کد خبر:۲۲۵۰
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۰۴:۴۲
تعداد بازدید: 35143
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
كاهش طول مدت تحصیل در دوره کارشناسی و كارشناسي ارشد
هدف این طرح آن است که دانشجویان در مدت زمان کمتری بتوانند به مراتب علمی بالاتر کارشناسی ارشد و دکترا برسند و در نظر داریم که این طرح در مقطع کارشناسی و از اوایل سال تحصیلی آینده اجرا شود
طول مدت تحصیل در دوره کارشناسی دانشگاه هاکاهش‌می یابد.معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری وزارت علوم با بیان این مطلب گفت: در این دوره با حذف برخی واحدها و دروس،طول مدت تحصیل کمتر از ۴ سال می شود.

به گزارش مهر دکتر صاحبقدم لطفی افزود: در این طرح، معاونت آموزشی در راستای بهینه سازی و ارتقای کیفیت آموزشی بررسی می کند که می توان با حفظ محوریت برنامه که به یک رشته مربوط می شود و موارد مهم آن، کاری کرد که زمان تحصیل دانشجویان کم شود.

وی اظهار داشت: هدف این طرح آن است که دانشجویان در مدت زمان کمتری بتوانند به مراتب علمی بالاتر کارشناسی ارشد و دکترا برسند و در نظر داریم که این طرح در مقطع کارشناسی و از اوایل سال تحصیلی آینده اجرا شود.

دکتر صاحبقدم لطفی در پاسخ به این که این طرح دانشگاه پیام نور را نیز در برمی گیرد، گفت: در صورت اجرای این طرح تمامی دانشگاه ها مشمول قانون می شوند.

دکتر عباسپور رئیس کمیسیون آموزش مجلس در این باره به خراسان گفت: نگرش ما درباره تعیین زمان تحصیل باید در سطح مجامع بین المللی قابل پذیرش باشد، در غیر این صورت هرچه خارج از این نگرش تعریف شود، با اشکال مواجه است.

وی افزود: اشکال اول ضرری است که به دانشجویان وارد می شود و به طور مثال اول انقلاب تعداد واحدهای درسی برای دوره کارشناسی ۱۷۰ واحد تعریف شده بود که مطابق نرم بین المللی نبود و از سویی دانشجویان برای گرفتن مدرک لیسانس بیش از ۶ سال در دانشگاه می ماندند.

رئیس کمیسیون آموزش افزود: از طرفی اگر خارج از تعاریف بین المللی برای دوره تحصیلی عمل کنیم به اعتبار مدارک تحصیلی مان خدشه وارد می شود به خصوص با توجه به این که درحال حاضر ایران را به عنوان کشوری می شناسند که آموزش عالی آن قابل قبول و در سطح جهانی معتبر است.

وی در پاسخ به این سوال که نرم جهانی طول دوره تحصیل در مقطع کارشناسی چند سال است، گفت: درحال حاضر در سطح جهان متوسط طول دوره تحصیل در مقطع کارشناسی ۴ سال است که ممکن است دانشجویی در مدت ۵/۳ سال یا کمی بیشتر از ۴ سال این دوره را سپری کند اما در حالت عادی کسی که با مدرک دیپلم وارد دانشگاه می شود باید ظرف ۴ سال مدرک لیسانس بگیرد.وی درباره تعداد واحدهای درسی این دوره در دیگر کشورها نیز گفت: در بسیاری از دانشگاه های آمریکا دانشجو در دوره کارشناسی ۱۲۰ تا ۱۳۰ واحد می گذراند درحالی که در کشور ما تعداد واحدها در این دوره تحصیلی ۱۳۰ تا ۱۴۰ واحد است.با توجه به این مسئله تنها در برخی رشته ها و برخی واحدهای دوره کارشناسی آن هم به شکل محدود، امکان کاهش طول دوره تحصیل وجود دارد، اما چنان چه بخواهیم دوره ۴ ساله را به ۳ یا ۵/۳ سال کاهش دهیم یا تعداد زیادی واحد درسی را حذف کنیم، به کیفیت آموزش عالی لطمه زده ایم.

دکتر اسفندیار اختیاری دیگر عضو کمیسیون آموزش نیز به خراسان گفت: اگر کاهش طول مدت تحصیل در دوره کارشناسی در چارچوب قوانین باشد و در عین حال به سطح علمی دانشگاه ها و دانشجویان لطمه ای نزند، مفید است.

وی با تاکید بر این که هرگونه تغییر در طول دوره تحصیل در دانشگاه ها باید با توجه به تاثیر آن بر کیفیت آموزش باشد، گفت: باید قبول کنیم که برخی رشته ها و دروس دانشگاهی قدیمی است و باید بازنگری شود و در این صورت شاید بتوان همراه با بازنگری برخی دروس و رشته های دانشگاهی طول مدت دوره تحصیلی و تعداد واحدهای تحصیلی را تغییر داد.

به گفته معاون وزیر علوم سقف تحصیل در دوره کارشناسی ارشد نیز به تازگی در آیین نامه جدید از ۵/۲ به ۲ سال کاهش یافته است و در صورتی که پایان نامه فرد در این زمان به اتمام نرسد پرونده وی باید به کمیسیون موارد خاص ارائه شود.

رئیس کمیسیون آموزش درباره نرم جهانی طول مدت تحصیل در دوره کارشناسی ارشد گفت: نرم جهانی زمان تحصیل در دوره فوق لیسانس در دانشگاه های خوب ۵/۱ تا ۲ سال است درحالی که در کشور ما این مدت تا ۳ سال هم طول می کشد که به تازگی کمی کاهش یافته است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در پاسخ به این سوال که کاهش مدت تحصیل در دوره کارشناسی نیازمند مصوبه شوراست یا آن که وزارت علوم می تواند راسا اقدام به این کار کند، گفت: این اقدام در حیطه اختیارات وزارت علوم است اما این امر سلب اختیار از مراجع بالاتر مثل شورای عالی انقلاب فرهنگی و یا مجلس نمی کند تا اگر ضعف یا اشکالی ببینند وارد عمل شوند و تصمیم گیری کنند.منبع:روزنامه خراسان
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
انتشار یافته: ۱۱
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۴۰ - ۱۳۸۸/۰۲/۳۱
2
19
باسلام
بنظربنده براي دوره كارشناسي تعداد مثلا 150واحدبراي هر رشته ارائه شودودانشجو موظف به گذراندن مثلا 120واحدبه اختيارگردد.به اين صورت سرعت درپاس نمودن وانتخاب واحدهاي مورد علاقه توسط دانشجويان بيشتر ميشود.
ناشناس
|
-
|
۱۵:۴۷ - ۱۳۸۸/۰۵/۱۹
5
17
در دانشگاه های کشور حدود 20 واحد درسی عمومی ارائه می شود که خیلی ضروری نیست و این واحد ها را می توان در دوره دبیرستان نیز ارائه کرد
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۳:۰۸ - ۱۳۸۸/۰۶/۱۷
2
16
سلام.خیلی خوبه ولی ایا برای دانشجویان مشغول به تحصیل هم صادقه؟
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۰۶ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۱
8
8
بسیییییییییییییییییییییار عالی است
ناشناس
|
UNITED KINGDOM
|
۰۰:۵۰ - ۱۳۸۹/۱۲/۱۸
6
10
بله خوبه ولی کیه که تصویبش کنه
من
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۹:۵۳ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۲
3
14
من نفهمیدم چی شدکارشناسی ارشد چندسال طول میکشه
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۹:۴۱ - ۱۳۹۰/۱۱/۰۵
10
13
اصلا هم خوب نیست کسی که زجر کشیده 140 پاس کرده چی.اصلا بویی از عدالت نبردین.واسه چی نشستین اون بالا فقط فکرای بیهوده بکنید و پول بگیرید خیلی بی عدالتید اون هم تو مملکت اسلامی
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۵۲ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۳
4
1
با سلام منم نفهمیدم کارشناسی چی شد!
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۲۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۳
8
1
واااااااااااااااااااااااااا
این دیگه چه پیشنهادیه
سعید
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۶:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۲
4
13
میشه کارشناسی رو بکنید 3 سال دمتون گرم خیلی خوب میشه اگه بشه
كورش
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۷
1
12
بعضي از دروس در دوره كارشناسي ضرورتي ندارند پس بنا به رشته تحصيلي بهتر است از تدريس واحدهاي اضافي كه كوچكترين ربطي به رشته دانشجو ندارند حذف گردند
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: