کد خبر:۲۲۲۴
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۱۷:۴۳
تعداد بازدید: 2457
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
انتخابات
عجله کار شيطان است
ثبت نام انتخابات رياست جمهوري شروع شد و در روزهاي اول هيچ يک از نامزد هاي مطرح سراغ سالن وزارت کشور نرفتند. هميشه ترافيک ثبت نام در روز هاي آخر است. بعضي ها تصور مي کنند اين تاخير به خاطر ايجاد حس تعليق است،
ثبت نام انتخابات رياست جمهوري شروع شد و در روزهاي اول هيچ يک از نامزد هاي مطرح سراغ سالن وزارت کشور نرفتند. هميشه ترافيک ثبت نام در روز هاي آخر است. بعضي ها تصور مي کنند اين تاخير به خاطر ايجاد حس تعليق است، مشابه همان تعليقي که در مراسم اهداي جوايز و تقديرنامه ها اتفاق مي افتد. يعني حضرت استادي که مجري برنامه اسمش را صدا مي زند همان طور سر جايش در صندلي وسط رديف اول مي نشيند و چند لحظه صبر مي کند تا اطرافيان بفرماييد بفرماييد کنند و آن وقت استاد با آرامش و انگار که اصلاً جايزه برايش مهم نيست از پله هاي سکو بالا برود.

جوان تر ها هم راهي پيدا کرده اند تا از استادان کم نياورند. عقب سالن مي نشينند تا رسيدن شان به جايزه کمي طول بکشد و حس تعليق بيشتر شود. ولي اين تاخير ثبت نام از آن نوع تعليق ها نيست.

در انتخابات مجلس اين دوره خيلي ها تا روز و ساعت آخر صبر کردند. در رياست جمهوري رسم است که فيلم انتخاباتي مي سازند و صحنه ثبت نام را با موسيقي حماسي و حرکت آرام در آن جاي مي دهند. قبل از آن هم از خبرنگاران و عکاسان دعوت مي شود تا حضور آنها در اطراف نامزد مورد نظر شکوه صحنه را تقويت کند. ولي ثبت نام مجلس که اين حرف ها را نداشت. پس چرا آن همه نامزد تا لحظه آخر صبر کردند و بعد مجبور شدند جلوي در وزارت کشور به صف بايستند؟

اصلاً سراغ يک ثبت نام غيرسياسي مي رويم. (اگرچه اين حوزه هم فعلاً سياسي است) چند سال قبل در جريان ثبت نام يکي از تيم هاي مطرح فوتبال براي يکي از مسابقات بين المللي مسوولان باشگاه آنقدر کار را کش دادند و خودشان را به بي خيالي زدند که فرصت رسمي تمام شد. بقيه ثبت نام ها هم همين ماجرا را دارد. ثبت نام الکترونيکي کنکور در ساعات آخر کاري عملاً باعث از کار افتادن سايت مي شود. ثبت نام مدارس غيردولتي تا بعد از شروع سال تحصيلي ادامه دارد و مسوولان هر ثبت نامي هم هميشه آن را تمديد مي کنند، زيرا از رفتار مردم خبر دارند.

ماجراي تاخير در کاري که اتفاقاً برايمان کم اهميت هم نيست و حتي تمام زندگي مان را در گرو آن مي دانيم ريشه در عادتي همگاني دارد؛ جدي نگرفتن نظم و برنامه ريزي عمومي.نويسنده:محمد سرابي
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: