کد خبر:۲۲۶۴
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۱۵:۳۶
تعداد بازدید: 7242
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
اینترنت؛ بلای جان ناشران کتاب
تاکنون تهیه‌کنندگان فیلم و موسیقی بودند که از دزدی‏های هنری روی وب خسارت دیدند و حالا نوبت به ناشران کتاب رسیده که صدای اعتراض خود را بلند کنند.
تاکنون تهیه‌کنندگان فیلم و موسیقی بودند که از دزدی‏های هنری روی وب خسارت دیدند و حالا نوبت به ناشران کتاب رسیده که صدای اعتراض خود را بلند کنند.

چه چیزی بدتر از این است که یک نویسنده، اسم کتاب خود را در موتورهای جستجو وارد کند و با نسخه‏های دیجیتالی رایگان آن روبرو شود. دزدی ادبی، مشکل جدید به اشتراک‏گذاری‏های غیرقانونی بر روی وب است که به تازگی و با ورود کتابخوان‏های الکترونیکی وسعت بیشتری گرفته است.

به گزارش نیویورک‌تایمز، در مرحله اول، این کتاب‏های معروف بودند که با این مشکل مواجه شدند. کتاب‏های پرفروشی همچون مجموعه هری پاتر در سایت‏هایی مانند Scribed و Wattpad یا سایت‏های بهاشتراک‏گذاری فایل مانند RapidShare و MediaFire به وفور یافت می‏شوند. اما به نظر می‏رسد که به مرحله بعدی رسیده‏ایم و حالا هر نوع کتاب‏ دیجیتالی به صورت غیرقانونی و از هر سایتی سر در می‏آورد.

برخی از ناشران بزرگ، بخش حقوقی خود را موظف کرده‏اند که در وب به دنبال نسخه‏های غیرقانونی کتاب‏هایشان بگردد و آنها را مرتب گزارش کند. انتشارات جان ویلی اند سانز (جان وایلی و پسران) که ناشر مجموعه پرفروش خودآموز «به زبان آدمی‌زاد» است، سه کارمند تمام وقت را برای شکار این سایت‏ها استخدام کرده است. بنابر آمار این انتشارات، طی ماه گذشته بیش از پنج‌هزار اخطار به سایت‏های مختلف فرستاده است تا این نسخه‏های دزدی را از روی وب‌سایتشان بردارند. این آمار تقریبا پنج برابر آمار سال گذشته است.

اما مقابله با این سایت‏ها چندان هم ساده نیست. به محض این که یکی را پیدا می‏کنید و اقدامات قانونی خود را آغاز می‏کنید، چند نسخه در سایت‏های دیگر مثل قارچ سبز می‏شوند. بنابراین به نظر می‏رسد که مانند بازی موش و گربه، پایانی برای آن متصور نیست.

البته بعضی از این وب‏سایت‏های مشارکتی، به محض این که متوجه استفاده غیرقانونی کاربران خود می‏شوند، نسخه‏های دزدی را از روی وب برمی‏دارند. مثلا سایت‏های Scribed و Wattpad که دانشجویان را به آپلود پایان‏نامه‏ها یا رمان‏های شخصی‏شان ترغیب می‏کند، مدعی هستند که کاربران تنها از بخش کوچکی از محتوای این سایت‏ها سوءاستفاده می‌کنند و به محض اطلاع مسئولین سایت، این مطالب هم از روی وب برداشته می‏شوند. در بعضی از این سایت‏ها، فیلترهایی نصب می‏شود که در زمان آپلود فایل بتواند حق مولف آن را کنترل کند و درصورت غیرقانونی بودن، جلوی انتشار آن را بگیرد.

اما در این میان، برخی از ناشران نیز همچنان سکوت کرده‏اند. آنها از ترس این که سروصدای بیشتر باعث وسعت بیشتر این دزدی‏ها شود، چیزی نمی‏گویند و معتقدند که دزدی‏های ادبی هنوز به پای دزدی‏های صنعت موسیقی نرسیده است و این، جای امیدواری دارد.

ناشران تا همین چند وقت پیش فکر می‏کردند که انتشار کتاب بر روی وب هم سخت و هم وقت‏گیر است و به همین دلیل، احتمال دزدی آن بسیار پایین است. اما پس از این که نسخه‏های دیجیتالی کتاب‏ها به وجود آمد و دیگر دلیلی برای اسکن کردن تمام صفحات کتاب نبود، نظر آنها هم تغییر کرد. مشکلات مطالعه آنلاین هم با ظهور کتابخوان‏های الکترونیکی همچون کیندل شرکت آمازون و کتاب‌خوان سونی، حل شد. بسیاری از این نسخه‏های غیرقانونی در قالب فایل پی.دی.اف موجود است که به راحتی به دستگاه‏های کتابخوان منتقل می‌شود.

البته برخی نویسندگان هم معتقدند تلاش برای یافتن تمام این نسخه‏های آنلاین به زمان و انرژی‌ای که صرف آن می شود، نمی‏ارزد. در حال حاضر، فروش کتاب در بازار افت کرده و درست معلوم نیست که آیا یکی از دلایل آن، تکثیر غیرقانونی بسیاری از کتاب‌ها روی وب است یا خیر. چون با وجود لطمه‏ای که به صنعت نشر می‏خورد، هنوز هم بسیاری از کتاب‏هایی که به راحتی می‏شود دانلودشان کرد، در صدر کتاب‌های پرفروش قرار دارند.

در عین حال، نویسندگان هم انتظار زیادی از کاربران اینترنت ندارند و اصرار آنها بر این است که اصول اخلاقی رعایت شود و حتی اگر نسخه دیجیتالی کتاب‏ها به قیمت بسیار پایین اما قانونی و با رضایت نویسنده و ناشر عرضه شود، راضی هستند.

اما گروهی از نویسندگان هم هستند که همیشه به نیمه پر لیوان نگاه می‏کنند و در این مورد هم جنبه‏های مثبتی را می‏بینند. کوری دوکترو که برای نوجوانان داستان می‏نویسد و کتاب‏هایش از پرفروش‌ترین کتاب‌های این رده سنی است، نسخه دیجیتالی رایگان کتابش را به همراه نسخه چاپ شده در اختیار خوانندگانش قرار می‏دهد. او عقیده دارد که نسخه‏های رایگان به خوانندگان کمک می‏کند تا نویسندگان جدیدتری را کشف کنند و به همین منوال، نویسندگان نیز خوانندگان جدیدی برای خود بیابند.تهيه كننده:آزاده پارساپور-خبرآنلاين
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: