کد خبر:۱۹۹۵
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردين ۱۳۸۸ - ۰۷:۱۸
تعداد بازدید: 3345
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
از زندان تا مرکز «مد» اروپا ؛ خياط هايي با پيراهن راه راه
زندانيان براي هر ساعت کار در حدود 2 تا 2 يورو و سي سنت دستمزد مي گيرند و سه تا پنج درصد از سود هر جنسي که فروخته مي شود، به سازمانهاي خيريه اي همچون عفو بين الملل يا سازمان آلماني «مبارزه با اعدام» اهدا مي شود.
نزديک به دو سال است شهر برلين آلمان صاحب فروشگاه لباسي شده که در نگاه اول هيچ تفاوتي با ديگر فروشگاههاي لباس اين شهر و شهرهاي ديگر دنيا نمي کند. اما واردش که شويد، امکان دارد مدل لباسها شما را کمي غافلگير کند: کلاهي که در پس نقابش يک جيب مخفي دارد، کمربندي که به شکل «دستبند پليس» است، جاسوئيچي اي که به شما صد در صد اين تضمين را مي دهد که هيچ دزدي دسته کليدتان را نخواهد ربود و تي شرتهايي که طرح رويشان شبيه چوب خطهاي روزشماري است که زندانيان روي ديوار سلول هايشان حک مي کنند. چنين ايده هاي ويژه و کاملاً تخصصي، طبيعتاً بايد محصول فکر کساني باشد که خود زماني دستي بر آتش داشته اند.

مارک لباسهاي اين فروشگاه «زنداني» نام دارد و محل تولدشان هم زندان بوده است. طرحها و دوخت، تماماً کار دست زندانياني است که در پشت ميله ها به سر مي برند.

زندان در خيابانهاي شهر

شش سال پيش در ذهن مالک يک آژانس بازاريابي در آلمان جرقه اي زده شد که سرمنشأ ايجاد مارکي به نام «زنداني» بود؛ مد بيرون آمده از زندان براي اولين بار در سراسر جهان.

تا سال 2004 ، محصولات «زنداني» تنها از طريق اينترنت به فروش مي رفت، اما پس از مدتي تقاضاي خريد چنان افزايش يافت که براي تحويل به موقع سفارشها، بايد تعداد بيشتري طراح و دوزنده مشغول به کار مي شدند. براي همين، علاوه بر زندانيان آلمان، زندانيان سيدني، ژوهانسبورگ، لس آنجلس يا تگزاس هم نخ و سوزن به دست گرفتند.

در ماه فوريه 2008 و با افتتاح اولين فروشگاه دربرلين، «زنداني» از دنياي مجازي اينترنت آزاد شد و به دنياي واقعي پيوست. در زمان افتتاح اين فروشگاه، سخنگوي شرکت اعلام کرد هرگز رنگهاي شاد و پارچه هاي ظريف و نرم در بين لباسها ديده نخواهد شد و همه چيز منطبق با سبک زندان خواهد بود. اين تئوري به خوبي توجيه مي کرد که چرا به عنوان مثال، طرح روي بعضي از تي شرتها شبيه تاتوهايي است که اکثر زندانيان روي بازوي خود دارند، زيرا الهام بخش طراح، به احتمال زياد هم سلولي اش بوده که هميشه تاتويش را به رخ اين و آن مي کشيده است!

آغاز به کار چنين فروشگاه يگانه اي مورد توجه رسانه هاي مختلفي قرار گرفت. روزنامه «اينترنشنال هرالد تريبون»، «زنداني» را مد جديد خيابانهاي آلمان دانست و «يو اس اي تودي» هم از باز شدن فروشگاه پوشش زندانيان در برلين خبر داد.

رياست شرکت «زنداني» که پيش از اين رئيس شعب اروپايي لباسهاي « Dickies » بوده است، در زمان افتتاح فروشگاه گفت: زندانيان براي هر ساعت کار در حدود 2 تا 2 يورو و سي سنت دستمزد مي گيرند و سه تا پنج درصد از سود هر جنسي که فروخته مي شود، به سازمانهاي خيريه اي همچون عفو بين الملل يا سازمان آلماني «مبارزه با اعدام» اهدا مي شود.

اگر به سايت اينترنتي «زنداني» سر بزنيد، گمان مي کنيد قدم به يک زندان مجازي گذاشته ايد. پس زمينه خاکستري سايت نشان از ديوارهاي يک سلول دارد و محصولات هم در کمدهايي آهني چيده شده اند که با يک کليک مي توانيد آنها را بگشاييد و به رمزگشايي نياز نيست!

هرچه اين زندان مجازي است، قيمتها واقعي هستند و قابل رقابت با مارکهاي ديگر. تي شرت، شلوار يا ژاکت همه از 29 يورو شروع مي شوند و با 350 يورو براي يک پالتوي زمستاني خاتمه مي يابند.

نکته قابل توجه اين است که براي نمايش لباسها از مدلهايي استفاده شده که همگي قبلا زنداني بوده اند؛ البته با جرمهاي سبک؛ وگرنه آنهايي که جرمهاي سنگين تري مرتکب شده اند، همچنان در پشت ميله ها به دوختن مشغولند.

«زنداني» هم مثل همه زندانيان ديگر، سوداهاي زيادي را در سر مي پروراند؛ از طراحي کلکسيون کيف گرفته تا همکاري با چند پروفسور طراح که در برلين اقامت دارند. اما به نظر شما، چند درصد شيفتگان مد، که عاشق پوشيدن لباسهاي جديد هستند، به دانستن داستاني که پشت هر کدام از محصولات «زنداني» نهفته است، علاقه نشان مي دهند؟ بخصوص وقتي در پشت ژاکتشان نوشته شده است: «در هواي آزاد».منبع:روزنامه قدس
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: