کد خبر:۱۹۳۷
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۳۸۷ - ۱۳:۲۵
تعداد بازدید: 3435
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
بازار ايران آماج ورود کالاهاي خارجي،
هفت سين چيني در آينده نزديک!
با توجه به اينکه تاکنون چيني ها در مورد تعداد زيادي از کالاهاي مذهبي مانند جانماز، تسبيح، چادر، مقنعه، صلوات شمار، ...
اگر از شما بپرسند وقتي قصد خريد داريد، نام کشور سازنده يا شرکت توليدکننده آن کالا چقدر روي شما تأثير مي گذارد، چه پاسخي مي دهيد؟ وقتي به پشت يک کالا نگاه کرده و با علامت ساخت فلان کشور رو به رو مي شويد، چه احساسي به شما دست مي دهد؟ آيا وقتي کالايي را مي خريد، ناخواسته با بخشي از فرهنگ کشور سازنده آن کالا آشنا نمي شويد؟
به گزارش ايسنا، امروز ديگر بر همگان ثابت شده است که توليد صادراتي براي کشورها فقط منافع اقتصادي به همراه ندارد، بلکه حتي از منافع اقتصادي مهمتر، منافع فرهنگي توليد صادراتي کشورهاست.

اگرچه منافع توليد صادراتي از ابعادي مانند جنبه فرهنگي تقريباً غيرقابل اندازه گيري و محاسبه هستند، اما حتي کارشناسان اقتصادي نيز به منافع فرهنگي توليد صادراتي اذعان دارند.
اگر چيني ها در دنيا به سختکوشي و قناعت شهره شده اند، به دليل بالا بودن حجم توليد و صادرات اين کشور و در عين حال ارزان بودن کالاهاي توليدي توسط مردم اين کشور است. در همين حال و از سوي ديگر همين مردم چين در دنيا به ويژه در سالهاي اخير به تقلب و استفاده از شيوه هاي نادرست رقابت در بازار مانند دامپينگ معروف شده اند که اين اتهام نيز به دليل ويژگيهاي مربوط به توليدات همين کشور است.

* جا چاقويي عجيب و غريب!
اگر در اين روزهاي پاياني سال سري به بازارهاي شلوغ و پر رفت و آمد شهر خود بزنيد، مي توانيد با انواع و اقسام اجناس و کالاهاي وارداتي رنگارنگ مواجه شويد که در بين آنها کالاهايي به چشم مي خورند که حضور آنها در بازار و کشور ما جاي سؤال و تأمل دارد.

نمونه يکي از اجناسي که چند روز پيش در گذر از يکي از نواحي شلوغ تهران جلب توجه مي کرد، مربوط به يک نوع جاچاقويي عجيب و غريب بود. اين جاچاقويي ساخت چين مي تواند تأثيرات منفي زيادي به ويژه روي ذهن کودکان و افراد کم سن و سال داشته باشد. دقيقاً نمي توان گفت که آيا سازنده اين کالا از فرو کردن اين تعداد چاقو به بدن ماکت انسان نما و ساخت چنين جاچاقويي هدف خاصي را دنبال مي کرده يا فقط به دنبال تنوع بوده است؟! اما آيا نمي توان گفت که حضور چنين کالاهايي در منازل خانواده هاي ايراني مي تواند باعث ترويج روحيه خشونت شود؟

* عروسک سيگار به دهان!
اما موضوع به همين جا ختم نمي شود. چند خيابان آن طرف تر عروسکي در حال سيگار کشيدن است! به نظر مي رسد با وجود همه تلاشهاي انجام شده در کشور براي مبارزه با معضل دخانيات، هنوز در مسايل خيلي ساده مانند عروسک سيگار به دهان دچار مشکل هستيم. اينجا هم دقيقاً معلوم نيست که آيا اين عروسک به صورت رسمي وارد کشور شده است يا قاچاق؟
اگر قاچاق وارد کشور شده است که جاي بحثي در آن نيست. هرچند معضل قاچاق همواره جاي سؤال و اما و اگر داشته، اما اگر اين عروسک به صورت رسمي وارد شده است، بايد پرسيد با کدام مجوز فرهنگي؟

در اين مورد نيز مسؤولان فرهنگي کشور به ويژه مسؤولان شوراي نظارت بر اسباب بازي مي توانند پاسخگو باشند. ممکن است با سياحت بيشتر در بازار اين روزهاي شلوغ تهران با موارد جالب تري نيز مواجه شويم.

* هفت سين چيني در آينده نزديک!
با توجه به اينکه تاکنون چيني ها در مورد تعداد زيادي از کالاهاي مذهبي مانند جانماز، تسبيح، چادر، مقنعه، صلوات شمار، ادوات مربوط به عزاداريها مانند طبل، دهل و سنج و حتي آية الکرسي و متون و ادعيه اسلامي حکاکي شده روي سنگ، شيشه و سراميک دست به کار شده اند، چندان بعيد نيست که اگر براي آنها توجيه اقتصادي داشته باشد، اقدام به ساخت هفت سين ايراني هم کنند.منبع:روزنامه قدس
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: