کد خبر:۲۱۰۹
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۱۱:۵۰
تعداد بازدید: 12787
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
شروط ضمن عقد يا مهريه سنگين
درست است كه در زندگي زناشويي، اصل مهر و علاقه است اما وقتي بحث بر سر اجرا گذاشتن مهريه و تو گفتي‌ها و من گفتم‌ها مي‌رسد، ديگر خيلي نمي‌شود خوشبين بود.
برخي معتقدند بسيار ارزشمند‌تر است كه خانم‌ها به جاي مهريه‌هاي سنگين‌، شروط ضمن عقد محكمي براي همسرانشان بگذارند تا در طول زندگي به استناد آن بتوانند اوقات راحت‌تري را سر‌كنند، زيرا با گذاشتن اين شروط، حقوقي نسبتا برابر با همسر خود پيدا مي‌كنند‌.

البته درست است كه در زندگي زناشويي، اصل مهر و علاقه است اما وقتي بحث بر سر اجرا گذاشتن مهريه و تو گفتي‌ها و من گفتم‌ها مي‌رسد، ديگر خيلي نمي‌شود خوشبين بود. پس به هر ترتيب چنانچه عروس خانمي مهريه را سنگين قرار مي‌دهد تا از استحكام زندگي خود اطمينان حاصل كند بايد بداند كه شروط ضمن عقد بسيار محكمه پسندتر و راهي منطقي‌تر است‌.

شروط ضمن عقد مي‌تواند شامل هر‌خواسته مشروع و معقول و مشخص و معيني باشد بنابراين برابر ماده 1119 قانون مدني طرفين مي‌توانند تمامي شروطي را كه مخالف مقتضاي ذات عقد نباشد براي يكديگر بگذارند.

البته شرط نبايد مخالف مقتضاي ذات باشد. بنابراين اگر زني حين عقد شرط كند كه از همسرش تمكين نكند شرط هم باطل است و هم عقد را باطل مي‌كند.

شروط ضمن عقد يك مطلب طنز يا شوخي ساده نيست. شما مي‌توانيد به جاي مهريه، شروطي مثل داشتن حق ادامه و انتخاب شغل، حضانت اطفال درصورت طلاق، انتخاب شهر و محل اقامت، حق طلاق (كه البته مجال ديگري را براي توضيح مي‌طلبد) و هر شرطي كه ماهيت عقد را زير سؤال نبرد بگذاريد.

رنجيدن خواستگار

شايد خيلي از شما در ضمن اينكه مايل به گذاشتن اين شروط هستيد اما نگران اين مي‌شويد كه نامزد يا خواستگارتان از شما رنجيده خاطر شود يا اصلا قبول نكند اما جالب است كه اغلب شما عزيزان نگراني از بابت درخواست مهريه‌هاي سنگين نداريد‌.چه بسيار خواستگاري‌ها كه شب بله‌برون به خاطر بحث مهريه به هم مي‌خورد و گاه طبيعي به‌نظر مي‌رسد.

اما همين خانم يا خانواده‌‌شان از گذاشتن يك شرط ابا دارند‌. به شما توصيه مي‌كنيم در قبال بخشيدن قسمتي از مهريه‌تان شروطي را بگذاريد. باور بفرماييد نه تنها قبول مي‌كنند كه خوشحال هم مي‌شوند.

شروط چاپي و مندرج در قانون

در حال حاضر تعدادي از شروط ضمن عقد به‌صورت چاپي در عقدنامه‌ها وجود دارد كه اصولا قبل از عقد به امضاي عروس و داماد مي‌رسد اما متأسفانه اكثر عروس خانم‌ها و آقا دامادها نمي‌دانند اين شرايط چه هستند و آنها را نخوانده امضا مي‌كنند. بنابر همين اتفاق در مواردي كه استفاده از اين شروط لازم مي‌شود بدون اينكه بدانند مانع حقي از خود شده‌اند‌.

اما، ماده 1119 قانون مدني شروطي را براي زن مطرح كرده است كه مي‌تواند هنگام عقد بر مرد تحميل كند؛ اين شروط به استثناي شروطي هستند كه در قباله ازدواج آمده است و عاقد يكايك آنها را براي طرفين مي‌خواند و درصورت موافقت، آنها را امضا مي‌كنند و متعهد مي‌شوند.

استنكاف شوهر از دادن نفقه: اگر مرد از دادن نفقه خودداري كرد، يا توانايي پرداخت نفقه را نداشت برابر ماده 1129، زن از طرف شوهر وكيل است كه با مراجعه به دادگاه تقاضاي طلاق كند.

سوء رفتار: چنانچه مردي در زندگي سوء رفتار داشت، زن برابر ماده 1129 قانون مدني مي‌تواند با مراجعه به دادگاه از شوهرش طلاق بگيرد.

ابتلا به امراض صعب العلاج: زن مي‌تواند با وكالت به دادگاه مراجعه كند و طلاق بگيرد.
جنون مرد: درصورت ابتلاي مرد به جنون دائمي يا ادواري به شرط استقرار، زن حق تقاضاي طلاق را دارد.

عدم‌رعايت دستور دادگاه مبني بر كنار گذاشتن شغل منافي با شئون خانوادگي: اگر دادگاه حكم كرد كه مرد شغل نامناسب را كنار گذارد و او رعايت نكند، دادگاه اجازه طلاق را به زن خواهد داد.

محكوميت شوهر به جرائم خلاف شئون خانوادگي.
اعتياد: اگر مردي معتاد باشد، زن اجازه طلاق دارد.
ترك منزل توسط زوج: ترك منزل توسط زوج با فلسفه زندگي مشترك منافات دارد. در اين صورت نيز دادگاه به زن اجازه طلاق مي‌دهد.

محكوميت قطعي 5 سال يا بالاتر: اگر مرد محكوم به حبس 5 سال يا بيشتر شود، زن اجازه طلاق دارد.

عقيم بودن: باعث حق طلاق زن مي‌شود.
مفقود الاثر شدن مرد:درصورتي كه 6 ماه پس از مراجعه زن به دادگاه اثري از مرد پيدا نشود‌، زن حق طلاق دارد.

درصورتي كه مرد همسر ديگري اختيار كند، زن مي‌تواند با مراجعه به دادگاه تقاضاي طلاق نمايد و دادگاه نيز حكم طلاق را صادر مي‌كند.

درباره شروط مذكور بايد متذكر شد‌، كه اول اينكه از آنجا كه حق طلاق با زن نيست، اين شروط بيشتر براي زن است تا مرد و دوم اينكه تمامي شروط پس از مراجعه به دادگاه و اثبات موضوع آنها، حق طلاق را به زن مي‌دهند.تهيه كننده:ندا فرامرزيان-روزنامه همشهري
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱۹
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۳ - ۱۳۸۸/۰۲/۱۰
5
19
سرکار خانم ندا فرامرزیان
بنده با نظر شما بسیار مخالفم و توصیه میکنم با این به اصطلاح روشنگریها اذهان جمعیت اناس مملکت ما را مخدوش نکنید
اگر منصفانه بنگریم القاح این گونه حقها به زنان مملکت ،جز ایجاد مجالی برای پرخاشگری و خانواده گریزی چیزی جز طلاق و در نهایت به اضمحلال کشیده شدن کشور ما در پی ندارد
پس لطفا به حقهائی که تابحال به شما داده شده و به نظر من زیادی هم بوده سر کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۹ - ۱۳۸۸/۰۲/۱۳
6
14
ببخشید خانم فرامرزیان. همونطور که بیننده قبلی هم نظر دادند منم با ایشون موافقم. مطلب شما بهتره هر چه سریعتر از دید عموم مخصوصا بعضی از دختر خانم های کشورمون بره کنار. شما با این مطلبتون اینو گفتید که مهریه زیاد حق یک دختره و به خاطر شوهرش باید لطف کنه و به جای پول و سکه شرط بزاره تو زندگیش. این کاملا غلطه
مهریه اصولا نباید زیاد باشه که حالا شما به فکر تغییر صورت اون هستید.به نظر شما اونی که روز خواستگاری میگه مهریه ام کم باشه ولی در صورت طلاق حضانت اطفال رو مشخص کنه چه زندگی موفقی خواهد داشت؟
مانند این موارد هستن که باعث از بین رفتن میل به از خود گذشتگی و نوعی طلبکاری برای زن به وجود میاره که این باعث سست شدن بنیان خانواده میشه و در نهایت مسائلی که گفتنش درست نیست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۴ - ۱۳۸۸/۰۲/۱۵
9
7
نظرات خانم فرامرزیان مطابق قانون وشرع است.پس نظر شما که میگید حقوق اعطا شده زیادی هم بوده اصلا مهم نیست.همچنین اقایی که فرمودندمهریه اصولا نباید زیاد باشه یه نگاهی به قران بندازن که خداوند فرموده مهریه حق زنان است هرچندخیلی زیاد باشد واز ان با لفظ "قناطیر" یاد کرده.
ناشناس
|
-
|
۱۱:۰۲ - ۱۳۸۸/۰۸/۲۴
2
6
حرف شما کاملاً صحیح و بهتر است که اینطور باشد و مهریه معقول هم در نظر گرفته شود مثلاً114 سکه نه بیشتر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۱۵ - ۱۳۸۸/۰۸/۲۵
8
3
چی شده آقایون اینقدر عصبانی شدند؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۸ - ۱۳۸۸/۰۹/۰۸
13
3
به نظر من خانم فرامرزیان خیلی هم درست گفتند. زنان ما باید بیدار باشند و آگاه. تا کی اینهمه تبعیض و توسری خوردن؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۸ - ۱۳۸۸/۱۱/۲۴
2
12
خانم فرامرزیان نظر شما وقتی درسته که ظرفیت این مسایل در خانمها باشه
ناشناس
|
-
|
۰۹:۵۳ - ۱۳۸۹/۰۱/۰۶
1
2
امروزه مساله مهريه و داستان دفاتر ازدواج با بنگاههاي املاك و اتومبيل و ... زياد منافاتي نداره ( هر چند كه اصلا نبايست قابل قياس باشند ) مسلما مفهوم روشنه . يعني آيا درسته كه مهريه بر اساس سال تولد يا موارد مشابه ديگه باشه . اگه خوب نگاه كرد و دنبال حرف خانمها بيفتيم مي بينيم كه خودشون با دستان خود بين خودشان ارزش تعيين مي كنند . واضح تر بگم آيا درسته كه خانومي متولد 1360 باشه و ديگري متولد 1361 ، اولي يك سكه فقط به خاطر يك سال عمر بيشتر ارزونتر يا مثلا ارزش كمتري داشته باشه . مگه ماشينه ، مگه مساله خريد و فروشه ؟ يعني همون استهلاكي كه در معادلات حسابداري كاربرد داره اينجا هم بايد نمود پيدا كنه ؟ ارزش ها چي ميشن ؟ كجاي اين معيار ها اثري از دين پيدا ميشه . مساله كي داده و كي گرفته هم نيست چرا كه تو اين زمان احساس و منطق هر دو رنگ مي بازند . معقولانه فكر كنيم و تصميم بگيريم .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۰ - ۱۳۸۹/۰۲/۳۰
0
5
مهریه درحقیقت دین هدیه مرد به همسرشه.بنابراین باید متناسب با دارایی های مرد و شان اجتماعی وخانوادگی زن باشه.ازطرفی عدالت حکم میکنه اموالی که مرد بعدازازدواج بدست میاره متعلق به طرفین باشه.متاسفانه قانون مادر احقاق حقوق طرفین کاملا مبتنی برواقعیات روزجامعه نیست واز طرفی فرهنگ عمومی ما هم بهسمتی داره میره که ازدواج هرروز سخت تر به نظرمیاد.ولی خوبه فکر کنیم واقعا چراازدواج می کنیم ودنبال چی هستیم.وآیا مهریه های سنگین و....به ما کمک میکنه به هدفهای متعالیمون برسیم...
هدایت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۷ - ۱۳۸۹/۰۴/۲۳
2
8
مطرح کردن این نصايح چیزی جز فروپاشی بنیان خانواده ندارد
بیتا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۰ - ۱۳۸۹/۰۵/۰۶
9
2
خانم فرامرزیان گرامی
بنده کاملا با شما هم عقیده ام و متحیرم از نظرات مخالفی که در اینجا خواندم. واقعا مایه تاسف است که فردی اینطور کوته اندیشانه مانند نظرات 1 و 2 و آخر قضاوت کند. تفکر پیشرو شما به مرور زمان در جامعه ما نیز قوت خواهد گرفت حال مرتجعان هر چه می خواهند تلاش معکوس کنند.
من
|
-
|
۱۰:۵۰ - ۱۳۸۹/۰۹/۲۳
2
5
خانوماي محترم هرچقدر دلتون ميخاد مهريه تعيين كنين و شرط بزارين. هركي قبول كرد دندش نرم بايد بده.هركي هم قبول نكرد كه خب ((مال بد بيخ ريش صاحبش))
گیله مرد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۹ - ۱۳۸۹/۱۱/۰۵
2
2
جناب آقای ناشناس!
بنده هم به شما توصیه می کنم به جای یک طرفه و بی منطق حرف زدن، کمی از وقت گرانبهای خود را صرف آموزش نوشتار صحیح کلمات کنید (اناث و القاء صحیح است نه اناس و القاح) تا مرد سخن نگفته باشد، عیب و هنرش نهفته باشد!
مهرداد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۵ - ۱۳۸۹/۱۲/۲۱
5
3
تردیدی نداشته باشید که مخالفت برخی از آقایان با شروط ضمن عقد به این دلایل است: 1- برخورداری از امکان اجحاف به زنان 2- هوسرانی (بدون شرح- چون کلاه شرعی برسرش میگذارند).
شیرین
|
Netherlands
|
۱۶:۰۳ - ۱۳۹۰/۰۸/۲۲
3
2
متاسفانه ما در جامعه ای زندگی میکنیم که احترام نگذاشتن به حقوق دیگران برایمان عادی شده و خیلی راحت از کنارش می گذریم
چرا باید زنی حرف از حقوق طبیعی خود بزند،حقوقی که لازمه هر انسان زنده و آزاده ایست
آنگاه برای داشتن آنها باید بجنگد،و شخصی به راحتی بگوید آنچه دارد برایش کافیست
دوستان مخالف ،مهریه را که حق زن میدانید آیا می پردازید؟یا چون در سایه هزار ابهام است روز خواستگاری قبول میکنید؟
اگر حرفی از حق طلاق یا هر حق دیگری در روز خواستگاری به میان آمد نرنجید ،بلکه متاثر باشید که چرا انسانی باید اینگونه حقوق مسلم خود را طلب کند
mojgan
|
Turkey
|
۱۲:۴۸ - ۱۳۹۰/۰۹/۰۱
1
6
به نظرمنم بایدحق طلاق با زن باشه چون خود من مهریه ام کمه فقط یه شرط موقع عقد گذاشتم که من اقاقبول کردو حالا زده زیرش و ازکشورخارج شده.منوبلاتکلیف گذاشتورفت.اگه من نتونم طلاق بگیرم تا اخر عمرم باید بسوزم!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۲ - ۱۳۹۰/۱۱/۰۴
2
5
شما با این شرایط بهتره ابتدا مردی رو که تن به این موارد میدهد را پیدا کنید بعد چنین شرایطی تعیین کنید
رادمرد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۳ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۱
2
6
گذشت اون زمانها که جامعه ما با طلاق ناجوانمردانه برخی نامردان روبه رو بود
الان جامعه با مشکل حادتری مثل 18000 زندانی مهریه در یک سال مواجه است، با طلاق به درخواست زوجه، آن هم در عرض چند ساعت، مواجه است، حال آنکه مرد برای طلاق باید تمام حقوق مالی زن رو بده تازه دادگاه کلی میبردش و میاردش تا اجازه طلاق دادن بهش بده.
آقایان محترم زمونه زمونه بردگی ما مردها شده.
یک شرط هم قبول نکنید! معنی نداره وقتی تمام مسئولیت های زندگی قانوناً پای شماست اون وقت محل زندگی رو کس دیگه ای تعیین کنه!
این تازه آغاز راه است:
http://www.mensright.mihanblog.com/
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۵۳ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۷
0
7
این حق طلاق هم پتکی شده در دست زنان مملکت ما که به واسطه آن هزار خواسته غیر عقلانی از آقایون داشته باشند من که به شخصه حاضرم حق طلاق هم برای مرد باشه و هم برای زن و در عوض مهریه ای سنگین را تعهد نکنم اصلاً اگه زن انسان نخواهد با او زندگی کند نباید به زور اونرو نگه داشت چون 100 تا مشکل دیگه بوجود میاد.
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: