کد خبر:۲۳۸۸
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۸۸ - ۰۹:۳۶
تعداد بازدید: 4440
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
تندر 90 گران نمي شود
تندر-90 مدت ها است که سوژه داغ صنعت خودرو ایران شده و از آن به عنوان پرحاشیه ترین محصول این صنعت 50ساله کشور یاد می شود. تندر قرار بود خودرویی ارزان در بازار ایران باشد ...
منشی معاون تندر-90 ایران خودرو می گفت ، آقای معاون آدم بسیار سریعی است و با سرعت، به پرسش های تندری پاسخ خواهد داد.

اما من از محمدرضا معتمد خواستم تا در گفت وگویمان به جای سریع بودن ، صریح باشد. تندر-90 مدت ها است که سوژه داغ صنعت خودرو ایران شده و از آن به عنوان پرحاشیه ترین محصول این صنعت 50ساله کشور یاد می شود. تندر قرار بود خودرویی ارزان در بازار ایران باشد و پس از پیکان، کم کم جای پراید را هم بگیرد، اما حاشیه های بسیاری که گریبان گیر آن شد، هیچ گاه اجازه نداد مشتریان طعم خودروی ارزان و در عین حال با کیفیت را بچشند. در این زمینه که چرا تندر خودرو ارزانی از آب در نیامد، دلایل مختلفی عنوان می شود که به اعتقاد کارشناسان، اصلی ترین آن ، تیراژ پایین این محصول است. معتمد نیز اعتقاد دارد چون تندر-90 هم در
ایران خودرو به تولید می رسد و هم در پارس خودرو ، می توان با استفاده از مکانیزم عرضه و تقاضا ، قیمت تندر را رقابتی کرد و کاهش داد. وی البته معتقد است: رنوپارس به عنوان مسوول تامین قطعات این محصول ، مدیریت خوبی را در این زمینه نداشته و در انتخاب قطعه سازان داخلی تندر نیز ، مناسب عمل نکرده است. گفت وگوی دو ساعته دنیای اقتصاد با معاون تندر-90 ایران خودرو بیشتر حاوی مسائل حاشیه ای این محصول است که قسمت نخست آن را می خوانید.

منشی تان می گفت آدم بسیار سریعی هستید و به پرسش هایم با سرعت پاسخ خواهید داد، اما هم من وهم مشتریان تندر-90 ایران خودرو انتظار داریم ابهام ها و مسائل مربوط به این خودرو پرحاشیه را صریح پاسخ دهید تا سریع؛ از بحث تولید شروع می کنیم ،
هم اکنون اوضاع تولید تندر-90 در ایران خودرو به چه شکل است؟
- در حال حاضر مبنای تولید را روی 60 دستگاه در روز گذاشته ایم.
کم نیست؟
- مبنا را این عدد قرار داده ایم. هدف بالاتر از این ها است.
یعنی چقدر؟
- قصد داریم تا پایان سال، 55 هزار تندر-90 تولید کنیم که برای این کار باید تیراژ روزانه تندر را به روزی 400 دستگاه در اواخر سال جاری برسانیم.
با توجه به اخباری که از اوضاع تامین قطعه و تولید تندر به گوش می رسد ، در نظر گرفتن این رقم ، کمی رویایی نیست؟
- اتفاقا برنامه اولیه ما 65 هزار دستگاه بود که وقتی آن را سبک و سنگین کرده و اوضاع را سنجیدیم، به رقم 55 هزار دستگاه رسیدیم. چون معتقدیم بهتر است از همین ابتدا با واقعییت ها روبه رو شویم .
پس تولید 55 هزار تندر توسط ایران خودرو طی سال جاری ، واقع بینانه است؟
- این طور به نظر می رسد. البته به هر حال ممکن است باز هم به مشکلاتی برخورد کنیم که به اعتقاد من ، در نهایت امکان دارد تنها 10 درصد برنامه تدوین شده ما محقق نشود.
طی چند ماه گذشته، هم ایران خودرو و هم پارس خودرو در تولید تندر به مشکل برخوردند و ظاهرا هنوز هم مشکلات به نحوی پا برجا است. ریشه این مشکلات را باید در کجا جست وجو کنیم؟
- بدهی بیش از حد معمول ما به رنوپارس ، سبب شد تا ارسال قطعات با کندی صورت گرفته و تولید کم شود.
مگر چه قدر بدهکارید؟
- رقم دقیقی ندارم.
بنا به گفته مدیرعامل رنوپارس ، بدهی ایران خودرو به این شرکت رقمی حدود 70 میلیارد تومان است.
- تایید نمی کنم .چون قرار نیست هر رقمی را که فروشنده فاکتور کرد، خریدار نیز آن را به عنوان بدهی خود بپذیرد. قطعا رقم بدهی ما از 70 میلیارد تومان کمتر است.
مثلا 69 میلیارد تومان؟
- خیر؛ خیلی کمتر از اینها است.
رنوپارس معتقد است در مباحث مالی ، بیش از حد در مقابل خودروسازان ایرانی کوتاه آمده و اگر اوضاع به همین منوال باشد ، مشکل تامین قطعات تندر کماکان پابرجا خواهد ماند. شما کوتاه آمدن رنو را تایید می کنید؟
-بهتر است از زاویه دیگری به این موضوع نگاه کنیم.مشکلات تامین قطعات تندر سه دلیل عمده دارد . اول آن که مسائل مالی برخی سازندگان داخلی قطعات تندر ، حاد شده، دوم اینکه ظرفیت برخی دیگر از سازندگان با ظرفیت در نظر گرفته شده برای تولید تندر ، تناسب ندارد و نکته سوم هم به سیاست و روش خاص رنو در رابطه خود با قطعه سازان برمی گردد که طبق آن برای تولید هر قطعه ای تنها با یک قطعه ساز کار می کند. ما نسبت به این 3 موضوع رضایت چندانی نداشته و معتقدیم رنوپارس عملکرد مدیریتی ضعیفی در این 3 زمینه داشته است.
یعنی حاد شدن مسائل مالی قطعه سازان داخلی نیز تقصیر رنوپارس است؟
- به هر حال رنوپارس می تواند از طریق گشایش اعتبار ، برای سازندگان داخلی منابع مالی تهیه کند که تاکنون به هر دلیلی این کار را نکرده است.
اما رنوپارسی ها می گویند تنها منبع تامین مالی آنها ایران خودرو و پارس خودرو به حساب می آیند.
- خب این غلط است . گردش مالی تولید تندر-90 در ایران طی سال گذشته 500 میلیارد تومان بود، به نظر شما ایران خودرو که بخش اعظم درآمدش به پیش فروش محصول وابسته است ، می تواند تنها از این طریق نقدینگی لازم را برای تامین قطعات تندر به رنوپارس بپردازد؟ به اعتقاد من اگر رنوپارس از طریق گشایش اعتبار ، منابع مالی در اختیار خودروسازان قرار دهد هم طلب های خود آنها وصول می شود و هم مشکلات مالی قطعه سازان داخلی رفع خواهد شد.
شما می گویید رنوپارس از طریق منابع بانکی برای قطعه سازان وام بگیرد ، در حالی که بانک های داخلی به خود خودروسازها نیز وام نمی دهد ، چه رسد به رنوپارس!
- قبول دارم وام گرفتن از بانک ها، سختی های خاص خود را دارد، اما حرف من این است که رنوپارس تاکنون دنبال این موضوع نرفته ، که ببینیم وام می دهند یا نه؟از طرفی چون سهم غالب قرارداد تندر، در اختیار رنو است این شرکت نیز می تواند از منابع مالی خارجی که ارزان تر از منابع داخلی به حساب می آید نیز استفاده کند، اما رنوپارس به عنوان مسوول تامین قطعات تندر ، هیچ اقدامی در زمینه تامین منابع مالی از طریق بانک ها انجام نداده است. البته به تازگی توافق نامه ای میان خودروسازان و رنوپارس، امضا شده که به واسطه آن ،
قرار و مدارهای مالی تازه ای با یکدیگر گذاشته و چگونگی خریدوفروش قطعات را مشخص کرده ایم.
مفاد این توافق نامه چیست؟
- اجازه دهید وارد جزئیات آن نشوم . مطمئن باشید، با وجود این توافق نامه ، تامین قطعات و تولید تندر-90، سرعت بیشتری خواهد گرفت.
ایرادی که رنوپارسی ها به قطعه سازان ایرانی می گیرند، اینکه آنها نتوانسته اند قیمت قطعات تولیدی تندر را رقابتی درآورده و در مسیر ارزان سازی حرکت کنند، این را قبول دارید؟
- دلیل این موضوع را خود رنوپارس باید پاسخ بدهد، چون انتخاب قطعه سازان با این شرکت بوده است. من از شما می پرسم چطور ما می توانیم قطعات پژو 206 را که با کیفیت تر از تندر به حساب می آید، رقابتی تولید کنیم، اما قطعات تندر را نه؟ مشکل اینجا است که قطعه سازان تندر برای ارتقای سطح کیفی و رسیدن به بهره وری لازم برای کاهش قیمت تولیدات خود ، علاوه بر نقدینگی ، دانش فنی هم می خواهند که به نظر من رنوپارس در این زمینه ها نیز می توانسته بهتر عمل کند.
به بحث دانش فنی اشاره کردید ، موضوعی که اتفاقا رنوپارس از آن به عنوان نقطه عطف حضور خود در ایران یاد می کند. حتی مدیرعامل این شرکت معتقد است مهندسان رنو به دلیل آموزش مناسبی که به قطعه سازان ما داده اند حضور فیزیکی کمتری در ایران دارند، در حالی که پژویی ها با وجود سابقه همکاری 20 ساله خود با ایران خودرو ، هنوز هم به طور مستمر در کشور حضور پیدا می کنند.
- ایشان این موضوع را به من نیز منتقل کرد که توضیحات لازم را به وی دادم. بهتر است همیشه با عدد و رقم صحبت کنیم.
به هر حال ما وقتی با یک خودروساز خارجی با نام پژو رابطه داریم، خب، طبیعی است مهندسان آنها برای کنترل کم وکیف برند های خود در رفت وآمد باشند، آن هم در شرایطی که سهم اعظم صادرات خودرو ما به محصولاتی اختصاص دارد که آرم پژو روی آنها حک شده است.
مسوولان رنوپارس معتقدند سود 5 درصدی که از بابت تامین قطعات تندر نصیب آنها می شود، بسیار پایین است و هیچ شرکتی با این رقم حاضر به کار کردن با خودروسازان ایرانی نیست.به نظر شما این سود ،کم است یا زیاد؟
-من کاری به این موضوع ندارم، چون جزو قرارداد است و ایران خودرو اصلا مشکلی دراین زمینه ندارد ، مشکل اصلی در آن 95 درصد دیگر است .فرض کنید 5درصد فعلی به صفر تبدیل شود ، اصلا تاثیری در کاهش قیمت قطعات تندر نخواهد داشت.
به قیمت تندر اشاره کردید، این خودرو با شعار خودرو ارزان مجوز تولید در ایران را گرفت، اما در نهایت به خودرویی گران تبدیل شد . دلیل این این موضوع چیست؟
- این نکته را در نظر داشته باشید که قیمت یک خودرو به 3 عامل مواد اولیه، دستمزد و هزینه های سربار بستگی دارد و در این میان ، بخش مواد نقشی 80 درصدی را ایفا می کند، پس اگر آن را مدیریت کنیم در نهایت قیمت نهایی محصول رقابتی تر وارزان تر، از آب در می آید.رنوپارس به عنوان تامین کننده قطعات تندر-90 در ایران، باید بپذیرد که در انتخاب برخی قطعه سازان ، مناسب عمل نکرده و با برخی دیگر نیز قراردادهایی گران تر از روال مرسوم در داخل وخارج،امضا کرده است . این شرکت همچنین باید در برخورد با برخی از قطعه سازان روش خود را عوض کند با شرایط فعلی نمی توان برای تولید یک قطعه فقط با یک قطعه ساز کار کرد، اگر در این روش تجدید نظر شود تامین قطعات تندر شرایط بهتری را پیدا می کند،چراکه اگر قطعه سازی نتوانست قطعه ای را به تولید برساند، قطعه سازی دیگر در این زمینه وارد عمل خواهد شد.من معتقدم توان داخلی سازی در قطعه سازان ما بالا است و اگر رنوپارس ظرفیت های لازم را ایجاد کند ، می توان قطعات را رقابتی به تولید رساند.
یعنی می توان به کاهش قیمت تندر-90 امیدوار بود؟
- در این صورت به گران تر نشدن آن که قطعا می توان امید داشت.
پس ارزانی در کار نیست.
- در این صورت به هر حال 80 درصد هزینه تولید یک خودرو به مواد اولیه آن بستگی دارد، بنابراین اگر این آیتم را خوب مدیریت کنیم، توانایی کنترل قیمت را در محصول نهایی نیز خواهیم داشت. اگر به یاد داشته باشید، سمند نیز اوایل عرضه به بازار ، 14 میلیون قیمت داشت، اما بعدها با داخلی سازی که انجام شد ، نرخ آن پایین آمد، آن هم با وجود تورمی که در کشور وجود داشت. اگر قرار بود نرخ خودروها نیز با تورم بالا رود ، قیمت خودرویی مثل سمند هم اکنون به 30 میلیون تومان می رسید!
به اعتقاد کارشناسان دلیل اصلی گرانی تندر -90 تیراژ نامناسب و پایین آن است ، تیراژی که اگر به حد قابل قبولی برسد، قطعا روی ارزانی تندر تاثیرگذار خواهد بود. نظر شما چیست؟
- قیمت هر کالایی رابطه ای مستقیم با مکانیزم عرضه و تقاضای آن داردو اتفاقا تندر-90 به لحاظ آنکه توسط 2 شرکت در ایران به تولید می رسد، بیش از سایر خودروهای بازار داخل قابلیت کار با این مکانیزم را دارد ، الان خودرویی مثل پراید یا سمند ، چون هر کدام توسط شرکتی خاص به تولید می رسند ممکن است، انگیزه چندانی پشت کاهش نرخ آنها نباشد، اما تندر -90 هم در ایران خودرو تولید می شود و هم در پارس خودرو ، بنابراین وقتی تیراژ آن بالا برود، بازاریابی تندر نیز سخت خواهد شد و دو شرکت مجبورند برای بازاریابی بهتر ، روی کاهش قیمت این خودرو کار کنند و در این زمینه 2 راه پیش روی آنها است یا باید همین تندر فعلی را با قیمتی
پایین تر عرضه کنند یا در قبال قیمت فعلی ، تندر را با امکانات و تجهیزات بیشتری به مشتریان ارائه دهند، در این صورت بازار، قیمت مناسب این خودرو را تعیین خواهد کرد.
شما در حالی از کاهش قیمت تندر صحبت به میان می آورید که سال گذشته بالاخره بازی افزایش نرخ کارخانه ای این خودرو را از وزارت صنایع ومعادن بردید و به همراه پارس خودرو، تندر را گران کردید!
- بهتر است واژه بازی و برد و باخت را در این زمینه به کار نبریم،چراکه صنعت خودرو متعلق به دولت بوده و وزارت صنایع هم نماینده دولت به حساب می آید ،پس اگر سودی به ما برسد نصیب وزارت هم خواهد شد و بالعکس.
پس بازی را مشتریان تندر-90 باختند.
-این طور نیست، قطعا همه تصمیم های دولت در راستای نفع مشتریان است.
همه تصمیم ها ؟ حتی گران کردن تندر ؟!
- به هر حال دولت منتخب مردم است. از طرفی ما تنها تندر2اE را گران کردیم نه همه مدل های این خودرو را ؛
اتفاقا بیشتر مشتریان تندر هم خواهان این مدل هستند.
-تندر2اE تا قبل از گران شدن نرخ کارخانه ای، قیمتی برابر 12 میلیون و 400 هزار تومان در کارخانه داشت و در بازار نیز 5/15 میلیون تومان به فروش می رسید، اما وقتی طبق توافق با وزارت ، نرخ کارخانه ای آن به 13 میلیون 900 هزار تومان رسید ، قیمت تندر در بازار کاهش یافت و در حال حاضر نیز به 14 میلیون تومان رسیده است.منبع:دنياي اقتصاد
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: