کد خبر:۲۳۹۸
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۸۸ - ۲۱:۲۶
تعداد بازدید: 8325
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
بازار داروي قاچاق در ناصرخسرو، هنوز فعال است
معمولا داروهاي تقلبي و غيرقانوني، تاريخ گذشته، هورمون‌هاي جنسي، داروهاي سقط جنين، زيبايي اندام، دوپينگ و داروهاي مخدر در اين بازار عرضه مي‌شود
اگر كسي به شما گفت بازار قاچاق دارو در خيابان ناصر خسرو جمع شده است بشنو و باور نكن.
مي‌گويند در قديم بين چند نفر بحثي در گرفت كه فلان ابن‌فلان گفته اسب چند دندان دارد و ديگري به نقل از بهمان‌ابن‌بهمان نقل كرده كه نخير كمتر يا بيشتر. فرد ديگري پا درمياني كرد و گفت: در طويله يك اسب است مي‌رويم فك او را باز مي‌كنيم و دندان‌هايش را مي‌شمريم. البته اين فرد نزديك بود به كفر‌گويي متهم شود.

حالا اين خيابان ناصر خسرو و اين هم مسئولاني كه هر گونه فروش دارو در اين منطقه را تكذيب مي‌كنند. تقريبا از هر نقطه اين خيابان كه رد شوي در گوش شما زمزمه مي‌كنند كه دارو و بعد اسم چند تايي از آنها را برايت مي‌آورند.

معمولا داروهاي تقلبي و غيرقانوني، تاريخ گذشته، هورمون‌هاي جنسي، داروهاي سقط جنين، زيبايي اندام، دوپينگ و داروهاي مخدر در اين بازار عرضه مي‌شود.

بيش از ۸۰ درصد فراورده‌هايي كه در اين بازار عرضه مي‌شود يا داروي تقلبي است كه اثر ندارد و با استفاده از مواد تقلبي و رنگ‌هاي مصنوعي، شبيه داروهاي اصلي ساخته شده يا فراورده‌هاي مخدر است كه اساسا مصرف آنها در كشور ما غيرقانوني است.

برخي ديگر از فراورده‌هاي عرضه شده در اين بازار داروهايي مانند آمپول‌هاي سقط جنين است كه استفاده از آنها نيز غيرقانوني و غيرشرعي است.

داروهاي سقط جنين

انواع داروهاي سقط جنين جزء پرطرفدارترين داروهاي قاچاق در بازار ناصر خسرو هستند. اين داروها در 3 نوع اروپايي، هندي و پاكستاني در اين بازار به فروش مي‌رسند.

يك فروشنده اين نوع داروها مي‌گويدكه روزانه بين 5 تا 10 مشتري براي اين نوع داروها دارد كه برخي از آنها از شهرستان‌هاي مختلف كشور به وي مراجعه مي‌كنند. او همچنين جوان‌ها را بيشترين مشتريان اين نوع داروها اعلام مي‌كند و مي‌افزايدكه با فروش هر جفت آمپول بين 8 تا 10 هزار تومان سود مي‌برد.

با اين وجود به‌دليل شرايط نگهداري اين نوع داروها و نوع عرضه آن، بسيار پيش مي‌آيد كه حتي داروي فاسد را به مشتري‌هاي بخت برگشته مي‌فروشد.

يك پزشك متخصص در اين زمينه مي‌گويد: درحال حاضر انجام سقط جنين درصورت تشخيص پزشك و ايجاد ناهنجاري براي مادر يا جنين، در سيستم پزشكي ايران قابل انجام است.

با توجه به شرايطي كه در كشور تصويب كرده‌اند، سقط كودك زير 3ماه با شرايط خاص و با مجوز پزشكي قانوني، درصورت ممانعت از ادامه حاملگي، بلا مانع است كه در چنين شرايطي استفاده از روش‌ها و داروهاي ناامن و قاچاق كار بسيار اشتباهي است.

زماني كه مردم نتوانند مشكلات درماني خود را از طريق راه حل‌هاي رسمي دنبال كنند مجبور به استفاده از راه‌هاي غيرقانوني و قاچاق در زمينه حل مشكلشان خواهند شد، مانند سقط جنين يا ناتواني جنسي كه اگر اين دو مشكل به‌صورت قانوني در فردي وجود داشته باشد بيمار مي‌تواند براي درمان خود از طريق داروخانه‌ها و مراكز درماني معتبر، مشكل‌اش را دنبال كند.

عوارض خطرناك

به گفته يك متخصص زنان و زايمان،متأسفانه امروزه آمپول‌هاي سقط جنين متقاضيان زيادي پيدا كرده است و به نوعي جزء نياز‌هاي روزمره مردم شده. بسياري از زنان به‌علت‌هاي مختلف خواستار سقط جنين مي‌شوند و مشكلات اقتصادي نقش مهمي در اين زمينه دارد تا جايي كه حتي برخي از خانواده‌ها با وجود 8سال زندگي به خاطر مسائل و مشكلات زياد مالي حاضر مي‌شوند كه جنين خود را از بين ببرند.

آمپول‌هاي سقط جنين فقط با كنترل پزشكان مي‌تواند در هفته‌هاي نخست بارداري به‌صورت عضلاني تزريق شود كه در اين صورت عوارض كمتري دارد اما اگر اين آمپول‌ها در ماه‌هاي غيرمجاز آن به كار برده شود احتمال پاره شدن رحم افزايش مي‌يابد. با مصرف اين آمپول‌ها بدون اجازه پزشك، احتمال بروز بيماري‌هاي قلبي، عروقي، تنفسي و همچنين اسهال و استفراغ شديد در مادران بسيار زياد مي‌شود.

متأسفانه بسياري از سقط‌هاي غيرقانوني امروزه به وسيله افرادي كه در اين زمينه تخصصي ندارند، انجام مي‌شود كه در برخي موارد سبب عفونت لوله تخمدان، چسبندگي لوله و چسبندگي داخل شكم و يا حتي به پاره شدن رحم و روده مادر منجر شده كه با ايجاد شوك، مادر فوت كرده است.

داروهاي فاسد

به گفته دكتر رسول ديناروند، معاون غذا و داروي وزارت بهداشت، بسياري از داروهاي در حال فروش در خيابان ناصرخسرو تهران، فاسد و غيراستاندارد است. داروهاي موجود در بازار ناصر خسرو، تاريخ گذشته و دست ساز است و اغلب فروشندگان از نياز بيماران به برخي از داروها، سوءاستفاده‌هاي كلان مي‌كنند.

صادرات داروي قاچاق

به گفته يك مقام مسئول، خيابان ناصرخسرو به پايگاه قاچاق داروهاي توليد داخل به خارج از كشور نيز تبديل شده است؛ چرا كه برخي از قاچاقچيان با توجه به شبكه توزيعي كه دارند اغلب داروهاي گران‌قيمت را به خارج از كشور ارسال مي‌كنند.

نوع ديگري از داروهاي قاچاق اقلامي هستند كه در سيستم ما وجود داشته اما در برخي از كشورهاي همسايه قيمت پايين تري دارند و حتي در برخي از آن كشورها به يك پنجم قيمت به فروش مي‌رسد كه در اين بخش نيز مي‌توان به انسولين اشاره كرد.

اكس، بدنسازي و ترامادول

بيشترين مصرف داروهاي قاچاق در كشور مربوط به مصرف داروهاي اكس، بدنسازي، سقط جنين و ترامادول است كه بيشترين افراد راغب به مصرف اين دسته از داروها جوانان هستند و با توجه به جمعيت جواني كه در كشور ما وجود دارد، مصرف اين قبيل داروها در كشور افزايش چشمگيري داشته است.

به گفته اكبر عبداللهي اصل، سرپرست اداره كل نظارت بر امور دارويي وزارت بهداشت مشكل قاچاق دارو در زمينه داروهاي مورد مصرف در خصوص بيماري‌هاي عمده كشور وجود ندارد بلكه بيشتر مشكلات در زمينه تامين يك سري از نيازهاي جوانان در زمينه مصرف برخي داروها است.

همچنين ، با توجه به جمعيت جوان كشورمان و به‌دنبال تمايل زياد جوانان به مصرف داروهاي مخدر توهم زا و مؤثر در توانايي جنسي، زماني بازار مصرف چنين داروهايي در كشور داغ مي‌شود كه اين داروها در داروخانه‌ها قابل عرضه نبوده و تنها از راه غيرقانوني قابل تهيه باشند. بنابراين اين دسته از داروها در رديف اول فروش داروهاي ممنوعه در ناصرخسرو قرار مي‌گيرند.

ريشه‌ها را بررسي كنيد

در تاريخ 23 فروردين سال‌جاري، نيروي انتظامي خبر داد كه يكي از عوامل قاچاق دارو را در خيابان ناصر خسرو دستگير كرده و از وي مقادير قابل توجهي انواع اقلام داروهاي غيرمجاز به ارزش 100 ميليون تومان كشف شده است.

اينكه راه اساسي براي مبارزه با اين داروها چيست نياز به تامل دارد. قطعا تا زماني كه نياز هست مشتري هم هست و فروشنده هم خواهد بود؛ چه ناصر خسرو چه هر مكان ديگري. گرفتن اين يا آن فروشنده، مبارزه با معلول است. ريشه را بايد در جاي ديگري جست.تهيه كننده: حميد ضيايي‌پرور
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: