کد خبر:۲۲۷۳
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۱۸:۱۹
تعداد بازدید: 5291
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
دوران طلايي نامزدي را آسان از دست ندهيد
زوج‌هاي جواني را مي‌شود در همه جا ديد؛ گاهي براي هم لاف مي‌زنند خود را حساس‌تر از آنچه هستند نشان مي‌دهند. از هم توقعات خارج از توان يكديگر دارند و يكديگر را ...
زوج‌هاي جواني را مي‌شود در همه جا ديد؛ زوج‌هايي كه با چشماني سرشار از اميد و عشق دارند براي آينده خود برنامه‌ريزي يا روياپردازي مي‌كنند. برخي از اين افراد نامزدهايي هستند كه دارند دوران طلايي خود را سپري مي‌كنند.

گاهي براي هم لاف مي‌زنند خود را حساس‌تر از آنچه هستند نشان مي‌دهند. از هم توقعات خارج از توان يكديگر دارند و يكديگر را محك مي‌زنند و گاه روراست و منطقي از آنچه هستند و آنچه دوست دارند باشند مي‌گويند.

در اين گزارش پاي صحبت كساني كه در اين مرحله به سر مي‌برند و كارشناسان خانواده نشسته‌ايم تا بايد‌ها و نبايد‌هاي اين دوران را مرور كنيم.

مريم د 19 ساله مي‌گويد نامزد من همان مرد روياهاي من است و خيلي افسوس مي‌خوردم اگر او را از دست مي‌دادم. الان هم دلم مي‌خواهد هر كاري كه از دستم بر مي‌آيد را انجام دهم تا اين‌كه او را تا ابد براي خود نگه دارم.

او پاي همه برنامه‌هاي مشاوره تلويزيوني مي‌نشيند و كتاب‌هاي زيادي در اين زمينه مطالعه كرده است.

درك متقابل

مشاوران خانواده دوران نامزدي را دوران رسيدن به درك متقابل مي‌دانند. براي رسيدن به چنين حسي سعي كنيد تا احساس طرف مقابل خود را بهتر درك كنيد.

آيا واقعا مرا دوست دارد؟

اين سوالي است كه خيلي از افراد در ابتداي نامزدي از خود مي‌پرسند و گاه سعي مي‌كنند براي همسر خود تست‌هاي مختلفي بگذارند.

نادر كه كارمند دولت و در دوست داشتن همسرش مردد است، مي‌گويد: من مي‌خواستم بدانم همسرم تا چه حد مرا دوست دارد. او پرستار يك بيمارستان بود و از او خواستم براي رسيدگي به زندگي مشتركمان بعد از ازدواج كارش را رها كند.

واقعا چنين قصدي نداشتم اما او گفت كه مرا به عنوان يك پرستار پسنديده‌اي و به خواستگاريم آمده‌اي، اگر مي‌خواهي از همين الان همراهي را كنار بگذاري بگو! با اين حرف‌ها آيا فكر مي‌كنيد او واقعا مرا دوست دارد ؟

سيما كه زن خانه‌داري است و سه سال است ازدواج كرده، مي‌گويد: براي اين‌كه ميزان علاقه همسر آينده‌ام را بدانم در حالي كه او قرار بود براي ماموريت برود از او خواستم به خاطر يك مراسم خانوادگي به شهر ما بيايد. او به سختي ناچار شد ماموريتش را لغو كند و من جلوي فاميل كلي پز دادم اما او عصباني بود. به نظر شما كار خوبي كردم و آيا او واقعا مرا دوست دارد؟

براي اين‌كه بدانيد همسرتان واقعا دوستتان دارد يا نه كافي است به رفتار او دقت كنيد.

يك روان‌شناس معتقد است: اگر همسرتان راجع به نقشه‌هايي كه براي آينده شما و خودش دارد صحبت كند و از حالا در رابطه با فرزندان آينده‌‌تان و نام‌هاي آنها علاقه نشان دهد، اگر در روز چندين مرتبه با شما تماس مي‌گيرد بخصوص هنگامي‌كه قصد داريد به جايي مثلا براي مهماني برويد؛ از زمان حركت شما و تا زماني كه شما به خانه بازگرديد با تلفن يا پيام كوتاه با شما در ارتباط است تا شما صحيح و سالم به خانه باز گرديد نشاندهنده عشق و علاقه اوست.

آيا به من اعتماد مي‌كند؟

سارا كه به تازگي ازدواج كرده،‌مي‌گويد: قبل از اين‌كه با محسن آشنا شوم قرار بود با دوست او نامزد كنم اما به دلايلي به خواستگاري او جواب منفي دادم. آشنايي با يكي از همكلاسي‌هايم به ازدواج ختم نشد و حالا كه با محسن نامزد كرده‌ام مي‌ترسم او به من شك كند و گاهي آثاري از اين شك و ترديد را در رفتارش مي‌بينم. چطور مي‌توانم اعتماد او را جلب كنم؟ بخصوص كه او نيز گاهي با من در مورد موقعيت‌هاي ديگري كه براي دوستي و ازدواج داشته سخن مي‌گويد.

كارشناسان مسايل خانواده پيشنهاد مي‌كنند در اين گونه مواقع هرگز به شخص ديگري حسودي نكنيد، زيرا اين موضوع و مطرح ساختن آن با نامزدتان باعث مي‌شود كه همسرتان از شما دوري كند. از نامزدتان بخواهيد كه وقتي را هر چند روز يك بار براي شما اختصاص دهد، تا با يكديگر بيرون برويد و روابط دو نفره‌‌تان را افزايش دهيد.

از دختر‌ها و خانم‌هايي كه در ميهماني‌ها يا در خيابان مي‌بينيد بدگويي نكنيد و سعي نكنيد به نحوي خود را بهتر از آنها جلوه دهيد.

هر روز و هر بار كه نامزدتان شما را مي‌بيند با آرايش‌هاي متفاوتي ظاهر شويد تا براي او حالت يكنواخت پيدا نكنيد.

به بهانه‌هاي مختلف با او تماس بگيريد و به او اين اطمينان را بدهيد كه شخصي وجود دارد كه نگران او باشد. تا مي‌توانيد از گفتن دروغ به او خودداري كنيد.

نظرات‌تان را در مسائلي كه به شما مربوط مي‌شود به او منتقل سازيد.

در كارهايتان از او مشورت بخواهيد تا او نيز بداند و بفهمد كه شما نيز به او اهميت مي‌دهيد و وجود او نيز براي شما داراي اهميت مي‌باشد.

دوستان او را در زمان نامزديتان ملاقات كنيد، اگر به نظرتان روابط نامزدتان با آنها مناسب نيست يا اين كه افراد مناسبي براي دوستي نمي‌باشند از نامزدتان بخواهيد اين روابط را قطع كند.

و اگر او نيز از شما خواست با دوستي قطع رابطه كنيد اين كار را انجام دهيد. گاه برخي از دوستان دوران مجردي رفتارهايي از خود بروز مي‌دهند كه با انسجام خانواده سازگاري ندارد.

اگر قرار ملاقاتي با يكديگر داريد و او دير مي‌رسد، به او اظهار شكايت نكنيد بلكه علت را جويا شويد. بخشش و صبوري را فراموش نكنيد، بخشش و داشتن صبر يكي از اصل‌هاي خيلي مهم در تقويت روابط زناشويي آينده‌‌تان مي‌باشد.

تغييرش مي‌دهم

اين جمله معروف در ميان بسياري از نامزدها شنيده مي‌شود اما بايد در نظر بگيريد كه نامزد شما يك فرد بالغ است كه خصوصياتش شكل گرفته و اگر خود نخواهد هميني كه هست باقي مي‌ماند. پس تمام خصوصيات مثبت او، تمام خصوصيات مشترك و آرزوهاي مشترك و تمام چيزهايي را كه مي‌خواهيد تغيير كند روي يك برگه بنويسيد و ببينيد واقعا مي‌توانيد با توجه به جميع اين خصوصيات با نامزدتان زندگي كنيد يا نه، زيرا ممكن است اين عبارت <درستش مي‌كنم> هيچ‌وقت تحقق نيابد.تهيه كننده: ماندانا ملا‌علي
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۰۵ - ۱۳۸۸/۰۳/۰۵
0
0
جالب و مفيد بود لطفا بيشتر بنويسيد
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۶:۵۵ - ۱۳۸۸/۱۰/۱۴
0
0
خيلي جالب بود مطالب مفيدي داشت فقط اگه جامع تر بود بهتر ميشد. يعني موضوع رو از چند ديدگاه بررسي ميكردين.
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: