کد خبر:۱۹۴۷
تاریخ انتشار: ۳۰ اسفند ۱۳۸۷ - ۱۶:۲۹
تعداد بازدید: 8297
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
تبريك عید نوروز توسط اوباما به زبان فارسی
بارک اوباما، رییس جمهور آمریکا در یک پیام ویژه به مناسبت فرارسیدن نوروز، خواستار تجدید مناسبات ایران و آمریکا شد. اوباما در پیام خود عید نوروز را به زبان فارسی به ایرانیان تبریک گفت.
بارک اوباما، رییس جمهور آمریکا در یک پیام ویژه به مناسبت فرارسیدن نوروز، خواستار تجدید مناسبات ایران و آمریکا شد. برخلاف سیاست دولت بوش، که ایران را جزو "محور شرارت" به حساب می‌آورد، اوباما در پیامی دوستانه خود از «ملت بزرگ ایران» یاد کرد و در پایان پیام خود عید نوروز را به زبان فارسی به ایرانیان تبریک گفت.

پیام غیرمنتظره اوباما در خطاب به مردم ایران و رهبران جمهوری اسلامی بود، بی‌آنکه ازسیاستمدار مشخصی نام برد. وی یادآور شد، آمریکا خواستار آنست، که ایران به جایگاه راستین خود در جامعه بین‌المللی دست یابد. وی با اشاره به مسئولیت ایران در راه رسیدن به این هدف، عظمت ملت ایران و تمدن آن را در به‌کارگیری اقدمات مسالمت‌جویانه دانست. اوباما شاخص بزرگی ایران را به‌کارگیری سازندگی و آفرینش دانست. کاخ سفید پیام نورزی اوباما برای مردم ایران را در اختیار رسانه‌های مختلفی در خاورمیانه قرار داد. این پیام به همراه زیرنویس فارسی در اینترنت نیز انتشار یافت.

برقراری مناسبات میان تهران و واشنگتن

اوباما در بخشی از پیام خود به رهبری سیاسی در ایران ، نوروز را فرصتی مناسب برای آغازی نو دانست. وی منکر اختلافات کنونی نشد‌، اما به تلاش‌های دولت خود مبنی بر یک دیپلماسی متعهد تاکید ورزید و خواستار پیوندی سازنده میان ایران، آمریکا و جامعه جهانی شد. این برای نخستین بار است، که مسئولان سیاسی آمریکا به‌طور مستقیم از تجدید روابط با ایران سخن می‌رانند.

اوباما صریحاً خواستار برقراری مناسبات صادقانه و مبتنی بر احترام متقابل میان آمریکا و ایران شد. وی با اشاره به تیرگی روابط در سه ده گذشته، از ارزش‌های مشترک انسانی یاد کرد و در خطاب به ایرانیان افزود: «نوروز تنها بخشی از فرهنگ بزرگ و پرآوازه شماست. در خلال چندین سده‌، هنر، موسیقی، ادبیات و نوآوری‌های شما جهان را به مکانی زیباتر و بهتر بدل ساخته است.» اوباما با بیانی روشن به افزایش اختلافات میان دو کشور اشاره کرد، ولی تعهد دولت خود برای به‌کارگیری دیپلماسی در طیف کاملی از موضوعات را نیز یادآور شد.

وی در بخش پایانی پیام خود آینده‌ای را ترسیم کرد که در آن مبادلات میان مردم دو کشور گسترش یافته و مشارکت و بازرگانی بدل به فرصت‌های واقعی شده‌اند. اوباما اضافه کرد: « این آینده‌ای است که در آن اختلافات دیرینه برطرف شده‌اند، آینده‌ای که در آن شما، تمام همسایگانتان و در مقیاسی وسیعتر، تمام جهان می‌توانند در صلح و امنیت بهتری زندگی کنند.

اوباما در پیام خود با نقل ابیاتی از سعدی، شاعر بزرگ ایران، گفت: بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش ز یک گوهرند. وی نوروز و آغاز فصلی نو را یادآور انسانیت گرانبهایی دانست که همه ما در آن سهیم هستیم.

نخستین واکنش‌ها به پیام اوباما

خاویر سولانا، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در ارتباط با پیام اوباما از رهبری ایران خواست که نسبت به این پیام واکنشی مثبت از خود نشان دهد. سولانا افزود: پیام اوباما پیرامون آغازی نو، بسیار سازنده است. وی ابراز امیدواری کرد که تهران با دقت به پیشنهاد توجه کرده و از تجدید مناسبات میان دو کشور استقبال کند. به نظر سولانا بدین طریق فصل جدیدی در روابط ایران و آمریکا گشوده خواهد شد.

به نقل از خبرگزاری فرانسه، علی‌اکبر جوانفکر، یکی از مشاوران ارشد محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهور ایران، در نخستین واکنش رهبری سیاسی ایران، بیان داشت: تهران از پیام اوبام مبنی بر آغازی نو در روابط دو کشور استقبال می‌کند، اما اقدامات عینی و ملموس باید سخنان اوباما را همراهی کنند. جوانفکر تأکید کرد که آمریکا باید در صدد ترمیم اشتباهات گذشته خود برآید.متن خلاصه شده-منبع:دويچه وله
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۲ - ۱۳۸۹/۰۱/۰۸
2
3
امریکا ابتدا باید ثابت کند که در زیر دستان مخملی آهن گداخته شده ای پنهان نیست و بگوید اهدافش از این همه اعتبارات جهت مقابله با جمهوری اسلامی چیست ؟
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: