کد خبر:۲۲۲۳
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۱۳:۰۸
تعداد بازدید: 5220
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
کودک همسري؛ همسرايي سکوت و سنت
بنابه آمار ارائه شده در سالنامه مرکز آمار ايران در سال 85، 750 هزار دختر زير 18 سال در ايران متاهل بوده اند. اين در حالي است که طبق پيمان نامه جهاني حقوق کودک هر فرد زير 18 سال کودک محسوب مي شود...
اشک چشم و عرق روي گونه هاي آفتاب سوخته اش مخلوط مي شود. با صداي 13 ساله اش مي گويد؛ «اجازه ميشه ما از کلاس بريم بيرون؟» ماتيک قرمز به صورت خردسالش نمي خورد اما در عوض اسمش کاملاً برازنده اش است. معصومه امشب به خانه بخت مي رود. پدرش عقيده دارد دختر تا قبل از اينکه بالغ شود بايد به خانه شوهر برود تا بين مردم روستا برايشان حرفي درست نشود. اما معصومه از شوهر کردن خجالت مي کشد. امروز معصومه در کلاس آموزش پيش از ازدواج حاضر است تا پس از پنج ماه عقد شرعي، قانوناً به عقد همسر 19ساله اش درآيد و از امشب زندگي مشترک شان را زير يک سقف آغاز کنند.
 
مربي کلاس، بحث اش را با تشريح اندام هاي زنانه آغاز مي کند و پس از توضيحاتي گنگ و اندک در مورد رابطه جنسي بهنجار، به روش هاي پيشگيري از بارداري مي پردازد. البته وقتي بحث به روش هاي پيشگيري از بارداري مي رسد، ديگر معصومه از کلاس خارج شده است. مربي کلاس معصومه برگزاري کلاس يک ساعته براي اين دختران را براي غلبه بر ترس و خجالت آنها کافي نمي داند. او مي گويد؛ «در اين وقت کم، ما حتي نمي توانيم آنها را متقاعد کنيم اگر درباره رابطه زناشويي شان سوالي داشتند، بدون احساس گناه بپرسند، چه برسد که بخواهيم روش هاي پيشگيري از بارداري را برايشان تشريح کنيم.» معصومه در اين کلاس 24 همکلاسي دارد که از اين بين چهار نفر هم سن و سال او هستند. اما تعداد دختران خردسالي که ازدواج زودهنگام دارند فقط به همين چهار، پنج نفر محدود نمي شود.
 
بنا به آمار ارائه شده در سالنامه مرکز آمار ايران در سال 85، 750 هزار دختر زير 18 سال در ايران متاهل بوده اند. اين در حالي است که طبق پيمان نامه جهاني حقوق کودک که ايران نيز در سال 1993 به آن پيوسته است، هر فرد زير 18 سال کودک محسوب مي شود و بايد مورد حمايت هاي آموزشي و قانوني قرار گيرد. اگرچه قانون مدني کشور در رابطه با ازدواج کودکان سکوت نکرده است و در جايي اهليت و رضايت طرفين را جزء شروط اصلي عقد دائم مي داند اما در جايي ديگر عقد نکاح دختر 13 ساله را با اجازه ولي و حکم دادگاه مجاز دانسته است.

البته به گفته اين دختران خردسال، گويا زندگي دختراني مانند معصومه نه از پيمان نامه حقوق کودک تبعيت مي کند و نه از قانون مدني کشور، بلکه سنت است که حرف اول و آخر را مي زند.

گلاب 14ساله يکي از دختراني است که با مساله بارداري پيش از بلوغ مواجه شده است. او در يکي از کوچ نشين هاي غرب کشور زندگي مي کند. گلاب براي مراقبت هاي بهداشتي پس از يک ساعت پياده روي در کوه و يک ساعت حرکت با ميني بوس به مرکز بهداشت روستاي ماژين مي آيد. اين دختر 14ساله يک سال پيش توسط ريش سفيد قبيله شان به عقد شرعي همسر 21ساله اش درآمده است و هم اکنون هشت ماهه باردار است. گلاب علاوه بر اينکه به دنبال تبديل عقد شرعي شان به عقد محضري است تا بتواند براي فرزندش شناسنامه بگيرد، از خونريزي ها و مشکلات عديده يي که با آنها مواجه است، شکايت مي کند.

او مي گويد؛ «با اين حالي که دارم مي ترسم هر دومون تلف بشيم، به خصوص اگه بچه بي وقت و توي کوه و کمر بياد.» شايد ترس گلاب بيراه نباشد چرا که بر اساس مطالعات انجام شده از سوي سازمان ملل احتمال مرگ و مير مادران زير 15 سال و نوزادان آنها پنج برابر بيشتر از مادران و نوزادان بالاي 20 سال است. اما برخي از دختران خردسالي که ازدواج مي کنند از چنين ترس يا خجالتي به دورند. بهاره 12 ساله که در يکي از مناطق حاشيه يي خاش زندگي مي کند، با ابراز رضايت از اينکه با مرد خوبي ازدواج کرده است، مي گويد اين روز ها در کانون توجه دو خانواده قرار گرفته است و برايش لباس و وسايل زيادي مي خرند و همه دوستش دارند. بهاره که سعي مي کند چادرش را مانند خانم هاي بالغ نگه دارد، مي گويد؛ «توي خونه شوهرم حموم داريم و من مي تونم هفته يي يه بار برم حموم.»

پدربزرگ بهاره با اشاره به اينکه ده آنها مدرسه راهنمايي ندارد و دختران بعد از اتمام دوره ابتدايي کار ديگري به جز ظرف و لباس شستن ندارند، ازدواج کردن را موجب سر و سامان گرفتن و سرگرم شدن دختران مي داند. البته عدم دسترسي اين کودکان به مدرسه تنها دليل بازماندگي آنان از تحصيل نيست. افشين پارسي متخصص آموزش صندوق کودکان ملل متحد (يونيسف) در ايران مي گويد؛ «بنا بر مقررات آموزشي کشور، در برخي موارد دختران متاهل نمي توانند در مدارس روزانه و در کنار همسالان خود تحصيل کنند و همين مساله احتمال محروم شدن اين دختران را از خدمات آموزشي بالا مي برد.» با وجود اينکه عدم آموزش دختران خردسال و مادر شدن زودهنگام آنها منجر به ايجاد سيکل معيوب آموزش در خانواده ها مي شود، اما آموزش به خانواده ها و دختران براي پيشگيري از ازدواج زود رس به علت محدوديت هايي هنوز در دستور کار يونيسف در ايران قرار ندارد. صداي تق تق کفش هاي سفيد معصومه سکوت مرکز بهداشت را مي شکند. معصومه مي گويد حاضر است براي رفتن به مدرسه راهنمايي تا ده بالايي پياده برود. به کفش هايش نگاه مي کند؛ «اگه پاهام تاول بزنه هم عيب نداره، من مي خوام دکتر بشم.»

آرام دهانش را به گوشم نزديک مي کند و مي گويد؛ «ميشه به خانم مربي بگيد آزمايش من رو مردود کنه؟ من شاگرد اول بودم. بايد درس بخونم. شما نمي تونيد...» جمله اش را نا تمام مي گذارد و به همسرش که به سمت ما مي آيد، خيره مي ماند. گويي عادت دارد که حرف هايش را نيمه کاره رها کند.تهيه كننده:مرضيه کوهستاني-روزنامه اعتماد
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: