کد خبر:۱۹۰۴
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۸۷ - ۱۷:۰۱
تعداد بازدید: 6446
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
گفت‌و گو با فرهاد علیزاده آهی، طراح صحنه سریال یوسف(ع)
اعمال سلیقه در تاریخ
دکور شهر مصر زمان زیادی در حدود یک سال را به خود اختصاص داد، چون وسیع بود و ساختمان‌هایش بلند و مجسمه‌هایش را یکی پس از دیگری درست می‌کردیم ...
چه تفاوتی بین معماری عربستان و مصر و چه شباهتی بین آنها وجود دارد؟

معماری مصر، معماری ساختمان‌های عظیم با مصالح سنگی بزرگ است که برای جابه‌جایی آنها برده‌های زیادی به کار گرفته می‌شد. در صورتی که در معماری بین‌النهرین به واسطه حضور پیامبران برده‌داری در حد کلان نبوده و تا حدودی روحیه آزادمنشی وجود داشته است، ضمن آنکه مصالحی با آن همه وسعت که در مصر وجود داشته در بین‌النهرین موجود نبوده است یعنی اگر شما به معماری زیگورات دقت کنید متوجه می‌شوید که زیگورات یک سکو است که روی آن یک سکوی دیگر قرار می‌گیرد و به جز آن راهرو‌های طویلی که به اتاق زیگورات متصل می‌شود بقیه آن توپر است و با خاک پر شده که وقتی تخریبش کنید به یک تپه باستانی تبدیل خواهد شد و در واقع عبادتگاه و پله‌های متعددی که از درون و بیرون زیگورات به هم راه داشته و در نوک زیگورات به هم می‌رسد در واقع به یک اتاق منتهی می‌شده است. مشابه این نوع معماری را در زیگورات‌های آستگ و مایا در آمریکای جنوبی می‌توانید ببینید ولی در آنجا هم ساختمان را پر می‌کنند و حتی این اتفاق در اهرام مصر هم افتاده است، یعنی آن سنگ‌هایی که به هرم تبدیل می‌شود در نهایت به یک اتاق در نوک هرم منتهی می‌شود. اما تفاوت عمده میان آنها این است که در مصر اهرام مقبره هستند و در بین‌النهرین معبد محسوب می‌شوند، معابد مصر مسطح و با ستون‌های بلند ساخته شده که تاریخ مصر روی آن حک شده است اما خط بین‌النهرین با آن خط تفاوت دارد و یک جور اندیشه‌نگاری است. نکته مهم دیگر مصالحی است که در بین‌النهرین از تنه‌های درخت نخل به کار گرفته می‌شد. مثل تیرهای سقف و ستون‌ خانه و حتی سایه‌بان‌ها که در مصر این‌گونه نیست و آثار گیاهی به حداقل می‌رسد و سنگ و مصالح معدنی بیشتر کاربرد پیدا می‌کند.
 


چرا از شهرک سینمایی استفاده نکردید؟

چون فضای کافی نداشتیم. ما می‌خواستیم کوفه را بازسازی کنیم و چون کوفه بین‌النهرین و مصالح خیلی به هم نزدیکی دارد باید شکل دیوارها و روی دیوارها را تغییر می‌دادیم و در واقع در معماری آن دست می‌بردیم تا به پنج هزار سال پیش نزدیک شود. به همین دلیل شهرک دفاع مقدس را انتخاب کردیم تا دکورها متمرکزتر باشد. هر چند که ما نیاز زیادی به حجم دکور کلان هم نداشتیم و بقیه را قرار بود با ویژال افکت‌ بازسازی کنیم و همان مقداری که ساختیم کفایت می‌کرد.

پس اینکه قرار است شهرک دفاع مقدس در برگیرنده آثار تاریخی بشود عاملی نبود که شما شهرک سینمایی را انتخاب نکنید؟

من در جریان چنین قراری نبودم ولی به هر حال قرار هم نبوده که چنین شهرکی فقط مربوط به فیلم‌های جنگ و دفاع مقدس باشد چون بعد از دکورسازی یوسف، مجموعه در چشم باد هم دکور دروازه قزوین را آنجا بنا کرد و هنوز هم موجود است هرچند که در حال تخریب است.

در مورد دکورهای حضرت یوسف‌(ع) چطور؟ چون شنیده بودم قرار است این دکورها تبدیل به موزه شود؟

دکورهای بخش داخلی که با چوب ساخته شده بود قرار است به شهرک غزالی منتقل کنند و موزه‌ای به نام حضرت یوسف با مجسمه‌ها و دکورهای آن بنا نمایند، اما اینکه چرا هنوز اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است من در جریان نیستم.

با توجه به اینکه شما تجربه کارگردانی هم دارید حدفاصل طراحی دکور و کارگردانی را چطور توصیف می‌کنید و در واقع دغدغه شما به کدام مقوله بیشتر است؟

اگر می‌توانستم بگویم که کدام کار را بیشتر دوست دارم خیلی خوب بود اما متاسفانه هنوز نمی‌توانم بگویم طراحی صحنه را بیشتر دوست دارم یا فیلمنامه‌نویسی را یا حتی کارگردانی را. من همه این مقوله‌ها را دوست دارم. در بعضی کارها دوست دارم فقط طراحی صحنه را برعهده داشته باشم و در برخی دیگر دوست دارم کارگردانی کنم. به هر حال در همه این مقوله‌ها از اطلاعات و دغدغه‌هایم بهره می‌گیرم مثلا وقتی مشغول نوشتن یک فیلمنامه هستم برای آن کاراکتر خاص فضایی که در آن قرار دارد طراحی می‌کنم و به کارگردان می‌گویم که من در آن لحظه این کاراکتر را در ذهنم با چه فضایی طراحی کرده‌ام.

دشوارترین دکوری که در سریال حضرت یوسف (ع) ساختید کدام بخش بود؟

هیچ‌کدام از بخش‌ها دشوار نبود. چون هم فرصت زیادی برای تحقیق و پژوهش داشتیم و هم فرصت زیادی برای طراحی و تغییر فضاها. به عنوان مثال دکور شهر مصر زمان زیادی در حدود یک سال را به خود اختصاص داد، چون وسیع بود و ساختمان‌هایش بلند و مجسمه‌هایش را یکی پس از دیگری درست می‌کردیم و در جایش می‌گذاشتیم اما با تمام اینها وقتی کار تمام شد لذتی داشت که برای یک عمر خستگی را از تن ما به در کرد.

از بین مجموعه‌های تاریخی کدامیک به اعتقاد شما در زمینه طراحی دکور و صحنه با دقت نظر بیشتری کار شده است؟

دقت‌نظر یک بخش ماجراست و سلیقه بخش دیگری از آن! اما به اعتقاد من تخصصی بودن در این بخش از اهمیت بیشتری برخوردار است. در بین کارهایی که تا به امروز دیدم مجموعه کارهای آقای میرفخرایی را دوست دارم، از طراحی صحنه و دکورهای آقای رامین‌فر هم لذت می‌برم و به نظر من مدار صفر درجه با آن دوره تاریخی دهه بیست و دوره اشغال ایران بسیار زیبا بود. البته به طور کلی دوستانی که در زمینه آثار تاریخی فعالیت داشته‌اند معمولا سعی کرده‌اند به بهترین حالت ممکن در بازسازی تاریخ اعمال سلیقه کنند. تهيه كننده:شبنم رضي-فرهنگ آشتي
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: