کد خبر:۲۱۸۹
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۱۳:۱۵
تعداد بازدید: 2774
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
فراخوان دوباره رئيس سازمان ملي جوانان
به دانشجويان خوابگاه بدهيم تا ازدواج کنند
در حالي که شرايط اقتصادي اين روزهاي کشور، مشکلات زيادي پيش روي جوانان قرار داده است، رئيس سازمان ملي جوانان بار ديگر جوانان ايراني را به ازدواج فراخواند و از آنها خواست در دو سال اول دانشجويي موضوع ازدواج شان را به سرانجام رسانده و بدون توجه به محدوديت ها خشت خشت زندگي...
در حالي که شرايط اجتماعي و اقتصادي اين روزهاي کشور، مشکلات جدي زيادي پيش روي جوانان قرار داده است، رئيس سازمان ملي جوانان دولت نهم بار ديگر جوانان ايراني را به ازدواج فراخواند و از آنها خواست در دو سال اول دانشجويي موضوع ازدواج شان را به سرانجام رسانده و بدون توجه به محدوديت ها خشت خشت زندگي را خود بسازند.

روز گذشته خبرگزاري هاي مختلف همچون ايلنا و ايسنا گزارش دادند، حجت الاسلام محمدجواد حاج علي اکبري در ستاد ساماندهي امور جوانان استان همدان وظيفه سازمان ملي جوانان را تامين شغل و مسکن جوانان ندانست، بلکه مسووليت سازمان را تهييج و تشويق جوانان به ازدواج عنوان کرد؛ «نگاه سازمان، ايجاد دولت رفاه نيست. بايد جوان احساس کند خودش زندگي اش را مي سازد. بايد اين عزم به او داده شود. در همين زمينه سال گذشته به جوانان روحيه داديم و آمار ازدواج آنان بالا رفت. در حالي که آنها مي گفتند تا شغل و مسکن نباشد نمي توان ازدواج کرد اما به آنها ايده داديم که مسکن را بايد ساخت. نمي شود ما مسکن و جهيزيه و ساير موارد را در اختيار آنها قرار بدهيم و بگوييم زندگي مشترک را آغاز کنيد. اين زندگي دوام ندارد. زندگي وقتي پايدار است که خشت خشت آن را دو جوان با يکديگر بسازند.» حاج علي اکبري ادامه داد؛ «بايد به خوابگاه ها مخصوصاً خوابگاه هاي متاهلان توجه جدي شود و شرايط را طوري فراهم کنيم که دانشجويان در دو سال اول دانشگاه، ازدواج کرده باشند.»

صحبت هاي او اما محدود به مساله ازدواج نبود، چراکه اهميت برنامه ريزي براي رشد هويتي جوانان موضوعي نبود که از چشم رئيس سازمان ملي جوانان دور بماند. حاج علي اکبري براي همين در اين زمينه به اردوهاي جهادي اشاره کرد و افزود؛ «در اين اردوها نگاه جوانان تغيير مي کند و اگر اين درست طراحي شود، نتايج سازنده يي هم خواهد داشت. همچنين براي اينکه جوانان رشد هويتي داشته باشند، کافي است در کاروان راهيان نور براي آنها برنامه ريزي شود.» او همچنين با تاکيد بر اهميت برنامه ريزي در امور جوانان ادامه داد؛ «در حال حاضر بايد به امور جوانان به صورت برنامه ريزي شده نگاه کرد و داشتن سند چشم انداز و برنامه توسعه حکايت از اين دارد که کشور در اين بحث ها به بلوغ رسيده است.» رئيس سازمان ملي جوانان سپس به دفاع از رويکرد دولت به جوانان در سال هاي اخير پرداخت و براي آينده راهبرد داد؛ «توجه ويژه يي به نخبگان شده است که اين رويکرد بايد جدي تر از گذشته دنبال شود. در کنار آن، يک فصل نوين در توجه به منابع و ذخاير انساني بايد ايجاد شود که آن هم توجه به جوانان است.» حاج علي اکبري اظهار اميدواري کرد؛ «اميدواريم بتوانيم به صورت واقع بينانه يي رابطه خود با جوانان را تنظيم و به آنها اعتماد کنيم. از سوي ديگر بايد فرصت هاي برنامه ريزي و مديريت بايد در اختيار آنها قرار گيرد که متاسفانه هنوز اين اتفاق نيفتاده است. جوانان بايد احساس کنند که شريک هستند، نه اينکه سر سفره نشسته اند. ايجاد اين نگاه در بين جوانان خطرناک است چراکه در اين صورت بايد دائماً خدمات افزايش يابد و باز هم فرد راضي نمي شود. يک فرد از 14 سالگي جوان حساب مي شود و به جاي نشستن دور سفره، بايد خود سفره را بچيند.»

او تغيير نگاه به جوانان را نکته کليدي دانست و ادامه داد؛ «جوانان بايد به ما مشورت بدهند و نبايد ما ستاد تشکيل بدهيم و براي آنها تصميم گيري کنيم. شأن يک جوان را با فرد خبره اشتباه نمي گيريم، اما بايد جوانان در کار مداخله داشته باشند.»

حاج علي اکبري در ادامه اين نشست به مهم ترين محورهاي مسائل جوانان اشاره کرد و با تاکيد بر اهميت اوقات فراغت به عنوان اولويت امور جوانان گفت؛ «نگاه ما در اين بخش به جوانان نزديک است و اين بحث را جزء بااهميت ترين نيازهاي جوانان مي دانيم اما در همين بخش، اصلاح الگوي مصرف مناسبي نداريم که بايد برداشت از اين بخش دچار تحول شود.»منبع:اعتماد
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: