کد خبر:۲۰۲۷
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۸۸ - ۱۶:۰۸
تعداد بازدید: 8176
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
زيباکلام: آشتي ايران و آمريکا، تندروها را رواني مي کند
روزنامه لس آنجلس تايمز در گزارشي نوشت: دولت آمريکا در حال دست زدن به يک قمار پرمخاطره براي بهبود روابط با ايران است.
روزنامه لس آنجلس تايمز در گزارشي نوشت: دولت آمريکا در حال دست زدن به يک قمار پرمخاطره براي بهبود روابط با ايران است.اوباما رئيس جمهور اين کشور ماه گذشته ابتدا يک سخنراني مسالمت جويانه درباره ايران ايراد کرد و پس از آن در تلاش براي يافتن زمينه هاي مشترک با ايراني هاي حاضر در دو کنفرانس بين المللي، نماينده هايي به اين کنفرانس ها اعزام کرد.با اين حال همچنان بسياري از کارشناسان ترديد دارند که اين رويکرد ديپلماتيک آمريکا به 30 سال اختلاف بين تهران و واشنگتن پايان دهد.

صادق زيباکلام کارشناس و استاد علوم اساسي دانشگاه تهران و يکي از ناظران مستقل روابط ايران و آمريکا در داخل جمهوري اسلامي اخيرا در گفت و گويي تلفني به سئوالات خبرنگار لس آنجلس تايمز پاسخ داده است. زيباکلام در اين مصاحبه اظهار داشت: "چنانچه پيشنهادات آمريکا به ثمر بنشيند و بين تهران و واشنگتن صلح برقرار شود در اين صورت نگاه جهاني تندروهاي ايران تضعيف خواهد شد."

وي در اين باره افزود: "اگر ايران و آمريکا آشتي کنند آنگاه تندروها ضربه رواني شديدي خواهند ديد چرا که ديگر نمي توانند ادعا کنند ايران مشغول يک پيکار تاريخي يا مبارزه عليه يک قدرت جهاني ستمگر است."زيباکلام گفت: "اختلاف نظر زيادي بين مسئولان ايران در بحث رابطه با آمريکا وجود دارد.

اين کارشناس سياسي خاطرنشان کرد: "مبانه روها به اين نتيجه رسيده اند که خصومت با آمريکا به زيان منافع ملي ايران است."وي خاطرنشان کرد: "در مقابل تندروها، خود را مبارزان تاريخي پيشرو عليه «غرور و تکبر» آمريکايي و نظم جهاني مي دانند. آنها از نگاه خود پيشقراول يک پيکار جهاني برضد تسلط طلبي قدرت هاي غربي هستند."

زيباکلام در توضيح برخي ديدگاه هاي موجود در کشور راجع به آمريکا گفت: از منظر برخي جريانات، رويکرد آمريکا تحت رياست جمهوري بوش «رويکرد سخت» خوانده مي شد که طي آن آمريکا تلاش مي کرد ايران را از نظر نظامي و با تحريم ها تحت فشار قرار دهد.با اين حال ايران پس از هشت حال حکمراني نئومحافظه کاران در کاخ سفيد قوي تر شده است. بنابراين آمريکا يک «رويکرد نرم» را نسبت به ايران در پيش گرفته و تلاش مي کند تا از منتقدان و مخالفان حکومت در داخل ايران استفاده کند تا آنها را تحريک کند.به عبارت ديگر آمريکا در تلاش براي به راه انداختن يک انقلاب مخملي در ايران است; کاري مشابه با آنچه ايالات متحده در اکراين و برخي ديگر از جمهوري هاي شوروي سابق انجام داد.

زيباکلام همچنين در پاسخ به اين پرسش که آيا اين شانس وجود دارد که ايران برسر مساله هسته ايش سازش کند اظهار داشت: "علت واقعي پافشاري ايران در برنامه هسته اي را مي توان اينگونه تعبير کرد که ايراني ها با پيگيري اين سياست خود را بيمه مي کنند. به نظر آنها هر کشوري که داراي صنعت و توان هسته اي است از خطر حمله و تجاوز توسط کشورهاي ديگر در امان است. اين لزوما به معناي ساخت سلاح اتمي نيست بلکه ايران خواهان تبديل شدن به يک قدرت هسته اي است. احساس ناامني، ايران را به سمت پافشاري بر سياست هسته اي شدن سوق داده است."

وي افزود: "اگر وضعيت به نحوي تغيير کند که ايراني ها احساس کنند کسي آنها را تهديد نمي کند من دليلي نمي بينم که موضع خود درباره پرونده هسته اي را تعديل نکنند. هرچه آمريکا پافشاري بيشتري بر روي توقف برنامه هسته اي ايران به خرج دهد رهبران ايران نيز موضع خود را تشديد خواهند کرد چونکه به نظر آنها اين تنها راهي است که مي تواند کشور را از حمله احتمالي آمريکا مصون نگه دارد."خبرنگار لس آنجلس تايمز در ادامه درباره انتخابات پيش روي رياست جموري سئوال کرد که زيباکلام در پاسخ گفت: "اين يک انتخابات واقعي است. گرچه هنوز دو ماه به انتخابات باقي مانده اما کافي است شما به محيط هاي دانشگاهي، مساجد، کارخانه ها، مدارس و هرنقطه ديگري بياييد و نگاه کنيد که مردم درباره انتخابات صحبت مي کنند."منبع:روزنامه ابتكار
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۲
حسن اماران دبی
|
China
|
۰۳:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۸
0
3
مشکل کشورهای حاشیه خلیج فارس به سردستگی عربستان و حامیان با نفوذ و ثروتمند انها مستقر در ایران و برخی ار ایرانیان اهل تسنن مقیم کشورهای خلیج (مخصوصا دبی) که همواره تلاش می کنند بر علیه کشورمان بزنند.مسولین فکری بکنید
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۵
0
17
با سلام
ایران یک کشور اسلامی است و برازنده کشور اسلامی نیست که اینقدر بیکاری؛تورم و فقر داشته باشیم ما باید با جامعه جهانی ارتباط برقرار کنیم این فشارهای اقتصادی مردم را روانی کرده است
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: