کد خبر:۱۹۳۵
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۳۸۷ - ۰۹:۱۷
تعداد بازدید: 4595
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
« تور » هاي مسافرتي براي چه کساني پهن شده اند؟
متأسفانه سفر خانوادگي به نقاط ديدني کشورمان به دليل گراني هزينه هاي سفر تبديل به رؤيايي شده که امکان تبديل آن به واقعيت کمتر وجود دارد.
پروردگار متعال در قرآن کريم بارها مؤمنان و مسلمانان را براي بهره مندي از امکانات و نعمتهاي بي پايانش دعوت به گردش و روي آوري به دامان طبيعت فرموده است، اما رفتن به مسافرت و گردش جهان چندان هم آسان نيست!

تورهاي يک روزه تا 6 ماهه تدارک ديده شده توسط آژانسهاي گردشگري و شرکتهاي خدمات مسافرتي توسط خطوط هوايي، ريلي و جاده اي با رسيدن به روزهاي پاياني اسفند بيش از پيش خودنمايي مي کنند.

به نمايندگي از خوانندگان وارد يکي از آژانسهاي گردشگري مي شويم و قيمت برخي از تورهاي اين آژانس را مي پرسيم.

* سفر 10 روزه به کيش هر نفر 5 ميليون
علي صولتي، مدير يکي از آژانسهاي مسافرتي در گفتگو با گزارشگر ما اظهار مي دارد: در حال حاضر براي سفر به کيش 7 روزه 3 ميليون و 10 روزه 5 ميليون تومان از متقاضيان دريافت مي شود، اين در حالي است که بيشترين سود اين نوع تورها به جيب مسؤولان خطوط هوايي واريز مي گردد.

وي مي افزايد: شرکتهاي گردشگري در زمينه بهره مندي از تسهيلات بنگاه هاي زودبازده و وامهاي کم بهره مشکل دارند به همين دليل مجبور به افزايش دادن هزينه هاي تورگرداني شده اند که در نهايت مسافران و صنعت گردشگري زيان خواهند کرد.

اين مقام اجرايي گردشگري داخلي هزينه دريافت شده براي راه اندازي تورهاي مسافرتي را براساس تعرفه سازمان گردشگري توصيف کرده و مي گويد: با نگاه به هزينه هاي سفر به مناطق ديدني و تاريخي در مي يابيم با توجه به افزايش 25 درصدي قيمت بليت هواپيما اکثر شرکتهايي که براساس تعرفه هاي مصوب کار مي کنند در حال ورشکستگي هستند و لازم است در اين زمينه تمهيداتي از سوي دولت اتخاذ شود.

* سفر خانوادگي تبديل به رؤيا شده است!
ع. موسوي، يکي از متقاضيان تورهاي داخلي براي سفر به جنوب کشور اظهار مي دارد: متأسفانه سفر خانوادگي به نقاط ديدني کشورمان به دليل گراني هزينه هاي سفر تبديل به رؤيايي شده که امکان تبديل آن به واقعيت کمتر وجود دارد.

وي با نشان دادن ليست قيمتهاي يکي از تورگردانان داراي مجوز متذکر مي شود: در اين جدول سفر به شيراز براي يک هفته 800 هزار تومان تعيين شده که خانواده 5 نفره من بايد 4 ميليون تومان براي استفاده از اين تور هزينه بپردازند که اصولاً امکانپذير نيست.

* گران شدن سفرها به دليل افزايش قيمت بليت هواپيما
علي اکبر پناهي، مدير يکي از آژانسهاي ايرانگردي و جهانگردي در گفتگو با گزارشگر ما بيان مي کند: گرچه در سال جاري تغييرات زيادي در امر هزينه هاي سفر نداشته ايم اما گران شدن روزهاي اخير به دليل افزايش 20 تا 25 درصدي بليت هواپيما ايجاد شده است.

وي مي افزايد: با توجه به وضعيت تورگرداني و سامانه تردد گردشگران در کشور ما، آژانسهاي گردشگري نمي توانند نقش مهمي در گراني هزينه هاي سفر داشته باشند در صورتي که هم مردم و هم مسؤولان در فرآيند گراني سفر و هزينه هاي جانبي آن، آژانسهاي مسافرتي را مقصر مي دانند.

اين کارشناس حوزه گردشگري و تورگرداني در ادامه متذکر مي شود: از سوي ديگر نظام مند نبودن تعرفه هاي اقامتي و بالا رفتن دل بخواهي قيمت هتلها اعم از اتاق و سوئيت باعث افزايش قيمت نهايي سفر و گردشگري شده است.

وي حضور مستمر ناظران و بازرسان دستگاه هاي کنترلي و نظارتي در مراکز اقامتي را يک ضرورت دانسته و بيان مي کند: در صورتي که بخش خصوصي بويژه صنف هتلداران و مراکز تفريحي و اقامتي از سوي دولت مورد نظارت مستمر قرار گيرند بسياري از مشکلات و موانع موجود در فرآيند سفرهاي ارزان قيمت از ميان خواهد رفت.

* گراني تورها امري طبيعي است!
مهندس حميد بشارت، يکي از اعضاي انجمن تورگردانان ايران در اين باره معتقد است: با توجه به کسادي بازار گردشگري و ايرانگردي در اکثر ايام سال گران بودن تورهاي گردشگري در فصلهاي پر مسافر يک امر طبيعي محسوب مي شود.

وي مي افزايد: دست اندرکاران برگزاري اين تورها همه سال را براي رسيدن به ماههاي پر مسافر مانند اسفند، فروردين و شهريور و مهر انتظار کشيده اند و با توجه به خواب سرمايه اي که براي آنها در ماههاي ديگر سال وجود داشته گران شدن قيمتهاي عادي تا 30 درصد بايد مجاز شمرده شود. زيرا اين فرآيند در همه کشورهاي توريستي وجود دارد.

به گفته بشارت، در صورتي که معافيتها و حمايتهايي در ماههاي کم مسافر از مراکز گردشگري صورت گيرد و به جبران زيان اين مراکز کمک شود يقيناً در ماههايي که با تقاضاي سفر بالا مواجه هستيم مشکلات کمتري در بحث گراني تورها وجود خواهد داشت.

وي در پايان اظهاراتش تصريح مي کند: در عين حال دو عنصر عرضه و تقاضا مهمترين نقش را در بالا رفتن قيمتها تعيين مي کنند که لازم است دولت و بخش خصوصي با تعامل مناسب سياستگذاريهاي لازم را براي جلوگيري از افزايش قيمتها انجام دهند.

* نيروي انساني ماهر نياز اساسي حوزه گردشگري
محمد حسين فرهنگي، نماينده مردم تبريز در مجلس شوراي اسلامي نيز در اين رابطه به گزارشگر ما مي گويد: برخوردهاي نسنجيده برخي از متصديان دفاتر گردشگري باعث رويگرداني مردم از فرآيند سفر و در نهايت بي رونقي گردشگري و گراني خدمات ارائه شده مي گردد.

وي مي افزايد: درباره کاهش قيمت خدماتي که به دولت مربوط مي شود مجلس در قالب کميسيونهاي تخصصي جلساتي با دولت برگزار کرده و هم اکنون نيز آماده پيگيري و اقدام براي رفع مشکلات حوزه گردشگري و تورهاي مسافرتي مي باشد.

اين نماينده مردم در ادامه متذکر مي شود: امروز در کشور ما به دليل حکم قانون از مجلس تا دولت همه يک فرآيند را به صورت جدي دنبال مي کنند و آن هم کاهش تصديگري دولت در امور اجرايي و داخلي است، به همين دليل در صورتي که تشکلهاي قانونمند و مراکز صنفي تصميم خاصي براي رفع مشکلات حوزه تخصصي شان بگيرند، از آنها حمايت مي شود.

فرهنگي عنوان مي کند: در حال حاضر استانداردسازي خدمات گردشگري و نظام مند سازي و منطقي کردن تعرفه هاي تورها و مراکز گردشگري در اولويت حل مشکلات سفر مردم قرار دارد و براي رفع اين موانع بايد تلاش بيشتري صورت گيرد.

* استاندارد سازي و قانون مداري، مهمترين مؤلفه حوزه گردشگري
نظام مند نبودن تعرفه هاي اقامتي، بليتهاي حمل و نقل و دستمزدهاي مربوط به متصديان گردشگر و نبود استانداردهاي لازم و قانونمدار نبودن خدمات ارائه شده به گردشگران و متقاضيان تورها از جمله مهمترين مؤلفه هاي مورد نظر در فرآيند سامان بخشي به حوزه گردشگري محسوب مي شود.

فخرالسادات غني، يکي از فعالان گردشگري و تورگرداني در اين رابطه اظهار مي دارد: ناهماهنگي سازمانهاي ميراث فرهنگي و گردشگري، هواپيمايي کشوري، ناوگان ريلي و اتوبوسي موجب شده برآورد درستي نسبت به ظرفيت پذيرش مسافر و امکان ارائه خدمات به اين افراد در حوزه گردشگري نداشته باشيم.

صدرنيا، يکي ديگر از کارشناسان ايرانگردي نيز نبود تعرفه و قرارداد در فرآيند تورگرداني را يکي ديگر از مشکلاتي دانسته که احتمال افزايش قيمت تورها را به دنبال دارد.

وي مي گويد: هزينه دستمزد راهنمايان تورهاي ايرانگردي براساس توافق شفاهي مديران آژانسها با راهنما تعيين مي شود که به دليل نبود قرارداد مکتوب و نظام مند باعث بروز مشکلاتي براي اين افراد گرديده است.

وي تصريح مي کند:آيين نامه تعيين شيوه نامه دستمزد راهنمايان تورها در سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري مطرح بوده ولي تاکنون مصوبه قابل استنادي ارائه نشده است.

* علمي نبودن گردشگري مهمترين مشکل در ايران
محمد شريف ملک زاده، معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري کشور در اين رابطه اظهار مي دارد: مهمترين مشکل در بحث نظام مند سازي تورهاي گردشگري ايران علمي نبودن برگزاري تورها و نبود آموزشهاي لازم در اين حوزه براي راهنمايان تورها و فعالان حوزه گردشگري است.

وي مي افزايد: حل مشکلات تورها و توسعه گردشگري در کشور، بدون آموزش، برنامه ريزي و ساختارسازي مناسب امکانپذير نخواهد بود.

معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري تصريح مي کند: دولت آماده است دفاتر خدمات مسافرتي را به صورت علمي و براساس مباني بين المللي آموزشي براي برگزاري تورهاي تخصصي موفق ياري نمايد و در اين فرآيند گامهاي خوبي از سوي اين سازمان در سطح مديريتي جامعه برداشته شده است.

اين مقام مسؤول در حوزه گردشگري درباره گران بودن تورهاي داخلي متذکر مي شود: براي حل مشکل گراني هم سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري به صورت بازرسي هاي مستمر و هم نهادها و سازمانهاي کنترل براساس وظيفه ذاتي خودشان نسبت به اجراي قانون در تلاش هستند و از مردم انتظار داريم نارساييها و مشکلات را گزارش کنند.

ملک زاده در پايان قابليت برگزاري 800 نوع تور تخصصي در ايران را قابل تصور دانست و مي گويد: مي بايد با برنامه ريزي صحيح به اين توانمندي دست يابيم و حداقل سالانه 20 ميليون گردشگر را در کشورمان پذيرايي کنيم.

* شوق سفر را از مردم نگيريم
به هر روي افزايش قيمت خدمات گردشگري و تورهاي ايرانگردي اگر مربوط به جبران روزهاي بيکاري هتلداران و متصديان مراکز اقامتي باشد يا به دليل افزايش قيمت بليتهاي مسافرت و يا حتي اگر به دليل نظام مند نبودن تعرفه هاي گردشگري و ضعف مراکز کنترلي هم که باشد بايد تمهيداتي انديشيده شود که در نهايت شوق سفر و سياحت را از مردم نگيريم.

مسؤولان سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري ادارات و وزارتخانه هاي مربوط با يک تعامل و عزم ملي سفر را در سبد کالاي مصرفي خانوارهاي ايراني قرار دهند و آنها را براي عمل به توصيه پروردگار در قرآن مجيد براي سير و گردش در «زمين» ياري دهند.تهيه كننده:محمد رضايي-روزنامه قدس
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: