کد خبر:۲۴۰۵
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ - ۱۸:۵۴
تعداد بازدید: 2338
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
چهارشنبه روز سرنوشت
بررسي احتمالات صعود ايران به جام‌جهاني
پنج تيم ايران، عربستان، کره شمالي، ازبکستان و بحرين در شرايطي شانس صعود به جام جهاني 2010 آفريقاي جنوبي را دارند که ديدارهاي روز چهارشنبه سرنوشت يک تيم صعود کننده مستقيم و تيم هاي راه يافته به مرحله پلي آف...
پنج تيم ايران، عربستان، کره شمالي، ازبکستان و بحرين در شرايطي شانس صعود به جام جهاني 2010 آفريقاي جنوبي را دارند که ديدارهاي روز چهارشنبه سرنوشت يک تيم صعود کننده مستقيم و تيم هاي راه يافته به مرحله پلي آف را مشخص خواهد کرد.

به گزارش مهر، مرحله انتخابي مسابقات فوتبال جام جهاني در قاره آسيا روبه اتمام است. سه تيم کره جنوبي، استراليا و ژاپن خيلي زود حساب خود را از تيم‌هاي قاره کهن جدا کرده و در پايان هفته هشتم مسابقات مسافر آفريقاي جنوبي شدند.

در گروه A همانطور که عنوان شد استراليا و ژاپن مطابق انتظار سهميه جام جهاني را کسب کردند و ميدان رقابت را به ازبکستان و بحرين سپردند تا براي سکوي سوم گروه و راهيابي به مرحله پلي اف تلاش کنند. در اين گروه قطر با يک پيروزي، سه تساوي و چهار شکست به کار خود خاتمه داد و ديگر شانسي براي صعود به جام جهاني ندارد اما بحرين و ازبکستان مي توانند در ديدار روز چهارشنبه خود که در منامه برگزار مي شود براي ايستادن بر سکوي سوم گروه A رقابت کنند. در اين بين شانس بحرين براي صعود به مرحله پلي اف بيش از ازبکستان است. اين تيم اختلافي سه امتيازي با ازبکستان دارد و مي تواند حتي با يک تساوي در اين ديدار جواز حضور در مرحله پلي اف را کسب کند. اما ازبکستان براي راهيابي به اين مرحله فقط يک راه دارد و آنهم شکست بحرين در ورزشگاه ملي منامه است.

برنامه ديدارهاي هفته دهم و پاياني مسابقات فوتبال مقدماتي جام جهاني 2010 در قاره آسيا به شرح زير است:

چهارشنبه - 27/3/88

گروه A
* استراليا - ژاپن، ورزشگاه کريکت گراند ملبورن
* بحرين - ازبکستان، ورزشگاه ملي منامه

جدول رده بندي گروه A

1- استراليا با 17 امتياز

2- ژاپن با 15 امتياز


3- بحرين با 7 امتياز

4- قطر با 6 امتياز

5- ازبکستان با 4 امتياز

کره شمالي، عربستان و ايران، کداميک بر سکوي دوم گروه B مسابقات انتخابي جام جهاني در قاره آسيا مي ايستند؟ تيم ملي ايران تنها در صورتي به عنوان تيم دوم گروه به جام جهاني مي رود که در سئول کره جنوبي را شکست دهد و در ديدار عربستان و کره شمالي در رياض تيمي برنده از زمين خارج نشود. اما براي ايران در بازي مقابل کره جنوبي سه حالت را مي توان متصور شد: کره جنوبي را شکست دهد، به نتيجه تساوي دست يابد و يا متحمل شکست شود.

اگر شاگردان افشين قطبي در سئول مغلوب کره جنوبي شوند، داستان صعود به جام جهاني براي آنها تمام مي شود و اين دو تيم کره شمالي و عربستان هستند که در ديدار پاياني گروه B مسابقات انتخابي جام جهاني براي ايستادن بر سکوي دوم اين گروه به مصاف هم خواهند رفت. اما اگر تيم ملي ايران در سئول مقابل کره جنوبي به نتيجه تساوي رضايت دهد بايد منتظر نتيجه ديدار عربستان - کره شمالي بماند. در اين حالت ملي پوشان فوتبال ايران تنها مي توانند اميدوار به پيروزي عربستان مقابل کره شمالي باشند تا شايد با ثبت اين نتيجه به عنوان تيم سوم گروه خود راهي مرحله پلي اف شوند.

بهترين نتيجه براي قطبي و شاگردانش شکست کره جنوبي در سئول است. اگر اين نتيجه خلق شود، صرفنظر از هر نتيجه‌اي که در ديدار عربستان - کره شمالي رقم بخورد، تيم ملي ايران حداقل به عنوان تيم سوم گروه B مسابقات انتخابي جام جهاني مي تواند به مرحله پلي اف راه يابد. اما شاگردان قطبي اين شانس را هم دارند که با برتري مقابل کره جنوبي اميدوار به ثبت نتيجه تساوي در ديدار عربستان - کره شمالي باشند تا با 13 امتياز بالاتر از کره شمالي و عربستان 12 امتيازي مستقيم به جام جهاني راه پيدا کنند.

گروه B

* کره جنوبي - ايران، ورزشگاه جام جهاني سئول
* عربستان - کره شمالي، ورزشگاه ملک فهد رياض

جدول رده بندي گروه B

1- کره‌جنوبي با 15 امتياز

2- کره‌شمالي با 11 امتياز

3- عربستان با 11 امتياز

4- ايران با 10 امتياز

5- امارات با 1 امتياز
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: