کد خبر:۲۰۴۸
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردين ۱۳۸۸ - ۰۸:۳۵
تعداد بازدید: 7409
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
كشف ردپاي يك جنايت واقعي در معروف ترين رمان «چارلز ديكنز»
١٥٠ سال پيش، بسياري از محققان و منتقدان از كنار جنايت وحشتناكي كه در رمان اوليور توئيست به رشته تحرير درآمد به سادگي گذشتند و به فكرشان نرسيد كه اين جريان ممكن است بر اساس يك جنايت واقعي نوشته شده باشد.
١٥٠ سال پيش، بسياري از محققان و منتقدان از كنار جنايت وحشتناكي كه در رمان اوليور توئيست به رشته تحرير درآمد به سادگي گذشتند و به فكرشان نرسيد كه اين جريان ممكن است بر اساس يك جنايت واقعي نوشته شده باشد.

به گزارش فارس، نانسي يكي از شخصيت هاي منفي رمان اوليور توئيست در بخشي از اين كتاب در رخت خوابش به وسيله افرادي و با ضربه هاي متعدد چوب دستي و چاقو به قتل مي رسد.

ربكا گاور نويسنده و محقق دانشگاه آكسفورد اين موضوع را فاش كرد كه چارلز ديكنز جريان قتل نانسي در رمان اوليور توئيست را با الهام از مدلي واقعي از معروف ترين و خشن ترين قتل هاي قرن ١٩به رشته تحرير درآورده است.

وي در اين باره مي گويد: البته در اين زمينه مباحث ضد و نقيضي مطرح مي شود. عده اي معتقدند ديكنز اين جنايت را بر اساس جريان واقعي به رمانش اضافه كرده و عده اي معتقدند كه جنايت بعد از آن چه ديكنز در اثرش قلمي كرده، اتفاق افتاده است. با اين وجود شواهدي وجود دارد كه گفتار اول را مورد تاييد قرار مي دهد.

اليزا گريمود كه ديكنز صحنه قتل نانسي را از جريان قتل دلخراش او الهام گرفته يكي از معروف ترين مقتولان تاريخ در دوره ويكتوريا است.

شواهد نشان مي دهد كه وخامت اين جنايت در آن روزگار موجب ماندگاري اين حادثه در ذهن ديكنز شده. اليزا همانند نانسي در بستر خواب به قتل مي رسد با اين تفاوت كه بدن او پس از مرگ به قطعات كوچكتري تقسيم مي شود.

در هر دو جنايت قاتلين به طرز وحشتناكي عمل مي كنند. شواهدي وجود دارد كه در هر دو جنايت قاتلين براي مقتول آشنا و شناخته شده بودند. نانسي و اليزا هيچ كدام براي درخواست كمك از ديگران داد و فرياد نكردند و صحنه جنايت در هر دو حادثه بسيار دردناك و دلخراش بوده است.

به گفته گاور، منتقدان بسياري در زمان ديكنز وجود اين جنايت را در رمان به دليل افزايش بار هيجاني و جذابيت رمان مي دانستند در حالي كه ديكنز هميشه نسبت به اين اظهارنظرها عصباني و هيجان زده مي شد و واكنش هاي عصبي از خود بروز مي داد. گويا اين اتفاق واقعا او را تحت تأثير خود قرار داده بود. ربكاگاور يكي از محققان دانشگاه آكسفورد كه در حال حاضر مشغول كامل كردن تحقيقاتش درباره آثار ديكنز است قصد دارد به زودي مجموعه تحقيقاتش را درباره اين نويسنده و آثارش به صورت كتابي منتشر كند.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: