کد خبر:۲۰۶۱
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۸۸ - ۰۹:۴۶
تعداد بازدید: 9862
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
ارسال پيام کوتاه با چاشني طعنه و کنايه باب دندان ايراني‌ها است!
در حالي پسران علاقه بيشتري به استفاده از ابزار هاي جانبي و سرگرم کننده تلفن همراه و برقراي تماس صوتي دارند دختران جوان و نوجوان ترجيح مي دهند بيشترين استفاده از تلفن همراهشان در ارسال پيام کوتاه خلاصه شود.
تحقيقات انجام شده حاکي از اين است که طريقه ارسال پيامک و محتواي آن با توجه به فرهنگ هر جامعه تغييرات چشمگيري دارد از اين رو پيامک هايي که در جامعه ما بخصوص در ميان نسل جوان تبادل مي شود داراي خصوصياتي همچون اختصار و ايجاز به کارگيري زبان محاوره و در بيشتر مواقع در هاله اي از گوشه و کنايه است.

در اين ميان اگر کسي به حرفت گوش کرد براش مهمي، اگه خنديد و نگاهت کرد براش قشنگي، اگه بهت فکر کرد براش عزيزي، اگه الان برات اس ام اس زد بدون خيلي دوستت داره..." پيام ارسال شدن که مي رسد جيغ کوتاهي مي کشد و دستش را جلوي دهانش مي گيرد به همين راحتي اس ام اس را بجاي اينکه براي دوستش بفرستد براي يکي از همکارانش که چندي دقيقه پيش چند اس ام اس کاري فرستاده بود ارسال کرده بود...

سال 1990 ميلادي بود که سرويس پيام کوتاه يا همان پيامک خودمان در قاره سبز متولد شد چند سالي طول کشيد تا با تکميل فن آوري هاي جانبي به بلوغ برسد و محبوبيت پيدا کندو باز چند سالي طول کشيد تا در سال 1381 ( 2003ميلادي) در ايران متولد شود اما از همان زمان تولد با شتابي باور نکردني جاي خود را در تمام محافل جوانان و حريم خصوصي افراد باز کرد و به يکي از ملزمات زندگي تبديل شد. پيشروي اين کودک عجيب دنياي تکنولوژي تا آنجا پيش رفت که حال از داشتن کارکردي همچون رسانه براي او ياد مي کنند.

پيامک هايي که در جامعه ما بخصوص در ميان نسل جوان تبادل مي شود داراي خصوصياتي همچون اختصار وايجاز به کارگيري زبان محاوره و در بيشتر مواقع در هاله اي از گوشه کنايه است که ريشه اين آخري را مي توان در عدم صراحت لهجه و تمايل به فرستادن پيام هايي (چه در ارتباطات شفاهي وچه در ارتباطات متني) با چاشني گوشه و کنايه گويي در ايراني ها دانست.

پيامک; ايدال ترين مسير ارتباطي با جنس مخالف

ويژگي هاي متفاوت شخصيتي وفيزولوژي که در دختران و پسران وجود دارد سبب شده است که استفاده از سرويس پيام کوتاه در ميان دختران و پسران با تغييرات چشمگيري مواجه باشد براين اساس کارشناسان در تحقيقات خود به اين نتيجه رسيده اند در حالي پسران علاقه بيشتري به استفاده از ابزار هاي جانبي و سرگرم کننده تلفن همراه و برقراي تماس صوتي دارند دختران جوان و نوجوان ترجيح مي دهند بيشترين استفاده از تلفن همراهشان در ارسال پيام کوتاه خلاصه شود. بنا بر اين گزارش به دليل اين تمايلات دختران به نوشتن پيام هاي طولاني علاقه بيشتري نشان مي دهند و در نوشتن پيام هاي کوتاه خود از هر 160 کلمه موجود استفاده مي کنند. حال آنکه پسران براي ارسال پيام هاي کوتاه خود از کلمات کمتري بين 40 تا 50 کلمه استفاده مي کنند و همچنين زبان ساده تري را هم براي نوشتن مورد استفاده قرار مي دهند. مينا ستايش، کارشناس ارشد جامعه شناسي معتقد است که دختران ترجيح مي دهند براي برقراري ارتباط با جنس مخالف مخصوصا در تماس هاي اوليه فاصله زياد داشته باشند که اين امکان را اس ام اس به آنها مي دهد چرا که هنگامي که پيامي را دريافت مي کنند فرصت اين را دارند در مورد آن بينديشد و بدون هيچ اضطراب احتمالي به آن پاسخ دهند بخاطر همين است که اس ام اس ايده آل ترين حالت برقراري تماس اوليه با جنس مخالف در ميان نوجوانان و جوانان تعريف شده است چرا که 2 فاکتور احساس نزديکي و دوستي و در عين حال فاصله داشتن از مخاطب را به همراه دارد. اما قابل تامل ترين تحقيقات که توسط دانشمندان صورت گرفته نشان مي دهد که در ساعات انتهايي شب يعني بعد از ساعت 10 شب معمولا کمتر دو جنس موافقي هستند که نسبت به ارسال پيامک براي يکديگر تمايل نشان دهند و بيشتر افراد با جنس هاي مخالف اند که براي همديگر پيامک ارسال و يا دريافت مي کنند در ارسال اين پيامک هاي ساعات پاياني شب باز اين دختران هستند که اس ام اس هاي طولاني تري ارسال مي کنند در حالي که رعايت ايجاز و اختصار در پيامک هاي پسران بيشتر ديده مي شود!

روشن شدن تکليف استخاره با پيامک 

ارتباط آسان و ارزان پيام کوتاه سبب شده است که علاوه بر مشترکان جوان نوجوان ميانسال و پير جامعه برخي از سايت هاي خدمات پيامک بيکار ننشسته واز اين رهگذر خدمات جالب غير معقول وگاه عجيب وغريبي را براي مشترکان تدارک ببينند اعلام وضعيت آب و هوا، فرهنگ لغت،حديث، سخن روز، پند آموز، ساعت کشورها، مکان هاي ديدني هر شهر، پيام سلامتي، محاسبه مسافت بين شهرها، فيلم هاي روي پرده سينما و جديدترين نرم افزارها از جمله اين خدمات است.
 
همچنين ارسال لطيفه،آيا مي دانيد، عاشقانه، چيستان،ترين ها (بهترين و بدترين ها)، فال حافظ و معرفي چندتيم اول ليگ فوتبال نيز از جمله سرويس هاي جديدوبعضا عجيب ارايه شده از طريق پيام کوتاه توسط برخي از سايت ها و شرکت ها محسوب مي شود. اما در قابل تامل ترين سرويسي که توسط ارسال پيام کوتاه به مخاطب داده مي شود مي توان به دادن جواب استخاره مشترکان اشاره کرد به اين صورت که کاربران عضو اين سايت ها مي توانند ازطريق ارسال يک پيام کوتاه به شماره اي که براي استخاره اعلام شده، تکليف خود را بدانند! در واقع مشترکان تلفن همراه مي توانند تنها با نيت کردن و ارسال يک پيامک، جواب استخاره خود را از طريق گوشي تلفن همراه دريافت کنند! بنا بر اين گزارش از سوي ديگر شکل گيري موجي جديدي از ارسال پيامک هاي تبليغاتي از سوي بانک ها، سازمان هاي دولتي، شرکت ها ي تجاري در حالي در حال افزايش که کارشناسان معتقدند اين سبک تبليغات زير پا گداشتن حريم خصوصي و وارد شدن به خلوت ذهن افراد جامعه است که در اين حالت افراد مدام در معرض پيام هايي قرار خواهند که باعث مي شود ناخواسته عنان تصميم گيري از کف افراد برود.

ديگر حريمي نيست

البته بي انصافي تمام است که ادعا کنيم شخصي ترين رسانه مان تبديل به وسيله کنترل و نفوذ به زندگي خودمان شده است چرا که هنوز مي توان با خواندن يک پيام کوتاه نقش بستن لبخندي بر لب يا پيچيدن طنين قهقه اي را شنيد. طعم شيرين اين حس مطبوع و شادي آفرين گاه افراد را ترغيب مي کند تا با ارسال آن به ديگران آنها را هم در شادي خود شريک کند.

بحث در مورد استفاده از اين چاقوي دولبه است. دراينکه تلفن همراه يک وسيله بسيار بسيار مفيده بحثي نيست ولي متاسفانه اين روزها بازار مزاحمت هاي تلفني و اس ام اسي خيلي داغ شده و در بعضي موارد باعث ايجاد اختلاف و حتي جدايي در خانواده ها شده.يکي مي گفت در دو ماه اخير نزديک به 12 شماره تلفن همراه مزاحم رو که هر کدوم چندين بار تلفن زدن و يا پيام کوتاه فرستادن ذخيره کردم،تا جايي که مجبور شدم شمارم رو عوض کنم.وقتي از اونها دليل مزاحمت شون رو مي پرسم يا صحبت نمي کنن و يا با صداي دختر و يا پسر جواني مواجه مي شم که مي گن قصد مزاحمت ندارن فقط مي خوان وقت گذروني کنن!! اتفاقا" اکثر اين شماره ها مربوط به اپراتوري هستن که سيم کارت رو با حداقل قيمت و کلي تشويقي عرضه مي کنه.اين اتفاق براي خيلي از افراد دور و برم هم پيش اومده. براستي چه کسي بايد پاسخگو باشه؟و چطوري ميشه جلوي اين کارهاي زشت رو گرفت؟قبل از اينکه دير بشه بايد به فکر راه چاره باشيم.

فرهنگ استفاده از تلفن همراه جدا از فرهنگ عمومي نيست

يک پژوهشگر اجتماعي مي گويد، فرهنگ استفاده از فناوري تلفن همراه جدا از فرهنگ عمومي جامعه و نحوه واکنش مردم در برخوردهاي روزمره با زندگي و حواشي آن نيست. عباس فتحي اظهار داشت: در وضعيت کنوني، مسايل اجتماعي و اخلاقي استفاده از موبايل نظير مکالمات تلفني در اماکن عمومي، تصوير برداري غيرمجاز با دوربين هاي موبايل و آثار و پيامدهاي مربوط به استفاده نامناسب از اين پديده، آنچنان نگراني در جامعه و نهادهاي اجتماعي ايجاد کرده که باعث شده است علاوه بر احساس نياز به فرهنگسازي، نيروي قهري و پيگرد هاي قضايي نيز به عنوان گزينه هايي براي مقابله با اين معضلات مطرح شوند. وي ادامه داد: براي مقابله با تبعات اين قبيل معضلات، نمي توان صرفا به اقدامات پليسي و قضايي بسنده کرد و نهادهاي فرهنگساز در جامعه بايد به موازات اين اقدامات، ميزان درک عمومي نسبت به آثار و عواقب استفاده نامناسب از پديده اي مانند موبايل را افزايش دهند. فتحي گفت: با توجه به اينکه بخش عمده کاربران موبايل را قشر جوان و نوجوان جامعه تشکيل مي دهند که سهم عمده اي نيز در بروز رفتارهاي غير فرهنگي و نادرست از اين پديده دارند، برنامه هاي فرهنگسازي بايد با محوريت و مخاطب قرار دادن اين قشر از جامعه تدارک و تهيه شوند. اين کارشناس اجتماعي ادامه داد: صدا و سيما، جز موارد معدودي که چندان هم اثر بخش نبوده، کار چنداني در اين زمينه نکرده است. وي خاطرنشان کرد: استفاده از تلفن همراه و بستر سازي فرهنگي براي آن نيز بايستي مثل ساير برنامه هاي فرهنگي مربوط به مسايل شهروندي، مورد بررسي و توجه نهادها و ارگانهاي ذيربط قرار بگيرد.وي گفت: همچنين ساير نهادهاي مرتبط مانند سازمان تبليغات اسلامي و وزارت ارشاد که به نحوي با فرهنگ عمومي جامعه سروکار دارند، بايد دست به کار شوند و براي رفع اين معضل چاره انديشي کنند.منبع:برنانيوز-تبيان
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۵ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۱
0
2
خوب بود
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۱/۳۱
0
0
اره بد نبود
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: