کد خبر:۲۰۹۲
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۸۸ - ۰۸:۵۲
تعداد بازدید: 8840
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
چگونه با کتاب رئیس جمهور شویم؟
چند ماه پیش در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده‌ی آمریکا "باراک اوباما" و "جان مک‌کین" از هر رسانه‌ای برای مبارزه استفاده کردند.اما مبارزه‌ی آن‌ها به تلویزیون و رادیو و اینترنت ختم نشد. کتاب‌ها هم در این میان نقش مهمی داشتند.
چند ماه پیش در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده‌ی آمریکا "باراک اوباما" و "جان مک‌کین" از هر رسانه‌ای برای مبارزه استفاده کردند. اما مبارزه‌ی آن‌ها به تلویزیون و رادیو و اینترنت ختم نشد. کتاب‌ها هم در این میان نقش مهمی داشتند. نه فقط کتاب‌های اوباما و کتاب مک‌کین، کتاب‌های ده‌ها نویسنده‌ی دیگر که با موضوع انتخابات در آمریکا چاپ شد.

یک نویسنده با کتابی به نام «ایمان باراک اوباما» اعتقادات مذهبی این سناتور سیاه‌پوست را زیر سوال برد یا سه کتاب دیگر با نام‌های «ملت اوباما»، «پرونده‌ای علیه اوباما» و «فریب خورده» چاپ شدند تا وزنه‌ی حزب جمهوری‌خواه را سنگین‌تر کنند. از آن سو هم کتابی درباره‌ی همسر اوباما، کتابی تصویری با نام «اوباما، پسر پیمان، فرزند امید»، داستانی برای نوجوانان به نام «بله ما می‌توانیم» و کتابی حاوی مجموعه سخنرانی‌های اوباما به چاپ رسید. بازار کتاب‌های انتخاباتی تا حدی داغ شد که طنزنویس نشریه‌ی واشنگتن‌پست نوشت: «رییس جمهور آینده ما از کتاب بیرون خواهد آمد، اگر کتابش زیر ماشین چاپ گیر نکند!»

مرد چهار میلیون دلاری

درآمد سال 2008 اوباما و همسرش روی ‌هم، 260 هزار دلار است. اما این دو نفر از راه فروش کتاب‌هایشان در سال 2007 میلادی دقیقا 3.9 میلیون دلار کسب کرده‌اند! یعنی 15 برابر حقوق سالیانه‌شان.

این در شرایطی است که حضور اوباما در تبلیغات انتخاباتی به درآمد شغلی او لطمه زد. رقابت‌های انتخاباتی موجب شد تا درآمد سالانه اوباما از مجلس سنا 157 هزار دلار و در آمد همسرش از کار در بیمارستان دانشگاه شیکاگو 103 هزار دلار کمتر از سال پیش باشد.

معاون هم عقب نماند

"جو بایدن" پس از اینکه در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به عنوان معاون اوباما برگزیده شد، کتاب خاطراتش را دوباره منتشر کرد. این سناتور کهنه‌کار پارسال کتاب خاطراتش را با نام «تعهدهایی برای نگه‌داری» چاپ کرد. کتاب او به سرعت در لیست پرفروش‌ها قرار گرفت اما به همان سرعت هم فراموش شد. شاید آقای معاون از خودش پرسید: «اگر اوباما رییس جمهور شد که معاون او می‌شوم، اما اگر نشد، چرا یک پولی به جیب نزنم؟»

این شد که خاطرات بایدن در شمارگان 100هزار نسخه تجدید چاپ شد. این رقم بالا برای شمارگان کتاب بایدن در حالی انتخاب شده که چاپ قبلی کتاب او تنها 15 هزار نسخه به فروش رفت.

بایدن حالا هم معاون شده، هم از فروش کتابش درآمدی کسب کرده، هم می‌تواند در چشم دموکرات‌ها و رییسش (باراک اوباما) عزیزتر از قبل باشد. به هر حال 100 هزار نسخه از کتاب او در میان خانواده‌های آمریکایی چرخید تا مردم معاون اوباما را بهتر بشناسند و ترغیب شوند به انتخاب او.

دخترها و کتاب‌ها

وقتی کتاب می‌تواند پدر شما را رییس جمهور کند،‌ چرا شما دست به قلم نشوید؟ در جالب‌ترین جنگ کتابی انتخابات آمریکا، مگان، دختر 23ساله‌ی مک‌کین، کتابی برای دفاع از پدرش منتشر کرد. او همزمان با جلسه‌ی معرفی پدرش به عنوان نامزد رسمی حزب جمهوری‌خواه برای ریاست جمهوری آمریکا، کتابی کمیک استریپ (تصویری) برای کودکان منتشر کرد تا حمایت بچه‌های آمریکایی را برای پدرش جلب کند. مگان فارغ‌التحصیل دانشگاه کلمبیاست. با این حال پدرش زیاد از او راضی نیست. او در سال 2004 به جای «جورج بوش» به «جان کری» ‌کاندیدای مورد نظر دموکرات‌ها رای داده است! اما مگان با چاپ کتاب جدیدش با پدرش آشتی کرد. البته موضوع فقط آشتی نیست. او حتما بدش نمی‌آمد دختر رییس جمهور آمریکا باشد.

نویسندگان و انتخابات

ادبیاتی‌ها، آن‌هایی که تاکنون با نوشتن رمان و شعر و داستان معروف شده‌اند هم دست از سر انتخابات آمریکا بر نداشتند. شاید آن‌ها بدشان نمی‌آمد کتابی سیاسی بنویسند و از حزب مورد علاقه‌ی خود دفاع کنند؛ اما این کار به سابقه‌ی آن‌ها به عنوان یک ادیب لطمه می‌زد. این بود که مدام مصاحبه کرده و با این مصاحبه‌ها از نامزد مورد علاقه خود دفاع کردند. نمونه‌ی آن هم حمایت عجیب و غریب نویسنده‌ای به نام "جویس کرول اوتس" از اوباما بود. او هنگامی که اوباما با هیلاری کلینتون رقابت می‌کرد در اظهار نظری جنجالی گفته بود «اوباما از کلینتون باهوش‌تر است».

حالا اوتس یک آمریکایی است و حق دارد در مورد کشورش حرف بزند. اما نویسنده‌ی دیگری هم هست که از یک سوی دیگر دنیا به مردم آمریکا توصیه کرد به اوباما رای بدهند. "ماریو بارگاس یوسا" نویسند‌ی پرویی، که همیشه عاشق سیاست بوده _ او حتی یک بار در کشورش نامزد ریاست جمهوری شد و البته این‌که مردم پرو به او رای ندادند هم موجب نشد تا او از سیاست کنار بکشد. یوسا چندیدن بار با صراحت از اوباما حمایت کرد و گفت:‌ «اوباما رییس جمهوری خیره کننده خواهد شد. او رویاهای آمریکایی را تحقق می‌بخشد».

مایکل مور مردم را راهنمایی کرد!

در جنگ داغ کتاب‌های انتخاباتی، "مایکل مور" فیلم‌ساز جنجالی و از منتقدان سرسخت جرج بوش هم به بازار کتاب‌های انتخاباتی پیوست. او که همواره جنجال می‌آفریند؛ اسم کتابش را گذاشت «راهنمای انتخابات 2008 مایک». این کتاب اوایل فصل پاییز منتشر شد و مور در آن با لحنی صریح و تند از مردم خواست که به اوباما رای بدهند. این برنده‌ی اسکار، چهار سال پیش با فیلم «فارنهایت 9.11» از مردم خواسته بود به بوش رای ندهند؛ اما انگار وقتی که دوربینش نتوانست مردم را متقاعد کند؛ به فکر کتاب افتاد. حالا که نتیجه‌ی انتخابات آمریکا مشخص شده، شاید بتوان نتیجه گرفت کتاب از دوربین تاثیرگذارتر است. دست‌کم در مورد مایکل مور که این‌گونه بوده است.

خرابکاری کتابی

چهار سال پیش هنگامی که جان کری برای ریاست جمهوری با جورج بوش رقابت می‌کرد، ناشری به نام «رگنری» با انتشار کتاب «فرمانده نامناسب» به شدت به کری حمله کرد. این ناشر که بوش بخشی از موفقیت خود را مدیون اوست، تابستان امسال کتابی علیه اوباما منتشر کرد. این کتاب با نام «دلیل مخالفت با اوباما» توسط روزنامه‌نگاری به نام "دیوید فردوسو" نوشته شده و در آن حملات سختی به اوباما شده است. برخی از منتقدان طرفدار حزب دموکرات که دل خونی از این کتاب‌ها دارند؛ به این ناشر لقب «خرابکار» داده‌اند. هرچند «خراب‌کاری» این ناشر این بار موفقیت‌آمیز نبود، اما خون اعضای حزب دموکرات آمریکا را به جوش آورد.

به هرحال همه‌ی این های و هوی‌ها تمام شد. نام باراک اوباما، اولین سه‌شنبه‌ی ماه نوامبر سال گذشته‌ی میلادی از میان کاغذهای سفید کتاب‌ها بیرون آمد و کتاب «کهنه سرباز سپید مو» زیر ماشین چاپ گیر کرد.منبع:ايبنا
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
-
|
۱۶:۰۳ - ۱۳۸۸/۰۲/۲۶
0
2
خوب بود داداش دست و پنجه ات درد نکنه اگر سایتی در باره ی افزایش قدرت ذهن داری لطفا emailکنtank you so much
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: