کد خبر:۲۲۳۳
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۲۱:۴۳
تعداد بازدید: 2090
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
ارزش اين پيراهن، انگار فراموش شده
فهرست تيم‌ملي، منــوي غــذا نيست!
تيم‌ملي، بنگاه استعداديابي نيست كه ده‌ها بازيكن گمنام را در دل خود جاي بدهد تا چه بسا از ميان آنها يك ستاره حلول كند. پيراهن ارزشمند تيم‌ملي بايد آنقدر گرانبها باشد كه بازيكنان باشگاهي در نقاط مختلف دنيا خودشان را به آب...
1 - گاهي اوقات روي برخي از مسايل در فوتبال ايران چنان اجماع شگفت‌انگيزي صورت مي‌گيرد كه ابراز كوچكترين مخالفتي با آن، مستلزم شهامتي بزرگ است. مثلا اكثر نزديك به اتفاق اهل فن و كارشناسان، از سياست «درهاي باز تيم‌ملي» چنان حمايتي به عمل مي‌آورند كه گويي اين رويه «حقيقت مطلق» است و كمترين ترديدي در مورد آن روا نيست! حاميان اين تئوري، عقيده دارند صدور ليست دعوت‌هاي بلند بالا از سوي مسوولان فني تيم‌ملي كه در هر نوبت شامل افراد جديدتري است، به نوعي بها دادن به مسابقات داخلي تلقي خواهد شد. اين احتمالا كشف خيلي خيلي بزرگي است كه فقط دست‌اندركاران فوتبال ما به آن نايل شده‌اند و چشم جهانيان بر اين دستاورد عظيم بشري پوشيده است!

2 - بعيد مي‌دانيم تفحص براي يافتن نمونه ديگري از تيم‌هاي ملي در جهان كه متوليان آن فهرست‌هاي 30، 40 و 50 نفره براي دعوت از بازيكنان صادر مي‌كنند، به جايي برسد. حتي در اردوهاي طولاني مدت قبل از حضور در جام‌جهاني نيز غالبا اثري از اين قبيل كثرت‌گرايي‌ها در تيم‌هاي ملي گوناگون نيست. معمولا شمار بازيكنان مدعو، متجاوز از 20 يا حداكثر 25 نفر نخواهد بود كه غالب آنان را نيز ستاره‌هاي تكراري و هميشگي تشكيل مي‌دهند. قايل بودن به اين دايره بسته البته، علاوه بر حفظ هارموني و يكپارچگي تيمي و وحدت تاكتيكي بازيكنان - چه در اردوها و چه در مسابقات دوستانه و رسمي - دلايل ديگري هم دارد كه در فوتبال ما كمتر به آن توجه مي‌شود.

3 - اصولا پيراهن تيم‌ملي يك ارزش معنوي گزاف دارد كه با هيچ متر و معياري نمي‌توان محاسبه‌اش كرد. در روزگاري كه «جام‌جهاني» جاي «جنگ‌جهاني» را گرفته و فوتبال به‌ويژه در حوزه ملي‌اش به ميدان اعاده حيثيتي ملت‌ها بدل شده است، بازيكن تيم‌ملي يك «سرباز» است كه بايد براي دست يافتن به «لباس رزم» كشورش، از سخت‌ترين آزمون‌ها بگذرد و حائز بالاترين استانداردها شود. اينچنين است كه در كشورهاي مختلف، پيراهن تيم بزرگسالان را به صورت بسيار معدود بر تن تعداد انگشت‌شماري از نخبه‌ها مي‌كنند كه با همه وجود، لياقت و توانايي رسيدن به اين جايگاه را دارند. فراموش نكنيم براي سال‌هاي طولاني جيواني البر، ستاره منحصر به فرد پيشاني خط حمله بايرن‌مونيخ بود كه به‌رغم همه درخشش‌هايش، هميشه پشت خط فورواردهاي بهتر كشورش ماند تا حتي آرزوي رسيدن به عدد 10 بازي ملي را براي خودش افسانه‌اي دور و دراز بيابد. شايد بسياري از هموطنان ما كه ايده‌شان دفاع از سياست «درهاي باز تيم‌ملي» است، هميشه متعجب بودند از اينكه چطور چنين ستاره‌اي لااقل از باب «دل خوش كنك» به اردو فراخوانده نمي‌شود؛ حال آنكه چنانچه ذكر شد، اصولا پيراهن تيم‌ملي تقدس خارق‌العاده‌اي دارد كه در هر شرايطي، فقط بايد اندام تعداد معدودي از نخبه‌هاي فوتبالي را بپوشاند.

4 - متاسفانه بنا به هزار و يك دليل، ليست تيم‌ملي «منوي غذا» نيست كه هرچه طولاني‌تر و متنوع‌تر باشد، به ارزشش افزوده شود! تيم‌ملي، البته بنگاه استعداديابي هم نيست كه ده‌ها بازيكن گمنام را در دل خود جاي بدهد تا چه بسا از ميان آنها يك ستاره حلول كند. پيراهن ارزشمند تيم‌ملي بايد آنقدر گرانبها باشد كه بازيكنان باشگاهي در نقاط مختلف دنيا خودشان را به آب و آتش بزنند تا بتوانند به آن دست پيدا كنند. اي كاش متصديان تيم‌ملي، كمي روزنه ورود به اين مجموعه را تنگ‌تر كنند و البته اطمينان داشته باشند كه فيلترهايي مثل رسانه‌ها، باشگاه‌هاي بزرگ و تيم‌هاي خارجي، چشمان تيزبيني براي يافتن استعدادها دارند و نيازي نيست كه تيم‌ملي «راسا» به پروسه بازيكن‌يابي ورود كند!منبع:روزنامه ورزشي گل
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: