کد خبر:۲۰۰۱
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردين ۱۳۸۸ - ۰۸:۳۱
تعداد بازدید: 4111
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
به بهانه ويژه برنامه هاي نوروزي سيما؛
به تلويزيون چه نمره اي بدهيم؟
پخش تعداد زيادي از تله فيلمهاي ضعيف و متوسط از شبکه هاي مختلف باعث شد عده زيادي از مخاطبان به اين نتيجه برسند که بهتر است عطاي فيلم ديدن را به لقايش ببخشند!
تعطيلات طولاني مدت نوروزي، اوقات فراغتي نسبتاً طولاني را براي عده زيادي از هموطنان به همراه مي آورد و همين امر ضرورت برنامه ريزي دقيق از سوي رسانه ملي براي کمک به پر کردن اين اوقات را ضروري مي سازد. از سويي تعطيلي ساير رسانه ها و مطبوعات در اين روزها، خود عاملي براي افزوده شدن بر تعداد مخاطبان تلويزيون مي باشد.

اما طي سالهاي اخير بيشترين مانور تلويزيون در ايام نوروز، در حوزه پخش فيلمهاي سينمايي و سريالهاي تلويزيوني بوده که اتفاقاً رويکردي مناسب و موفق هم داشته است. پخش فيلمهاي خوب سينماي جهان که بسياري از آنها از آثار شاخص و جديد سينما بوده اند در سه چهار سال گذشته، موجبات رضايتمندي مخاطبان رسانه ملي را فراهم آورده است.

اما نوروز 88 در بين اين چند سال کمترين امتياز را از اين نظر به دست مي آورد. پخش تعداد زيادي از تله فيلمهاي ضعيف و متوسط از شبکه هاي مختلف باعث شد عده زيادي از مخاطبان به اين نتيجه برسند که بهتر است عطاي فيلم ديدن را به لقايش ببخشند! امسال گويا سياست سيما بر محوريت استفاده از توليدات داخلي استوار بود که همين امر و پخش تله فيلمهاي داخلي، سطح عمومي رضايتمندي از برنامه هاي نوروزي را پايين آورد.

البته با پخش متراکم فيلمهاي خوب خارجي در سالهاي گذشته، بيم اين مي رفت که بزودي با تغيير سياستها و حتي قوانين پخش فيلم، در سالهاي بعد تلويزيون با مشکل مواجه شود و نتواند انتظاراتي را که خودش طي سالهاي گذشته بالا برده، برآورده کند. مجموعه اين عوامل باعث شد تا کارنامه پخش فيلم در نوروز 88 نسبت به سالهاي گذشته نمره پايين تري رانشان دهد.

در واقع غير از «ميليونر زاغه نشين»، «شواليه تاريکي» و يکي دو فيلم ديگر، کار شاخصي در اين حوزه نديديم.اما در بخش سريالهاي نوروزي هم سال 88 در مجموع نمره بالاتري نسبت به سال گذشته نگرفت.

کار مهران مديري برغم تبليغات زيادش در رسانه ها و کنجکاويهاي خاصي که پيرامون کارهاي مديري وجود دارد، به هيج وجه نتوانست موفقيت مرد هزارچهره را تکرار کند.

البته يکي از حرکتهاي زيرکانه سيما هم پخش هر روزه سريال تلويزيوني «افسانه جومونگ» بود که از سريالهاي پر بيننده بود و توجه مخاطبان عام تلويزيون را به خود جلب کرد.برنامه ريزي پخش در شبکه هاي مختلف از نکات مثبت و قابل تحسين شبکه هاي مختلف در نوروز 88 بود که باعث شد برنامه هاي پربيننده تلويزيون با هم تداخل نکنند و فيلمها، سريالها و جنگهاي نوروزي با نظم و ترتيب خوبي پخش شوند. 


اظهارات منتقدان درخصوص سريال مرد دو هزار چهره و برخي سريالهاي سيما:

«محمود گبرلو» در گفت‌وگو با فارس گفت: با توجه به شبيه بودن بازي‌ها و مضمون‌هاي اين كار به سريال «مرد هزارچهره»، ديدن سريال «مرد دو هزار چهره» بسيار خسته‌كننده و كسل كننده بود و چيز نويي در حركات مهران مديري در اين سريال امسال نديديم.

وي افزود: هرچند «مهران مديري» نسبت به سريال‌هاي قبلي‌اش مثل برره و ... تفاوت بسياري كرده و سعي كرده خيلي جدي و عميق‌تر به مسائل اجتماعي بپردازد و به عنوان يك ستاره كمدي در تلويزيون، با كارهاي اجتماعي‌ خود مطرح باشد ولي «مرد دو هزار چهره» نسبت به سال گذشته و كار قبلي «مديري»، ضعيف‌تر و براي مردم كسل‌كننده‌تر بود و از مخاطب كمتري برخوردار بود.

اين منتقد گفت: مردم در شب‌هاي نوروز، برنامه‌هاي ديگر را بيشتر مي‌پسنديدند و ديگر به سريال «مرد دو هزارچهره» توجه نمي‌كردند درصورتي كه انتظار مي‌رفت دربين برنامه‌هاي كمدي نوروز88، از برنامه مديري استقبال بيشتري شود.

«گبرلو» علت عدم استقبال ايده‌آل از اين سريال نوروزي را تكراري بودن مضموني كار عنوان كرد و گفت: تكراري بودن مضمون، تكنيك و سبك كاري علت عدم استقبال از اين سريال بود و همچنين اين كه تمام محور كار روي شخص مديري بود و وي سعي مي‌كرد منحصر بفرد باشد كه اين به كار لطمه زد.

وي گفت: اگر «مهران مديري» را از اين كار بر مي‌داشتيم بازي بازيگران ديگر ديده نمي‌شد چرا كه در اين سريال و سريال قبلي «مهران مديري» جز آقاي شصت‌چي شخصيت عميق و جدي ديگري نمي‌بينيم!

گبرلو در پايان گفت: «مهران مديري» به‌درستي گام برمي‌دارد اما كارش نسبت به گذشته تكراري شده است.

«محمدرضا شرف‌الدين» در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: به نظرم مجموعه‌هاي تلويزيوني نوروزي با افت قابل‌ملاحظه‌اي روبه‌رو بودند.

وي ادامه داد: در نوروز امسال، سريال خارجي «افسانه جومونگ» را دنبال مي‌كردم كه كار خوبي بود. اما مجموعه‌هاي ايراني، در حد انتظار نبودند. در مورد «ماه عسل» بعد از چند قسمت، با عصبانيت از ادامه ديدن آن خودداري كردم. سريال «مرد دو هزارچهره» هم چنين بود و من پشت اين سريال صداقت نديدم.

شرف‌الدين گفت: امسال نمايش فيلم‌هاي خارجي توانست مخاطبان قابل توجهي را به‌خود جلب كند. همچنين ويژه‌برنامه‌هاي نوروزي توانسته بودند اهميت آداب و رسوم ايراني و ملي را نشان بدهند.

«زاون قوكاسيان» منتقد در گفت‌وگو بافارس اظهار داشت: «مرد دو هزار چهره» بسيار عجولانه و شتابزده پيش رفت و به پايان رسيد و متأسفانه آن جذابيتي كه در مجموعه قبلي (از جمله در بازيگري و كارگرداني) وجود داشت، دراين سريال ديده نشد.

وي گفت: «مرد دوهزار چهره» البته متفاوت از ديگر سريال‌هاي مناسبتي تلويزيون در نوروز 88، - كه قصه آنها در فضاهاي نزديك به هم مي‌گذشت- بود و فراتر از داستان‌هاي درام و خانوادگي مرسوم، سعي مي‌كرد به مسائل حاشيه‌اي جامعه بپردازد و در بخشي، نگاهي انتقادي به مسائل و حواشي موجود در فوتبال كشور ارائه داد اما در كل به قوت كار قبلي «مهران مديري» نبود.

قوكاسيان ادامه داد: متأسفانه در اين سريال اصول فيلمسازي و كارهاي كمدي به هيچ وجه رعايت نشد چرا كه تمام موقعيت‌هاي آن قرار بود «كمدي موقعيت» باشد اما با اين قضيه، تا حد زيادي سرسري برخورد شد.

قوكاسيان با انتقاد ازاين سريال گفت: به نظر من «مهران مديري» مي‌توانست از توجه مردم به اين سريال استفاده بهينه‌اي كند و جهت تكميل كار خوب خود در «مرد هزار چهره» ‌‌بكوشد.
قوكاسيان افزود: متأسفانه «مهران مديري» دراين زمينه كوتاهي كرده و اين سريال، در نهايت در حد يك كار متوسط است.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۴۰ - ۱۳۸۸/۰۱/۲۲
0
1
مهران مدیری کارشو به نحو احسن انجام داده...اگه ضعفی هم در کار دیده میشه به خاظر فشار کار و کم کماری نویسندگان است....ودیگر هیچ.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۸:۴۰ - ۱۳۸۸/۰۷/۲۶
0
1
-0-
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: