کد خبر:۲۱۲۰
تاریخ انتشار: ۰۵ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۲۰:۳۰
تعداد بازدید: 5127
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
يك متخصص بيماري‌هاي عفوني:
قوطي‌هاي كنسرو قبل از مصرف 20 دقيقه جوشانده شود
فقط يك گرم سم موجود در مواد غذايي كنسرو شده، براي كشتن 10 ميليون نفر كافي است.ضمن انتخاب مواد غذايي استاندارد و توجه به تاريخ انقضاي آنها، از خريد قوطي‌هاي كنسرو ورم كرده خودداري نماييد.
يك متخصص بيماري‌هاي عفوني گفت: فقط يك گرم سم موجود در مواد غذايي كنسرو شده، براي كشتن 10 ميليون نفر كافي است.

دكتر بهرام حاجي كريم در گفت‌وگو با ايسنا اظهار كرد: در صنايع غذايي چنانچه طي مراحل آماده سازي، نكات بهداشتي ضروري رعايت نشود و باكتري "كلسترديوم بوتولنيوم" به داخل مواد غذايي را يابد، در شرايط مستعد دمايي و بي هوازي، شروع به توليد سم "بوتوليسم" مي‌كند.

وي خاطرنشان كرد: از اين سم قوي كه يك گرم از آن به شكل كريستال، قادر به آلوده كردن و كشتن 10 ميليون نفر مي باشد، به عنوان يك سلاح بيولوژيك در جنگ‌ها بهره گرفته مي شود.

عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشكي زنجان در خصوص علائم بوتوليسم، گفت: به محض ورود سم اين باكتري به داخل بدن، اين سم جذب و وارد جريان خون مي شود و به بروز فلج شل و قرينه منجر مي‌شود.

وي ادامه داد: اين حالت از اعصاب ناحيه سر و صورت و مغزي تدريجاً و به صورت حاد شروع شده و با سيري نزولي، اندام هاي تحتاني را نيز درگير مي كند.

دكتر حاجي كريم، خطرناك ترين حالت ممكن را درگيري عضلات تنفسي عنوان كرد و يادآور شد: در اين حالت، فرد بايد تحت تنفس مصنوعي قرار گيرد.

وي افزود: در مواردي ممكن است براي دستيابي به تنفس طبيعي به مدت دو تا سه ماه، فرد بيمار در ICU بماند.

اين پزشك متخصص بيماري‌هاي عفوني متذكر شد: از آنجايي كه اين سم قابليت نفوذ به داخل نسج مغز را ندارد، فرد در هشياري كامل مي باشد.

دكتر حاجي كريم در خصوص مراحل درمان بيماراني كه از طريق تغذيه با سم بوتوليسم آلوده شده‌اند، ابراز كرد: به محض ظهور علائم، پزشك اقدام به بستري بيمار و شست‌وشوي محتويات معده وي مي‌كند.

وي ادامه داد: بخشي از سم، ممكن است جذب و وارد جريان خون شده باشد، در اين صورت با تزريق آنتي توكسين (پادزهر سم بوتوليسم)، كه مي تواند حاوي پنج نوع متفاوت از پادزهر اين سم باشد، از پيشرفت بيماري و اتصال آن پيگيرنده‌هاي عصبي جلوگيري مي شود.

عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشكي زنجان تصريح كرد: ضمن اقداماتي كه به محض تشخيص باليني به فرد مبتلا به بوتوليسم ارائه مي شود، سم مذكور از محتويات معده، سرم خون و يا مدفوع بيمار جهت دستيابي به تشخيص دقيق استخراج مي‌شود.

متخصص بيماري‌هاي عفوني افزود: در اين حين، پيگيري هاي لازم جهت شناسايي منبع تغذيه حاوي سم انجام مي شود و در صورت وجود، افرادي كه از اين ماده غذايي تغذيه كرده‌اند، شناسايي مي شوند.

حاجي كريم احساس خشكي بزاق، اختلال در تكلم و بلع و تاري ديد را از جمله علائم هشدار دهنده آلودگي به سم بوتوليسم برشمرد و تاكيد كرد: در صورت عدم انتقال به بيمارستان، سم بر روي گيرنده‌هاي عصبي متصل مي‌شود و سيستم عصبي را مختل مي‌كند و در بدترين حالت، عضلات تنفسي را درگير كرده و با جلوگيري از روند تنفس فرد، منجر به مرگ وي خواهد شد.

وي، آلودگي زخم‌ها به باكتري كلسترديوم بوتوليسم را راه ديگري در ابتلا به بوتوليسم دانست و گفت: شايعترين راه انتقال اين سم، قوطي‌هاي كنسرو و مواد غذايي كه مدت‌ها دربسته مي مانند، مي باشد.

عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشكي زنجان با ذكر اين مطلب كه باكتري كلسترديوم بوتوليسم در برابر حرارت مقاومت چنداني ندارد به ايسنا گفت: بايد قوطي‌هاي كنسرو قبل از مصرف 20 دقيقه جوشانده شود تا در صورت وجود سم، به صورت غير فعال درآيد.

حاجي كريم افزود: ضمن انتخاب مواد غذايي استاندارد و توجه به تاريخ انقضاي آنها، از خريد قوطي‌هاي كنسرو ورم كرده خودداري نماييد.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: