کد خبر:۱۸۵۶
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۸۷ - ۰۷:۳۹
تعداد بازدید: 2104
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
«ميليونر زاغه‌نشين» پله‌هاي جدول گيشه را برعكس طي كرد
فيلم كه با هزينه اندك 15 ميليون دلاري توليد شده تا به حال در آمريكا 115 ميليون دلار فروش كرده و فروش بين‌المللي آن مي‌رود كه به مرز 100 ميليون دلار برسد.
اين فيلم اسكار گرفته سينما پله‌هاي جدول هفتگي نمايش را برعكس طي كرده است و به اين ترتيب، لقب اولين فيلم تاريخ سينما را گرفته كه از چنين وضعيت متناقضي برخوردار است.

به گفته تحليل‌گران سينمايي، فيلم‌هاي سينمايي هميشه در اولين هفته نمايش خود بالاترين فروش خود را دارند و در طول هفته‌هاي بعد، به ترتيب با افت فروش 20 درصدي روبرو مي‌شوند.
به اين ترتيب، هر هفته كه از اكران عمومي يك فيلم سينمايي مي‌‌گذرد، فروش هفتگي بين 20 تا 30 درصد افت مي‌كند. برهمين اساس، تهيه‌كنندگان اين فيلم‌ها، با گذشت زمان تعداد سالن‌هاي نمايش‌دهنده آن‌ها را كاهش مي‌دهند.

اما براي «ميليونر زاغه‌نشين» وضعيتي برعكس رخ داده است.
اين محصول پرسروصداي سينماي انگليس شانزده هفته قبل در حدود 500 سالن سينما در آمريكا به روي پرده رفت. افتتاحيه اين فيلم هم حدود 3 ميليون دلار بود.

از زمان شروع نمايش عمومي، اين فيلم در رده‌هاي پايين جدول گيشه نمايش قرار داشت.
با گذشت زمان و موفقيت فيلم در مراسم اهداي جوايز سينمايي انجمن‌هاي منتقدان،‌ «ميليونر زاغه‌نشين» بيش از پيش مورد توجه قرار گرفت.

اوج اين موفقيت، نامزدي آن در بيش از 10 رشته اسكار بود كه باعث شد تا تعداد سالن‌هاي نمايش فيلم‌ به بيش از هزار سالن افزايش يابد. به همين ترتيب، فروش هفتگي آن به 5 و 7 ميليون دلار رسيد.

دريافت جوايز اسكار، شمار سينماهاي نمايش‌دهنده فيلم‌ را به حدود سه هزار سالن رساند. اين تعداد سالن سينما، فقط در اختيار محصولات پرهزينه و عامه‌پسندي مثل «شواليه تاريكي» يا «مرد آهني» و «اسپايدرمن» قرار مي‌گيرد.

فروش هفتگي «ميليونر زاغه‌نشين» همه به بالاي 10 ميليون دلار رسيده و جزو پنج فيلم اول جدول هفتگي گيشه نمايش است.

به اين ترتيب، بي‌دليل نيست كه تحليل‌گران اقتصادي سينما مي‌گويند اين فيلم نردبان جدول گيشه را برعكس (و از پايين به بالا) طي كرده است. فيلم كه با هزينه اندك 15 ميليون دلاري توليد شده تا به حال در آمريكا 115 ميليون دلار فروش كرده و فروش بين‌المللي آن مي‌رود كه به مرز 100 ميليون دلار برسد.

«ميليونر زاغه‌نشين» در دو كشور هند و انگلستان هم لقب يك فيلم پرفروش را گرفته است.
جالب اين كه هندي‌ها اين محصول سنيماي انگلستان را فيلمي از خود مي‌دانند.

آ آر رحمان آهنگ: هندي، به خاطر اين فيلم دو جايزه اسكار بهترين موسيقي متن و ترانه را گرفت.منبع:فارس
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: