کد خبر:۲۱۴
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۸۷ - ۰۵:۳۲
تعداد بازدید: 2742
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
طرح استيضاح وزير بازرگاني
گراني، قرباني مي‌طلبد
ميركاظمي وزير بازرگاني هفته گذشته در باره طرح استيضاح خود در مجلس گفت كه در دفاع از وزارتخانه و عملكرد همكاران خود، "توضيحات فراواني" براي ارائه به نمايندگان دارد.
هفتمين دوره مجلس شوراي اسلامي در حالي كه كمتر از دو هفته به پايان عمر خود دارد، روز چهارشنبه سيدمسعود ميركاظمي وزير بازرگاني را استيضاح مي كند تا نشان دهد حتي در آخرين روزهاي حيات اين دوره، نمايندگان مجلس به فكر رفع تورم روزافزون در كشور بوده اند، گو اينكه به نظر نمي رسد اين استيضاح به نتيجه‌اي منجر شود.

بنا به اعلام اداره كل اخبار مجلس، استيضاح وزير بازرگاني روز چهارشنبه اين هفته در مجلس انجام خواهد شد و نمايندگان در جريان نشستي كه انتظار مي رود تا عصر آن روز به طول انجامد، در باره دلايل خود براي بركناري ميركاظمي صحبت خواهند كرد اما همزمان، موافقين وزير و خود او به دفاع از عملكرد خويش بر خواهند خاست.

از آنجا كه مساله با تورم به ويژه در زمينه مواد غذايي در كشور سرو كار دارد، انتظار مي رود محمود احمدي نژاد رييس جمهوري از فرصت استيضاح وزيرش استفاده كرده و در آن، به تشريح دلايل گراني روزافزون در كشور بپردازد.
صاحبنظران، دور از انتظار نمي بينند كه احمدي نژاد همچون گذشته "باندهاي مافيايي" و "صاحبان ثروت و قدرت" را عامل گرانيها قلمداد كرده و از تلاش خستگي ناپذير دولت براي اجراي عدالت سخن بگويد.

طرح استيضاح بازرگاني هفته گذشته با امضاي 16 نماينده تقديم هيات رييسه مجلس شد. نمايندگان يادشده، "اجازه واردات بي رويه شکر و ضربه به چغندرکاران"، "عدم اجراي قانون بودجه دو سال گذشته در مورد تعرفه هاي کالاهاي وارداتي"، "بي ثباتي در نرخ تعرفه"، "عدم حمايت از واحدهاي توليدي با واردات بي رويه به خصوص در کالاهاي مصرفي کشاورزي"، "اعمال سياست هاي غلط بازرگاني که منجر به بي ثباتي در بازار داخلي و افزايش سطح عمومي قيمت ها شده است"، "عدم اجراي کامل و دقيق نظام صنفي و اجراي غيرقانوني تعزيرات حکومتي لغو شده در خصوص برخي اصناف"، "عدم اجراي قانون مجلس در خصوص سهميه آرد روستاييان"، "ناتواني در تنظيم بازار که از وظايف اصلي وزارت بازرگاني است" و "عدم اجراي صحيح و کامل قانون ساماندهي مبادلات مرزي" را 8 محور اصلي اعتراض خود به عملكرد ميركاظمي عنوان كرده اند كه دو سال و نيم است سكان اين وزارتخانه را بر عهده دارد.

اگرچه، از گراني نان و برنج در ميان محورهاي يادشده سخني به ميان نرفته است، اما به عقيده كارشناسان، "ناتواني در تنظيم بازار" و "اعمال سياستهاي غلط بازرگاني" از جمله مهمترين محورهايي است كه به نمايندگان اجازه خواهد داد ميركاظمي را بخاطر وضعيت كنوني بازار برنج در كشور كه ظرف چند روز گذشته از دو هزار تومان در هر كيلو به حدود پنج هزار تومان رسيده است، مواخذه و استيضاح كنند.

بر اساس آيين نامه داخلي مجلس، در جلسه استيضاح ابتدا استيضاح كنندگان به مدت يك ساعت و نيم به ارائه دلايل خود از استيضاح خواهند پرداخت و سپس رئيس جمهور و وزير بازرگاني و دو نفر از نمايندگان به دفاع از عملكرد مير كاظمي مي‌پردازند. سپس نمايندگان راي موافق يا مخالف خود را به صورت مخفي درباره تداوم وزارت مير كاظمي به گلدانها مي اندازند.
طبق آيين نامه، اگر نصف به علاوه يك افراد حاضر در جلسه، راي كبود يعني عدم اعتماد به وزير بازرگاني را بدهند، او از مقام خود بركنار خواهد شد. در اين صورت، رييس جمهور سه ماه فرصت دارد تا وزير جديدي را براي رأي اعتماد به مجلس معرفي كند.

مجلس هفتم پيش از اين، "محمود فرشيدي" وزير سابق آموزش و پرورش را استيضاح كرده بود اما نتوانست او را بركنار كند تا آنكه رييس جمهوري خود او را كنار گذاشت. اما او تنها كسي نيست كه از سوي احمدي نژاد از كابينه خارج شده است. پيش از او، 8 تن ديگر از جمله وزيران اقتصاد، رفاه، تعاون، نفت و صنايع و معادن نيز به درخواست رييس جمهوري ناچار به ترك دولت شده بودند.

رسانه ها، عامل گراني
ميركاظمي وزير بازرگاني هفته گذشته در باره طرح استيضاح خود در مجلس گفت كه در دفاع از وزارتخانه و عملكرد همكاران خود، "توضيحات فراواني" براي ارائه به نمايندگان دارد.
وزير بازرگاني در پاسخ به سئوال استيضاح و طرح آن در مجلس، گفت: با توجه به اينکه رهبر معظم انقلاب بر کاهش اختلافات تاکيد دارند ولي من اگر لازم باشد در خصوص مسائل مطرح شده توضيحات فراواني دارم و از وزارتخانه و عملکرد همکاران خود دفاع مي کنم.
وي تکليف خود را در انجام شدن وظايفش دانست و تاکيد کرد: در هفته هاي آينده ريشه هاي واقعي تورم و علل آن را به شکل واقعي بيان خواهم کرد.
وزير بازرگاني وظيفه خود را حمايت از سياستهاي دولت و تحقق اهداف وزارتخانه متبوعش اعلام و تصريح کرد: من و همکارانم در حوزه داخلي و خارجي با عدد و رقم و استدلال از عملکرد خود دفاع مي کنيم.
ميرکاظمي افزايش ناگهاني قيمتها را داراي دلايل فراواني دانست و ادامه داد: افزايش قيمتها فقط مربوط به شبکه هاي توزيع نيست و عوامل توليد نيز در آن دخيل هستند.
وزير بازرگاني در خصوص افزايش قيمت برنج در کشور، اظهار داشت: موجي از افزايش قيمت از يک سال گذشته در جهان به وجود آمده است که قيمت برنج را نيز شامل مي شود ولي ما با برنامه ريزي تا کنون آن را مهار کرده بوديم.
ميرکاظمي اخبار گران شدن قيمت برنج از طريق رسانه ها را از عوامل افزايش تقاضا در سطح کشور دانست و تصريح کرد: در حال حاضر به دليل شروع نشدن فصل برداشت برنج براي بخشهاي کارمندي و افراد ضعيف تحت پوشش کميته امداد و سازمان بهزيستي سهميه در نظر گرفته شده است که در روزهاي آينده توزيع مي شود.
وزير بازرگاني ذخيره برنج کشور را مناسب ارزيابي کرد و افزود: سالانه دو ميليون تن در کشور توليد و يک ميليون تن ديگر نيز واردات داريم که پاسخگوي نياز داخلي است.
ميرکاظمي با اعلام اينکه از فروردين امسال واردات در دست بخش خصوصي است ،گفت : بدون اينکه بحران جهاني را از رسانه ها اعلام کنيم، تعرفه واردات برنج را تا 150 تومان براي هر کيلوگرم کاهش داديم که البته موجب انتقاد از ما نيز شد و ما هم فقط سکوت کرديم.
وي تاکيد کرد : هم اکنون ذخيره برنج در کشور به اندازه کافي وجود دارد و بخش خصوصي نيز در حال واردات يک ميليون تن برنج است.
ميرکاظمي گفت : پارسال به دليل وجود بحران جهاني درخواست توزيع کالابرگ کرده بوديم که به زودي آن را اعلام خواهيم کرد.
وي ، بحث وجود احتکار در توليد برنج مصرفي کشور را منتفي دانست و گفت: سازمان حمايت از مصرف کنندگان در اين خصوص به فروشندگان برنج هشدار داده و بازرسين آنها نيز در صورت مشاهده برخورد مي کنند.
وزير بازرگاني همچنين وجود مافيا - موضوعي كه رييس جمهوري بارها بر آن تاكيد كرده است - را در زمينه افزايش ناگهاني قيمتها رد كرد و خاطرنشان ساخت: توانمندي کشور بالا است اما برخي افراد بدون توجه به مصالح کشور بحثهايي را مطرح مي کنند كه بهترين کار در اين مورد سکوت است.

بهترين وزير كابينه
"پرويز داودي" معاون اول رييس جمهوري هفته گذشته در باره استيضاح وزير بازرگاني به خبرنگاران گفت:« آقاي ميركاظمي يکي از فعالترين و بهترين وزراي ماست و بحث هايي که در خصوص استيضاح ايشان گفته مي شود مبناي علمي قوي ندارد.»
وي ادامه داد:« در اين بحث ها به نرخ تورم استناد مي شود و شما مي دانيد در دنياي امروز نرخ اقلام غذايي 2 تا 3 برابر شده و ما تورم وارداتي شديدي را تحمل مي کنيم و قطعا منشا تورم جاي ديگري است.» داودي تصريح كرد: « کارايي و قابليت آقاي ميرکاظمي بسيار بالاست و اين استيضاح فرصتي است که ايشان با حضور در مجلس از عملکرد دولت و خودش شفاف دفاع کنند.»

كارنامه ميركاظمي
سيدمسعود ميركاظمي ، وزير كنوني بازرگاني از اعضاي باسابقه و تحصيلكرده سپاه پاسداران انقلاب اسلامي است كه كارشناسي مهندسي صنايع خود را در سال 1365 و كارشناسي ارشد مهندسي صنايع را در سال 1368 از دانشگاه علم و صنعت اخذ كرده و 7 سال بعد موفق به كسب دكتراي مهندسي صنايع از دانشگاه تربيت مدرس تهران شده است.
او پيش از رسيدن به مقام وزارت در دولت محمود احمدي نژاد، حضور در عرصه هاي فرماندهي و مديريت دفاع مقدس، رياست مركز بررسي سيستم‌ها و افزايش بهره وري ، معاونت پژوهش و آموزش دانشكده فني و مهندسي دانشگاه امام حسين (ع)، قائم مقام رييس دانشكده فني و مهندسي دانشگاه امام حسين (ع)، رييس هيات مديره و مدير عامل سازمان اتكا وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح، رييس مركز مطالعات و پژوهشهاي لجستيكي،‌رييس مركز مطالعات بنيادي، مدير نمونه سال 1379 جشنواره شهيد رجايي در وزارت دفاع و رياست رييس دانشگاه شاهد را در كارنامه خود ثبت كرده بود.
از جمله فعاليتهاي آموزشي و پژوهشي ميركاظمي نيز به اين موارد مي‌توان اشاره كرد:

* عضو هيات علمي دانشگاه
*مدرس دانشگاههاي امام حسين (ع) ، علم و صنعت، امام صادق ، شاهد، در مقاطع كارشناسي، كارشناس ارشد و تحصيلات تكميلي
* دبير علمي دومين كنفرانس ملي نگهداري و تعميرات
* دبير علمي سومين كنفرانس ملي نگهداري و تعميرات
* موسس انجمن لجستيك ايران
* موسس انجمن تحقيق در عمليات
* سردبيرفصلنامه هاي (فرآد و مديريت تحقيقات دفاعي )
* دبيراولين كنفرانس ملي لجستيك و زنجيره تامين
* تاليف تعدادي زيادي مقاله در زمينه سازمانهاي ( چابك ، ناب، نگرشهاي نوين لجستيكي ، زنجيره هاي تامين، نگهداري و تعميرات و…)
* ارايه سمينارهاي علمي – تخصصي در زمينه هاي مختلف
* راهنمايي و مشاوره تعداد زيادي پايان نامه دانشجويي در مقاطع (كارشناسي، كارشناسي ارشد)
* مديريت پروژه هاي مختلف صنعتي و خدماتي در زمينه‌هاي ( صنعت ، روغن ، صنعت قند ، پتروشيمي ، ماشين‌آلات مجتمع مس سرچشمه و هواپيمايي و …) منبع: هموطن سلام
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: