کد خبر:۱۹۱۱
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۸۷ - ۱۱:۰۹
تعداد بازدید: 12499
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
آدامس با طعم انسولين
شيوه جديد براي درمان بيماري ديابت
جويدن آدامس انسولين‌دار مي‌تواند راه‌حل پرطرفداري براي مبتلايان به ديابت باشد. البته اين شيوه براي جدا كردن و ريشه‌كني گروهي از سلول‌هاي دفاعي بدن است
آيا باورتان مي‌شود كه سالانه 187 ميليارد ساعت از وقت مردم دنيا صرف جويدن آدامس مي‌شود؟! خيلي از مصرف‌كنندگان آدامس مي‌گويند جويدن آن به مدت 10 دقيقه بعد از صرف وعده‌هاي غذايي به هضم غذا كمك مي‌كند. خيلي‌ها هم از طعم و عطر و در واقع خاصيت خوشبوكنندگي آن لذت مي‌برند. از مقوله بچه‌ها و علاقه بي‌انتهايشان به انواع و اقسام آدامس هم مي‌گذريم. اصلا هدف ما در اين نوشتار آدامس نيست بلكه انتقال مستقيم انسولين به بيماران ديابتي از طريق آدامس است. قضيه از اين قرار است كه محققان با بررسي پروتئين‌هاي محافظ بدن، در حال توليد آدامس انسولين‌دار به منظور انتقال مستقيم اين ماده به جريان خون افراد ديابتي هستند.

انتقال دشوار انسولين به ديابتي‌ها

مساله اين است كه امروزه يكي از مهم‌ترين اهداف محققان در درمان ديابت، يافتن شيوه‌هايي آسان‌تر به منظور انتقال انسولين به جريان خون است. در همين راستا يكي از برترين شيوه‌هايي كه بيماران ديابتي هميشه آن را به ديگر شيوه‌هاي رنج‌آور برتري مي‌دهند، استفاده از قرص‌هاي روزانه انسولين است، اما به سبب اين كه انسولين بسرعت و تحت تاثير سيستم هاضمه از بين مي‌رود، استفاده از چنين شيوه‌اي تا به حال ممكن نشده است. شيوه‌اي ديگر كه در سال 2006 در ايالات متحده ارائه شد استفاده از انسولين در يك سيستم تنفسي يا به بياني انسولين استنشاقي بود كه به دليل هزينه بالاي استفاده از آن متوقف شد. با توجه به تمام شيوه‌هاي ذكر شده، بتازگي يكي از شيميدانان دانشگاه سايراكوز در نيويورك شيوه جديد و جالبي را براي حل اين مشكل ارائه كرد كه همان آدامس انسولين‌دار است.

انتقال انسولين با كمك ويتامين 12 B

به اعتقاد محققان، بدن انسان مكانيسم‌هاي منحصر به فردي براي محافظت و جذب مولكول‌هاي با ارزش كه در سيستم هاضمه از بين خواهند رفت، دارد. براي مثال ويتامين 21 B توسط يك پروتئين بزاقي به نام هاپتوكورين محافظت مي‌شود كه در دهان با ويتامين تركيب شده و در سيستم هاضمه از آن محافظت مي‌كند. زماني كه اين پروتئين به معده رسيد، عامل شيميايي ديگري ويتامين را تحويل مي‌گيرد و وارد جريان خون مي‌كند. بر اين اساس محققان دريافتند تركيب انسولين با ويتامين 12 B مي‌تواند راه‌حل موثري براي انتقال انسولين به خون بيمار برشمرده شود زيرا انسولين تحت حمايت پروتئين محافظ ويتامين 12 B از مسيرهاي خطرناك سيستم هاضمه گذشته و وارد جريان خون خواهد شد. آزمايش‌هاي اوليه اين شيوه روي موش‌ها اميد محققان را در عملي بودن اين شيوه افزايش داده است. موش‌هاي تحت آزمايش انسولين را از طريق مايع دريافت كردند، اما دويل بر اين باور است كه استفاده از آدامس مي‌تواند در انسان موثرتر واقع شود، زيرا جويدن آدامس ميزان قابل توجهي بزاق را در دهان توليد مي‌كند و اين ميزان بزاق پروتئين مورد نياز براي محافظت از انسولين را توليد مي‌كند. در اين صورت انسولين براحتي و در نهايت امنيت مسير خود را به سمت جريان خون خواهد يافت.

فقط بجويد

دانشمندان يك شيوه جديد براي درمان بيماري ديابت كشف كردند كه در اين روش آن دسته از سلول‌هايي كه مانع توليد انسولين طبيعي مي‌شوند، در ابتدا مجزا شده و سپس از بين مي‌روند. جويدن آدامس انسولين‌دار مي‌تواند راه‌حل پرطرفداري براي مبتلايان به ديابت باشد. البته اين شيوه براي جدا كردن و ريشه‌كني گروهي از سلول‌هاي دفاعي بدن است كه مانع ترشح طبيعي انسولين از پانكراس مي‌شوند؛ شيوه مذكور افق جديدي را براي معالجه بيماران ديابتي نوع اول گشوده است. اين شيوه تاكنون روي موش‌هاي آزمايشگاهي تست شده است و همچنين روي سلول‌هاي خوني بيماران ديابتي اين آزمايش تكرار شد كه موفقيت‌آميز بوده است و اين آزمايش به صورت يك طرح پزشكي در حال اجراست و مي‌تواند در مورد انسان نيز اعمال شود. ديابت نوع اول نوعي بيماري است كه به طور اتوماتيك از خود دفاع مي‌كند و باعث از بين رفتن و تحليل بدن مي‌شود آن هم توسط سلول‌هاي سفيد T كه در واقع سيستم دفاعي بدن هستند.

رشد انسولين در گياهان

محققان كشف كرده‌اند رشد انسولين در گياهان نيز مي‌تواند بيماري ديابت در موش‌ها را برطرف كند. اين يافته جديد اميد بهبودي در بيماران مبتلا به ديابت را افزايش داده است.

دانشمندان در پژوهشي كشف كردند ممكن است روزي انسولين در گياهان تغيير يافته ژنتيكي رشد كند و سپس براي پيشگيري از ابتلا به بيماري ديابت پيش از ظاهر شدن علائم يا درمان بيماري در مراحل آخر استفاده شود. با استفاده از روش مهندسي ژنتيك گياهان تنباكو را كه با ژن انسولين رشد كرده بودند به موش‌هاي ديابتي به مدت 5 هفته دادند. در پايان تحقيق دانشمندان كشف كردند موش‌هاي ديابتي سطح قند ادرار و خون طبيعي دارند و سلول‌هاي آنها سطح طبيعي انسولين را توليد مي‌كند.

يافته‌هاي جديد درباره عملكرد انسولين در كاهش قند خون

هورمون انسولين، مهم‌ترين هورمون‌كاهنده و تنظيم‌كننده قند خون در بدن است كه باعث ورود قند از خون به درون سلول‌ها مي‌شود. جالب است بدانيد محققان به يافته‌هاي جديدي درباره تاثير انسولين در كاهش قند خون دست يافتند.

پژوهش جديد محققان استراليايي نشان مي‌دهد انسولين با فعال كردن نوعي پروتئين درون سلولي، باعث ورود قند از خون به درون سلول مي‌شود. اين پروتئين كه نوعي عامل انتقال‌دهنده مواد درون سلول است، در فرآيند عملكرد هورمون انسولين در سلول، تاثير مهمي دارد. محققان اميدوارند با بهره‌گيري از اين يافته‌ها به شيوه‌هاي جديدي براي درمان ديابت دست يابند.

ژن‌درماني رويكردي جديد در درمان ديابت

دو درمان تجربي كه درهر دوي آنها از تركيبات ساخت بدن استفاده شده است، بيانگر رهنمودهاي جديد براي درمان ديابت است. يكي از دو تحقيق بيانگر آن است كه در برخي درمان‌هاي كنوني براي بيماري‌هاي خودايمني نظير بيماري كراون رويكرد غلطي اعمال مي‌شود كه در برخي بيماران باعث بروز آسيب مي‌شود. هدف هر دوي اين گزارش‌ها اصلاح برخي اشتباهات در درمان ديابت است. اين بيماري هنگامي بروز مي‌كند كه سلول‌هاي ايمني بدن به اشتباه سلول‌هاي انسولين‌ساز لوزالمعده را نابود مي‌كنند. اين محققان نشان دادند مبتلايان به ديابت نوع اول، در بدن خود شماري سلول‌هاي غيرعادي دستگاه ايمني به نام سلول‌هايT دارند. اين سلول‌ها بافت انسولين‌ساز لوزالمعده را مورد هجوم و تخريب قرار مي‌دهند. آزمايش خون 675 بيمار ديابتي و 512 فرد سالم نشان داد در ديابتي‌ها تعدادي سلول‌هايT وجود دارد كه مي‌تواند به واسطه دستكاري ژنتيكي كشته شوند. جالب آن كه سلول‌هايT سالم در اين درمان كشته نشدند. البته ژن‌درماني در انسان بسيار مخاطره‌آميز است به همين سبب محققان فعلا قصد دارند اين آزمايش‌ها را روي موش امتحان كنند.تهيه كننده:پونه شيرازي-روزنامه جام جم
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۳
سعید نظری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۵
0
3
سلام اگه محققان ژندرمانی رو فعلاروی موش ها امتحان میکنن پس چرا ازمابرای انجام این عمل ثبت نام کردند.بی خودی به آدم امید ندید
کنعان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۱ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۸
1
0
جویدن ادامس برای تنظیم قند خون موثر است.
امین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۱/۳۱
1
2
درمان قند خون
شرکت فراسودمند آب جنوب که به آب هوشمند معروف ميباشد و از آن نيز به عنوان آب کمک درماني نيز ياد ميشود و با گرفتن تنديس پيشتازان کيفيت در عرصه توليد ملي در سال 1391 بوده است.
محصولات شرکت:
1: آب آشاميدني غني شده با اکسيژن هوشمند
2:آب آشاميدني باران(شش ضلعي)هوشمند
3:آب آشاميدني گاز دار هوشمند

شرکت تعاوني فراسودمند آب جنوب
اولين توليد و عرضه کننده با گواهي ثبت اختراع

خواص آب هوشمند :
1:اآبدار کردن سلولها
2:کمک به فعل انفعال مواد غذايي در سلولها
3:تقويت سيستم مصون سازي بدن
4:تقويت ارتباطات سلولي
5:افزايش بازدهي متابوليسم سلولي

تآثيرات آب هوشمند :
عامل نشاط آوري ،ثبات بيو لوژيک سلولها جايگزيني ساختار سلولهاي سالم به جاي سلولهاي معيوب انرژي زايي و کاهش تا ثيرات پيري خواهد بود.

کمک به:
تقويت سيستم ايمني بدن ،تقويت کننده قند خون
جلوگيري از سرطان
جلوگيري از حملات قلبي
کاهش درد مفاصل و استخوان تقويت ماهيچه ها
جلوگيري از پيري زود رس جلوگيري از استرس
کاهش سر درد هاي ميگرني
جلوگيري از پريود هاي نا منظم
جلوگيري از نا رسايي کليه و دفع سنگ،اکسيژن رساني سريع و رفع تنگي نفس

براي اولين بار در ايران

فاقد مواد افزودني مصنوعي

داراي تآييديه از FDA USA
داراي تآييديه از FDA KOREA
داراي تآييديه از FDA JAPAN
داراي تآييديه از FDA EUROPA
www.hooshmanddrink.ir
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: