کد خبر:۲۳۶۲
تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۳۸۸ - ۱۷:۲۹
تعداد بازدید: 3787
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
پرونده اي كوچك براي انتخابي بزرگ
در اين دوره چهار نامزد نهايي انتخابات رياست جمهوري هستند و ما به اختصار برخي از سوابق آنها را كه شايد در اين مدت كمتر به آنها توجه شده برايتان برشمرده‌ايم
فقط... حساب ثانيه‌ها را هم بايد داشت چون مساله، مساله امروز و فردا نيست. حرف 4 سال است. 4 سال زندگي، 1460 روز زندگي. بهترين روزهاي عمرمان، روزهاي جواني و روزهاي سرنوشت‌ساز براي آينده‌مان. تبليغات نامزدها در و ديوار شهر را پر كرده. همه جا حرف انتخابات است. پيچ راديو را كه بچرخانيد، تلويزيون را كه روشن كنيد، سايت‌ها، وبلاگ‌ها و روزنامه‌ها را كه بخوانيد، توي تاكسي و اتوبوس كه بنشينيد، توي مهماني كه دور هم باشيد؛ چون همه مي‌دانند كه انتخابات آن ‌هم انتخابات رياست جمهوري چقدر اهميت دارد.

شما هم موافقيد كه نبايد دل به دريا زد؟ نبايد بي‌گدار به آب زد و احساسي برخورد كرد؟ نبايد به خاطر يك جمله كه از كسي توي تاكسي مي‌شنويم سريع تصميم بگيريم؟ نبايد به 4 تا شعار و وعده دلخوش كنيم؟ ‌اين روزها روزهاي سختي برايمان است. كنكور، امتحانات مدرسه، امتحانات دانشگاه و حالا هم انتخابات رياست جمهوري. كار ما فقط ورقه‌اي را از اسمي سياه كردن و انداختنش توي صندوق راي نيست. بايد تمام برنامه‌هاي نامزدها را با دقت دنبال كنيم. بايد سوابقشان را بررسي كنيم. بايد به عقل خودمان رجوع كنيم. بايد درباره خواسته‌ها و نيازهايمان فكر كنيم و ببينيم برنامه‌هاي كدام نامزد به خواسته‌هاي ما نزديك است. بحث كاملا جدي است. مثل بازي فوتبال و طرفداري از يك تيم نيست. خودتان كه بهتر مي‌دانيد. هر كسي را كه نمي‌خواهد راي دهد، بهانه مي‌آورد، تنبلي مي‌كند يا برايش بي‌اهميت است به راي دادن تشويق كنيد. بياييد به فرداي بهتر ايران كه فرداي بهتري براي خودمان است ،فكر كنيم.

فردايي كه در آن قرار است به دانشگاه برويم يا از دانشگاه فارغ‌التحصيل شويم يا به دنبال شغلي بگرديم. ما مي‌خواهيم در اين كشور زندگي كنيم. مي‌خواهيم در هواي آن نفس بكشيم و فعاليت داشته باشيم. مي‌خواهيم كتاب بخوانيم، موسيقي گوش دهيم و تفريح كنيم.

مي‌خواهيم مثل هميشه از اين‌كه ايراني هستيم و در ايران زندگي كنيم مفتخر باشيم. بنابراين به خاطر هر چيز كوچك و هر چيز پاك، به خاطر همه آرزوهايي كه در اين كشور محقق مي‌شود نبايد بي‌تفاوت باشيم.

در اين دوره هم كه از هر طيف و سليقه‌اي نامزدي وجود دارد بنابراين بهانه اين‌كه نامزدها تمام سليقه‌ها را در كشور پوشش نمي‌دهند، بهانه‌اي واهي است. كاري كه الان بايد بكنيم ترغيب ديگران به راي دادن و مطالعه برنامه‌هاي نامزدهاي دهمين دوره رياست جمهوري است.

محمود احمدي‌نژاد، محسن رضايي، مهدي كروبي و ميرحسين موسوي (به ترتيب حروف الفبا كه فكر نكنيد ما از نامزد خاصي حمايت مي‌كنيم چون مثل شما عقيده داريم كه رسانه بايد بي‌طرف باشد) در اين دوره چهار نامزد نهايي انتخابات رياست جمهوري هستند و ما به اختصار برخي از سوابق آنها را كه شايد در اين مدت كمتر به آنها توجه شده برايتان برشمرده‌ايم و در پايان اين شعر زيبا كه: هر كي مي‌خواهد من و تو ما نشويم، ‌خانه‌اش ويران باد.

نگاهي كوتاه به 9 دوره انتخابات رياست جمهوري

انتخابات رياست جمهوري ايران هميشه در خرداد ماه برگزار نمي‌شد. جالب است بدانيد كه اولين دوره آن پنجم بهمن 1358 برگزار شد و از بين حدود 21 ميليون نفر واجدين شرايط راي دادن، 14 ميليون در انتخابات شركت كردند و برعكس اين دوره كه فقط 4 نفر نامزد نهايي انتخابات هستند، 95 نفر با هم رقابت مي‌كردند! اولين رئيس‌جمهوري ايران ابوالحسن بني‌صدر بود كه دوسال بعد بركنار شد و اولين دوره رياست جمهوري 2 سال طول كشيد. دوم مرداد 1360 بعد از بركناري بني‌صدر دومين دوره انتخابات برگزار شد كه در آن دوره تعداد نامزدهاي نهايي 4 نفر بود. در اين دوره تعداد واجدين شرايط 22 ميليون و 687 هزار نفر بود كه 14 ميليون و 573 هزار نفر پاي صندوق‌ها رفتند و 12 ميليون نفر به شهيد محمدعلي رجايي راي دادند و او به سمت رئيس‌جمهوري برگزيده شد. دومين دوره، كوتاه‌ترين دوره در كل دوران رياست جمهوري در ايران بود و كمتر از يك ماه طول كشيد چون 18 شهريور 1360 محمدعلي رجايي همراه محمدجواد باهنر با انفجار بمبي در ساختمان رياست جمهوري به شهادت رسيدند. دوره سوم 10 مهرماه همان سال برگزار شد. تعداد مشاركت مردم بسيار بالا رفت و بيش از 16 ميليون در انتخابات شركت كردند. رقباي نهايي 4 نفر بودند و حضرت آيت‌الله خامنه‌اي به عنوان رئيس‌جمهور برگزيده شد. بالاخره اين دوره براي اولين بار 4 سال طول كشيد و 25 مرداد 1364 از بين حدود 26 ميليون افراد واجد شرايط، بيش از 14 ميليون نفر پاي صندوق‌ها رفتند و از بين 3 نامزد نهايي دوباره به حضرت آيت‌الله خامنه‌اي راي دادند.

دوره پنجم 6 مرداد 1368 برگزار شد. 30 ميليون نفر واجد شرايط بودند، بيش از 16 ميليون نفر راي دادند و از بين 2 نامزد نهايي، هاشمي رفسنجاني رئيس‌جمهوري ايران شد. انتخابات دوره ششم رياست جمهوري 21 خرداد 1372 بود. 33 ميليون نفر واجد شرايط بودند و 16 ميليون نفر پاي صندوق‌هاي راي رفتند. رقباي نهايي 4 نفر بودند و مردم دوباره هاشمي رفسنجاني را به عنوان رئيس‌جمهور ايران انتخاب كردند. دوره هفتم انتخابات رياست جمهوري دوم خرداد 1376 بود. 36 ميليون واجد شرايط بودند و 29 ميليون در انتخابات شركت كردند و از بين 4 نامزد نهايي، سيدمحمد خاتمي را به عنوان رئيس‌جمهور برگزيدند. دوره هشتم 18 خرداد 1380 برگزار شد. 10 نفر در مرحله نهايي انتخابات با يكديگر رقابت مي‌كردند. 42 ميليون نفر واجد شرايط بودند و از بين آنها 28 ميليون نفر راي دادند و براي دومين بار محمد خاتمي رئيس‌جمهوري ايران شد. در دور نهم براي اولين بار انتخابات به دور دوم كشيده شد. در دور اول كه 27 خرداد 1384 برگزار شد 8 نفر با هم رقابت مي‌كردند و از بين 46 ميليون واجد شرايط، 29 ميليون در انتخابات شركت كردند و هاشمي رفسنجاني و محمود احمدي‌نژاد به دور دوم رفتند. مرحله دوم، سوم تير برگزار شد. حدود 28 ميليون نفر پاي صندوق‌ها رفتند و محمود احمدي‌نژاد به عنوان رئيس‌جمهور ايران انتخاب شد . حالا هم در آستانه دهمين دوره انتخابات هستيم كه 22 خرداد برگزار مي‌شود.

شيفتگان خدمتيم

ميرحسين كه بود: «ميرحسين موسوي خامنه» 68 ساله است. او در وبلاگ شخصي‌اش نوشته است: «در دوازدهم اسفند 1320 در شهر خامنه از توابع تبريز و در خانواده‌اي خوشنام و متدين، به دنيا آمدم. پدرم كاسب و مادرم خانه‌دار بود. طبيعت زيباي خامنه و سكوت و آرامش آن و خاطرات كودكي بعدها الهام‌بخش دوره‌اي از كارهاي هنري‌ام شد. در خردسالي همراه خانواده در تبريزساكن شدم و در 12 سالگي جدا از پدر و مادر به خانه عمويم در تهران آمدم. يك سال بعد بقيه اعضاي خانواده‌ام نيز در تهران ساكن شدند.»

جواني: موسوي كه از دبيرستان با ديپلم رياضي فارغ‌التحصيل شده بود،‌ در 19 سالگي تصميم به تحصيل در رشته معماري گرفت. اين رشته هم با مذاق هنري او سازگاري داشت و هم با درس هندسه كه محبوب‌ترين درس موسوي در دوره دبيرستان بود. سال بعد از ورود با زمينه‌هاي مذهبي پيشين و نيز تمايلات سياسي، انجمن اسلامي دانشگاه ملي را به همراه 2 تن ديگر از دوستان هم رشته به طور مخفيانه پايه‌گذاري كرد و عملا فعاليت‌هايش در 2 قطب سياست و هنر در آن سال شكل گرفت. او در 28 سالگي از دانشگاه شهيد بهشتي كه در آن زمان دانشگاه ملي نام داشت، در رشته معماري و شهرسازي فارغ‌التحصيل شد و در همان سن يعني سال 1348 طرح اداره مركزي آب و فاضلاب اصفهان را نوشت و تا سال 1350 آن را اجرا كرد. بعد از آن بود كه طرح معماري مجموعه كانون توحيد را كه مركز تجمع بسياري از نشست‌هاي سياسي مهم بوده، در سال 1350 اجرايي كرد تا آثاري ماندگار در معماري سياسي ايران بجا بگذارد. از سال 1360 تا سال 1368 يعني از 40 تا 48 سالگي، ميرحسين موسوي زماني كه ايران در گير جنگي نابرابر و تحريم هاي اقتصادي زيادي بود ، به عنوان نخست وزير دولت را اداره مي كرد. زماني كه ايران با جنگ تحميلي مواجه بود و مردم خاطره چگونگي اداره كشور را از ميرحسين به ياد دارند.

علائق شخصي: جز معماري كه ميرحسين موسوي در آن تخصص دارد،‌ نقاشي هم از علائق جدي او به حساب مي‌آيد. سال 1343 وقتي 23 ساله بود، ‌نقاشي‌هايش را در فضاي هنري متاثر از مكتب سقاخانه آغاز كرد و بعد به گروه هنري قندريز پيوست. او در اين سال‌ها طراحي دانشگاه شاهد تهران، طرح بين‌الحرمين شيراز، موسسه فرهنگي هنري صبا، خيال، مسجد سلمان، بناي يادمان شهداي هفت تير و چندين ساختمان ديگر را به عهده داشته و در كنار آن چندين نمايشگاه نقاشي فردي و جمعي را نيز در پرونده كاري خود دارد.

جملات قصار: با هر نوع نگاه امنيتي به دانشگاه‌ها مخالفم/ سياست‌هاي تبعيض‌آميز عليه دانشجويان، زنان، جوانان، كارگران و همه اقشار بايد تغيير كند/ كجاست آن نفتي كه قرار بود سر سفره‌ها بيايد؟/ چرا مردم نبايد از وجود هزينه‌هاي نزديك به 300 ميليارد دلار در كشور مطلع نباشند؟/ به حضور و استفاده از زنان در بالاترين سطوح اجتماعي معتقدم/ قويا مدافع تك‌همسري هستم/ پاكي و انگيزه جوانان امروزي بهتر از امثال بنده نوعي است/ بنده اهل وعده دادن نيستم و بر روش تكيه مي‌كنم/ ايران ويران نمي‌خواهيم/ هنوز صداي گرم شهيد بهشتي را مي‌شنويم كه مي‌گويد: «ما شيفتگان خدمتيم نه تشنگان قدرت.»

در دنيا طوفان به پا كرديم

احمدي‌نژاد كه بود: محمود احمدي‌نژاد 53 ‌ساله و جوان‌ترين نامزد رياست جمهوري در بين نامزدان تاييد صلاحيت شده است. 6 آبان 1335 به دنيا آمده. او در سايتش كه به يادداشت‌هاي شخصي‌اش اختصاص دارد، نوشته است: «در ايامي كه اشرافيت شرافت بود و شهرنشيني كمال، در خانواده‌اي تهيدست در روستايي دورافتاده از توابع گرمسار متولد شدم. بر خانواده ما در روستا بسيار سخت مي‌گذشت. با تولد من كه چهارمين فرزند خانواده بودم فشارها بيشتر شد. پدرم 6 كلاس سواد داشت. او آهنگري زحمتكش و سرد و گرم چشيده و با ايمان بود و دين را به خوبي مي‌شناخت. در مسجد حضور پررنگي داشت و قرآن و احكام درس مي‌داد. من نيز كمي كه بزرگ‌تر شدم و دوران كودكي‌ام آغاز شد همراه خانواده با مسجد و روحاني آن آشنا شدم.»

جواني: دوران دبيرستان احمدي‌نژاد همراه با جشن‌هاي 2500 ساله شاهنشاهي بود. او مجبور شده بود براي كمك به خانواده و تامين خرج تحصيل در كارگاه يكي از همسايه‌ها مشغول به كار شود و كانال كولر پرس بزند. از همان دوران بود كه به معلمي علاقه‌مند شد و گاه و بيگاه براي دوستاني كه تقاضاي كمك داشتند در خانه يا مسجد كلاس‌هاي تقويتي برگزار مي‌كرد. سال آخر دبيرستان با چند كتاب تست و تلاش شبانه‌روزي مانند همه كنكوري‌ها و البته بي‌نصيب از كلاس‌هاي تقويتي كنكور خود را براي اين آزمون آماده كرد. او مي‌نويسد: «صبح روز امتحان كنكور مطمئن بودم كه رتبه ام تك رقمي خواهد بود، اما تقدير چنان رقم خورد كه در جلسه امتحان دچار خونريزي بيني شوم. با اين حال رتبه 132 رياضي هم رضايت‌بخش بود و من توانستم در رشته مورد علاقه‌ام ‌ مهندسي عمران در دانشگاه علم و صنعت 3 سال قبل از پيروزي انقلاب پذيرفته شوم.» بعد احمدي‌نژاد جوان همين‌طور به تحصيلات خود ادامه داد تا موفق به اخذ دكتري مهندسي و برنامه‌ريزي حمل‌ونقل ترافيك شد. او علا‌وه بر استانداري اردبيل ، شهردار تهران هم بود.

علائق شخصي: تدريس جزو علائق شخصي و هميشگي محمود احمدي‌نژاد است كه حتي در دوره رياست جمهوري خود هم آن را رها نكرد. فوتبال هم يكي ديگر از علائق ايشان است. او قبل از جام جهاني 2006 در بازديدي كه از تيم ملي داشت به ابراهيم ميرزاپور دروازه‌بان تيم ملي يك گل تاريخي زد. او در زمان دانشجويي عضو تيم فوتبال دانشگاه بود.

جملات قصار: دولت نهم پيشتازترين دولت‌ در تامين 30 سال مطالبات مردمي است/ عده‌اي براي تسليم مقابل دشمنان به من توهين مي‌كردند/ حتي يك ثانيه از وقت دولت به پاسخ فشارها اختصاص پيدا نكرده است/ ايران از مهم‌ترين صادر‌كنندگان فولاد جهان مي‌شود/ برخي در اوج جنگ رواني دشمن گوجه‌فرنگي را به مساله اصلي كشور تبديل كردند/ سنگين‌ترين دوران سياسي 100 سال گذشته را در 4 سال اخير پشت‌سر گذاشتيم/ امروز دست متجاوزان از دامن ملت ايران كوتاه است/ تخريب دولت جرم است و رقيبان نمي‌توانند اتهامات خود را ثابت كنند/ من رقيب هيچ كس نيستم. بگذاريد 30 روزنامه‌اي كه عليه من مي‌نويسند طعم آزادي را بچشند.

تا آخر هستم

مهدي كروبي كه بود: مهدي كروبي 72 سال دارد و مسن‌ترين نامزد رياست جمهوري است. او در سايت رسمي‌اش نوشته است: «درشهرستان اليگودرز استان لرستان به دنيا آمدم. پدرم مرحوم حاج شيخ احمد از روحانيون سرشناس لرستان بود. دروس مقدماتي حوزوي را نزد پدرم آموختم و در 16 سالگي به قم رفتم و تا سالي كه به تهران آمدم تا سطح كفايه و خارج فقه و اصول را از اساتيد بزرگواري چون مرحوم امام خميني، مرحوم آيت‌الله نجفي مرعشي، مرحوم آيت‌الله سلطاني، آيت‌الله منتظري، مرحوم آيت‌الله فاضل لنكراني و مرحوم آيت‌الله مشكيني بهره‌مند شدم.»

جواني: كروبي در كنار دروس حوزوي در اواسط دهه 40 وارد دانشكده الهيات دانشگاه تهران شد كه به دليل دستگيري‌هاي مكرر و نيز زندگي مخفي و بعد مشكل سربازي، فارغ‌التحصيلي‌اش در رشته فقه و حقوق اسلامي تا سال 1350 به تاخير افتاد. او در سال 1347 در 27 سالگي از قم به تهران مهاجرت كرد و در محله خراسان و خيابان شهباز ساكن شد. 2 سال بعد به توصيه مرحوم آيت‌الله طالقاني به منطقه‌اي در شميران، نزديك چيذر، رفت و امام جماعت مسجد صاحب‌الامر در خيابان حكمت شد. همزمان تا سال‌هاي انقلاب در مدارس جهان‌آرا، پيمان و مهديه تهران و مدتي نيز در حوزه علميه چيذر به تدريس مشغول بود. از سال 1342 تا 1357 مجموعا 9 بار دستگير، تبعيد و زنداني شد كه نخستين بازداشت سال 1342 و آخرين آن ماه رمضان 1357 بود. 4 دوره نمايندگي مجلس شوراي اسلامي، 2 دوره رياست آن، يك دوره نايب رئيسي، عضويت در شوراي بازنگري قانون اساسي، تاسيس كميته امداد امام خميني، سرپرستي بنياد شهيد، نمايندگي امام در امور حج و مناصب سياسي غير حكومتي نظير عضويت در شوراي مركزي حزب جمهوري اسلامي، عضويت در شوراي مركزي مجمع روحانيون مبارز، تاسيس و عهده‌داري سمت دبير كلي مجمع روحانيون مبارز تا سال 1384 و تاسيس و دبيركلي حزب اعتماد ملي از سال 1384 تاكنون از جمله سمت‌هاي كروبي است.

علائق شخصي: مهدي كروبي به تاسيس رسانه علاقه ويژه‌اي دارد. او پس از ناكامي‌اش در انتخابات رياست جمهوري دور قبل همزمان با تاسيس حزب اعتمادملي، روزنامه‌اي به همين نام منتشر كرد كه اين روزها به تريبون اصلي او براي بيان اهداف و موضعگيري‌هايش تبديل شده است.

او همچنين در سال 84 اعلام كرد قصد دارد تلويزيوني ماهواره‌اي با نام «صبا» راه‌اندازي كند. اما اين تلويزيون هيچ وقت نتوانست پا بگيرد.

جملات قصار: هيچ‌وقت خود را از قدرت و حكومت كنار نكشيده‌ام/ براي تغيير آمده‌ايم/ نفت را ملي مي‌كنيم/ هواداران نبايد براي ساختن دنياي كانديداها آخرت خود را بسوزانند/ تا روز آخر هستم/ انشعاب‌ها در احزاب اصلاح‌طلب نماد دموكراسي و مردمسالاري است/ حضور زنان در قامت وزير و مشاور رئيس‌جمهور را ضرورت مي‌دانم.

دولت كارآفرين

محسن رضايي كه بود: محسن رضايي ميرقائد 55 ساله است. او 10 شهريور 1333 در حوالي مسجد سليمان به دنيا آمد. دوران كودكي و نوجواني خود را در اين شهر نفت‌خيز گذراند. به كمك چند تن از همسالانش، انجمن مذهبي «دين و دانش» را در مسجد جامع چشمه‌علي تاسيس كرد. بعد از به پايان رساندن تحصيلات ابتدايي و بخشي از تحصيلات متوسطه در دبيرستان سيناي مسجدسليمان، با رتبه نهم در آزمون ورودي هنرستان صنعتي شركت ملي نفت ايران در اهواز پذيرفته شد و در سال 1348 به اين شهر هجرت كرد و در محله خزعيله يا سچه ساكن شد.

جواني: محسن رضايي مبارزه سياسي فرهنگي با رژيم شاه را از ترم دوم هنرستان صنعتي آغاز كرد و همزمان با اين‌كه خود را براي شركت در كنكور دانشگاه‌ها آماده مي‌كرد، به دليل فعاليت‌هاي سياسي توسط ساواك اهواز بازداشت شد و مورد شكنجه و بازجويي قرار گرفت. در سال 1352 و در 17 سالگي، پس از تحمل 5 ماه زندان انفرادي و يك ماه حبس در بند عمومي زندان آخر آسفالت اهواز، دور جديدي از فعاليت‌هاي سياسي خود را آغاز كرد و توانست همزمان با تكميل تحصيلات خود در هنرستان صنعتي شركت ملي نفت ايران، اقدام به گسترش تشكيلات اوليه كند.

او بعد از قبولي در رشته مهندسي مكانيك دانشگاه علم و صنعت به تهران آمد و در محله نارمك ساكن شد. نام او در ابتدا سبزوار رضايي ميرقائد بود، اما وقتي در سال 1353 براي تحصيل در رشته مهندسي مكانيك در دانشگاه علم و صنعت به تهران آمد و وارد مبارزات چريكي عليه سلطنت پهلوي شد، با نام محسن رضايي فعاليت مي‌كرد. او در آن زمان از اعضاي بلندپايه گروه چريكي اسلامي منصورون بود.

27 ساله بود كه در شهريور 1360 از سوي حضرت امام خميني(ره) به فرماندهي كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي (به عنوان پنجمين فرمانده كل سپاه) منصوب شد و در دوران 8 سال دفاع مقدس، فرماندهي سپاه اسلام را برعهده داشت. او همچنين اقدام به تاسيس 2 دانشگاه امام حسين(ع)‌ و بقيه‌الله(عج)‌ كرد. محسن رضايي بعد از كناره‌گيري از فرماندهي سپاه پاسداران در سال 1376 از حضور در كليه نيروهاي نظامي كناره‌گيري كرد. در سال 1376 با حكم رهبر معظم انقلاب، به سمت دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام منصوب و به رياست كميسيون اقتصاد كلان مجمع تشخيص مصلحت برگزيده شد و تا حالا در اين سمت باقي‌مانده است.

جملات قصار: از ميرحسين موسوي در امور فرهنگي مشاوره خواهم گرفت/ اگر دولت‌‌هاي قبل به شعارهاي خود عمل مي‌كردند امروز يك گام جلوتر بوديم/ جوانان كشور امروز فرشتگان نجات كشور هستند/ دليل انصرافم در دوره نهم اقبال كم مردم به برنامه‌هايم بود/ دولت من، دولت كارآفرين است/ دلم براي سپاه تنگ شده است/ برخي كانديداها سطح انتخابات را پايين آورده‌اند/ بانوان شجاع‌تر و توانمندتر از هيلاري كلينتون بسيار داريم.

ركوردداران نامزدي انتخابات رياست جمهوري

ركورددار نامزدي در انتخابات رياست‌جمهوري ايران اكبر هاشمي رفسنجاني است. او تا به حال 3 بار نامزد اين انتخابات شده كه در دو دوره مردم به او راي داده‌اند و به عنوان رئيس جمهور ايران برگزيده شده است. او بعد از اين‌كه در دور نهم انتخابات رياست‌جمهوري نتوانست پيروز شود، ‌رياست در مجمع تشخيص مصلحت نظام را ادامه داد و حالا هم كه 75 سال دارد، ديگر نمي‌تواند در انتخابات رياست جمهوري نامزد شود چون ملاك سني براي نامزد شدن كمتر از 75 سال است.

مرحوم رضا زواره‌اي هم كه در 1384 درگذشت، در زمان فعاليت خود، دوبار براي انتخابات رياست جمهوري يك بار در سال 1376 يعني هفتمين دوره و يك بار در سال 1384 يعني نهمين دوره ثبت‌نام كرد.

حبيب‌الله عسگراولادي هم تاكنون دوبار نامزد اين انتخابات مهم و سرنوشت ساز شده است. او حالا عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام و نماينده ولي فقيه در كميته امداد امام خميني(ره)‌ در تهران است. او حالا 76 ساله است.

دوبار نامزدي براي انتخابات رياست جمهوري در كارنامه عبدالله جاسبي رئيس دانشگاه آزاد اسلامي هم به چشم مي‌خورد. او در دوره‌هاي ششم و هشتم نامزد رياست جمهوري بوده كه در هر دو دوره نتوانسته راي قابل قبولي را كسب كند. جاسبي 65 ساله است و امسال بيست و هفتمين سال رياستش در دانشگاه آزاد اسلامي است.

عباس شيباني عضو فعلي شوراي شهر تهران هم تاكنون دوبار نامزد انتخابات بوده است. پنج دوره نماينده مجلس شوراي اسلامي، وزير كشاورزي، مدير عامل بنياد حضرت مهدي (عج)، عضو هيات استقبال از امام خميني (ره)، عضو و رئيس هيات امناي ارزي و رئيس دانشگاه تهران و علوم پزشكي از جمله سوابق او پس از انقلاب هستند. شيباني حالا 77 ساله است.

دوبار نامزدي در انتخابات رياست جمهوري در كارنامه حسن غفوري‌فرد هم ثبت شده است. او وزير نيرو در دولت اول ميرحسين موسوي بود. پس از آن، به عنوان نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي انتخاب شد. او حالا 66 ساله است.

احمد توكلي هم تا كنون دوبار نامزد شده است. او در كابينه ميرحسين موسوي وزير كار و سخنگو بود. پس از استعفا از اين سمت يكي از بنيانگذاران روزنامه رسالت را بود و سپس به انگلستان رفت و در آنجا مدرك دكتراي اقتصاد خود را گرفت. پس از بازگشت به ايران روزنامه فردا را بنيانگذاري كرد كه بعدها اين روزنامه بر اثر مشكلات مالي تعطيل شد. توكلي در مجالس هفتم و هشتم به عنوان نماينده انتخاب شد. او 58 سال سن دارد.

علي‌اكبر پرورش دوبار تا به حال نامزد رياست جمهوري شده اما نتوانسته اقبالي به دست بياورد. او در دور دوم و سوم انتخابات پس از تاييد صلاحيت از سوي شوراي نگهبان نامزد رياست جمهوري شده بود. پرورش از سال 1360 تا 1364 وزير آموزش پرورش جمهوري اسلامي بود و حالا 67 سال دارد.منبع:روزنامه جام جم
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: