کد خبر:۲۳۶۷
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۸۸ - ۰۷:۴۸
تعداد بازدید: 6072
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
آنجا كه سنگ و آسمان گره مي‌خورند
گزارشي از رواج بازار خرافه در خيابان ناصرخسرو
پرسش اساسي اين است كه چرا در قرن بيست‌‌و‌‌يكم و با وجود اين همه پيشرفت باز اين اشيا بازار پر رونقي دارند؟ طبيعي است كه انسان‌ها در شرايطي خاص بر خلاف عقل...
ناصرخسرو در يك روز باراني عجب داستان‌هايي دارد. نتيجه آن هم يك گزارش باراني مي‌شود. ناصرخسرو و دنياي پيچ در پيچ كوچه‌هاي كاهگلي با آن اسامي‌عجيب و علوم غريبه! دارو‌هاي ناياب و چيزهاي ديگر در دست مو وزوزي‌هاي كنار جدول! وقتي كه آرام شما را صدا مي‌زنند و پيشنهاد دارو و... مي‌دهند، سعي مي‌كنيد نشنيده بگيريد و آهسته عبور كنيد.

يكي هنر را تعمير مي‌كرد! بر تابلويش نوشته بود تعمير هنر! و ديگري كمرش خموده بود زير بار كاغذ و لباس و... انگار او هم 19 فروردين را فراموش كرده بود.

ما هم آن روز را فراموش كرديم! اگر آن سنگ جادويي را كه حكاكي شده بود، با علوم غريبه خريداري مي‌كرديم؛ حالا آسوده از پشت پنجره كلبه با صفاي خويش، ترنم موزون باران را در حياط خانه تماشا مي‌كرديم.

اما چرا 19 فروردين؟ مي‌گويند طالعش آن روز است... ما كه سر در نياورديم. اي آقا اينها را در كتاب‌ها نوشتند ما هم هرچه نشاني كتاب‌ها را گرفتيم، بيشتر منگ شديم. نشاني از كوچه‌هاي ناصرخسرو هم پيچيده‌تر بود. شايد اين يك راز محسوب مي‌شد كه غريبه‌ها را به آن راهي نبود. رازي كه اگر بر ملا مي‌شد، نان خيلي‌ها را آجر و روياي شاعرانه ما را سخت بر باد مي‌داد. فعلا خوش باشيم تا بعد...

پول بدهيد پولدار شويد

انتخاب كنيد شانس يا پول؟ ما كه اول دنبال پول مي‌رويم، شانس را هم مي‌خريم. اگر شما گذرتان به خيابان ناصرخسرو افتاد يا راسته طلافروشان جلوي مسجد امام، كلي سنگ‌هاي رنگي مي‌بينيد با نوشته‌هايي كه قند را در دلتان آب مي‌كند. قيمت‌ها را كه مي‌شنويد كمي‌ جا مي‌خوريد.

شرف‌الشمس بخريد و پولدار شويد. چقدر پولدار مي‌شويد را ما هم نمي‌دانيم، از فروشنده پرسيديم عصباني شد. آقا برو باور نداريد، چرا آمده‌ايد!

بالاخره مساله مهمي‌ بود. بسختي كسي را پيدا كردم كه اين راز را برملا كند. شما بخوانيد اما نشنيده بگيريد!

پسر جوان آرام و بامتانت گفت: چون در سال فقط يك بار شرايط مهيا مي‌شود تا موكلين خورشيد به زمين بيايند. لذا امكان انجام اين عمل در سال فقط يكبار است. آن هم فقط در شرف خورشيد كه خورشيد در آن زمان نسبت به ديگر كواكب روي زمين قدرت بيشتري دارد.

يادتان باشد كه اين عمل يكبار مصرف نيز هست يعني در واقع با كاهش اثر خورشيد كمرنگ مي‌شود، اما چون در مدت زماني كه كارايي دارد، پرقدرت است اين را آن پسر به ما گفت. به زحمتش مي‌ارزد. نمي‌ارزد؟

روز 19 فروردين ماه روز ابتداي پولدار شدن است. عجله نكنيد، براي اين كار ساعت‌هاي مختلفي پيشنهاد شده است، اما دو نظر از آنها بيشتر بازار دارد. از طلوع خورشيد به مدت دو ساعت در 19 فروردين، معمولا در حوالي ظهر.

البته تنها خريدن اين سنگ كافي نيست. فعلا سر كيسه را شل كنيد. شما بايد اين سنگ را به فرد ماهري بدهيد تا آن را براي شما حكاكي كند. آن هم با حروف غريبه.

حروف شرف‌الشمس عبارتند از: 5 حرف قرآني، 4 حرف از تورات و 4 حرف ديگر از انجيل. بعد هم پولدار مي‌شويد.

«نه آقا پولدار شدن يعني چي؟ تنها شانس مي‌آورد» اين را زني گفت كه خريدار مهره مار بود.

البته برخي باورهاي عاميانه ديگري در اين ساعت وجود دارد. از جمله بخشيده شدن گناهان، گشايش امور و مشكلات، باز شدن ابواب رزق و روزي، عزت و مقام رفيع يافتن، حفاظت از شر بلايا و دشمنان، حفاظت اموال، حفاظت در مقابل بدگويان زبان‌بند، بخت‌گشاي بسيار موثر.

خودتان امتحان كنيد

زن جوان پس از چانه‌زدن با فروشنده بالاخره سنگ شرف‌الشمس را به قيمت 15 هزار تومان خريداري كرد. من هم با اين بانوي 32 ساله شروع به چانه‌زني كردم تا به يك گفتگو راضي شود.

مي‌گويند طالع آن 19 فروردين است، اما انگار شما دير اقدام به خريد كرديد؟

«من تازه به خواص آن آشنا شدم يكي از دوستانم معرفي كرد».

مگه دوست شما چيز خارق‌العاده‌اي از آن ديده است؟

«آقا اينها تنها يك بهانه است. خدا بزرگ است، خودش خير و صلاح همه چيز را مي‌داند».

ولي شما اين سنگ را خريديد. مطمنا نه براي زيبايي آن كه حتما از آن انتظاري داريد؟

«در مورد آن زياد شنيده‌ام، دوست دارم آزمايش كنم. بالاخره هر چيزي را كه خدا آفريده خاصيتي دارد. بعضي از كتاب‌ها هم درباره خاصيت دارويي سنگ‌ها چاپ شده است».

ولي خاصيت اين سنگ آن‌طور كه مي‌گويند سر درازي دارد كه يك طرف آن به خورشيد گره خورده است.

«من هم شنيده‌ام، بالاخره امتحانش ضرري كه نداره. اگه فايده داشت چه بهتر اگر هم اثر نكرد كه هيچي»!

ولي گفتيد دوست‌تان آن را معرفي كرده، حتما او آزمايش كرده و نتيجه گرفته؟

«فكر مي‌كنم كه هر كس بايد خودش به نتيجه برسد. او كه مي‌گفت، كلي شانس آورده هم در كارش و هم در زندگي‌اش. من فكر نمي‌كنم اصلا اين حرف‌ها به درد شما بخورد»!

اگر انسان‌ها قانون مشخصي براي نحوه امور زندگي خود در اختيار داشتند هرگز متوسل به امور خرافي نمي‌شدند من آنها را مي‌نويسم. شايد يك نفر ديگه مشتري شد!

«نه آقا مطمئنم شما آخر سر همه رو خرافات مي‌خوانيد.»

به نظر شما نيست؟

«من اول آزمايش مي‌كنم.»

ولي وقتش گذشته!

«مهم نيست، سال ديگه»

زن جوان آخر سر به من پيشنهاد كرد به جاي اين همه پرسش و پاسخ، خودم امتحان كنم.

محبوب همه شويد

محبوب شدن ما نزد شما هميشه آرزو بوده است، هر چند پر دردسر است اما به اين دردسر مي‌ارزد! حالا چگونه بايد محبوب شد؟ راه‌هاي‌ مختلفي وجود دارد، ما يكي از آنها را مي‌گوييم. شما حتما چيزي به اسم مهره مار را شنيده‌ايد يا حداقل آن را در بساط يك دستفروش ديده‌ايد. اين سنگ هم قصه‌ها دارد و خيلي‌ها علاقه‌مند به داشتنش هستند. بخصوص با آن اسم خاص و سابقه تاريخي! از محبوبيت گفتيم، اما خواص آن تنها به اين محدود نمي‌شود؛ اگر مي‌خواهيد خوشبختي به شما رو كند، در بين دوستان وآشنايان هميشه محور بوده و به اصطلاح نگين جمع گفتگو و محفل دوستانه خود باشيد يا در تمامي‌ مراحل زندگي احساس پيروزي و خوش‌شانسي كنيد يا شايد دوست داريد پيشنهادهاي شما بيش از پيش مورد توجه جمع و مورد پذيرش آنها قرار گيرد، اگر مي‌خواهيد همه ناخودآگاه جذب شما شوند و طعم خوش‌شانسي را با تمام وجود بچشيد و اگر...

راستي وضع مالي شما چگونه است؟ نگران نباشيد دو سنگ كوچولو به اندازه تيله چاره‌گشاي مشكلات است و من و شما بي‌خبر از ماجرا بوديم. كيف پول خود را درآوريد و تنها 25 هزار تومان بشماريد و برويد... اينك شما خوشبخت‌ترين فرد دنيا هستيد، خودتان خبر نداريد! نه ما تبليغ نمي‌كنيم چون مي‌ترسيم سنگ عمل نكند. حالا پولتان از كف رفته و ما مي‌مانيم با كلي... محبوبيت را بي‌خيال.

از سنگ‌ها تا ماه‌ها

هنوز فرصت داريد اطلاعات بيشتري از اين بازار عجيب اما غريب و غيرقابل باور بدانيد. قبل از همه بفرماييد كه متولد چه ماهي هستيد؟ بالاخره اين خيابان ناصرخسرو هم براي خود قاعده و ضابطه‌اي دارد. هر‌كي به هر كي نيست. ماه تولد خود را به فروشنده بگوييد تا او سنگ طالعتان را به شما معرفي كند.

براي متولدين فروردين ماه، گران‌ترين سنگ پيشنهاد مي‌شود يعني الماس. به شما اعتماد به نفس مي‌دهد تا از اين هم بيشتر ارتباط برقرار كنيد. البته فراموش نكنيد متولد هر ماهي هستيد و از هر سنگي كه استفاده مي‌كنيد، افزودن الماس را به گردنبند خود از ياد نبريد.

براي ارديبهشتي‌ها سنگ زمرد موجود است. با كلي خاصيت دارويي و ماورايي.

اما براي خردادي‌ها يك سنگ جادويي پيشنهاد مي‌شود يعني مرواريد كه خلاقيت شما را هم افزايش خواهد داد.

آنها كه در تير ماه چشم به جهان گشوده‌اند صاحب سنگ گارنت خواهند شد تا حامي‌‌اشان باشد در تمام سفرها.

مردادي‌ها هم به سراغ اونيكس بروند.

اما شهريوري‌ها با خريد ياقوت كبود يك داروخانه را به همراه خواهند داشت.

افسرده كه نيستيد، هستيد؟ خب اگر مهر ماه زادروز شماست، سنگ‌هاي مونستون و اوپال در اين بازار به شما فروخته خواهد شد.

سيترين و ياقوت قرمز، مخصوص آباني‌هاست. اين سنگ را براي وفاي بيشتر نسبت به شريك زندگي به گردن بياويزند.

رسيديم به متولدين آذرماه و سنگ فيروزه؛ ضدافسردگي است و نشاط‌آور. خوش به حالتان! عجله نكنيد، به دي ماه هم رسيديم. آنها آزادند هر سنگي را دوست داشته باشند بخرند. همگي افاقه خواهد كرد اين را كارشناسان سنگ و طالع در بازار گفتند.

متولدين ماه سرد بهمن، صاحب سنگ كريستالي بنفش هستند، آرامش مي‌دهد، يا شايد كمي‌گرمتان كند.

اسفندي‌ها حالا نوبت شماست تا سنگ طالع خود را بشناسيد. شما پيوندتان با مرجان است. مبارك باد! از اين پس خود را بهتر با محيط وفق خواهيد داد.

باور كرديد؟ مطمئنم كه باور نخواهيد كرد. شتاب زده نشويد و براحتي پولتان را از دست ندهيد.

زندگي مثل يك پازل

همه چيز در هم تنيده شده است. انگار زندگي آدم‌ها يك پازل است كه مي‌توان با چيدن آن سرنوشت و آينده خود را رقم زد. سنگ و جادو و ورد و آسمان و... البته ناگفته نماند كه برخي سنگ‌ها طبق شواهد علمي‌ داراي خاصيت دارويي هستند، اما آنجا كه متصل به ماورا مي‌شود داستان بسيار متفاوت خواهد بود. در اين بازار پر پيچ و خم، آنقدر ناگفته‌ وجود دارد كه نوشتن و دانستنش حوصله‌اي دراز و سري بي‌درد مي‌خواهد.

ولي بدانيد كه اين باورها تنها منحصر به كشور ما نيست. گاه اين باورها از فرهنگي به فرهنگ ديگر راه مي‌يابد. مثل مردمان يونان قديم كه به انجمني از خدايان دوازده گانه معتقد بودند و باور داشتند كه فرد سيزدهمي‌كه وارد شد، يكي از آنان را كشت و در انجمن مزبور آشوب بر پا كرد و از همان روز، عدد 13 به عنوان عددي نحس در تمام جهان ديروز و امروز شناخته شد.

نكته مهمي‌ كه در اينجا وجود دارد، اين است كه برخي باورها در زمان‌هاي گذشته به دليل محدود بودن دانش، منطقي بود، ولي امروزه كه قوانين علّي و معلولي آن كشف شده، اعتقاد به آنها امري خرافي محسوب مي‌شود. شايد بتوان براي مثال به عقايد مردم قرون وسطي درباره تاثير حركت ستاره‌ها بر كارهاي زندگي روزانه و طالع و بخت اشاره كرد. به موجب علم نجوم رايج آن زمان و به حكم عقايد قديمي ‌كه هر ستاره را رب‌النوعي مي‌دانستند و اراده و ميل و خشم و حسد را به آنها نسبت مي‌دادند، اين موارد كاملا درست بوده و جنبه خرافي نداشته است.

شكل‌گيري باورهاي بازاري

محور اساسي فروش چنين سنگ‌ها و پيدايش چنين باورهايي مبتني بر فقر فرهنگي است كه ريشه در برخي عادات روزمره دارد. اگر توجه كرده باشيد بيشتر تبليغ‌ها و ترغيب‌ها پيرامون اين سنگ‌ها بر دادن وعده‌هايي همچون پولدار شدن، محبوبيت، مشكل‌گشا بودن، ازدواج، اعتماد به نفس و... استوار است اما آنچه درباره اين باورها خوانديد هيچ ربطي به علم و دانش ندارد بلكه اين باورها در ذهن برخي افراد بدون مطالعه قبلي شكل گرفته است. درباره خرافات مطالب زيادي نوشته شده است. اسپينوزا بر اين باور است: اگر انسان‌ها قانون مشخصي براي نحوه امور زندگي خود در اختيار داشتند هرگز متوسل به امور خرافي نمي‌شدند، اما چون در بسياري موارد به مشكل برمي‌خورند كه قواعد شناخته شده نزد آنها پاسخگوي حل مشكل نيست، بين بيم و اميد سرگردان شده، بشدت زودباور مي‌شوند.

اما پرسش اساسي اين است كه چرا در قرن بيست‌‌و‌‌يكم و با وجود اين همه پيشرفت باز اين اشيا بازار پر رونقي دارند؟ طبيعي است كه انسان‌ها در شرايطي خاص بر خلاف عقل و عقايد ديني، آرامشي ناشي از اعتماد و اعتقاد در آنها به وجود مي‌آيد كه چندان پايدار نيست، اما سوال اساسي‌تر كه هميشه وجود داشته اين‌كه چرا فروشندگان خود با استفاده از اين سنگ‌ها يك‌شبه پولدار و خوشبخت نشده‌اند و حتي بر سر قيمت آن ساعت‌ها با مشتريان ساده‌دل خود چانه‌زني مي‌كنند. خود پاسخ را بيابيد و به ما بگوييد.

نگفته نماند كه قانونگذار به مواردي اينچنين اگر با هدف سوء و به قصد پول گرفتن باشد، نگاه مجرمانه دارد و آنها را تحت تعقيب قرار مي‌دهد.
ناصرخسرو در يك روز باراني و يك گزارش باراني... .
سامان عابري-جام جم
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۰:۰۰ - ۱۳۸۸/۰۸/۰۶
0
0
االکی خوش وبیکاری?
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۶:۴۴ - ۱۳۸۸/۰۹/۲۸
0
0
به نظر من به هر چیزی اعتقاد داشته باشی ان میشود همه ان سنگها ر ا خدا افریده و100%دارای انرژی استنظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: