کد خبر:۲۳۰۲
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۸۸ - ۱۰:۲۲
تعداد بازدید: 2483
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
كارنامه فوتبال ما با فقر اطلاعات،در عصر ارتباطات!
اتفاق جالبي بود. وقتي سازمان ليگ اطلاعيه صادر كرد و به ملت گفت كه فقط يك درصد فوتباليست‌هاي ايراني داراي تحصيلات بالاتر از ديپلم هستند،تقريبا خيال همه‌مان راحت شد كه «از كوزه همان برون تراود كه در اوست!»
1 -اتفاق جالبي بود. وقتي سازمان ليگ اطلاعيه صادر كرد و به ملت گفت كه فقط يك درصد فوتباليست‌هاي ايراني داراي تحصيلات بالاتر از ديپلم هستند،تقريبا خيال همه‌مان راحت شد كه «از كوره همان برون تراود كه در اوست!» در واقع سازمان ليگي‌ها با اين حركت آب پاكي را روي دست كل مردم ريختند كه خيلي هم نمي‌شود بابت وقوع برخي از اتفاقات در ميادين ورزشي ايران دلخور بود و به فوتباليست‌هاي عزيز گرانبها خرده گرفت. با اين وصف، انتشار اين آمار، به نوبه خودش جاي خالي خيلي چيزهاي ديگر را در فوتبال ما آشكار كرد، آنجا كه كميت «جامعه اطلاعاتي فوتبال» در ايران لنگ است.

2 - وقتي يكي، دو روز پيش براي دستيابي به اطلاعات پيش پا افتاده‌اي مثل جمع امتيازات داوران ليگ برتري‌ با كميته داوران تماس گرفتيم، مسوولان مربوطه كه عميقا شوكه شده بودند، پاسخ جالبي دادند:«نه، اين امتيازات كه دست خود آقاي عنايت است، ايشان هم كه...» نيازي نبود تا آخر گوش بدهيم، بقيه‌اش را خودمان از حفظ بوديم:«ايشان هم مسافرتند!» اين نقطه ضعف بزرگي است كه كميته داوران فدراسيون فوتبال نمي‌تواند براي خودش يك دفتر و دستك درست و درمان ديواني به وجود بياورد و آنقدر فايل اطلاعاتي جور واجور فراهم كند كه براي هر سوالي يك جواب فوري داشته باشد. محافظت كردن وكلاسه‌بندي آمار و ارقام به وجود آمده در طول فصل، البته كار چندان سختي نيست، اما نياز به اندكي سليقه و ديسيپلين دارد. اين نقطه ضعف، در مقياسي بزرگتر بقيه اركان فوتبال ما را هم در برمي‌گيرد.

3 - در نمونه‌اي كاملا آشكار و مهم، فقر اطلاعاتي در حوزه «پول در گردش فوتبال ايران» بيداد مي‌كند. به دروغ به ما مي‌گويند در اروپا و فوتبال حرفه‌اي روز دنيا نيز چيزي راجع به دريافتي بازيكنان و مربيان فاش نمي‌شود، حال آنكه چنين چيزي صحت ندارد و در بطن جامعه فوتبال قاره سبز، مي‌توان اين قبيل اطلاعات را در رسانه‌ها مشاهد كرد. در اين شرايط، هيچ كس در فوتبال ما نمي‌داند كه فلان ستاره با چه قيمتي به تيم جديدش رفت يا فلان مربي چگونه سر از باشگاهي ديگر درآورد. اين كمبود بزرگ، در حالي مبتلابه فوتبال ماست كه اين روزها سخن از خصوصي شدن باشگاه‌ها به ميان آمده است. آيا «اقتصاد خصوصي» مي‌تواند چنين پرده‌پوشي‌هايي را بربتابد؟ شنيده مي‌شود در بسياري از اوقات حتي رقم ثبت شده در هيات فوتبال نيز به واسطه گريز از پرداخت ماليات، حقيقي نيست. به اين ضعف عجيب اطلاعاتي، فقدان داده‌هاي صحيح پيرامون تعداد تماشاگران و درآمد ناشي از حضور آنها، ابهام در دخل و خرج باشگاه‌هاي بزرگ و مردمي و نامشخص بودن نوع سهميه‌بندي، حق پخش تلويزيوني را هم اضافه كنيد تا به عمق فاجعه پي ببريد.

4 - طعنه‌آميز است كه در هزاره سوم و در عصر ارتباطات در قرني كه اطلاعات غوغا مي‌كند و گرد جهان را نه در 80 روز كه در 80 دقيقه مي‌توان گشت، فوتبال ما در كوچه پس كوچه‌هاي ناشناختگي پرسه مي‌زند و شناسنامه درستي ندارد. بايد قبول كنيم كه «فوتبال» در اين روزگار پوست انداخته و خودش را بيش از هر زمان ديگري در جلد يك «پديده اجتماعي» مطرح كرده است. در چنين شرايطي ضرورت دارد كه به اين رشته ورزشي رسيدگي بيشتر مي‌شود تا فوتبال از محاق فقر اطلاعاتي وسيعي كه دامنش را گرفته، بيرون بيايد. در اين روزگار، بدون خبر و اطلاعات، تنها مي‌توان در آغوش زوال و تباهي رفت.نويسنده:بهروز رسايلي-روزنامه ورزشي گل
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: