کد خبر:۲۱۱۴
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۱۹:۵۷
تعداد بازدید: 24060
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
پشت پرده طلاق سراب است
جوانان براي برقرار كردن ارتباط با جنس مخالف خود بيشتر از فناوري اينترنت استفاده مي‌كنند تحقيقات نشان داده از هر 100 مورد طلاق در جامعه 68 مورد آن، نتيجه دوستي‌هاي خياباني است كه به ازدواج ختم مي‌شود.
طبق آمار به دست آمده در 9 ماه اول سال 87، 81 هزار و 33 مورد طلاق رخ داده؛ اين در حالي است كه در سال 87، 7 ميليون و 124 هزار و 880 مورد ازدواج در كشور انجام شده است.

* دوستي‌هايي كه به ازدواج ختم مي‌شوند

اينترنت يك فناوري جديد و نو است؛ اما اين فناوري موجب از بين رفتن بسياري از خانواده‌ها شده است و به دليل اينكه قابليت مخفي كردن بسياري از فعاليت‌ها را دارد، جوانان براي برقرار كردن ارتباط با جنس مخالف خود بيشتر از اين‌ فناوري استفاده مي‌كنند و تحقيقات نشان داده از هر 100 مورد طلاق در جامعه 68 مورد آن، نتيجه دوستي‌هاي خياباني است كه به ازدواج ختم مي‌شود.

* پرسش‌هاي كودكان بعد از جدايي والدين

بعد از هم گسيختن خانواده‌ها 5 سوال در ذهن كودك ايجاد مي‌شود؛ از جمله اينكه حالا چه بر سر من مي‌آيد؟ چرا پدر و مادر مرا ترك كردند؟ كجا بايد زندگي كنم؟ چه كسي بايد از من مراقبت كند؟ چرا من را به دنيا آوردند؟ اينها تنها تعدادي از سؤالات متعددي است كه در ذهن كودك ايجاد مي‌شود و به دنبال پيدا كردن جوابي براي آن‌هاست.
آيا زماني كه پاي سفره عقد نشسته‌ايد و بالاي سرتان قند مي‌سايند، فكر مي‌كنيد كه يك روز همه چيز به خاطر مشكلات زيادي كه پيدا مي‌كنيد، تمام بشود و فردي را كه با تمام وجود دوستش داريد، رهايش كنيد؛ با شروع زندگي حتي لحظه‌اي طاقت دوري‌اش را هم نداريد؛ اما با مشكلات زيادي كه پيدا مي‌كنيد كارتان به جايي مي‌رسد كه حتي دوست نداريد لحظه‌اي همديگر را ببينيد.
اين وضع زماني بدتر مي‌شود كه بچه هم داشته باشيد و بدتر از آن اينكه حضانت بچه هم بر دوش شماي مادر باشد؛ آن موقع بايد فكر خرج و خوراك بچه هم باشيد؛ واي كه چه مشكلاتي مي‌خواهند بعد از طلاق، تو را همراهي كنند.

* در راهروي دادگاه‌هاي خانواده چه مي‌گذرد؟

وارد راهروي دادگاه كه شدم، زناني پاي چشمانشان همچون بختشان سياه شده بود؛ كودكاني كه با التماس به خانواده خود نگاه مي‌كردند، مرداني كه دست به سرشان گرفته بودند، در فكر فرو رفته و به اطرافيان نگاه مي‌كردند، به راستي اين همه آدم چه مشكلي با يكديگر دارند؛ براي پيدا كردن سوالم به سراغشان رفتم؛ اما آنها آنقدر عصباني بودند كه جرأت پرسيدن سؤالي را نداشتم. براي پرسيدن سؤال از هر كدام آنقدر صبر مي‌كردم تا كمي به آرامش برسند.
زهرا، ع، 30 ساله بعد از يك زندگي طولاني، طاقتش طاق شده بود؛ وقتي علت آمدنش را پرسيدم، گفت: خانواده‌اش خيلي در زندگي ما دخالت مي‌كنند و شوهرم هميشه گوش به فرمان آنها، كاري را انجام مي‌دهد. خدا رو شكر كردم كه زهرا لااقل بچه‌اي ندارد تا او هم بعد از جدايي پدر و مادرش بدبخت شود.
مريم.ج علت جدايي‌اش را كار همسرش مي‌دانست و گفت: او كارش را بيشتر از من دوست دارد. اوايل زندگي تا ساعت 7 شب به خانه مي‌آمد؛ اما كم‌كم ساعت 7 شب به ساعت 2 بعد از نيمه‌شب تبديل شد؛ اين وضعيت او هر شب ادامه داشت. حالا واقعا نمي‌دانم كه او به سر كار مي‌رفت يا جاي ديگر.
مژگان. ل در حال گريه كردن، برايم صحبت مي‌كند و مي‌‌گويد: هر چه در خانه داشتم، فروخته و خرج مواد لعنتي‌اش كردم. ديگر نمي‌دانم چكار كنم كه اين مواد لعنتي را كنار بگذارد. خسته شده‌ام. ديگر توان ترك دادنش را ندارم. چندين بار در خانه و كمپ او را بستم نشد، اما فايده‌اي ندارد.
طاهره. ب گوشه‌ راهرو همراه دختر كوچكش ايستاده بود و همسرش كمي آن طرف‌تر بود. طاهره در جواب سؤال من كه پرسيدم چرا مي‌خواهيد جدا شويد؟ فقط گفت: خودم هم نمي‌دانم. با اين جواب مرا در فكر فرو برد. آيا نمي‌دانم علت جدايي آن هم با يك بچه است؟ از شوهرش پرسيدم، او گفت: خانم من در زندگي فقط يك چيز را خوب بلد است، آن هم شك كردن به من.
وي ادامه داد: اين شكاكي او زندگيمان را به اينجا كشانده ديگر تحمل سؤالات بيجايش را ندارم. نگاهم به دختر 5 ساله آنها افتاد. واي خداي من، سرنوشت اين دختر چه مي‌شود؟ پيش چه كسي خواهد ماند؟ همان‌جا از خدا خواستم كه كمكش كند.

*ازدواج‌هايي كه با عشق آتشين آغاز مي‌شوند

به دنبال سوژ‌ه‌اي خوب مي‌گشتم، چشمم به دختر و پسري افتاد كه فكر مي‌كنم هر دوي آنها 22 سال بيشتر نداشتند. از خانم كه سؤال كردم، جوابي نداد و جرقه‌اي در ذهنم خورد كه نكند آنها با هم از قبل رابطه داشته‌اند و بعد ازدواج كرده‌اند. از همسرش پرسيدم شما كه سني نداريد، چه عاملي در زندگيتان سبب جدايي شما دو نفر شده؟ در پاسخ به سؤال من گفت: خانم ما قبل از ازدواج با هم دوست بوديم و عشق و علاقه فراواني نسبت به هم داشتيم؛ به قول معروف با يك عشق آتشين در سن 20 سالگي زندگي مشتركمان را آْغاز كرديم و در طول اين مدت، تقاضاي من از همسرم اين بود كه تنها به بيرون از منزل نرود و هر كسي كه با منزل ما تماس مي‌گيرد، او پاسخ تلفن را ندهد. خانم شما بگوييد اين توقع زيادي است كه يك مرد از همسرش دارد؟ من كه نمي‌دانستم چه بگويم در فكر فرو رفتم.
در حاليكه در راهرو به راه خود ادامه مي‌دادم، همان دختر جوان مرا صدا زد و گفت: خانم من از ازدواجم پشيمان هستم. شوهرم مدام به من شك مي‌كند و مي‌گويد تو كه با من ارتباط داشتي، حتما الان هم مي‌تواني با فرد ديگري ارتباط برقرار كني. فقط به دختران توصيه مي‌كنم كه با عشق‌هاي آتشين زندگي خود را آغاز نكنند و مراقب خود باشند.

*طلاق كج‌روي‌هاي اخلاقي را افزايش مي‌دهد

نادر قلم‌بر، روانشناس در خصوص ناهنجاري‌هايي كه طلاق در جامعه ايجاد مي‌كند، اظهار داشت: هر فردي پس از طلاق، نياز‌هاي خاصي دارد و زماني كه نياز‌هاي فرد ارضا نشود، ميزان ناهنجاري‌هاي اجتماعي مانند كج‌روي‌هاي اخلاقي وي افزايش مي‌يابد.
وي در خصوص عوامل مؤثر در طلاق بيان داشت: اعتياد، سطح سواد، ناهماهنگي در طبقات اجتماعي، بيماري‌هاي رواني و عدم شناخت طرفين، جزئي از عوامل مؤثر در طلاق است.
وي ادامه داد: زوجين زندگي را با عشق و ابراز علاقه فراوان آغاز مي‌كنند‌، اما بعد از مدت كوتاهي با بروز مشكلات زندگي، ابراز علاقه‌ها كاهش پيدا مي‌كند و همين مسئله مي‌تواند در گسستن ريسمان خانواده تأثير داشته باشد.
قلم‌بر عنوان كرد: دخالت‌هاي ديگران در زندگي زناشويي و بچه‌دار نشدن نيز از عوامل ديگر جدايي به شمار مي‌رود.

*خانواده نخستين مكان الگوگيري است

رويا نوري، جامعه شناس گفت: خانواده نخستين مكان الگوگيري كودكان است؛ بر اين اساس اگر خانواده دچار اختلال شود، ديگر خانه مكان مناسبي براي الگوگيري آنان نيست.
وي در خصوص عامل اختلال در خانواده‌‌‌ها بيان داشت: ارزش‌هاي موجود در بين خانواده‌ها تغيير كرده و همين عامل موجب اختلال در بنيان خانواده‌ها شده است.
نوري در خصوص مشكلات زنان بعد از طلاق اظهار داشت: در دوره‌هاي گذشته طلاق بين خانواده‌ها آخرين راه بود؛ اما در حال حاضر زنان، طلاق را به عنوان اولين و بهترين راه حل، انتخاب مي‌كنند و اين موضوع سبب شده مشكلات اجتماعي زنان افزايش يابد و گاهي دچار مشكلات اقتصادي فراوان نيز ‌شوند.

*تأثير طلاق بر روح و روان دختران بيشتر از پسران است

يوسف گرجي، روانشناس در خصوص تأثير طلاق بر روان كودكان گفت: تأثير طلاق بر روح و روان دختران بيشتر از پسران است.
وي تصريح كرد: افسردگي و مشكلات سازشي از ديگر عواملي است كه بر روان افراد مطلقه تأثير زيادي دارد.
گرجي خاطرنشان كرد: طلاق يك عامل خطر است؛ كه در ازدواج دوم فرد نيز تأثير مي‌گذارد و آمار نشان مي‌دهد گاهي ازدواج مجدد افراد مطلقه باز هم سرانجام خوبي ندارد.

*با گسست خانواده‌‌ها ناهنجاري‌هاي اجتماعي افزايش مي‌‌يابد

محترم رمضانلو، مددكار اجتماعي در اين باره اظهار داشت: با گسست خانواده‌ها، ناهنجاري‌هاي اجتماعي نيز افزايش مي‌يابد و زماني كه هسته اصلي جامعه كه خانواده‌ است، متلاشي شود، مسلماً در جامعه نيز تاثير زيادي خواهد داشت.
وي گفت: فرزندان دختر به دليل اينكه بايد در آينده مورد انتخاب قرار گيرند و با معيار‌هاي خاصي پذيرفته شوند، آثار طلاق بيشتر روي آنها تاثير مي‌گذارد.
اين مددكار اجتماعي پيشنهاد داد: بهتر است دختران و پسران قبل از ازدواج بيشتر با رفتار‌هاي يكديگر آشنا شوند و از مشاوران مجرب استفاده كنند.

*ازدواج مجدد زن يا مرد روحيه كودك را به شدت تضعيف مي‌كند

رسول رباني، عضو هيئت علمي دانشگاه اصفهان بيان داشت: اگر بعد از طلاق، مرد يا زن دوباره ازدواج كنند، كودك از لحاظ روحي آسيب شديدتري مي‌بيند.
رباني تصريح كرد: افرادي كه از قرص‌هاي روان گردان استفاده مي‌كنند و به اعتياد روي مي‌آورند، بيشتر از خانواده‌هاي طلاق هستند.
رباني عنوان كرد: شناخت كم، عدم حمايت خانواده‌ها، كم بودن اعتقادات ديني و افزايش سن ازدواج مي‌تواند از عوامل جدايي باشد.
وي گفت: كودكان يتيم با نداشتن سرپرست مسئوليت‌پذيرتر هستند؛ اما كودكاني كه حاصل خانواده‌‌هاي طلاق هستند، كمتر مسئوليتي را پذيرا مي‌شوند.

*احساس باخت بعد از طلاق به زنان دست مي‌دهد

پرويز شريفي درآمدي، روانشناس گفت: زن‌ها به دليل شخصيت ارتباطي كه دارند، بعد از طلاق احساس باختن پيدا مي‌كنند؛ اين در حالي است كه مردان چنين احساسي نمي‌كنند؛ چون آنها هميشه بعد از يك شكست در زندگي، فعاليتي را براي خود باقي مي‌گذارند كه خود را با آن سرگرم كنند.
وي عنوان كرد: زن‌ها بعد از ازدواج، تمام عاطفه و احساس خود را نثار همسرانشان مي‌كنند و زماني كه زندگي آنها به طلاق ختم مي‌شود، احساس شكست‌خوردگي غير قابل جبراني به آنان دست مي‌دهد.

* كودكان بعد از طلاق الگوهاي تربيتي خود را از دست مي‌دهند

كاظم قجاوند، عضو هيئت علمي دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينكه كودكان بعد از طلاق الگوهاي تربيتي خود را از دست مي‌دهند، گفت: كودكان طلاق به دليل اينكه با يك والد و حتي گاهي اوقات بدون آنها زندگي مي‌كنند، عزت نفسشان كاهش مي‌يابد.
وي بيان داشت: يكسان نبودن سطح زندگي خانواده‌ها و دخالت والدين از ديگر عوامل از هم گسيختگي خانواده‌ها است.
عضو هيئت علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد خميني شهر بيان داشت: اعتماد عمومي جامعه به زنان مطلقه كم است؛ به همين دليل زنان بعد از طلاق با مشكلات زيادي مواجه مي‌شوند و به دليل نگاه نامناسب جامعه به زنان مطلقه، آثار سوء طلاق بيشتر در جامعه خود را نمايان مي‌كند.

*افت تحصيلي كودكان بعد از طلاق‌ والدين

حسن زائري، رئيس كانون كارشناسان خدمات مددكاري اظهار داشت: كودكان از نظر تحصيلي افت زيادي پيدا مي‌كنند و در نتيجه خيلي سريع وارد بازار كار مي‌شوند و هوش هيجاني كه بايد در بين خانواده به كودك آموزش داده شود، را ياد نمي‌گيرند.
وي افزود: كودكاني كه خانواده‌اي ندارند، كاركرد اجتماعي مثبت خود را از دست مي‌دهند؛ به دليل اينكه سرمايه اجتماعي قوي براي خود ندارند.

*طلاق در بهداشت رواني كودكان تاثير‌گذار است

الهام آرام‌نيا، روانشناس اظهار داشت : طلاق در بهداشت رواني كودكان نيز تأثيرگذار است؛‌ اما گاهي اختلافات زناشويي تا حد زيادي زندگي را متشنج مي‌‌كند؛ در اين صورت اگر زن و مرد از يكديگر جدا شوند، آسيب كمتري به كودك وارد مي‌شود.
وي افزود: طلاق در عدم موفقيت، كاهش اعتماد به نفس و بهداشت رواني و آينده كودكان تأثير زيادي دارد.

*دختران و پسران قبل از ازدواج نگاه محدودي به زندگي و مشكلات آن دارند

پروفسور محمود ساعتچي، عضو هيئت علمي دانشگاه علامه طباطبايي گفت: دختر و پسر قبل از ازدواج، نگاه محدودي نسبت به زندگي و مشكلات آن دارند و همين امر موجب مي‌شود آنها در زندگي زناشويي، توانايي برخورد با موانع را نداشته باشند.
وي عنوان كرد: اگر مردي بعد از جدايي به تنهايي به زندگي ادامه دهد، مشكل چنداني براي او در جامعه به وجود نمي‌آيد؛ اين در حالي است كه تنهايي زنان بعد از جدايي، مشكلات متعددي را براي آنها ايجاد مي‌كند.
وي تصريح: در جامعه بايد فرهنگ‌سازي شود كه اگر زن و مردي به دلايل واقعي قادر به ادامه زندگي با يكديگر نبودند و از يكديگر جدا شدند، جامعه آنها را طرد نكند.منبع:فارس
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۵ - ۱۳۸۸/۰۹/۰۶
0
9
کاش حقایق بیشتری گفته میشد
زهرا عابدینی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۲۷ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۱
1
2
من با نظر استاد قجاوند موافق نیستم
آخه ایشان که از طلاق صحبت می کنند اول خودشان این مهم را برای خودشان این مشکل را حل کنند
زهرا عابدینی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۱ - ۱۳۹۰/۱۲/۱۱
8
13
من دو سال هست که از نامزدم طلاق گرفتم چون از خودش و اخلاقش بیزار بودم تو این 2سال هم،همدیگه رو اصلا ندیدیم الان یه مدتی هست که دلتنگش هستم دارم از نبودش دیوونه میشم
خواهش می کنم به من بگید چیکار کنم؟
ميرزايي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۵
0
16
من چن ماهه تو فكر طلاقم موندم و روندم نميدونم ديگه چيكاركنم بخدا دارم ديونه ميشم
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: