کد خبر:۲۱۶۵
تاریخ انتشار: ۱۳ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۰۸:۴۵
تعداد بازدید: 4522
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
ساکنان خانه هاي مجردي مخرب نيستند
براي انتخاب زندگي مجردي از سوي جوانان شايد دليلي جز استقبال آنان از تولد و شکل گيري شيوه هاي زندگي اجتماعي جديد در اين کلانشهر نتوان پيدا کرد. روند رو به رشد اين شيوه از زندگي در تهران...
پليس امنيت جست و جوي خانه هاي مجردي در منطقه 12 تهران را آغاز کرده است؛ طرحي که براساس گفته طراحان آن به دنبال اجراي طرح انضباط اجتماعي پي گرفته مي شود. اينکه چرا جست و جو، چرا خانه هاي مجردي، چرا جمع آوري، و اصلاً چرا منطقه 12؛ تنها به دلايل و مصلحت هايي بازمي گردد که هيچ گاه متوليان انتظامي لزومي به پاسخگويي به آن حداقل به افکار عمومي نديده اند و اين نوشته نيز قصد ندارد به اين وجه قضيه بپردازد، اما اينکه بازي غيرمحتاطانه با کلمات، خانه هاي مجردي را در کنار کانون هاي جرم و تجمع تبهکاران مطرح مي سازد جاي تامل است.
 
اين طرح نيز مانند طرح هاي مربوط به جامعه به ويژه تهران عملياتي و ضربتي اجرا مي شود. اگرچه از زندگي مجردي يا به قولي خانه هاي مجردي در تهران آمار روشن و دقيقي وجود ندارد اما براساس آخرين تحقيقات و نظرسنجي از جوانان گفته مي شود 35 درصد از جوانان تهران زندگي تجردي و مستقل از خانواده را برگزيده اند. اما آيا پليس امنيت قصد و نيروي زورآزمايي با اين جمعيت از مجردنشينان را دارد يا اينکه با اين آمار يا کار مطالعاتي بيشتر يا به ياري خواستن حتي يک جامعه شناس تعريف بهتري از مبارزه با خانه ها و کانون هاي مجردي مجرم ارائه مي دادند؟

براي انتخاب زندگي مجردي از سوي جوانان شايد دليلي جز استقبال آنان از تولد و شکل گيري شيوه هاي زندگي اجتماعي جديد در اين کلانشهر نتوان پيدا کرد. روند رو به رشد اين شيوه از زندگي در تهران اگرچه هنوز از سوي بسياري از جامعه شناسان و سياستگذاران نظام مورد تحليل قرار نگرفته است اما گسترش و انتخاب شيوه از ديد جامعه پنهان نيست و نشانه ها حاکي از آن است که تعدادي از جامعه جوان اين شهر با وجود هزينه بالاي مسکن به اين شيوه از زندگي تن داده اند.

اگرچه گزينش اين شيوه از زندگي از سوي بسياري از جامعه شناسان جزء يکي از عناصر اجتناب ناپذير جهاني شدن محسوب مي شود اما گرايش شديد تهران و جمعيت آن به سوي جامعه يي مدرن که همچنان اصرار بر حفظ ساختار سنتي خود دارد در اين زمينه قابل بررسي است.

بحث گزينش جوانان تهراني براي اين شيوه از زندگي داراي چند وجه است که مي توان به عنصر جهاني شدن و به تعبيري بحث مدرنيته ايران، شهري شدن و ويژگي شهر تهران، شکاف نسلي و ابعاد متفاوت آن اشاره کرد.

شهر تهران با ميل بسيار افراطي جامعه آن براي مدرنيته و شهري شدن توام با موارد ياد شده و جمعيت انبوه جوان آن در حال رسيدن به هيبت و هيئتي است که به طور مسلم توجه ويژه يي را مي طلبد و ديگر نمي توان عنوان کرد تهران همچنان جامعه يي مدرن با ساختارهاي سنتي خود است.

اما يک نکته نيز مورد توجه است و آن اينکه تمام کساني که شيوه زندگي مجردي را انتخاب کرده اند و در تهران زندگي مي کنند الزاماً کساني نيستند که خانواده هايشان نيز در تهران ساکن باشند. برخي از اين جوانان را جمعيت مهاجري تشکيل مي دهند که به اجبار شغل و تحصيل و به دست آوردن موقعيت جديدي به تهران آمده و زندگي مجردي دارند.

در مورد چرايي انتخاب اين شيوه از زندگي مي توان گفت اين گروه به درک و برداشت جديدي از زندگي مدرن دست يافته اند که هسته مرکزي آن آزادي فردي، مسووليت پذيري و اهميت به خود است و شايد نيز فرار از مسووليت هاي جمعي مي تواند يکي ديگر از عناصر آن باشد. اما اگر اين شيوه زندگي محاسني داشته باشد داراي معايبي نيز هست. برخي از اين گروه در يک جامعه مدرن، سر و سامان دار و باحساب و کتاب تبديل به آدم هاي بيرون افتاده يي از نظام اجتماعي مي شوند که اگر وضعيت و تکليف خود را با کل نظام اجتماعي معلوم نکنند تبديل به نيروهاي مخرب مي شوند.

نيروهاي مخرب به معناي اهرم هايي براي توليد انرژي با هدف فروپاشي خانواده و اخلاق اجتماعي است که شايد منظور فرمانده نيروي انتظامي تهران مقابله با چنين افرادي است که در خانه هاي مجردي سکني گزيده اند اما ادبياتش کمي متفاوت است.

بررسي هاي معدودي که در زمينه جوانان پس از انقلاب صورت گرفته است، نشان مي دهد با توجه به تولد شيوه هاي نوپديد زندگي از جمله زندگي مجردي، مقبوليت خانواده هنوز در ميان جوانان از رتبه بالايي برخوردار است.

جامعه شناسان مي گويند اگر بين اين دو مولفه رابطه يي وجود داشته باشد محصول آن يک نوع انسان مدرن و جديد در تهران است که در حال تولد و طراحي يک نوع زندگي جديد است.

اين جامعه بخشي از مجموعه نظام کلي اجتماعي نيز هست ولي تبديل به نيروي مخرب نمي شود و در باب نظام فرهنگي اجتماعي و خانواده در مقابل نسل پيشين خود نيز قرار نمي گيرد اما به عنوان يک پديده نوظهور در شهر تهران امکان زيست پيدا مي کند.

به گفته جامعه شناسان، استقلال جوانان مجرد و زندگي مستقل آنان بايد در فرآيند جامعه پذيري شکل بگيرد. در غير اين صورت اگر اين استقلال قبل از جامعه پذيري آنان اتفاق بيفتد مخرب خواهد بود.

اگر در فرآيند اجتماعي شدن فرديت جديدي شکل بگيرد که در عين حال فرد مسووليت اجتماعي را بپذيرد اين شيوه از زندگي چه اشکالي دارد. انسان ها وقتي تصميم به کاري مي گيرند مسووليت آن را نيز خود بر عهده مي گيرند. نظام حقوقي کشور مي تواند در صورت جرم آنان را بازخواست کند، در غير اين صورت مي تواند به آنان پاداش دهد و قدرداني کند.نويسنده:سارا گيوگل-روزنامه اعتماد
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۸ - ۱۳۸۸/۰۲/۱۶
0
0
اگر کسی مجرد باشد و محصل بصرفه است که با چند دانشجوی دیگر یا چند نفر دیگر شریک بشود و اگر هم وسعش برسد قطعا کسی که بتواند در تهران آپارتمانی تهیه نماید به تحصیل احتیاجی ندارد.
به نظر بنده نیروی انتظامی دنبال افردی است که با خرید خانه (مجردی) به شغل کثیف "..." که عبارت از فراهم آوردن مکانی برای زناکاران می باشد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۹ - ۱۳۸۸/۰۲/۱۷
0
0
من خودم دختر دانشجو هستم و واساسا با خونه مجردي مخالفم. واقعا از مسئولان كمال تشكر را براي اين اقدام دارم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۸ - ۱۳۹۰/۱۰/۰۷
0
0
من که توی دنیا هیچکس رو ندارم . . . تنهای تنها هستم. . . شرایط ازدواج رو هم ندارم (درآمدم خیلی کمه) به زور یه آپارتمان اجاره کردم که توش زندگی کنم.. این خونه مجردی محسوب میشه؟؟
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: