کد خبر:۲۲۰۴
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۰۸:۴۵
تعداد بازدید: 2067
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
خواب كافي انسان را لاغر نگه مي‌دارد
پس از يك خواب شبانه بد و نامناسب افراد 550 كالري بيشتر از حد طبيعي مي‌خورند. اين ميزان حدود يك ساندويچ بزرگ همبرگر است
محققان در يك كنفرانس بين‌المللي درباره چاقي اعلام كردند كه خواب مي‌تواند انسان را لاغر نگه د ارد.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، اين كنفرانس بين‌المللي در پايتخت هلند برگزار شد و طي آن پژوهشگران اظهار داشتند كه راز لاغر ماندن مي‌تواند حداقل تا حدي در خواب مناسب شبانه نهفته باشد.

يافته‌هاي اين پژوهش كه در مركز اروپايي «تيست ساينس» در فرانسه انجام گرفته و در اين گردهمايي بين‌المللي ارائه شده حاكيست: پس از يك خواب شبانه بد و نامناسب افراد 550 كالري بيشتر از حد طبيعي مي‌خورند. اين ميزان حدود يك ساندويچ بزرگ همبرگر است.

در اين تحقيق مطرح شد: احساس گرسنگي در افرادي كه شب گذشته فقط چهار ساعت خوابيده بودند بيشتر از افرادي است كه در طول آزمايش هشت ساعت خواب شبانه داشته‌اند.

نتايج اين تحقيق نشان مي‌دهد كه كمبود و محروميت از خواب ميل به خوردن را افزايش مي‌دهد و مي‌تواند فاكتوري مهم براي افزايش چاقي باشد.

هم چنين در يك پژوهش جداگانه از سوي محققان دانشگاه ماستريكت در هلند معلوم شد: نوجواناني كه در سن بلوغ كمتر از دوران طفوليتشان مي‌خوابند نسبت به نوجواناني كه الگوي خواب خود را تغيير نمي‌دهند بيشتر دچار اضافه وزن و چاقي مي‌شوند.

بر اساس آمار سازمان جهاني بهداشت در سال 2005؛ حدود يك ميليارد و شش ميليون فرد بالغ مبتلا به اضافه وزن بودند كه از اين تعداد حداقل 400 ميليون نفر چاق بوده‌اند.منبع:ايسنا
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: