جام‌جهاني خبر داد و اعلام كرد تمام تلاش خود را براي رسيدن به اين آرزو انجام خواهد داد. سرمربي كره‌جنوبي وقتي پس از تساوي خانگي با عربستان مورد مواخذه و انتقاد خبرنگاران كشورش مواجه شد، وعده داد كه مقابل ايران با بهترين و اصلي‌ترين تركيب خود حاضر شده و نهايت تلاش خود را براي انجام يك بازي مقتدرانه و كمك به همسايه شمالي انجام دهد.

هرچند كه در عالم ورزش از نوع جوانمردانه‌اش انتظار مي‌رود كه هر تيمي حداكثر تلاش خود را براي رسيدن به موفقيت انجام دهد ولي چنين حساسيتي و ايجاد چنين فضايي از نوع حاشيه‌اي و رواني، نگراني‌هايي را براي اهالي فوتبال ايران پديد آورده است.
حساسيت تا به آنجا بالا رفت كه طبق شنيده‌ها حتي سفير ايران در سئول هم نگراني خود از بابت تنش‌آلود بودن فضاي مسابقه به مسوولان كره‌اي اعلام كرده است ولي به نظر مي‌رسد حساسيت اين ديدار براي فوتبال كره‌جنوبي هرگز به اندازه حرف‌هاي سرمربي تيم‌ملي اين كشور نيست.

مقامات كره‌اي معتقدند كه تيم‌ملي كشورشان مثل تمام مسابقات بايد قوي و جوانمردانه در بازي حاضر شده و براي رسيدن به نتيجه مطلوب همه توان خود را به كار گيرد ولي اينكه آنها حساسيت مضاعفي نسبت به اين بازي دارند، اصلا درست نيست، چون گرچه شايد برخي تمايلات به حضور همزمان دو كره در بعضي افراد وجود داشته باشد ولي براي فوتبال كره‌جنوبي اصل مهم ارايه يك بازي شرافتمندانه است و در اين راستا فرقي نمي‌كند كه دومين تيم صعودكننده از اين گروه كره‌شمالي، ايران يا عربستان سعودي باشد.

از طرف ديگر زمزمه‌هايي هم در مورد تغيير ديدگاه مسوولان كره‌جنوبي نسبت به همسايه شمالي وجود دارد. در پي تحركات جديد كره‌شمالي در بحث انرژي هسته‌اي و غني‌سازي، كره‌جنوبي كه طي سال‌هاي اخير با تلاش‌هاي ديپلماتيك انجام شده روابط خود با شمالي‌ها را تا حدودي بهبود بخشيده بود، بار ديگر در مناسبات خود با كره‌شمالي دچار تنش مختصري شده و در اين فضا رسيدن كره‌شمالي به جام‌جهاني نمي‌تواند از نظر جنوبي‌ها رويداد فوق‌العاده و جالبي باشد و به عبارت بهتر در اين شرايط حتي نرسيدن كره‌شمالي به جام‌جهاني شايد از حضورش هم بهتر باشد. در مجموع برخلاف اعتقاد هوجونگ‌مو كه دوست دارد حتما كره‌شمالي هم همراه با جنوبي‌ها در جام‌جهاني حضور داشته باشد، چنين باور و فضايي در مجموعه فوتبال كره‌جنوبي ديده نمي‌شود. آنها فقط به Fair play خود مي‌انديشند و در اين فضا تيم‌ملي مي‌تواند بدون استرس و نگراني به ميدان برود.نويسنده : پندار پويان


------------------------------


9 بازيكن كره از زمان من مانده‌‌اند

قطبي:حماسه ملبورن 2را رقم مي‌زنيم

اگر مي‌خواهيد از آخرين وضعيت تيم ملي در سئول با خبر شويد مصاحبه افشين قطبي را بدون هيچ توضيح اضافي بخوانيد: «از زماني كه وارد سئول شده‌ايم برنامه‌هايمان را اجرا كرده‌ايم و خوشبختانه تمامي بازيكنان در شرايط روحي و جسمي مطلوبي به سر مي‌برند.» سرمربي تيم ملي به دليل سال‌ها كار در تيم ملي كره شناخت خوبي از بازيكنان اين تيم دارد: «فكر مي‌كنم از 11 بازيكن اصلي اين تيم 9 بازيكن از زمان حضور من در كادر فني كره‌جنوبي باقي مانده‌اند كه حالا از بازيكنان اصلي اين تيم به شمار مي‌روند. با اين شرايط شناخت خوبي از نحوه بازي انفرادي و گروهي كره دارم و اميدوارم بتوانم از اين شناخت به سود تيم ملي استفاده كنم.» اينطور كه به نظر مي‌رسد قطبي قصد دارد در بازي روز چهارشنبه تغييراتي را در تركيب و سيستم بازي تيم ملي اعمال كند: «بايد در جلسات تمريني باقيمانده تا بازي به دنبال پيدا كردن بهترين تركيب براي ديدار مقابل كره باشيم. با توجه به شناختي كه از كره داريم احتمال ايجاد تغييرات در سيستم بازي تيم ملي و همچنين ايجاد تغييرات در برخي پست‌ها وجود دارد.» قطبي مثل هميشه سعي مي‌كند با صحبت‌هايش به شاگردانش و مردم ايران انرژي دهد: «مي‌دانم كه بازي سخت و حساسي را پيش‌رو داريم و اميدوارم بتوانيم پس از 90 دقيقه بهترين و شيرين‌ترين لحظات را براي فوتبال ايران رقم بزنيم و به يك پيروزي بزرگ دست پيدا كنيم. اگر بازيكنان حرف‌هاي مرا گوش دهند به طور حتم خواهيم توانست كره جنوبي را در خانه‌اش شكست دهيم و حماسه ملبورن دوم را در سئول به وجود بياوريم.» او به هيچ عنوان اين شايعه را قبول ندارد كه ممكن است كره‌جنوبي با ايران تباني كند: «سرمربي كره در مصاحبه خود اعلام كرد اين تيم با تمام توان مقابل ايران بازي خواهد كرد. پس دليلي ندارد ما فكر كنيم كه كره‌جنوبي مقابل كشورمان بي‌انگيزه ظاهر خواهد شد. به تمام بازيكنان اعلام كرده‌ام به شايعات توجهي نكنند و با انگيزه مضاعف به فكر اثبات توانايي و قدرت‌هاي خود باشند.»
 
 
-------------------------------
 
 
كاري به بازي كره‌شمالي – عربستان نداشته باشيد
 
تنها يك بازي به پايان مسابقات انتخابي براي جام‌جهاني 2010 باقي مانده است و تيم ملي ايران بايد براي به دست آوردن آخرين شانس خود براي حضور مستقيم در جام‌جهاني مقابل كره‌جنوبي قرار گيرد. شرايط تيم ملي ايران به گونه‌اي پيش رفت كه به‌‌رغم اين‌كه دوست داشتيم و مجبور هستيم در انتظار بازي ديگر بنشينيم تا تكليف خود را بدانيم و حالا اين روزها تازه به اين فكر افتاديم كه بازي عربستان- كره‌شمالي و كره‌جنوبي- ايران را همزمان كنند كه اين امر به علت شرايط آب‌ و هوايي متفاوت و اختلاف ساعت عربستان و كره‌جنوبي تا حدي غيرممكن مي‌نمايد و جنگ رواني بيهوده‌اي پيش از آغاز مسابقه مهم با كره‌جنوبي براي تيم ملي به وجود آورده است. تيم ملي ما خاطره بدي از بازي‌هاي آخر دارد. مسابقات مقدماتي جام‌جهاني 1998 و 2002 يادآور روزهاي تلخي براي ماست و از اين رو به‌‌رغم اين كه اين واقعيت را مي‌دانستيم آنقدر در خواب گران بوديم و امتيازها را از دست داده‌ايم كه حالا به فكر همزماني افتاده‌ايم، همان‌طور كه مي‌دانيم عامل رواني براي همه مسايل خصوصا در رقابت‌هاي ورزشي بسيار مهم است و «تمركز» يكي از مهمترين عوامل رواني است. مي‌دانيم كه افشين قطبي به اين مساله اعتقاد دارد او بارها صحبت از «تمركز» و «سازماندهي»‌كرده است و حتي در بازي برگشت ايران مقابل امارات ديديم كه او چگونه با شاگردانش صحبت از «تمركز»‌حتي در كنار زمين مي‌كند، از اين رو براي قطبي پيشنهادي داريم و آن اين است كه تيم ملي ما را بدون هيچ نگاهي به بازي عربستان- كره‌شمالي به زمين بفرستد، مي‌دانيم كه عربستان و كره‌شمالي داراي 11 امتياز و تيم ما 10 امتيازي است. عربستان در صورت هر نتيجه‌اي كه در سئول اتفاق بيفتد، مي‌تواند در صورت يك تساوي حداقل شانس حضور در مرحله پلي‌آف و بازي با تيم بحرين و بعد از آن نيوزلند را داشته باشد، از اين رو عربستان حريف اصلي ما نمي‌تواند، باشد. عرب‌ها مي‌دانند برد برابر كره‌شمالي آنها را به مرحله نهايي مي‌فرستد و به همين دليل همه كار خواهند كرد تا آن بازي را ببرند. از طرف ديگر تيم كره‌شمالي مي‌داند اگر ببازد شانس پلي‌آف را هم ممكن است از دست دهد، حتي تساوي هم اين فرصت را به تيم ما مي‌دهد كه در صورت برد برابر كره‌جنوبي حداقل راهي مرحله پلي‌آف شويم. تساوي ما باعث مي‌شود كه كره‌شمالي و عربستان با يك تساوي يكي به عنوان تيم دوم و ديگري به عنوان تيم سوم راهي مرحله بعد شوند، پس تكليف تيم ما كاملا مشخص است، تيم ما اگر مي‌خواهد حداقل مقام سوميش تضمين شود بايد ببرد، پس قطبي بايد تمام تمركز تيم را روي برد كره‌جنوبي بگذارد و روان تيمش را با بازي اعداد و امتيازات برهم نزند، از اين رو بايد تيم ما اين گونه فكر كند كه بازي عربستان و كره‌شمالي به هيچ عنوان نمي‌تواند تاثير بزرگي بر تيم ما بگذارد. تيم كره‌جنوبي نيز تيمي است كه بنا بر اعتباري كه دارد هرگز برابر تيم ملي ما و آن هم در خانه نمي‌خواهد بازنده باشد و مهمترين عامل انگيزه تيم كره‌جنوبي وابستگي‌هاي قومي ملتشان است كه با كره‌شمالي دارد و... از اين رو دومين مساله‌اي كه بايد تيم ملي ما روي آن «تمركز» كند، اين است كه به هيچ عنوان تيم كره‌جنوبي تيم بي‌انگيزه‌اي نخواهد بود، بنابراين معتقديم صرفنظر از عوامل تاكتيكي تيم ملي ما و خصوصا افشين قطبي بايد روي مساله «تمركز» توجه كند و در خواب احتمال تغيير ساعت بازي عربستان و كره‌شمالي يا اين كه برابر تيم بي‌انگيزه‌اي از كره‌جنوبي مي‌ايستند به هيچ عنوان نباشند. تيم ملي ما بايد ببرد و اين برد را بايد برابر بهترين تيم كره‌جنوبي به دست آورد. افشين قطبي را مردي آگاه به مسايل رواني مي‌دانيم، اميد كه اين بار هم بتواند از اين فاكتور استفاده كند.نويسنده : تورج عاطف-روزنامه ورزشي گل
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: