کد خبر:۱۸۸۷
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۸۷ - ۱۰:۲۰
تعداد بازدید: 3357
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
رئيس سازمان سنجش:
داوطلبان خواستار تجميع‌ آزمونها هستند
آزمون تافل هر هفته در 17 نقطه کشور برگزار مي شود. آزمون IELTS نيز در سه نقطه کشور هر دو هفته يک بار برگزار مي شوند و هر ماه يک بار نيز آزمون GRE را در ايران برگزار مي شود
عبدالرسول پور عباس رئيس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: داوطلبان متقاضي تجميع و تکرار آزمونها هستند يعني اگر کنکورهاي آزاد و سراسري به يک آزمون تجميع شوند مي توان کنکور را چند بار در سال برگزار کرد البته اجراي اين روش تغييري در روند جذب برترينها در دانشگاه آزاد يا سراسري ايجاد نمي کند.

رئيس سازمان سنجش در گفتگو با مهر درباره تعيين مرجعي واحد براي برگزاري کليه آزمونهاي سراسري علمي کشور گفت: اگر قرار باشد در کشور آزموني در قالب حرفه اي با امنيت کامل و دقت بالا برگزار شود سازمان سنجش آموزش کشور از کانديداهاي خوب برگزار کننده است اما به هر صورت قانون مشخص کرده که برخي از آزمونها شرايط خاص خود را داشته باشند و سازمان سنجش نيز در اين ارتباط دخالت نمي کند.

وي درباره سابقه اين سازمان در برگزاري آزمونهاي سراسري يادآور شد: سازمان سنجش در زمينه برگزاري آزمونهاي داخلي تنها سازماني است که تجربه برگزاري آزمونهاي حرفه اي را دارد. سازمان سنجش با 47 سال سابقه کار مستمر علاوه بر ارتباطات بين المللي با ساير آزمون سازها داراي تکنيکها و ابزار مختلفي نيز است يعني سازمان سنجش آموزش کشور يک سازمان بين المللي و يک آزمون ساز حرفه اي است.

رئيس سازمان سنجش آموزش کشور در توضيح بيشتر گفت: سازمان سنجش به نمايندگي از کشورهاي مختلف در ايران در حال برگزاري آزمونهاي آنهاست. به عنوان مثال آزمون تافل هر هفته در 17 نقطه کشور برگزار مي شود. آزمون IELTS نيز در سه نقطه کشور هر دو هفته يک بار برگزار مي شوند و هر ماه يک بار نيز آزمون GRE را در ايران برگزار مي کنيم. اين آزمونها از آزمونهايي هستند که کشورهاي اروپايي، آمريکايي و استراليا دنبال مي کنند و سازمان سنجش آموزش کشور را به عنوان نماينده خود در منطقه انتخاب کرده اند.

پورعباس در اعلام نتيجه نظرسنجي اين سازمان از داوطلبان گفت: دانشجويان و داوطلبان متقاضي هستند که سازمان سنجش براي تجميع و تکرار آزمونهاي حساس اقدام کند يعني اگر آزمون سراسري را به يک آزمون تجميع کنيم اين آزمون را در سال چند بار تکرار کنيم و دو، سه يا چهار بار در سال به داوطلب فرصت دهيم که در آزمون شرکت کند و نتيجه اين آزمونها يک بار در پذيرش آن سال اعمال شود.

دانشگاه آزاد تضعيف نمي شود

وي در پاسخ به اين سوال که «آيا در صورت تجميع آزمونها اين شائبه ايجاد نمي شود که داوطلبان ضعيف تر به دانشگاه آزاد اسلامي معرفي مي شوند؟» ، خاطرنشان کرد: در حال حاضر نيز داوطلبي که رشته مهندسي در دانشگاه دولتي قبول شود اول دانشگاه دولتي و سپس دانشگاه آزاد را انتخاب مي کند البته ممکن است عوامل ديگر از جمله شهر محل تحصيل نيز در انتخاب داوطلبان موثر باشند اما به هر صورت طبيعي است که چند هزار نفر اول کنکور به سمت رشته هاي مهندسي دانشگاههاي دولتي مي روند. نفرات بعدي به سمت رشته هاي فني مهندسي آزاد مي روند. نفرات بعدي علوم پايه دانشگاههاي دولتي و سپس دانشگاه آزاد را انتخاب مي کنند. اين آرايش يک آرايش طبيعي است و اينطور نيست که بگوييم فقط برترينها به دانشگاههاي دولتي مي آيند بلکه اين طيفي است که درهم است و مهندسي هاي آزاد احتمالا بتوانند راحت تر از علوم پايه هاي دولتي نسبت به جذب داوطلبان موفق شوند.

رئيس سازمان سنجش افزود: در حال حاضر شرايط طوري است که دانشگاهها در يک رقابت علمي مي توانند براي جذب برترينها با يکديگر رقابت کنند و با شعار و... نيز نمي توان اين کار را انجام داد. اگر دانشگاهي بتواند خود را به عنوان يک دانشگاه برتر در جهان اسلام و حتي در وسعت بين الملل معرفي کند قطعا بهترينها جذب اين دانشگاه مي شوند، حال چه دانشگاه دولتي باشد و چه دانشگاه آزاد بنابراين توصيه مي کنيم دانشگاهها به سمت ارتقاي کيفي خودشان بروند و مسائل اجرايي را به سازمانهاي اجرايي واگذار کنند.

پورعباس درباره آمادگي سازمان سنجش براي برگزاري آزمون دستياري نيز گفت: هيچ گونه مطالعه اي در ارتباط با آزمون دستياري نکرده ام اما تجربه نشان مي دهد که معمولا داوطلبان دچار احساسات مي شوند و در قضاوتهايشان عجولانه و تحت تاثير شرايط عمل مي کنند. به هر حال کميسيون بهداشت مجلس شوراي اسلامي بررسي کرده و تاييد کرده اند که شرايط آزمون دستياري امسال شرايط مساعدي بوده اما به هر صورت ممکن است داوطلبان متقاضي باشند که اين آزمون را سازمان سنجش برگزار کند.

وي افزود: البته ممکن است اگر سازمان سنجش نيز باني برگزاري آزمون دستياري شود باز هم شايعاتي درست شود اما بخاطر شايعات نبايد آزمون را جابجا کرد. اگر قرار باشد مجري آزمون تغيير کند بايد با کار کارشناسي و مطالعه دقيق و منطقي صورت گيرد نه اينکه اگر شرايطي در کشور ايجاد شد و دو نفر سر و صدا کردند، فوري تصميم بگيريم که برگزار کننده يک آزمون را جابجا کنيم.منبع:روزنامه جام جم
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: